back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Romania, urmatoarea victima a crizei?

 


 
Pagini: << 1 2 Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

34 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Aprilie 2009, ora 11:13

PETITIE PENTRU BLOCAREA IMPOZITULUI FORFETAR
destinatar: Presedintele Romaniei, Avocatul Poporului

DACA SUNTETI IMPOTRIVA IMPOZITULUI FORFETAR, MERGETI PE LINK-UL URMATOR SI SEMNATI PETITIA ONLINE IMPOTRIVA IMPOZITULUI FORFETAR (ATENTIE TREBUIE SI CONFIRMATA)

> www.petitieonline.ro/petitie-p35243045.html

IATA MAI JOS TEXTUL PETITIEI (FORMULAT LA BUNUL SIMT, CACI CE LE-AR VENI CONTRIBUABILILOR SA ZICA, SE EXPRIMA DEJA SI SE VA PUTEA EXPRIMA SUB FORMA DE COMENTARIU ATUNCI CAND SEMNATI PETITIA):

Avand in vedere ca exista indicii serioase ca Ordonanta de Urgenta a Guvernului Romaniei privind rectificarea bugetara, prin care se introduce impozitul forfetar, ar putea avea efecte negative importante asupra economiei tarii, va rog ca, in temeiul prerogativelor pe care vi le confera Constitutia Romaniei, sa binevoiti a dispune urmatoarele:
1. Sesizarea Curtii Constitutionale in privinta faptului ca OUG mentionata contravine flagrant prevederilor art. 4 alin (2) din Codul Fiscal.
2. Informarea Parlamentului Romaniei, intr-o luare de pozitie oficiala, in legatura cu posibilele efecte negative ale impozitului forfetar.
3. Solicitarea publicarii lunare de catre Ministerul Finantelor si Institutul National de Statistica a unor rapoarte detaliate, care sa permita evaluarea in timp util a efectelor ordonantei asupra economiei.

Raporteaza abuz de limbaj
obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Aprilie 2009, ora 00:15




Un biet lustragiu îºi câºtiga existenþa, de ani de zile, lustruind pantofii domnilor care intrau ºi ieºeau dintr-o clãdire impozantã din centru. Niciodatã nu ºtiuse exact ce era o bancã, o bursã sau poate vreun minister important. Însã domnii bine îmbrãcaþi care intrau acolo opreau adeseori la el pentru a-ºi lustrui pantofii. Lustragiul era priceput, folosea numai cremã de cea mai bunã calitate ºi era vesel ºi optimist. Într-un cuvânt, era mulþumit cu munca lui iar clienþii lui la fel. Într-o zi însã, s-a oprit la el un client nou care l-a întrebat prietenos:
- Ce faci aici? Ce-i cu tine aºa de vesel? Nu þi-a spus nimeni de criza financiarã?
Ce-i drept, nu-i spusese nimeni, deºi probabil cã toþi domnii ãia ºtiau.
- Poate nu le pasã de tine, însã criza financiarã e pe drum ºi ne va afecta absolut pe toþi, nu va scãpa nimeni, nici mãcar tu, un biet lustragiu. Aºa cã, dacã ai un dram de minte, îþi iei mãsuri din timp, ca sã nu fii luat pe nepregãtite. Crede-mã, ºtiu ce vorbesc, sunt expert, asta e meseria mea.
Dupã plecarea domnului, lustragiul rãmase pe gânduri. Poate cã, într-adevar, nici unul dintre clienþii lui nu îl considerase demn sã-l punã la curent cu crizã financiarã. Noroc cu domnul cel prietenos care îi voia binele. Aºa cã lustragiul a început sã ia mãsuri ca sã nu fie luat pe nepregãtite de criza financiarã. Pentru început, folosea mai puþinã cremã de pantofi ºi de calitate mai proastã. Apoi a început sã aloce mai puþin timp fiecãrui client, cã doar time is money. A început sã socializeze mai puþin, criza e crizã, nu mai e timp de smalltalk. Preocupat de criza financiarã, devenise îngândurat, tãcut ºi îºi fãcea treaba de mântuialã. Aºa cã, încet-încet, clienþii fideli cãrora le plãcea veselia ºi calitatea muncii lustragiului au început sã se rãreasca. ªi, cu fiecare client pierdut, în mod ciudat, lustragiul era mulþumit cã domnul cel binevoitor a avut dreptate. "Ce m-aº fi fãcut dacã expertul nu m-ar fi prevenit la timp? Acum aº fi fost, probabil, luat pe nepregãtite de criza financiarã."


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Aprilie 2009, ora 10:22

De la: obliografic, la data 2009-04-28 00:15:30


Un biet lustragiu îºi câºtiga existenþa, de ani de zile, lustruind pantofii domnilor care intrau ºi ieºeau dintr-o clãdire impozantã din centru. Niciodatã nu ºtiuse exact ce era o bancã, o bursã sau poate vreun minister important. Însã domnii bine îmbrãcaþi care intrau acolo opreau adeseori la el pentru a-ºi lustrui pantofii. Lustragiul era priceput, folosea numai cremã de cea mai bunã calitate ºi era vesel ºi optimist. Într-un cuvânt, era mulþumit cu munca lui iar clienþii lui la fel. Într-o zi însã, s-a oprit la el un client nou care l-a întrebat prietenos:
- Ce faci aici? Ce-i cu tine aºa de vesel? Nu þi-a spus nimeni de criza financiarã?
Ce-i drept, nu-i spusese nimeni, deºi probabil cã toþi domnii ãia ºtiau.
- Poate nu le pasã de tine, însã criza financiarã e pe drum ºi ne va afecta absolut pe toþi, nu va scãpa nimeni, nici mãcar tu, un biet lustragiu. Aºa cã, dacã ai un dram de minte, îþi iei mãsuri din timp, ca sã nu fii luat pe nepregãtite. Crede-mã, ºtiu ce vorbesc, sunt expert, asta e meseria mea.
Dupã plecarea domnului, lustragiul rãmase pe gânduri. Poate cã, într-adevar, nici unul dintre clienþii lui nu îl considerase demn sã-l punã la curent cu crizã financiarã. Noroc cu domnul cel prietenos care îi voia binele. Aºa cã lustragiul a început sã ia mãsuri ca sã nu fie luat pe nepregãtite de criza financiarã. Pentru început, folosea mai puþinã cremã de pantofi ºi de calitate mai proastã. Apoi a început sã aloce mai puþin timp fiecãrui client, cã doar time is money. A început sã socializeze mai puþin, criza e crizã, nu mai e timp de smalltalk. Preocupat de criza financiarã, devenise îngândurat, tãcut ºi îºi fãcea treaba de mântuialã. Aºa cã, încet-încet, clienþii fideli cãrora le plãcea veselia ºi calitatea muncii lustragiului au început sã se rãreasca. ªi, cu fiecare client pierdut, în mod ciudat, lustragiul era mulþumit cã domnul cel binevoitor a avut dreptate. "Ce m-aº fi fãcut dacã expertul nu m-ar fi prevenit la timp? Acum aº fi fost, probabil, luat pe nepregãtite de criza financiarã."




Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

1639 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Mangalia

Postat pe: 26 Mai 2009, ora 08:32

Cei 10 pasi ai crizei financiare, pe intelesul tuturor:
>
1. Ion are o crasma. Pentru a-si spori vanzarile, el decide sa le ofere clientilor (majoritatea - betivani neispraviti) bautura pe datorie. Isi noteaza cu grija datoria fiecarui client, tinand astfel un bilant al creditelor acordate. Pe masura ce se raspandeste vorba ca Ion te serveste acum in schimbul promisiunii de a plati in viitor, numarul clientilor creste, iar vanzarile de bautura asisderea. Pe faza, Ion profita de ocazie si scumpeste tuica si berea .

2. Un consilier bancar abil isi da seama ca afacerea lui Ion este de viitor si ii acorda acestuia un credit pentru dezvoltarea carciumii. Creditul este garantat cu creantele acumulate de Ion - promisiunile de plata ale betivanilorcare ii trec pragul.


3. Superiorii consilierului bancar - baieti destepti, cu indelungata expertiza in mobilizarea resurselor financiare - refinanteaza creditul acordat lui Ion prin emisiunea a trei tipuri de obligatiuni, garantate desigur cu datoriile alcoolicilor: BEAUBOND, BEATBOND si VOMITBOND.

4. Aceste titluri financiare sunt cumparate si tranzactionate apoi pe piata internationala. Multi investitori nu inteleg ce inseamna aceste obligatiuni si cu ce sunt garantate. Cu toate acestea, cererea pentru ele creste, alimentata de cresterea continua a cotatiilor.

5. Intr-o buna zi, cu toate ca preturile continua sa urce, managerul de risc al unei banci (concediat ulterior, fiindu-i reprosata atitudinea pesimista) decide ca este timpul sa ceara plata datoriilor acumulate de betivii care frecventeaza crasma lui Ion.

6. Datornicii nu au cum sa plateasca. Ion nu isi poate rambursa creditul contractat de la banca si intra in
faliment.

7. Obligatiunile BEAUBOND si BEATBOND isi pierd 95% din valoare. VOMITBOND sta ceva mai
bine, valoarea ei stabilizandu-se dupa o prabusire de 80%.

8. Furnizorii carciumii lui Ion intampina serioase dificultati financiare, dupa ce clientul lor a inchis portile si dupa ce obligatiunile in care investisera masiv si-au pierdut valoarea. Furnizorul de tuica este preluat de
o firma concurenta, iar fabrica de bere intra in faliment.

9. Banca este salvata de la faliment de catre guvern, inurma unor consultari dramatice intre partidele politice.

10. Fondurile necesare acoperirii pierderilor sunt obtinuteprin impozitele platite de catre persoanele care nu consuma alcool.

INSFARSIT O EXPLICATIE INTELIGIBILA ASUPRA CRIZEI FINANCIARE


costelaeg

170 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Noiembrie 2009, ora 16:16

De la: rodax_ro2, la data 2008-10-29 16:02:40"Dormi linistit", BNR lucreaza pentru tine! Cat o mai putea. Ca restul sunt o shleahta de haiduci care vor totul numai pentru ei. Da, criza internationala incepe sa ne afecteze, vin vremuri grele. De la prostia unor bancheri, finantisti de peste ocean pleaca totul. La care se mai adauga prostia haiducilor de la noi care isi trag cu stangul in dreptul inainte de vreme, panicand aiurea si grabind efectele crizei. Nu exista un plan anticriza pentru ca nu are cine sa-l faca. Culmea e ca in plina degringolada capitalista, Ei, cei care o duceau si inainte bine, lucreaza tot la Stat, vor salarii si mai mari,din banii contribuabililor, iar alti oligofreni legifereaza prostia asta, folosind prilejul de a lovi in stanga si in dreapta orbeste, cuprinsi parca de o paranoia demna de un film horor. Fratilor, nimeni nu zice sa aveti salarii mai mari, dar atunci cand scoateti bani negri din meditatii si alte plati tacute, de ce nu va ofensati. Al doilea aspect ar fi ca sunteti platiti de la bugetul Statului, adica de acolo de unde se aduna taxe si impozite pe care tot noi le platim de pe urma muncii noastre. Culmea e ca tot la Stat exista o serie de sindicate si pretentii absurde. Cea mai tare e chestia functionarilor publici, nu a dascalilor. Pentru ca sunt functionari si functionari. Unii invart o hartie doua, altii teancuri. Ei, aici e buba, si ei sunt bugetari. De acea este imperativ necesar un statut al bugetarilor, o lege de salarizare, norme de aplicare, etc,etc. De abia dupa asta se emit pretentii si nu se fac greve. Adica Statul face greva! E tare de tot! Numai la noi se putea.



As completa aici : Nici BNR nu mai lucreaza pentru noi romanii Si BNR este aservit marilor jocuri bancare facute de cativa afaceristi . Politica dobanzilor intr-un stat democratic se face de catre Banca nationala in concordanta cu economia si veniturile populatiei nu cu interesele bancherilor . Dl Isarescu si guvernul uita intentionat sa analizeze rezultatele financiare obtinute de societatile comerciale la sfarsitul fiecarui an si sa analizeze din capitolul de cheltuieli pozitia " cheltuieli cu dobanzile la credite" Daca o va face o data va constata cu stupoare ca 15% din profitul net al societatilor comerciale care ar trebui sa se regaseasca in bugetul statului se regaseste in dividendele bancherilor.


9am168562

23 mesaje
Membru din: 4/11/2009
Postat pe: 4 Noiembrie 2009, ora 19:23

Incredibil dar adevarat
Credeti-ma: am incercat toate metodele posibile (si legale). Aceasta

este cea mai USOARA si mai RAPIDA cale. Poti sa faci o gramada de bani,

repede si legal. Merge! E testat! Tot ce trebuie sa faci deocamdata

este sa citesti cu atentie si pana la final textul.

Eram sceptica, totusi...
In urma cu ceva vreme navigam aiurea pe Internet (probabil la fel cum

faci si tu acum) cand am descoperit un articol in care se spunea ca pot

sa castig milioane in doar cateva saptamani cu o investitie initiala de

numai 60.000 de lei vechi. Imediat m-am gandit [chestia asta trebuie sa

fie vreo escrocherie]. Dar, curios fiind, am continuat sa citesc.

Articolul spunea ca trebuie sa trimiti cate 10.000 de lei la fiecare

din cele 6 adrese mentionate in articol. Apoi sa iti treci numele si

adresa la sfarsitul listei in pozitia a 6-a si sa publici articolul la

minim 200 de forum-uri/adrese cu anunturi pe Internet. Pur si simplu!

Dupa ce am analizat chestiunea si dupa ce am discutat cu cativa

prieteni m-am hotarat sa incerc. La urma urmei ce aveam de pierdut in

afara de 60.000 de lei vechi si 6 timbre?
Cum este si normal, la inceput eram sceptic si chiar ingrijorat in

privinta aspectului legal. Asa ca m-am interesat la PTTR si mi-au

confirmat ca intr-adevar e legal! Deci am facut infima investitie de

60.000 de lei.(vechi adica 6 ron)

Surpriza!...
Ghiciti ce s-a petrecut !!! ... Intr-un interval de 7 zile am inceput

sa primesc bani in cutia postala. Eram uluit! M-am gandit ca probabil

se va opri curand, dar banii au continuat sa vina! In prima saptamana

am primit 370.000 de lei. La sfarsitul celei de-a doua aveam 1.090.000.

In a treia saptamana stransesem 25.470.000 de lei! Si banii continua sa

vina cu repeziciune. In mod cert a meritat sa cheltui cei 60.000 de lei

si cele 6 timbre (Am cheltuit mult mai mult jucand la loto si la

bingo!). Sa va spun cum functioneaza si mai ales de ce functioneaza. In

primul rand va sfatuiesc sa salvati pe hard sau sa printati articolul

ca sa il aveti la indemana.
Cum?...
PASUL 1:

Iei 6 coli de hartie si scrii pe fiecare din ele : [M-AM ADAUGAT LA

LISTA TA], apoi impaturesti fiecare coala (cat sa intre in plic). Acum

iei 6 bancnote de 10.000 de lei si pui CATE UNA in FIECARE din cele 6

coli (ca sa nu se vada prin plic si sa nu se fure), apoi pui FIECARE

coala in CATE UN PLIC si inchizi plicurile. Ar trebui sa ai acum 6

plicuri sigilate, cu numele si adresa ta pe ele (la expeditor), fiecare

dintre ele continand o coala de hartie si o bancnota de 10.000 de lei.

Acum trimiti plicurile la urmatoarele adrese:


1)Ciobanu Marius Ctin,iasi,str.profesor ioan simionescu nr 6,bl d1 et 4

ap 3 ,jud iasi
2)Cristea George localitatea Topolog jud. Tulcea
3)Manea Alexandra Raluca; Bucuresti str. Aleea Dobrina nr 6 bl.49C sc.

A apt.25. sector 2.
4)Dumitru Aurel Alexandru;jud.Giurgiu;loc.Giurgiu;str.Tineretului;bl.20

6;sc.b;ap.20
5)Zgripcea maria madalina. Strada Alexandru ioan cuza,nr 38

A,calimanesti,judetul VALCEA
6).POPLIUC ION.IASI STR.GRADINARI 12 BLOC E22 SC.A AP.12
PASUL 2:
Acum tai din lista pe numarul 1 si muti celelalte adrese cu o pozitie

mai sus (6 devine 5, 5 devine 4,etc...). Astfel numarul 6 devine liber:

completezi cu numele si adresa TA aceasta pozitie.Trebuie foarte clar

sa intelegi ca DACA TE VEI PUNE IN ALTA POZITIE DECIT CEA DE-A 6-A, vei

primi cu mult mai putini bani, pentru ca factorul de multiplicare se

diminueaza. Pentru a intari increderea in joc, trebuie SA NU TRISEZI si

SA TRIMITI PLICURILE, deoarece altminteri, te excluzi singur din

circuit semanind neincrederea.

PASUL 3:
Schimba ce doresti dar, pe cat se poate, incearca sa mentii articolul

cat mai aproape de original. Acum publica anuntul la cat mai multe

forum-uri/newsgroup-uri(sunt o groaza). 200 este atat cat iti trebuie

dar cu cat publici in mai multe locuri cu atat mai multi bani vei

castiga! Nu e nevoie sa scrii din nou tot acest articol; poti sa

selectezi textul cu cursorul mouse-ului si sa il copiezi in memoria

calculatorului('Copy' din meniul 'Edit'); deschizi un fisier gol cu

'notepad'('File'...'New') si inserezi textul ca sa iti adaugi numele in

pozitia a 6-a ('Edit'...'Paste'); salvezi fisierul cu extensia .txt.

Acum cauti pe Internet newsgroup-uri (forum-uri on-line, message

board-uri, site-uri de chat, de discutii) romanesti bineinteles, sau la

diverse adrese e-mail pe care le cunosti si publici articolul. Va

sugerez sa treceti ca subiect un titlu cat mai atractiv pentru ca

acesta il vor vedea cei ce viziteaza aceste site-uri.GATA!

Felicitari...
Nu ar trebui sa iti ia mai mult de 30 de secunde pentru fiecare

newsgroup! TINE MINTE : MAI MULTE NEWSGROUP-URI INSEAMNA MAI MULTI

BANI! TOT CE TREBUIE ESTE UN MINIM DE 200!

Calcule...
Vei incepe sa primesti bani in cutia postala in cateva zile! Daca vrei

poti sa iti inchiriezi o casuta postala din cauza numarului mare de

scrisori pe care le vei primi. De ce? Din cele MINIM 200 de publicari

pe care le-am facut sa spunem ca primesc 5 raspunsuri (un exemplu

FOARTE-FOARTE mic). Deci am castigat 50.000 de lei cu numele meu pe

pozitia a 6- a. Acum fiecare din cele 5 persoane care tocmai mi-au

trimis cate o scrisoare, publica la randul lor MINIMUL de 200 de

articole cu numele meu pe pozitia a 5-a si primesc si ei cate 50.000 de

lei.Eu primesc astfel 5*5*10.000 de lei = 250.000 de lei si tot asa mai

departe....
Daca fiecare participant publica articolul de MINIM 200 de ori! Si

totul cu o investitie initiala de 60.000 de lei si 6 timbre. Cand

numele tau nu se mai afla in lista poti sa repeti procedura : iei

ultima varianta a articolului si trimiti cate 10.000 de lei la adresele

care se afla in lista, punandu-ti numele pe pozitia a 6-a. Acum publici

articolul din nou de MINIM 200 de ori.
Va dati seama ca in fiecare zi mii de oameni intra pe Internet si

citesc aceste articole ASA CUM CITESTI TU ACUM !! Asa ca iti poti

permite 60.000 de lei sa vezi daca merge cu adevarat? Cred ca da...

Unii au spus "dar daca lumea se satura si nu mai trimite nimeni nici un

ban?" Ce sanse sunt sa se intample asta cand ZILNIC se alatura 20-

50.000 de useri noi la Internet dintre care foarte multi citesc astfel

de anunturi si sunt dispusi sa incerce ?
JUCATI CINSTIT SI CORECT SI VETI AVEA NUMAI DE CASTIGAT!!


la_costte

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Decembrie 2009, ora 14:37

Cu sigurantza.....nu am nici un dubiu....cel putzin la ce se vehiculeaza in mass media....Acuma vad si stiu persoane care nu au nici o treaba cu criza.....Se duc inainte ca si cum ar sufla un vant normal ...fara taifunuri si alte genuri din astea....Asha ca daca d-l Boc spune: primele 6 luni ale anului 2010 vor fi foarte grele .....tre sa ne asteptam la ce e mai rau....Someri in crestere....Scadere economica sau macar un 1,3 procentual in plus....Sa vedem....Cine stie poate vor veni si alte investitori in tara si atunci d-ne ajuta....Dar pana atunci oameni buni ......sa ne bucuram de un craciun cu zapada si tuturor un An Nou Fericit....


robertf

2 mesaje
Membru din: 25/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Decembrie 2009, ora 15:07

Sustin!


alexandrubidileci

10 mesaje
Membru din: 2/12/2009
Postat pe: 22 Decembrie 2009, ora 16:40

---Romania este in- Noua Europa Unita. O criza peste suportabil in Romania , ne face sa credem ca Europa sa-r complace intre --'a fi sau nu fi" ---Intrebarea este de fapt,ce inseamna ptr, romani-suportabil, daca foloseste aceleasi surse de informare,aceleasi organizatii si organisme mediocre si pupincuriste -este intr-o mare eroare,chir fatala- ar zice conu Iancu care -i cu reactiunea--desigur--care este--


cobol

1 mesaj
Membru din: 6/06/2009
Postat pe: 5 Ianuarie 2010, ora 19:42

cam asa este! ai perfecta dreptate!

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Romania, urmatoarea victima a crizei?
Mergi la: