back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Hidrogen tuning

 


 
 
kenterprise

5 mesaje
Membru din: 2/03/2009
Postat pe: 9 Martie 2009, ora 15:17

In conditiile crizei actuale aditivarea cu Hidrogen ( gaz Brown,HHO, Oxihidrogen sau cum se mai poate numi) este o solutie accesibila si interesanta.
Nu se pierde din puterea motorului, nu se aduc modificari substantiale motorului, combustibilul fiind acelasi pe care il are motorul ( benzina sau motorina)!
Se obtine o combustie mult mai eficienta care "extrage" mai multa putere din combustibilul original.
Reducerea cantitatii de combustibil injectat se face in mod automat de catre ECU la motoarele Diesel commonrail sau pompe duse ( unde se pot obtine insemante economii fara alte modificari) iar la benzinare se poate utiliza un emulator de semnal al sondei Lambda pentru maximum de economie.
Utilizarea unui regim mai sarac nu mai este o problema pentru motor deoarece temperaturile inalte de ardere sunt atenuate de vaporii de apa in care se transforma gazul utilizat ca aditiv.
Am testat pe un Logan 1.5 dCi de 70 de CP o serie de astfel de dispozitive si aveti pe
pop.youtube.com/watch?v=eModcCIXJas&feature=channel_page
o "mostra" de rezultat!
Pentru cei interesati pot furniza date din diferite surse care atesta ca tehnologia functioneaza, se pune doar problema unor sisteme eficiente si fiabile.

Raporteaza abuz de limbaj
9am3591

19 mesaje
Membru din: 5/03/2009
Postat pe: 7 Ianuarie 2010, ora 12:29

imi pare ca ai gresit la adresa de youtube.mai verifica o data ai ascis ceva la link "pop"

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

132 mesaje
Membru din: 4/09/2009
Postat pe: 7 Ianuarie 2010, ora 19:39

sal,apropo de instalatiile astea de hho,am vazut tot ce are kenterprise(instalat pe masina).tot respectul pt cei ce isi bat capul cu tb de genu(si eu ma numar printre ei).o singura obiectiune:consumul afisat de loganul tau,kenterprise,(intrun video arati bordul si consumul)NU E ACELA.regleaza comp de bord sa afiseze consumul instant/mediu NU pe trip(ca ai vazut ca incepi de undeva de la 2.3 si ajun gi la 3 si un pic)......ca asa si eu cand plec am consum de 1/100 dar dupa 20km am 10/100.ce arati tu e o mare....DAR nu neg faptul ca o astfel de instal scade consumul.tot ce iti reprosez e faptul ca nu ai setat corect afisarea consumului iar unii mai boboci pun botu...daca ma intelegi.bafta all am incheiat predau stafeta

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Hidrogen Tuning
Mergi la: