back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce este in sufletul tau?

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 21 Mai 2009, ora 15:38

De obicei, oamenilor nu le place sa stie cineva,ce este in sufletul lor.Mai greu sa te dezvalui in fata altora,deoarece vor crede ca esti slab(nu ma refer la greutate)Probabil e un subiect delicat,dar cine indrazneste sa spuna ce are ,,pe suflet?,,


Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 21 Mai 2009, ora 22:29



Fosta membra 9am.ro

1639 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Mangalia

Postat pe: 21 Mai 2009, ora 22:46

"Cea mai pretioasa calatorie este aceea catre sufletul nostru, catre noi insine, calatorie ce o facem in singuratate "
MIRCEA ELIADE


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Mai 2009, ora 00:07

Calduuura muuulta. A venit varaaaaa.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

5013 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 22 Mai 2009, ora 02:01

ma tot intreb ce are Radita cu mine...


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Mai 2009, ora 02:23

De la: aadnanaaa, la data 2009-05-22 02:01:07ma tot intreb ce are Radita cu mine...




Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Septembrie

147 mesaje
Membru din: 28/04/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Mai 2009, ora 03:33

SUFLETUL

Reprezintã cea de a doua structurã a entitãþii umane, situatã între corpul fizic ºi cel spiritual. Se manifestã ca proiecþie individualizatã a spiritului coordonat de conºtienþã ºi este transgresat în planul energetic pe un câmp vibratoriu cuprins între valoarea de 4 ºi 60 hertzi (Hz) structurat perceptiv pe 4 paliere de frecvenþã Delta 4 Hz; Teta 4—7 Hz; Alfa 7— 14 Hz ºi Beta 14— 60 Hz. Se manifestã prin reacþii emoþionale (IE) sub imperativul a trei forþe coordonatoare: senzaþie, sentiment, dorinþã ºi se exprimã prin reacþii emoþional-volitive în comportament. Senzaþia se alimenteazã cu energie de tip PRANA, sentimentul cu energie de tipul FOHAT, iar dorinþa cu energie de tipul KUNDALINI. Emoþia, ca produs al celor trei tipuri de forþã genereazã o energie de tipul MANA ºi este rezultatul raportului dintre senzaþie, sentiment ºi dorinþã. se mãsoarã în Unitãþi de Conºtienþã (U.C.), raportate la o scalã de la 1 la 100.

Pentru a înþelege cum „funcþioneazã” sufletul, vom defini cele trei forþe coordonatoare ºi cele trei energii care constituie „hrana” sufletului, astfel:



Senzaþia (Sz) = Capacitatea de percepere a recepþiunilor transmise prin cele 5 simþuri, aparþinãtoare corpului fizic. Se produce în corpul sufletesc sub influenta spiritului, care este singurul capabil sã punã în acþiune conºtienþa. Intreruperea relaþiei univoce dintre spirit ºi suflet conduce automat la pierderea capacitãþii de conºtienþã. Lipsa conºtienþei se defineºte a fi starea de comã. Senzaþia reprezintã cantitatea de energie Prana care circulã pe traseele NADIS (Circuite de transmitere a energiilor subtile, care învãluie traseele nervoase ºi pe care se transmite energie electromagneticã). Se calculeazã dupã formula:



unde:

P = valoarea pulsului;

Vnm = viteza semnalului în nervul motor 60 ms;

Vns = viteza semnalului în nervul senzitiv 19,4 ms;

G = greutatea corporalã a persoanei în cauzã.



Sentimentul (S) = Atitudinea corpului sufletesc faþã de o anumitã senzaþie. Se produce sub influenta determinãrilor spirituale. Se alimenteazã cu energia Fohat care circulã pe traseele NADIS. Se calculeazã dupã formula:

unde:

Ts = tensiunea sistolicã;

Td = tensiunea diastolicã

Sentimentele sunt extrem de variate ºi ocupã cea mai mare parte a sufletului. Ele sunt de douã feluri, catalogate dupã reacþiile pe care le produc în suflet: pozitive bucurie, pace, liniºte, încredere, veselie, desfãtare, mulþumire, mângâiere, plãcere, satisfacþie, armonie, înþelegere, calmitate, seninãtate, poftã de viaþã, dispoziþie, încântare, voluptate, bunãtate, frumuseþe, optimism, generozitate, entuziasm, sinceritate, respect, stimã, devotament; ºi negative neliniºte, nerãbdare, supãrare, mânie, spaimã, groazã, îndoialã, regrete, plictisealã, gelozie, urã, invidie, tristeþe, rãzbunare, indispoziþie, îmbufnare, amãrãciune, necaz, nemulþumire, scârbã, nenorocire, nevoie, pacoste, rãutate, enervare, irascibilitate, nervozitate, urâciune, furie, ranchiunã, sarcasm, aroganþã, calomnie, violentã, agitaþie, pretenþiozitate, egoism, remuºcare, fricã, pesimism, descurajare, apatie.

Dorinþa (D) = Tendinþa corpului sufletesc de a se manifesta printr-o acþiune. Se concretizeazã sub determinismul senzaþiei ºi sentimentului. Reprezintã fãptuirea virtualã a unei acþiuni reale sub influenta energiilor Kundalini. Se calculeazã dupã formula:

unde iar care reprezintã media geometricã între Ts ºi Td.

Emoþia (E) = Reacþia corpului sufletesc în raport de valorile senzaþiei, sentimentului ºi dorinþei. Reprezintã factorul variabilei produs de rezistenta la disipare în suflet a celor trei energii congruente (Prana, Fohat, Kundalini) pe traseele NADIS, generând o energie de produs numitã MANA. Purtãtoarea emoþiei o reprezintã energia electromagneticã manifestatã pe traiectele nervoase. Se calculeazã dupã formula:



* Rezistenta la disiparea energiilor (Prana, Fohat, Kundalini) se calculeazã dupã formula:

în care:

h = 6,6256(5) x 10-31 J.s.

l = 1,6890(6) x 10-14 m.

unde:





ni = raportul dintre procesele de un anumit tip „i” care au loc la interacþia dintre fluxul incident (valoarea senzaþiei), o particulã þintã (valoarea evenimentului ºi numãrul “n”) ºi particulele energetice care strãbat circuitele NADIS (valoarea dorinþei consideratã în poziþia iniþialã).

Unitãþile de Conºtienþã care definesc Emoþia se cuantificã din 10 în 10 puncte pe o scalã de 1 la 100, pentru urmãtoarele nivele:



Valoare U.C.


Categorie emoþie

1-10


Nedefinitã

11-20


Primarã

21-30


Confuzã

31-40


Agreabilã

41-50


Convenabilã

51-60


Iritantã

61-70


Perturbatoare

71-80


Dãunãtoare

81-90


ªocantã

91-100


Distrugãtoare



Sufletul este tumultuos, este anarhic, rãzbunãtor ºi se rãzvrãteºte împotriva ordinii. În interiorul sãu senzaþiile, sentimentele ºi dorinþele configureazã emoþii vulcanice, care de cele mal multe ori copleºeºte persoana care a ajuns sã fie stãpânitã de cãtre suflet. Suntem obiºnuiþi sã trãim sub imperiul sufletului ºi de aceea ni se pare anost ºi lipsit de spontaneitate modul de viaþã condus de cãtre spirit.



Septembrie

147 mesaje
Membru din: 28/04/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Mai 2009, ora 03:44

pioneze, cuie ruginite, lapte praf...suc de morcovi, trifoi cu patru foi energie kundalini...si serbet de ciocolata


Septembrie

147 mesaje
Membru din: 28/04/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Mai 2009, ora 03:51

Serenisimo.. a primit mail.. ca nikobekesi i-a acceptat prietenia pe 9am..cand a vrut sa se logheze... sa-si citeasca prietena noua... a observat ca nu mai are contul de o luna


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Mai 2009, ora 04:01

Eu stiu ca caracteristicile spirituale sint de eliberare de framintarile realizarii celor necesare corpului. Sufletul are caracteristicile date de sentimente in principal. Dar energia spiritului e atit de mare ca el practic produce ruptura intre suflet si corp la sfirsit. Linistea spirituala apare cind ne detasam de trebuintele corpului, pe care noi le consideram f mari si continui. Nelinistile noastre sint de la spiritul tulburat de prea mult "pamint".
Daca observam la animale. Sint f linistite practic mai tot timpul, daca au mincare. La noi practic parca e pe dos , dupa acumulari materiale f mari, apare o neliniste. Apare acel salt calitativ, care la unii e doar fara corp. Practic se face saltul in alt domeniu energetic, care tine de spirit, nu de suflet. Animalele au sufletul f dezvoltat. Noi oamenii avem spiritul mult mai dezvoltat, iar in anii acestia este in dezvoltare exploziva. C
Cu alte cuvinte, sufletul cunoaste o transformare energetica, o metamorfozare in spirit. Dar accelerat. Findca avem oricum spirit.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 24 Mai 2009, ora 00:00

De la: aadnanaaa, la data 2009-05-22 02:01:07ma tot intreb ce are Radita cu mine...

Ti-ai schimbat cumva poza?sau mi se pare....


Fosta membra 9am.ro

5013 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 24 Mai 2009, ora 12:51

De la: nicobekesi, la data 2009-05-24 00:00:29
De la: aadnanaaa, la data 2009-05-22 02:01:07ma tot intreb ce are Radita cu mine...

Ti-ai schimbat cumva poza?sau mi se pare....

e schimbata


Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Mai 2009, ora 01:01

Uneori este o furtuna in sufletul meu,alteori e calm si linistit,depinde de intamplarile zilnice din viata mea..........


Fosta membra 9am.ro

5013 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 25 Mai 2009, ora 02:50

De la: nicobekesi, la data 2009-05-25 01:01:47Uneori este o furtuna in sufletul meu,alteori e calm si linistit,depinde de intamplarile zilnice din viata mea..........

asa e la toti


Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 25 Mai 2009, ora 11:18

In sufletul meu sint simtiri traite la limite extreme.Niciodata sufletul meu nu a stiut ce e prea mult sau prea putin.Sufletul meu a fost si va fi vesnic contra timpului si ptr ignoranta trecerii lui in punct mort.
Sufletul meu a stiut ce e durerea ,a hranit-o,a crescut-o,apoi a distrus-o inainte de a fi distrus.
Sufletul meu a cunoscut intuneric si nu a cerut lumina s-a dus singur catre ea si a furat-o,ca un hot de maruntisuri ce ramine vesnic nepedespsit de oameni si iubit de soarta.
In sufletul meu aud tot timpul acordurile unei melodii care ma face tot timpul sa dansez.
Sufletul meu nu a stiut de inceputuri cum nu va sti nici de sfirsituri.In sufletul meu sint patimi care ard iar cenusa lor se contopeste in lacrimi si-mi alina ranile.Sufletul meu va fi vesnic nestiut de toata lumea.


Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Mai 2009, ora 11:23

De la: vasix, la data 2009-05-25 11:18:50In sufletul meu sint simtiri traite la limite extreme.Niciodata sufletul meu nu a stiut ce e prea mult sau prea putin.Sufletul meu a fost si va fi vesnic contra timpului si ptr ignoranta trecerii lui in punct mort.
Sufletul meu a stiut ce e durerea ,a hranit-o,a crescut-o,apoi a distrus-o inainte de a fi distrus.
Sufletul meu a cunoscut intuneric si nu a cerut lumina s-a dus singur catre ea si a furat-o,ca un hot de maruntisuri ce ramine vesnic nepedespsit de oameni si iubit de soarta.
In sufletul meu aud tot timpul acordurile unei melodii care ma face tot timpul sa dansez.
Sufletul meu nu a stiut de inceputuri cum nu va sti nici de sfirsituri.In sufletul meu sint patimi care ard iar cenusa lor se contopeste in lacrimi si-mi alina ranile.Sufletul meu va fi vesnic nestiut de toata lumea.

Foarte frumoase ganduri,despre suflet.....noi suntem suflete calatoare....si toti ne vom indrepta ...intr-o zi.....spre un loc....mai bun.....


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 25 Mai 2009, ora 11:30

De la: nicobekesi, la data 2009-05-25 11:23:21
Foarte frumoase ganduri,despre suflet.....noi suntem suflete calatoare....si toti ne vom indrepta ...intr-o zi.....spre un loc....mai bun.....


Sau mai rau...mai nasol...infricosator...unde este plansetul si scrasnirea dintilor. ,Brrrr.... .Nu merge si varianta asta ?!


Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Mai 2009, ora 11:38

De la: vaneamarin, la data 2009-05-25 11:30:24
De la: nicobekesi, la data 2009-05-25 11:23:21

Foarte frumoase ganduri,despre suflet.....noi suntem suflete calatoare....si toti ne vom indrepta ...intr-o zi.....spre un loc....mai bun.....




Sau mai rau...mai nasol...infricosator...unde este plansetul si scrasnirea dintilor. ,Brrrr.... .Nu merge si varianta asta ?!


Vrei tu sa mergi acolo?Eu una nu vreau ,desi nu sunt o sfanta... ,dar banuiesc ca Acolo unde spui tu, e un loc sinistru....adica la .


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 25 Mai 2009, ora 11:48

De la: nicobekesi, la data 2009-05-25 11:38:29
Vrei tu sa mergi acolo?Eu una nu vreau ,desi nu sunt o sfanta... ,dar banuiesc ca Acolo unde spui tu, e un loc sinistru....adica la .


Pai am spus eu ca VREAU acolo ?!Neah, si eu ca si tine vreau in Rai alaturi de cei dragi ,la loc cu verdeata ,racoros (dar nu rece!) .TI-AM RASPUNS INSA (asa cum am crezut eu)LA INTREBAREA TA :NU STIU CE ESTE IN SUFLETUL MEU!Daca tu esti sigura de ce este in al tau "te-ai scos",esti primul om pe care il cunosc care STIE deja ca va merge in RAI si ca are un suflet frumos,luminos ,asa cum ar trebui sa-l avem toti.Sa ai grija insa la autopacaleli ,toti avem tendinta sa ne vedem sufletele mai minunate decat le avem iar la "compuneri" frumoase despre cat de minunati suntem ,nu ne intrece nimeni!!!!!!

PS:Notiunea de iad vesnic eu unul nu prea o cred ,a fost folosita doar in scop didactic!Sunt "certat" cu toata dogmatica care sustine acest iadul vesnic. Nu-ti pare notiunea de iad vesnic incompatibila cu mila si dragostea lui Dumnezeu fata de oameni?


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Mai 2009, ora 11:54

De la: CAMELYA_, la data 2009-05-21 22:46:26"Cea mai pretioasa calatorie este aceea catre sufletul nostru, catre noi insine, calatorie ce o facem in singuratate "
MIRCEA ELIADE


ce ma bucur ca mai cunosc oameni care au un respect fata de Mircea Eliade, prin simplu fapt ca il citesc pe acest om mare savant!


Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Mai 2009, ora 11:56

De la: vaneamarin, la data 2009-05-25 11:48:48
De la: nicobekesi, la data 2009-05-25 11:38:29
Vrei tu sa mergi acolo?Eu una nu vreau ,desi nu sunt o sfanta... ,dar banuiesc ca Acolo unde spui tu, e un loc sinistru....adica la .


Pai am spus eu ca VREAU acolo ?!Neah, si eu ca si tine vreau in Rai alaturi de cei dragi ,la loc cu verdeata ,racoros (dar nu rece!) .TI-AM RASPUNS INSA (asa cum am crezut eu)LA INTREBAREA TA :NU STIU CE ESTE IN SUFLETUL MEU!Daca tu esti sigura de ce este in al tau "te-ai scos",esti primul om pe care il cunosc care STIE deja ca va merge in RAI si ca are un suflet frumos,luminos ,asa cum ar trebui sa-l avem toti.Sa ai grija insa la autopacaleli ,toti avem tendinta sa ne vedem sufletele mai minunate decat le avem iar la "compuneri" frumoase despre cat de minunati suntem ,nu ne intrece nimeni!!!!!!

PS:Notiunea de iad vesnic eu unul nu prea o cred ,a fost folosita doar in scop didactic!Sunt "certat" cu toata dogmatica care sustine acest iadul vesnic. Nu-ti pare notiunea de iad vesnic incompatibila cu mila si dragostea lui Dumnezeu fata de oameni?

Da ,ai dreptate in ceea ce scrii ,dar din pacate cred ca multe suflete vor fi ,,condamnate,,sa ,,traiasca,,in iad vesnic sau cum se mai zice: ,sa arda in iadul vesnic......vai ....suna asa de infricosator....sincer prefer sa ma gandesc la ceva bun si frumos,sau ca sufletul meu e destul de bun sa i se permita drumul spre locurile bune si linistitoare.....


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Mai 2009, ora 12:05

De la: vasix, la data 2009-05-25 11:18:50In sufletul meu sint simtiri traite la limite extreme.Niciodata sufletul meu nu a stiut ce e prea mult sau prea putin.Sufletul meu a fost si va fi vesnic contra timpului si ptr ignoranta trecerii lui in punct mort.
Sufletul meu a stiut ce e durerea ,a hranit-o,a crescut-o,apoi a distrus-o inainte de a fi distrus.
Sufletul meu a cunoscut intuneric si nu a cerut lumina s-a dus singur catre ea si a furat-o,ca un hot de maruntisuri ce ramine vesnic nepedespsit de oameni si iubit de soarta.
In sufletul meu aud tot timpul acordurile unei melodii care ma face tot timpul sa dansez.
Sufletul meu nu a stiut de inceputuri cum nu va sti nici de sfirsituri.In sufletul meu sint patimi care ard iar cenusa lor se contopeste in lacrimi si-mi alina ranile.Sufletul meu va fi vesnic nestiut de toata lumea.


cu totii avem un astfel de suflet...care e mereu pazit de Dumnezeu, printr-un mic inger.


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 25 Mai 2009, ora 12:11

De la: nicobekesi, la data 2009-05-25 11:56:13....sincer prefer sa ma gandesc la ceva bun si frumos,sau ca sufletul meu e destul de bun sa i se permita drumul spre locurile bune si linistitoare.....


Da,nici eu nu imi fac prea multe griji ! Ne vedem ACOLO !


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 25 Mai 2009, ora 12:12

De la: mari_uka, la data 2009-05-25 12:05:08
cu totii avem un astfel de suflet...care e mereu pazit de Dumnezeu, printr-un mic inger.


Nu-mi amintesc exact cum erau lucrurile...Un inger pe umarul drept si un drac pe stangul sau invers?


Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 25 Mai 2009, ora 12:15

Maria,stiu.Nu pot vorbi ptr ca sint multi care ma vor transforma mai apoi intr-un fanatic obsedat religios.


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 25 Mai 2009, ora 12:17

De la: vasix, la data 2009-05-25 12:15:45Maria,stiu.Nu pot vorbi ptr ca sint multi care ma vor transforma mai apoi intr-un fanatic obsedat religios.




Te pandesc,te pandesc Vasix ...


Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 25 Mai 2009, ora 12:21

ma intreb oare de ce nu imi voteaza nimeni topicu asta?o fi pe bani.... ......glumeam desigur...


Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 25 Mai 2009, ora 12:22

De la: vaneamarin, la data 2009-05-25 12:17:29
De la: vasix, la data 2009-05-25 12:15:45Maria,stiu.Nu pot vorbi ptr ca sint multi care ma vor transforma mai apoi intr-un fanatic obsedat religios.


Te pandesc,te pandesc Vasix ...

Succes! dar.Sic.N-ai sa ma prinzi ca eu nu prea vorbesc serios.Sic Daramite pe topicurile religoase


Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 25 Mai 2009, ora 12:23

Iote ca l-am votat.Nu stiam ca tre sa dai cu votu


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 25 Mai 2009, ora 12:29

De la: nicobekesi, la data 2009-05-25 12:21:00 ma intreb oare de ce nu imi voteaza nimeni topicu asta?o fi pe bani.... ......glumeam desigur...


L-am votat si eu .Cu cei 1000 Euro pe care ii ai datorie la mine pentru acest vot nu te grabesc.Poti sa-i dai si in rate ,oameni suntem si suflete frumoase avem!!!!


Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Ce este in sufletul tau?
Mergi la: