back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Blue air

 


 
Pagini: << 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
redmiha07

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Septembrie 2008, ora 14:16

Imi pare rau, am omis ceva. Avionul a facut escala la Sibiu si la dus si la intors. La intoarcere a ramas multa lume la Sibiu. Cred ca am spus destul.
Tine de serviciulu aero portuar, dar Blue Air are check in la Bucuresti. Nu e vorba numai de transbordare...

Raporteaza abuz de limbaj
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 29 Septembrie 2008, ora 11:07

Mai fratilor, majoritatea companiilor aeriene au intarzieri, pe care incearca sa le scoata pe drum dupa aia. Daca intarzierea nu e prea mare. Eu zbor relativ frecvent cu Air France/KLM si de foarte putine ori NU au avut intarzieri. Asta tine de logistica aeroportului. La fel ca si pierdutul bagajelor.
In alta ordine de idei, daca mentenanta nu se face cum trebuie, avionul nu pleaca de la sol. Si nu compania il opreste. De ce credeti ca platiti aia 50 de euro pentru taxa de aeroport? Doar ca va descarca cineva bagajele?
Chestia cu scuturatul nu tine intotdeauna de avion sau de pilot. De fapt, in majoritatea cazurilor, tine de conditiile atmosferice. Daca ai ajuns la sol, atunci chiar ca nu ai ce-i reprosa nici pilotului, nici aeronavei.
In ce priveste calitatea stewarzilor, asta e. Totusi, vorbim despre low cost.Deci, low salaries. Deci, low cabin services.


oana2385

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Octombrie 2008, ora 14:07

te inseli la afzacu rezervarea.trebuie sa suni la call cenetr ca sa ti se reconfirme ora plecarii, nu ca sa nu pierzi rezervarea, e absurd ce zici!


iry24

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Octombrie 2008, ora 12:23

Eu am zburat pana acum decat cu BA si cu Tarom. Pot sa va spun ca la Tarom serviciile sunt foooaaarte romanesti. Adica daca ar putea, insotitoarele de zbor ti-ar da si o palma ca indraznesti sa ceri putina apa. Se vede diferenta si la bagaj; cu British bagajele erau intacte, cu Tarom, se vedea ca fusesera pur si simplu aruncate fara mila. Manuirea bagajelor tine de aeroport, e adevarat, dar mie mi s-a intamplat faza la Bucuresti; ce-or fi zis romanii, astia de au venit cu British sunt mai smecheri si ne cer despagubiri, astia de au venit cu Tarom sunt niste fraieri de-ai nostri.

La British Airways n-am avut niciodata nici o problema, serviciile sunt excelente si nu e chiar asa de scump. Pe unele rute sunt mai ieftini si decat Tarom.

Dar daca as avea de ales intre un low-cost si Tarom, as alege imediat low-costul.


iry24

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Octombrie 2008, ora 12:27

a! si subscriu la ce a zis Gore referitor la intarzieri. Plus, de ce credeti ca low-costul zboara de pe Baneasa si nu de pe Otopeni? Ca e mai ieftin :p


grocordan

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Octombrie 2008, ora 23:27

Vorbesti aiurea. Standardul tehnic este urmarit la orice companie, low sau high-cost, controlul nu si-l fac singuri ci exista norme de respectat. Cum iti vorbeste stewardul sau ce fel de apa chioara primesti la bord, ce servicii inainte si dupa imbarcare ai in pret, ce prioritate la decolare-aterizare are aeronava, astea sunt chestii care tin de low cost. In plus, biletele cumparate la termen scurt sunt la fel de scumpe ca la companii consacrate (de aici isi scot ei parleala). Aeronavele sunt de multe ori luate la second hand, in plus si companiile mari au avioane vechi, deci nu poti spune ca lowcost au avioane noi de aceea sunt (inca) sigure. Si accidente se intampla orinde: Quantas, AirFrance, Iberia, doar din cele recente.


Kalligrafia

3 mesaje
Membru din: 29/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 10:55

Ar trebui sa stii ca pilotii de la Blue Air sunt fostii piloti de la Tarom


Kalligrafia

3 mesaje
Membru din: 29/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 11:00

Miki_cris.....trepidatiile alea, de care zici tu...cred ca nu prea stii despre ce vorbesti. Daca ai ajuns sa dai vina pe companie pentru turbulentele din aterizare nu e bine. Se intampla sa fie vremea proasta si incepe toata lumea sa zica despre compania respectiva ca e proasta, pilotii nu stiu nimic si alte aberatii.


Kalligrafia

3 mesaje
Membru din: 29/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 11:06

De la: el_condor2, la data 2008-09-15 13:00:59,,,am zburat din italia in romania dus - intors cu blue air ,,, chiar daca sunt low cost asta nu inseamna ca trebuie sa aceptam conditiile de autobuz de provincie ( a se citi RATA ) si starea tehnica proasta a aeronavelor punindu-ne viata in pericol ,,,
Bravo! Starea tehnica proasta....nu cred ca stii ce inseamna stare tehnica proasta. Inseamna sa ai probleme cu motorul, sa mori de cald in avion ca nu merge aerul conditionat, sa sara mai stiu eu ce nit-uri din aripa....si nu cred ca ai vazut asa ceva. Nici un avion nu pleaca de la sol fara o inspectie tehnica riguroasa.


nic_ona_matt

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 16:03

Inca nu am folosit niciodata compania aeriana Blue Air , dar am folosit Easy Jet.Este o porcarie....anul trecut in vara am fost in Barcelona cu ei si a trebuit sa stau 3 ore intarziere in Londra iar la intoarcere am stat 4 ore intarziere in Barcelona.Am pierdut 7 ore asteptand avionul ala si in care nici macar un pahar cu apa gratis nu mi-au dat.
Nu ma pot plange de Tarom , m-am simtit in siguranta cu ei , chiar daca este cam scump , nu conteaza.Londra - Bucuresti este ok , siguranta , mancare etc.Singura problema care am avut-o este de la Bucuresti - Bacau , avionul ala mic , care scartie din toate incheieturile.Pe care am zis ca nu am sa-l mai folosesc niciodata.Te face sa te simti ca si cum este ultimul lucru pe care il mai faci pe pamantul asta.


marian_olauto

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Noiembrie 2008, ora 11:21

PARERILE SANT ANPARTITE EU AM MERS CU TAROM BUC-LONDRA SI A FOST OK AM VENIT DE LA LONDRA -BUC CU WIZZAIR AU FOST LA FEL PUNCTUALI ACUM VIN AN DECEMBRIE CU BLUEAER SPER SA FIE OK VA POVESTESC CAND OI AJUNGE ACASA ZBOR PLACUT LA TOATA LUMEA


tantas_sebastian

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 16:02

Nu am zburat cu Blue Air deci nu pot spune nimic despre ei, dar despre companiile cu care am zburat vã relatez alãturat câte ceva.
Cu Tarom dupã ce au schimbat aeronava din ATR în Airbus a devenit super ok, iar preþul super convenabil (ex. Bucureºti - Timiºoara, dacã faci rezervare anticipatã costã nai ieftin decât trenul), iar serviciile ireproºabile, celãlalte servici (bagajele) diferã de aeroport, dar bagajele le aruncã pretutindeni (sãracul handler aruncã probabil mii de bagaje pe zi).
Cu Austrian Airlines mi-a trezit din nou teama de zbor, adicã acelaºi vechi ATR mic, amãrât ºi super zguduit, dar asta este depinde ce vor preþuri mari - clienþi puþini...
Cu Lufthansa aproximativ la fel, doar serviciile pe relaþii scurte (germania - germania) sunt de genul un pahar cu apã ºi gata
Piloþi noºtri sunt ceva mai buni, în sensul cã aterizarea ºi decolarea o abordeazã mai lin faþã de piloþi germani ºi austrieci, aceºtia la 5 minute de aterizare pun botul în jos ºi coboarã frate, nu se joacã.
În rest vã doresc zbor plãcut ºi linnnnnnnnnnnnnnnnnn.....
Sebastian


klaudiacenter

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 12:16

Eu am calatorit mai mult cu Myair si pot spune ca sunt profesionisti atat pilotii cat si personalul de bord, sunt atenti cu pasagerii si ofera informatiile necesare zborului; aeronavele sunt net mai noi decat cele de la Wizzair, cu bagajele sunt atenti si chiar iti ofera spatiu pt bagajele de mana mai voluminoase intr-o cala speciala, mie mi s-a intamplat, sunt foarte buni, zborurile sunt exacte si fara episoade spectaculoase!
De Wizzair nu sunt foarte multumita, ma refer la faptul ca aeronavele cam scartaie, facand atingere la siguranta pasagerilor, personalul de bord e cam aerian rau cateodata, pilotii nu se recomanda decat la finalul zborului, bagajele sunt cam turtite.
Si totusi, daca se intampla sa decoleze cu intarziere, esti anuntat cu cateva ore inainte de un operator wizzair, iar la aeroport iti ofera in functie de intarzierea respectiva, sandwichuri si apa minerala, rezervarea unui alt zbor, etc. Din punctul asta de vedere isi respecta clienti, isi fac meseria bine, incercand sa para totusi o companie serioasa.


iulidan2

156 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 09:01

despre faptul ca Blue Air tinde sa devina monopol privat, prin eliminarea Taron, nu are nimeni nimic de spus ?


oana_mihailescu5

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Noiembrie 2008, ora 10:01

tu compari Tarom cu Blue Air???


jo_georgiana83

5 mesaje
Membru din: 22/11/2008
Oras: Husi

Postat pe: 28 Noiembrie 2008, ora 11:39

Eu cred ca Blueair-ul e cel mai scump dintre toate low-cost-urile astea si mai are si inatrzieri foarte dese...
Cel mai des am calatorit cu Myair de care is foarte multumita ,preturile accesibile ptr orice roman
singurul lucru de care ma plang e aeroportul OTOPENI unde preturile din cofeeshop is exagerate ,de 3 ori mai mari decat in afara ,ca astia din guvern ,parlacacmentarii nostri gandesc in felul urmator HAI SA-I JUMULIM PE TURISTII ASTIA ca in afara banii cad din cer si mai au impresia ca romanii nostri care calatoresc cu avionu ,au bani ca romanu gandeste ca avionu e lux ptr ei MENTALITATE DE CIOBANI ROMANI CE SUNTEM si inca un lucru:personalul care lucreaza in aerp OTOPENI is nascuti ieri ,,,niste adormite de fufe care nu stiu sa-si faca treaba cum trebuie si nu stiu sa anunte ca avionu pleaca mai devreme sau are intarziere


jo_georgiana83

5 mesaje
Membru din: 22/11/2008
Oras: Husi

Postat pe: 28 Noiembrie 2008, ora 11:47

Pacat ca nu stim sa atragem cat mai multi turistii in Romania ,NU STIM ALTCEVA DECAT SA-I ALUNGAM ....sincera sa fiu inainte sa delocez ,langa mine erau 2 englezi care spuneau ca nu ar vrea sa mai vina niciodata in romania ,ca nu se simt in siguratana si ca noi romanii NU suntem civilizati ,ne cmparau cu INDIENII....SINCER imi venea sa intru sub scaun de RUSINE POPORULE ROMAN


vladislau

7 mesaje
Membru din: 19/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Noiembrie 2008, ora 11:53

Mie astia de la Blue Air mi-au pierdut un bagaj acum 3 ani cand ma intorceam din Grecia. Am facut procesul de constatare, am vb cu cineva de acolo... Totul ok pana am plecat...si am asteptat, si am asteptat sa ma sune cineva. Pe naiba! Am inceput sa sun eu pe nr pe care mi-l dadusera ei, dar nu raspundea nimeni. Dupa un timp cand sunam imi spunea robotul ca nr nu este alocat.
Ink nu s-a rezolvat nimic.
Am inteles ca, compania ar trebui sa iti ramburseze o suma de bani in cazul in care nu iti gaseste bagajul. Dar acuma nu stiu daca mai e valabil si pt mine pt ca a trecut ceva timp..


misha1411

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 6 Decembrie 2008, ora 18:05

scuze, dar echipaj mai acru decat cel de pe Blue Air inca nu am vazut. Si am mers cu mai multe companii aeriene. Adica, atunci cand urci in avion, te simti intr-adevar "ca acasa". Cand pleci de-acasa, mai merge, ca esti obisnuit cu atmosfera asta , dar cand te intorci dupa ceva vreme e cam socant.


Fosta membra 9am.ro

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Decembrie 2008, ora 15:03

Cu Easyjet si acum astept banii inapoi dupa ce ne-au anulat cursa de Londra, e ceam mai mare teapa.


tzotzo_geo

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 21 Ianuarie 2009, ora 14:54

am zburat de vreo 4 ori cu wizzair si o sg data cu blueair...intr adevar wizz iti da ceva emotii cand vine vb de turbulente, am prin niste turbulente in londra de am zis ca acolo imi canta cucu, ia aterizarea a fost jale cu j mare... cu blue air in schimb n`am avut nici cea mai mica emotie, e drept ca e ceva mai scump...referitor la profesionalismul echipajului as adauga un + celor de la blueair...acuma ramana la latitudinea fiecaruia


mariana_nedu

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 11:38

Eu am zburat cu Blue Air si toate bune si frumoase,pe langa intarzieri, pana cand mi sa pierdut bagajul. Aproape un an de atunci si nici in ziua de azi nu am fost despagubita, sa nu mai zic ca nici macar odata nu am fost sunata de ei pt a ma informa.Iar cu despaguitu daca nu suni si nu insisti nimeni nu iti spune nimic,ce trebuie sa faci , plus ca dau nr . de tel la care nu iti rapunde nimeni,trebuie sa faci pe detectivul sa-l descoperi.Plus ca actele depuse pt despagubire au fost "pierdute" de mai multe ori.... deci sincer total dezamagita.
In schimb am calatorit si cu Click Air, care sunt super ... cel putin mie mi-a placut tot, tratamentul personalului,bagaul si faptul ca nu intarzie deloc ,dar fiind low nu dau decat apa gratis,asta chiar nu ma deranjeaza.
Am zburat si cu Iberia si Tarom sunt buni nu am ce comenta, depinde de destinatie nu sunt chiar asa de scumpi, bine asta depinde si de momentul cumpararii biletului si data plecarii.


lilianastoica22

2 mesaje
Membru din: 15/01/2009
Postat pe: 18 Februarie 2009, ora 09:30

De la: MGD_ben, la data 2008-08-11 19:56:59mergeti fratilor cu wizzair
este super tare
si personalul de o delicatete si un profesionalism rar intalnit in companile aviaticve
incercati si nu veti regereta chiar estze superrrrrrrrrrrrrr
incercati sincer www.wizzair.com

[/quot e] buna eu numai cu wizzair am zburat,nu ma pot plinge de ei dar sa nu exageram ca sunt plin de profesionalism.este o companie mica si daca ai facut rezervare la bilet si din alte motive nu poti pleca nu ti se returneaza banii de bilet inapoi.nicio macar un procentaj de 1%.decolarille si aterizarile sint destul de bune iar angajatii de treaba dar sint unele aspecte care lasa de dorit. reomand zborul cu wizzair dar sa nu exageram cu profesionalismul lor.


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 17 Martie 2009, ora 11:31

De la: Steff, la data 2008-07-15 18:37:57Blue Air astia sunt absolut incredibili...nu numai ca au niste tarife high-cost, da' nu e luna sa nu aiba probleme...de SkyEurope n-am auzit nimic aiurea pana acum...si nici de EasyJet...mai calatoreste cineva cu Blue Air??


Nu am observat ca Blue Air sa aiba tarife high-cost ,mie imi pare ca sunt extrem de ieftini .Am zburat de multe ori cu Blue Air si niciodata nu am avut un zbor cu probleme .Deci,mai calatoresc cu BA s i chiar sunt multumit de aceasta companie .Ultima data am fost la Paris cu Blue Air iar din diferenta de cost intre biletele Air France si biletele Blue Air am stat 4 zile in plus in Paris la hotel de 4 stele .Cred ca nimeni nu poate spune ca Blue Air are tarife mari ,asta mie imi pare o exagerare.


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 17 Martie 2009, ora 11:33

De la: MGD_ben, la data 2008-08-11 19:56:59mergeti fratilor cu wizzair


este super tare


si personalul de o delicatete si un profesionalism rar intalnit in companile aviaticve


incercati si nu veti regereta chiar estze superrrrrrrrrrrrrr


incercati sincer www.wizzair.com


.

Da,dar sa aveti grija sa nu vorbiti cu ei la telefon ,veti ramane uimita de factura pe care o veti primi :).Au tarife speciale si incredibil de mari .


mariana_nedu

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Martie 2009, ora 17:35

VICTORIE.... ,DUPA 1 AN SI O LUNA AM FOST DESPAGUBITA DE CEI DE LA BLUE AIR,PT UN BAGAJ PIERDUT..... BINEINTELES DUPA LUNGI INSISTENTE SI NERVI TOCATI.....
NEVER SAY NEVER..........
dar asta inca nu ma face sa mai zbor cu ei


chris_dofr

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Aprilie 2009, ora 15:33

De la: Steff, la data 2008-07-15 18:37:57Blue Air astia sunt absolut incredibili...nu numai ca au niste tarife high-cost, da' nu e luna sa nu aiba probleme...de SkyEurope n-am auzit nimic aiurea pana acum...si nici de EasyJet...mai calatoreste cineva cu Blue Air??



iNCERCATI TAROM. SINCER, LE DATI DE LUCRU ROMANILOR SI, CEL MAI IMPORTANT, AU UN TRANSPORT SIGUR, PILOTI PREGATITI, MANCARE SUFICIENTA SI STEWARDESELE MAI DESCHISE DECAT PE ORICE ALTA LINIE. TAROM ARE CELE MAI BUNE ATERIZARI, AVAND IN VEDERE CA SI TAROM SI LUFTHANSA AU ACELASI TIP DE BOEING.
AM CALATORIT SI CU BLUE AIR SI CU LUFTHANSA, MALEV, DAR NU SE COMPARA


costydim

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 26 Mai 2009, ora 17:39

multa lume prietene. Nu toti sunt asa de bogati si increzuti ca tine. Poti sa-mi spui si mie cate avione BLUE AIR au cazut?


Rolyk

6 mesaje
Membru din: 3/04/2009
Postat pe: 28 Iunie 2009, ora 14:37

Numai lucruri bune despre Blue Air am auzit. Calatoresc de cativa ani cu avionul , cam peste tot am fost , dar mai prost si mai nesimtiti ca la WIZZ AIR nu aveti sa gasiti!!!!! Am stat iarna in prag de sarbatori aproape vreo 7 ore , ne spuneau peste o ora , peste o ora , Nu ne-a dat nimic , ne mai si bagase in camera aia sa ne imbarcam . Asta se intampla la Roma in Ciampino. Vamesii nu ne mai lasau sa iesim nici macar la duty- free, ce sa mai mureai de sete , foame si nu mai vorbesc de fumatori..... Erau si copii mici si de toate . Am avut un bilet cumparat pe care nu l-am mai folosit , m-am dus cu mult timp inainte , poate , poate imi returneaza ceva ...da de unde ? Bilete cu un singur euro exista , dar sunt si taxele de aeroport care nu sunt neaparat 50€ , pot fi si mai mult si mai putin . Pentru mancare la Tarom platesti dublu , pricum si ce crezi ca iti da? Fripturi , ciorbe? Dar romanii numai mancare au in cap? La Blue Air acum singurul inconvenient este acela ca oricat platesti biletul , la aeroport te pune sa platesti 7€ , cica pentru bagaj. De ce nu ii pune pe factura direct , nu inteleg!!!! WIZZ NEVER!!!


mirceadw

2 mesaje
Membru din: 14/07/2009
Postat pe: 14 Iulie 2009, ora 14:03

De la: tanasa0103, la data 2008-09-03 15:25:22Am zburat vara asta de la Bucuresti la Stuttgart cu Germanwings. M-a costat 290 de euro (2 adulti si un copil) cu Blueair m-ar fi costat 490.


Germanwings este tot low-cost si este o ramura a Lufthansa


Pagini: << 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Blue air
Mergi la: