back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


A fi sau a nu fi?

 


 
 
ooopsss_777

44 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Septembrie 2009, ora 15:35

Toti traim pt placere,oricare ar fi ea si in orice forma.Multi ajung frustrati in aceasta cautare,deprimati.Unii se sinucid.Stop.De ce oare in sfaturile religiei ni se spune sa nu ne sinucidem pt k astfel nu vom mai avea parte de paradisul promis in care placerea,bucuria persista tot timpul,dar asta dupa moarte.Pt k oamenilor sa le mai ramana o ultima speranta de dobandire a fericirii pe care o cauta in viata,dupa moarte.:O.Pare ilogic,dar tocmai aceasta ilogica are un impact logic asupra inconstientului.Acel paradis promis de religie dupa moarte il poti descoperi cat timp ejti in viata,si nu zic ca ar trebui acum sa te inchini la icoane,sa te rogi la dumnezeu,sau cel putin sa ai un zeu in care sa crezi k doar aja vei ajungein paradisul pe care imi imaginez eu ca il poti gasi atunci cand ejti in viata.nu.Am ajuns la o concluzie,o confirmare a tuturor cautarilor mele in a ma face fericit si am descoperit un singur lucru care ma tine fericit la intensitatea la care puteam ajunge drogat,faimos,plin de bani,etc dar nu temporar,cum se intampla in cazurile anterioare ci imi creaza o placere constanta,k un fel de paradis imaginat de religie de dupa moarte.Pt tine care e idealul suprem,valoarea absoluta care sa te faca sa crezi k e singurul lucru pt care merita sa faci orice,si tu si restul?

Raporteaza abuz de limbaj
ametist8

93 mesaje
Membru din: 6/10/2008
Postat pe: 11 Octombrie 2011, ora 16:14

"...Ne-am intronat ca stapani ai vietilor noastre si ne-am iluzionat cu speranta ca suntem capabili sa ne gasim singuri starea de gratie.
Dar nu a fost sa fie asa.
Tot ceea ce invata omul,din propriile experiente si din intreaga sa istorie,este sa-i fie frica, sa-si creeze spaime noi si sa le dezvolte pe cele vechi.
Aceasta face ca, uneori, sa devenim personaje ce joaca intr-o piesa de teatru, propria viata, drama absoluta."

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

7124 mesaje
Membru din: 7/02/2013
Postat pe: 20 Noiembrie 2011, ora 14:54

De la: ametist, la data 2011-10-11 16:14:17"...Ne-am intronat ca stapani ai vietilor noastre si ne-am iluzionat cu speranta ca suntem capabili sa ne gasim singuri starea de gratie.
Dar nu a fost sa fie asa.
Tot ceea ce invata omul,din propriile experiente si din intreaga sa istorie,este sa-i fie frica, sa-si creeze spaime noi si sa le dezvolte pe cele vechi.
Aceasta face ca, uneori, sa devenim personaje ce joaca intr-o piesa de teatru, propria viata, drama absoluta."


Suntem stapani ,dar pana la un moment dat. Scriem scenariul si il interpretam. Acceptam si personaje din exterior ca sa ne animeze decorul. Merge totul conform planului, dar nu dureaza o eternitate. De ce?

Raporteaza abuz de limbaj
''Un bun si sigur prieten e constiinta ta: n-o ucide, ci las-o sa moara odata cu tine.'' – Nicolae Iorga
Razzyy

1194 mesaje
Membru din: 19/03/2013
Postat pe: 20 Noiembrie 2011, ora 18:19

.....si am descoperit un singur lucru care ma tine fericit la intensitatea la care puteam ajunge drogat,faimos,plin de bani,etc dar nu temporar,cum se intampla in cazurile anterioare ci imi creaza o placere constanta,k un fel de paradis imaginat de religie de dupa moarte...

nu poti fi fericit permanent...continuu.nu e posibil, nu e natural, nu exista asa ceva....decat daca esti...nebun!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

7124 mesaje
Membru din: 7/02/2013
Postat pe: 21 Noiembrie 2011, ora 11:49

De la: nico_tnt, la data 2011-11-20 18:19:43.....si am descoperit un singur lucru care ma tine fericit la intensitatea la care puteam ajunge drogat,faimos,plin de bani,etc dar nu temporar,cum se intampla in cazurile anterioare ci imi creaza o placere constanta,k un fel de paradis imaginat de religie de dupa moarte...

nu poti fi fericit permanent...continuu.nu e posibil, nu e natural, nu exista asa ceva....decat daca esti...nebun!



Vezi motivul pentru care sunt diagnosticati si/sau descoperiti, nu musai declarati;), atatia nebuni? Ei sunt oameni fericiti in permanenta!

Raporteaza abuz de limbaj
''Un bun si sigur prieten e constiinta ta: n-o ucide, ci las-o sa moara odata cu tine.'' – Nicolae Iorga
| Varianta pentru tiparire a topicului a fi sau a nu fi?
Mergi la: