back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Guvernul lui boc a reusit ... sa "nasca" instrunctiile de aplicare a noii legi a pensiilor

 


 
 
eugenb

1794 mesaje
Membru din: 8/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Martie 2011, ora 22:37

A reusit sa apara ...

Monitorul Oficial nr. 214 (din 28 martie 2011), Partea I, a publicat Hotarea nr. 257 din 20 Martie 2011 a Guvernului si Normele de aplicare a Legii pensiilor (cu toata opozitia unora care nu sunt la Guvernare).

Citez din www.legislatiamuncii.manager.ro (care este foarte de atenta la Legilatia romaneasca dupa parerea mea) :

HOTARARE pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice

In temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata, si al art. 183 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.

Art. 1. — Se aproba Normele de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010, prevazute in anexa care face parte integranta din prezenta hotarare.

Art. 2. — La data intrarii in vigoare a prezentei hotarari se abroga Ordinul ministrului muncii si solidaritatii sociale nr. 340/2001 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 237 din 10 mai 2001, cu modificarile si completarile ulterioare.


PRIM-MINISTRU
EMIL BOC

Contrasemneaza:
Ministrul muncii, familiei si protectiei sociale,
Ioan Nelu Botis

Ministrul apararii nationale,
Gabriel Oprea

Ministrul administratiei si internelor,
Constantin-Traian Igas

Directorul Serviciului Roman de Informatii,
George Cristian Maior

Ministrul finantelor publice,
Gheorghe Ialomitianu


Bucuresti, 20 martie 2011.
Nr. 257.

Normele de aplicare le-am obtinut tot de acolo, dar se pot obtine si de pe alte site care se ocupa de aceasta problema :

legislatiamuncii.manager.ro/a/3359/important:-s-au-publicat-norm...

Este un pdf de 186 KB care (la acestia) are denumirea : 214 free_Normele de aplicare a Legii Pensiilor.pdf (se descarca foarte usor, daca va abonati la newsletter -ul lor cred, dar nu sunt sigur eu fiind inscris la ei - repet nu intentionez sa le fac ... reclama, ci expun o situatie de fapt, asa ca puteti sa ignorati comentariile mele).

Obs.
1) Este o reproducere a Monitorului Oficial de 32 de pagini, care contine Pagina de garda, Hotararea de Guvern si Normele de aplicare. Cei interesati pot sa citeasca Exemplarul original, atat in versiunea pe care ne-au oferit-o cei de la www.legislatiamuncii.manager.ro (nu intentionez sa le fac reclama, dar este singurul site pe care l-am "descoperit" eu), dar sunt sigur ca mai sunt si alte site care au acelasi obiect de studiu in cercetare.
2) Lectura nu va ... dezamagi ! Este foarte ... instructiva si mai ales ... practica ! Citire placuta !

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Guvernul lui Boc a reusit ... sa "nasca" Instrunctiile de aplicare a noii Legi a Pensiilor
Mergi la: