back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Circumcizie...pro sau contra!

 


 
 
VIPCOSTY

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Ianuarie 2009, ora 22:43

Am lansat acest topic pt a vedea opinii,mai ales din partea celor care si au facut circumcizie,si eventual femeilor,daca le place mai mult,cu sau fara...caciulita!
M ar bucura si opinia unor medici,daca sunt in comunitate,si vad acest topic!
Deci...avantaje si dezavantaje!

Raporteaza abuz de limbaj
id_florentin

431 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Botosani

Postat pe: 23 Ianuarie 2009, ora 18:46

Nu sunt studii care sa demonstreze care sunt avantajele si dezavantajele pe plan intim.

Raporteaza abuz de limbaj
id_florentin

431 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Botosani

Postat pe: 23 Ianuarie 2009, ora 18:47

Avantaj: - igiena
Dezavantaj: - pierzi sensibilitatea specifica zonei (daca poate fi considerat un dezavantaj)

Raporteaza abuz de limbaj
ge_andreev

122 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Ianuarie 2009, ora 19:11

Circumcizia este efectuata in principal pentru motive culturale sau religioase.Motivele medicale pentru circumcizie cel mai adesea invocate sint: reducerea riscului de infectii ale tractului urinar(UTI), reducerea riscului de cancer de penis; reducerea riscului de cancer de col la partener, risc redus de boli cu transmitere sexuala(STD).Dar..
Dovezile in sprijinul riscului redus de UTI in literatura de specialitate sint contradictorii dar se pare a fi cel mai important motiv medical pentru ca UTI poate avea consecinte serioase.

Totusi, aceste infectii in majoritatea cazurilor pot fi tratate cu antibiotice. De exemplu, probabilitatea de UTI in SUA la baietii nou-nascuti este de aproximativ de 1%, insa acest procent este mai mare la fete. Exista dovezi ca nou-nascutii alaptati la san au un risc mai redus de UTI .

Cancerul de penis este o forma foarte rara de cancer. Apare in special la varstnici si majoritatea medicilor nu ar recomanda circumcizia ca masura de prevenire. Cancerul de penis poate sa apara atat la barbatii circumcisi cat si la cei intacti: studiul Maden (cu referire la cancerul de penis la Fred Hutchinson Cancer Research Center din Seattle) a dovedit ca 37% din cazurile de cancer penil au aparut la barbati circumcisi.

Teoria ca sotiile barbatilor intacti sint predispuse la cancer de col a fost infirmata . Teoria ca prezenta preputului ar conduce la un risc ridicat de boli cu transmitere sexuala a fost de asemenea infirmata de un nou studiu .

Raporteaza abuz de limbaj
id_florentin

431 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Botosani

Postat pe: 26 Ianuarie 2009, ora 00:17

De la: kyyttyy, la data 2009-01-23 19:11:00Circumcizia este efectuata in principal pentru motive culturale sau religioase.Motivele medicale pentru circumcizie cel mai adesea invocate sint: reducerea riscului de infectii ale tractului urinar(UTI), reducerea riscului de cancer de penis; reducerea riscului de cancer de col la partener, risc redus de boli cu transmitere sexuala(STD).Dar..
Dovezile in sprijinul riscului redus de UTI in literatura de specialitate sint contradictorii dar se pare a fi cel mai important motiv medical pentru ca UTI poate avea consecinte serioase.

Totusi, aceste infectii in majoritatea cazurilor pot fi tratate cu antibiotice. De exemplu, probabilitatea de UTI in SUA la baietii nou-nascuti este de aproximativ de 1%, insa acest procent este mai mare la fete. Exista dovezi ca nou-nascutii alaptati la san au un risc mai redus de UTI .

Cancerul de penis este o forma foarte rara de cancer. Apare in special la varstnici si majoritatea medicilor nu ar recomanda circumcizia ca masura de prevenire. Cancerul de penis poate sa apara atat la barbatii circumcisi cat si la cei intacti: studiul Maden (cu referire la cancerul de penis la Fred Hutchinson Cancer Research Center din Seattle) a dovedit ca 37% din cazurile de cancer penil au aparut la barbati circumcisi.

Teoria ca sotiile barbatilor intacti sint predispuse la cancer de col a fost infirmata . Teoria ca prezenta preputului ar conduce la un risc ridicat de boli cu transmitere sexuala a fost de asemenea infirmata de un nou studiu .




Kyyttyy, dar de unde stii tu toate astea? Poate o ai mai mare ca a mea.
La curiozitate ma refeream, voi la ce va gandeati?
Eu nu am fost interesat de ce unii baieti merg cracanat pe strada, de ce o au be'lita sau alte amanunte legate de pielea p**ii altuia
In orice caz Kyyttyy sa nu te superi

Raporteaza abuz de limbaj
ge_andreev

122 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 09:39

hey mai tinu...daca o am mai mare ca a ta??? te fac de ras
nu m-a interesat in mod deosebit,dar.. imi place sa stiu, sa aflu :P

Raporteaza abuz de limbaj
mariusburu

9 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 09:40

mi-am facut circumcizie pe la 22 de ani si pot sa spun ca am doar avantaje. cel putin eu nu vad nici un dezavantaj. e mult mai igienic, si mai... atragator. cand e in erectie nu sunt diferente mari. au trecut 20 de ani si nu a scazut nici o sensibilitate.
in afara de motive religioase, se mai face circumcizie si la cei care au FIMOZA(adica nu merge pielea jos).

Raporteaza abuz de limbaj
ser

4151 mesaje
Membru din: 1/03/2011
Postat pe: 25 Februarie 2011, ora 07:28

aooooleooooooooooooo...bine ca n-am probleme de-astea asa grave ca ma aruncam de la balcon dracu...

Raporteaza abuz de limbaj
nimeni nu se poate numi om mare,daca si-a pierdut sufletul de copil!
| Varianta pentru tiparire a topicului Circumcizie...pro sau contra!
Mergi la: