back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Politia locala

 


 
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 22 Iunie 2019, ora 11:23

Ajutat--ma sa inteleg rolul poltistilor locali....in societatea noastra si n viata comunitatilor locale.
Sa va povestesc o intamplare recenta,la care am fost partas ,eu, personal in Satu Mare.
Eram in incinta unei societati comerciale care are ca obiect de activitate servicele-ul in domeniul centralelor termice,servicii in gaze.
Era vineri ,in jurul orei 11,30....sau pe acolo...intra 2 purtatori de uniforma de politisti locali,pe care i-am aproximat la varste intre 55-60 de ani,unul de 1,6 m gras,la cca 90-100 kg kg iar celalat,la peste 1,80m grasan si el,la vreo130-140 kg.
Si-au scos legitimatiile,cu care cica s-au legitimat....exact ca-n filmele americane,cu o intonatie accentuata pe fiecare cuvant,la un nivel la care ,dupa mine,decibelii au depasit ....90....de unitati de masura,imozant sihipnotizant,intr-un mod care sa te faca sa taci,sa te simti mic,micut mititel,prost si inexistent,iar ei....un fel de Goliat...i...au spus ca sunt in misiune care are ca scop verificarea tuturor societatilor comerciale de pe teritoriul mun Satu Mare,care sa descopere toate neregulile,care au scop sa verifice daca toate societatile au toate autorizatiile,daca au toate avizele expuser la vederea ....daca...bla,bla,blaaa.......sa ajute celor care intra in unitatile comerciale,in localuri sau piete....inclusiv autorizatia de functionare din parte Primariei Satu Mare.,daca au toate vizele sanitare si tot felul de bazaconii...vize de la tot felul de...ciubucari ai statului ,persoane cu functii,care de obicei..."doresc" binele societatii...la un moment dat,m-am simtit...prost si nesemnificativ....pt ca era vorba de o societate comerciala unde se fac lucrari in instalatii in gaze....nu un spital,nu...vreo societate care poate provoca sau declansa un razboi mondial....
Au cerut cartile de identitate,inclusiv mie,care le-am explicat ca sunt un client,un vizitator.
M-au lasat in pace.
Apoi au cerut toate documentele firmei,registrul de control,nu i-a interesat,pt ca au observat ca nu exista viza anuala a Primariei Satu Mare....fericiti ca au gasit ceva,au luat un fel de bloc notes,si au inceput sa scrie o "premiere"....adica o amenda de 500 lei....pt ca viza aia de 50 lei nu aparea pe autorizatie.
Eu,ca un prost,am pus o intrebare,apoi am parasit incaperea,am intrebat daca Primaria este asa de interesata de soarta societatilor comerciale,de ce nu emite facturi fiscale pe care sa le plateasca fiecare societate comerciala..pana la o anumita data,iar ei sa nu mai aiba dreptul de a se face atat de importanti,pt ca cu siguranta ca salariile lor sunt cu mult mai mari decat pensia mea de 785 lei,iar rolul lor este pt a fi unelte ale intimidarii....ooo,s-au revoltat.au bombanit,au cerut....iar eu am parasit locatia....poate ca nu era vina lor...dar modul brutal,la intimidare modul cum au procedat mi-a adus aminte de vremurile anilor 3-40 cand exista un Al Capone....pt ca mi s-a parut ....prezenta si gesul lor atat de agresive si de brutale....ca m-au facut sa scriu aceste randuri si sa va cer sa ma ajutati cu un sfat....i-am lasat tipand ca trebuie sa le prezint un document de identitate...am plecat si i-am lasat sa...scrie,sa bombaneasca,pt ca eram indignat de modul cum s-au prezentat,cum au discutat,tonul ridicat pe care l-au folosit si ideea de a da neaparat o amenda....desi,nu stiu daca un asemenea eveniment nu se planifica,nu se anunta.In concluzie,va rog sa-mi scrieti sa-mi dati un sfat.Va multumesc

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

828 mesaje
Membru din: 19/02/2019
Postat pe: 23 Iunie 2019, ora 09:25

Este o situatie des intalnita. Acesti indivizi primesc ordine precise....nu mai sunt bani la bugetele locale si sunt trimisi pentru a da amenzi. Si eu sunt calcat foarte des de acesti pretorieni, indiferent ca sunt politisti, inspectori ....cu totii spagari profesionisti.
Aici am ajuns....statul roman a fost transformat de catre actuala guvernare intr.o retea de crima organizata. Platesti taxa de protectie , scapi....daca nu...dai faliment.

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 23 Iunie 2019, ora 15:37

esti SIGUR ca taxa asta de " spagar " e o inventie nou- nouta ?
mai @ necunoscutule , doar 785 ron ai matale pensia ?
n-ai stagiul de munca sau care-i treaba ?
si, mai vreau sa stiu ceva
: politistii nu se mai pensioneaza mai devreme decit la 65 ani ?
si Care-i Sfatul pe care-l ceri, ca nu m-am lamurit deloc ?

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Politia locala
Mergi la: