back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Conteaza sa faci excursii in lume

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 18:42

De curind am facut o excursie in Europa cu o agentie de turism MONDIAL VOAYAGE. A fost prima noastra esire spre lume si am fost incintati de modul cum am fost tratati si confortul resimtit pe toata perioada excursiei.Am vizitat UNGARIA,AUSTRIA,GERMANIA,OLANDA,BELGIA,FRANTA ,ITALIA,de unde am revenit cu avionul in Romania. Conteaza extraordinar sa vezi lumea,i-ti schimbi complet conceptia si mentalitatea,parca est nou nascut. PARCA VEZI VIATA CU ALTI OCHI !


pusy_55

283 mesaje
Membru din: 11/11/2008
Oras: Ploiesti

Postat pe: 9 Decembrie 2008, ora 17:35

DA,enorm!Vezi oameni diferiti,obiceiuri noi,alta lume,alta mentalitate.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 11 Decembrie 2008, ora 22:42

ESTE SINGURUL MOD DE A VEDEA CA SI IN ALTE TARI SINT OAMENI SI PROSTI SI DESTEPTI. La fel te convingi mergind in America unde prostia este de 9 ori mai mare ca la romani,dar totusi


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 3 Ianuarie 2009, ora 13:32

Depinde daca stii ce sa vezi ! Deci astfel spus , o excursie , are eficacitate , daca in prealabil ai o cultura generala si multa informatie . Romanii au o zicatoare : s - a dus bou si s- a intors vaca !Am intalnit odata un individ cu pretentie . A spus nonsalant , ca la Istambul nu ai nimic de vazut . Cred si eu , pentru un idiot cu diploma , Constantinopolul nu inseamna nimic !


gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 21:36

Indiferent de nivelul de cultura si de experienta de viata pe care il are un individ orice calatorie ii este benfica. A calatori si a trai in mai multe zone din tara sau din strainatate este ca si cum ai avea inca o facultate. Desigur ca perceptia si receptia noului este in functie de experienta de viata si de cultura acumulata. Adica o persoana va intelege mai mult decat alta dupa acest nivel de perceptie. Dar acest lucru nu insemneaza ca cei mai putin dotati nu trebuie sa calatoreasca. Dimpotriva. In trecutul indepartat parintii isi trimiteau copii ajunsi la maturitate "in lume" sa invete sa se descurce singuri. Indiscutabil calatoriile sunt benefice pentru oricine si oricand. Dar depinde si de interesul persoanei de a cunoaste. O data la Roma un ghid ne-a fortat sa colindam, pe jos, 3 zile, prin toate zonele si numai asa am putut recepta atat de multe informatii despre aceasta metropola vestita. Ca noi avem spiritul de turma si ne aruncam mai intai asupra unor cumparaturi de calitate indoielnica si nu stim sa apreciem lucrurile importante, este adevarat, dar chiar si atunci se merita investitia. Italienii nu sunt prea primitori constienti fiind ca detinand jumatate din operele de arta ale omenirii trebuie sa le vezi. Evreii si arabii nu stiu cum sa te mai imbie sa le cumperi produsele si serviciile pentru ca ei din asta traiesc. Dar tu, ca roman modest material trebuie sa fii cumpatat si economic ca sa poti cuprinde cat mai mult. Oricum ar fi, mergeti in excursii ca nu veti regreta. Daca mergeti oriunde in lume veti intelege mai usor Romania. Logos.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 5 Ianuarie 2009, ora 22:01

numai calatorind prin lume,realizezi cit de frumoasa este tara ta


necunoscut

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Ianuarie 2009, ora 17:04

foarte frumos comentariul tau mi-a placut tare mult


pusy_55

283 mesaje
Membru din: 11/11/2008
Oras: Ploiesti

Postat pe: 18 Ianuarie 2009, ora 17:24

DA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 26 Ianuarie 2009, ora 17:55

Dupa ce m-am intors dintr-o excursie in vest, prin Ungaria, am zis ca suntem o natiune de te tembeli profesionisti irecuperabili.
Dupa ce am fost la Atena si am trecut prin Bulgaria, Grecia si Turcia, m-am simtit mai bine; exista altii mai prosti decat noi.

Am putea sa invatam de la altii cum se iau banii turistilor ...
Cum se face turism daca ai sosele.
Cum trebuie sa intreti monumentele ca sa-ti vina turistii ...
Cum trebuie sa pastrezi curatenia ....
Si cate altele ....


Acum nu e momentul !
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 07:41

De la: puiunelu62, la data 2009-01-05 22:01:16numai calatorind prin lume,realizezi cit de frumoasa este tara ta


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 07:42



necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 07:42

De la: Atotputernicul, la data 2009-01-26 17:55:41Dupa ce m-am intors dintr-o excursie in vest, prin Ungaria, am zis ca suntem o natiune de te tembeli profesionisti irecuperabili.
Dupa ce am fost la Atena si am trecut prin Bulgaria, Grecia si Turcia, m-am simtit mai bine; exista altii mai prosti decat noi.

Am putea sa invatam de la altii cum se iau banii turistilor ...
Cum se face turism daca ai sosele.
Cum trebuie sa intreti monumentele ca sa-ti vina turistii ...
Cum trebuie sa pastrezi curatenia ....
Si cate altele ....


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 07:43

good point!


Fosta membra 9am.ro

391 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 15:28

De la: marian_bd_rotaru, la data 2009-01-03 13:32:33Depinde daca stii ce sa vezi ! Deci astfel spus , o excursie , are eficacitate , daca in prealabil ai o cultura generala si multa informatie . Romanii au o zicatoare : s - a dus bou si s- a intors vaca !Am intalnit odata un individ cu pretentie . A spus nonsalant , ca la Istambul nu ai nimic de vazut . Cred si eu , pentru un idiot cu diploma , Constantinopolul nu inseamna nimic !


Cum sa nu ai nimic de vazut?????




Am fost doar o singura data ca sa si stau vre-o saptamana in Istanbul si tot NU am vazut cat as fi putut vedea. Este unul dintre cele mai impresionante orase prin diversitatea culturilor, prin bogatie, si numai prin intindere daca ar fi sa-l compari cu altele si TOT ai avea ce vedea.
Iar daca te mai si duci cu lectiile facute sa cauti locuri istorice ESTE UIMITOR


necunoscut

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 15:00

hello, a calatori inseamna cultura, informatie sa interactionezi cu alti oameni, alte moduri dea gandi.
si tara noastra este tare frumoasa, cel mai mult imi place Delta Dunarii si sfintele manastiri din Moldova.avem ce arata celor care ne viziteaza.numai de bine!


pusy_55

283 mesaje
Membru din: 11/11/2008
Oras: Ploiesti

Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 18:49

DA,DA,DA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!FOARTE MULT


gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 22:35

Calatorind mult prin lume, veti sti mai mult ce ne lipseste, atat material cat si spiritual. Veti cunoaste mai mult valoarea tarii noastre si veti invata sa tineti la ea mai mult decat pana acum. Va veti da seama cum ar trebui sa traim mai bine. Va veti da seama cine suntem si cum ne raportam la altii pe diferite domenii si traditii. Veti invata mai bine cum trebuie sa ne pretuim si cum trebuie sa luptam pentru a fi si noi in randul lumii in ce priveste infrastructura, amenajarile agricole, dotarile edilitare si multe altele. Calatoriti, calatoriti si iar calatoriti. Logos.


stan_jana

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 23:26

Aveti perfecta dreptate!


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Februarie 2009, ora 06:25

Eu vreau pe alta lume.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
stan_jana

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 16 Februarie 2009, ora 14:13

Aveti perfecta dreptate!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 21 Martie 2009, ora 21:46

De la: cumintica, la data 2008-12-07 18:42:56 De curind am facut o excursie in Europa cu o agentie de turism MONDIAL VOAYAGE. A fost prima noastra esire spre lume si am fost incintati de modul cum am fost tratati si confortul resimtit pe toata perioada excursiei.Am vizitat UNGARIA,AUSTRIA,GERMANIA,OLANDA,BELGIA,FRANTA ,ITALIA,de unde am revenit cu avionul in Romania. Conteaza extraordinar sa vezi lumea,i-ti schimbi complet conceptia si mentalitatea,parca est nou nascut. PARCA VEZI VIATA CU ALTI OCHI !

Daca ai si bani da conteaza la mine nu e cazu`


9am031078

64 mesaje
Membru din: 12/04/2009
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 14:14

iNDIFERENT DACA AI BANI SAU NU , CONTEAZA!!! . Din momentul in care ai dat nas in nas cu lumea civilizata , daca mai ai sho tira de creer , poti sa tragi invataminte pentru tot restul vietii .


floarebernad_yahoo_com

20 mesaje
Membru din: 1/05/2009
Oras: Oradea

Postat pe: 1 Mai 2009, ora 15:50

Adevarat. Parca lucrurile capata alta valoare. In schimb am multi cunoscuti care prefera locuri"neatinse" sau minimal atinse de civilizatia vestica, din Romania. Sa cunosti lumea, tinuturi cat mai multe este benefic, te imbogateste sufleteste,iti ofera noi perspective. Personal fac sacrificii pentru a putea calatori cat mai des.


Bernad Floare
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 7 Mai 2009, ora 20:49

am sa fac si eu...economii:laugh:
poate castig la loto si o sa calatoresc :|


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 12 Mai 2009, ora 13:23

De la: marian_bd_rotaru, la data 2009-01-03 13:32:33Depinde daca stii ce sa vezi ! Deci astfel spus , o excursie , are eficacitate , daca in prealabil ai o cultura generala si multa informatie . Romanii au o zicatoare : s - a dus bou si s- a intors vaca !Am intalnit odata un individ cu pretentie . A spus nonsalant , ca la Istambul nu ai nimic de vazut . Cred si eu , pentru un idiot cu diploma , Constantinopolul nu inseamna nimic !


He ,he ,asta chiar ca este culmea sa spui ca la Istambul nu ai nimic de vazut . .Da,sa stii ce vezi si cum vezi este intr-adevar o arta pe care nu multi o au .Poti merge ca sa-ti imbogatesti sufletul sau poti merge ca boul doar ca sa "bifezi" locuri si sa spui ca ai fost si tu acolo...


12manuela

2 mesaje
Membru din: 7/11/2008
Oras: Braila

Postat pe: 20 Mai 2009, ora 14:26

Am avut in urma cu cativa ani un concediu nu prea fericit la mare asa ca in anul urmator am mers in Bulgaria si am vazut ce inseamna statiune si concediu , iar apoi am capatat curaj si am mers si in alte tari.Mentionez ca am ales pachete sub pretul celor de la Mamaia sau Sinaia 4**** , dar acolo am primit mai mult la un pret mai mic.Ultima insa a fost super in Tenerife , excursie la pretul biletului de avion.Pentru cei interesati sa faca o excursie in vreme de criza sa ma contacteze ca le arat programul prin care pot face un concediu de vis.


Fosta membra 9am.ro

20 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Februarie 2010, ora 21:32

De la: , la data 2009-01-05 22:01:16numai calatorind prin lume,realizezi cit de frumoasa este tara ta




cred ca glumesti ! eu muncesc prin toata europa,si o parte din africa,si...cu cat vad mai mult cu atat mi se pare romania mai urata,cu oameni tot mai rai si mai invidiosi,fara infrastructura,..pana si amaratii aia de marocani,care inca mai ara pamantul cu plug tras de animale,pana si aia au autostrada,noi am facut 50 km de autostrada in 10 ani,sa nu mai vorbim de nivelul de trai...asa ca...


NOROCUL_VIETII

48 mesaje
Membru din: 16/02/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Februarie 2010, ora 08:02

De la: Subredul, la data 2009-01-26 17:55:41Dupa ce m-am intors dintr-o excursie in vest, prin Ungaria, am zis ca suntem o natiune de te tembeli profesionisti irecuperabili.
Dupa ce am fost la Atena si am trecut prin Bulgaria, Grecia si Turcia, m-am simtit mai bine; exista altii mai prosti decat noi.

Am putea sa invatam de la altii cum se iau banii turistilor ...
Cum se face turism daca ai sosele.
Cum trebuie sa intreti monumentele ca sa-ti vina turistii ...
Cum trebuie sa pastrezi curatenia ....
Si cate altele ....

Cred ca Elena Udrea o sa puna turismul pe roate ca este iubita de Basescu si are mina libera sa faca din Romania un PARADIS

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Februarie 2010, ora 17:22

Mai ales de la greci avem de invatat..... cum sa intram in criza.....

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

3915 mesaje
Membru din: 13/01/2010
Postat pe: 16 Februarie 2010, ora 17:33

Fiecare natie cu ,,zestrea sa'' Locuind in vestul tarii, nu departe granita am iesit mult atat in Ungaria cat si la sarbi IMI amintesc ca acum cativa ani , imediat dupa conflictul din Iugoslavia, am ramas surprinsa sa vad orase intregi cu vile noi, partial sau complect distruse, drumuri si poduri la fel si totul de la un lucru minor , un mic conflict etnic! Si de la ei avem ce invata: ca doamne, buna-i toleranta si buna intelegere.

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului CONTEAZA SA FACI EXCURSII IN LUME
Mergi la: