back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Legea eutanasiei

 


 
 
9am036719

8 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Postat pe: 25 Aprilie 2009, ora 12:07

Solicit forumistilor opinii si sugestii pentru promovarea in Parlament a unei legi a eutanasiei, la cererea celor grav bolnavi si nu mai suporta mizeria si dsiconfortul in care traiesc. Repet: la cererea celor in cauza, care sunt lucizi, si nu a rudelor etc...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Aprilie 2009, ora 12:22

NU, nu , nu !....si iarasi NU !..


twincle

275 mesaje
Membru din: 4/02/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 25 Aprilie 2009, ora 12:34

Niciodata nu voi avea curajul , in cazul in care s-ar supune la vot o asemenea lege, sa fiu de acord cu eutanasierea, chiar si la cererea persoanei suferinde dar lucide a unei asa aberatii !!! Medicii sa-si faca datoria , cu mai multa daruire , si daca se poate fara micile-mari atentii , iar familia sa-i fie alaturi in orice clipa de viata , chiar daca , stiu din proprie experienta , este in multe cazuri , inspaimintator de greu !!!!!


teo
9am036719

8 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Postat pe: 25 Aprilie 2009, ora 13:00

Stimate domn(a), eutanasierea nu inseamna sinucidere asistata, ci curmarea unei suferinte complet inutile bolnavului, familiei, societatii...Sa nu-mi veniti cu stupizenia ca viata ne-a fost data de D-zeu si nu mai El ne-o poate lua...Razboaiele, epidemiile, dictaturile de tot soiul au luat miliarde de vieti si D-zeu n-a protestat in nici un fel, dar, vezi, Doamne, se va supara rau de tot, pe restul omenirii, ca un amarat,
uitat si de Dumnezeu pe pamant, vrea sa moara...omeneste, civilizat, curat? Care-i problema celorlalti, daca eu vreau sa aleg moartea prin eutanasie si nu prin spanzurare, aruncare de la etaj sau sub rotile trenului? Sper intr-o discutie civilizata, cu argumente de orice natura - religioasa, umanitara etc, - dar sa fie sincera si de bun simt.


twincle

275 mesaje
Membru din: 4/02/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 25 Aprilie 2009, ora 13:11

De la: 9am036719, la data 2009-04-25 13:00:28Stimate domn(a), eutanasierea nu inseamna sinucidere asistata, ci curmarea unei suferinte complet inutile bolnavului, familiei, societatii...Sa nu-mi veniti cu stupizenia ca viata ne-a fost data de D-zeu si nu mai El ne-o poate lua...Razboaiele, epidemiile, dictaturile de tot soiul au luat miliarde de vieti si D-zeu n-a protestat in nici un fel, dar, vezi, Doamne, se va supara rau de tot, pe restul omenirii, ca un amarat,
uitat si de Dumnezeu pe pamant, vrea sa moara...omeneste, civilizat, curat? Care-i problema celorlalti, daca eu vreau sa aleg moartea prin eutanasie si nu prin spanzurare, aruncare de la etaj sau sub rotile trenului? Sper intr-o discutie civilizata, cu argumente de orice natura - religioasa, umanitara etc, - dar sa fie sincera si de bun simt.
Chiar nu am de gind sa vin cu astfel de idei !!!din punctul meu de vedere , toata societatea ar trebui sa faca ceva mai mult pentru aceste cazuri , cu prioritate Medicii si asistentele si nu in ultimul rind familia !!!! doar atit !!!


teo
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Aprilie 2009, ora 13:19

De la: 9am036719, la data 2009-04-25 13:00:28Stimate domn(a), eutanasierea nu inseamna sinucidere asistata, ci curmarea unei suferinte complet inutile bolnavului, familiei, societatii...Sa nu-mi veniti cu stupizenia ca viata ne-a fost data de D-zeu si nu mai El ne-o poate lua...Razboaiele, epidemiile, dictaturile de tot soiul au luat miliarde de vieti si D-zeu n-a protestat in nici un fel, dar, vezi, Doamne, se va supara rau de tot, pe restul omenirii, ca un amarat,
uitat si de Dumnezeu pe pamant, vrea sa moara...omeneste, civilizat, curat? Care-i problema celorlalti, daca eu vreau sa aleg moartea prin eutanasie si nu prin spanzurare, aruncare de la etaj sau sub rotile trenului? Sper intr-o discutie civilizata, cu argumente de orice natura - religioasa, umanitara etc, - dar sa fie sincera si de bun simt.


Speranta-ti este desarta mon cher, com poti spera la o "discutie civilizata" atunci cand doresti a purta o discutie in contra vietii si a civilizatiei umane ?...
Esti de-a dreptul revolut, chiar daca vrei sa faci din acest subiect -printr-o abordare "scuturatica"- o tema sau un exercitiu pt. sondarea opiniilor.
Mai bine-o spuneai pe sleau, igienizare sociala prin eliminarea individului aflat in faza terminala prin metode si asistenta de specialitate , contra cost , acordam certificat de calitate si garantii pe termen nelimitat sau pentru eternitate.

Mon cher, esti un BOU !....s-asta pentru ca-n orice moment se poate descoperii elementul ce da o sansa vietii si-o poate extinde dincolo de imaginatia ta macabra !..


twincle

275 mesaje
Membru din: 4/02/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 25 Aprilie 2009, ora 14:30

De la: mytcor, la data 2009-04-25 13:19:29
De la: 9am036719, la data 2009-04-25 13:00:28Stimate domn(a), eutanasierea nu inseamna sinucidere asistata, ci curmarea unei suferinte complet inutile bolnavului, familiei, societatii...Sa nu-mi veniti cu stupizenia ca viata ne-a fost data de D-zeu si nu mai El ne-o poate lua...Razboaiele, epidemiile, dictaturile de tot soiul au luat miliarde de vieti si D-zeu n-a protestat in nici un fel, dar, vezi, Doamne, se va supara rau de tot, pe restul omenirii, ca un amarat,
uitat si de Dumnezeu pe pamant, vrea sa moara...omeneste, civilizat, curat? Care-i problema celorlalti, daca eu vreau sa aleg moartea prin eutanasie si nu prin spanzurare, aruncare de la etaj sau sub rotile trenului? Sper intr-o discutie civilizata, cu argumente de orice natura - religioasa, umanitara etc, - dar sa fie sincera si de bun simt.


Speranta-ti este desarta mon cher, com poti spera la o "discutie civilizata" atunci cand doresti a purta o discutie in contra vietii si a civilizatiei umane ?...
Esti de-a dreptul revolut, chiar daca vrei sa faci din acest subiect -printr-o abordare "scuturatica"- o tema sau un exercitiu pt. sondarea opiniilor.
Mai bine-o spuneai pe sleau, igienizare sociala prin eliminarea individului aflat in faza terminala prin metode si asistenta de specialitate , contra cost , acordam certificat de calitate si garantii pe termen nelimitat sau pentru eternitate.

Mon cher, esti un BOU !....s-asta pentru ca-n orice moment se poate descoperii elementul ce da o sansa vietii si-o poate extinde dincolo de imaginatia ta macabra !..


teo
twincle

275 mesaje
Membru din: 4/02/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 25 Aprilie 2009, ora 14:46

De la: 9am036719, la data 2009-04-25 13:00:28Stimate domn(a), eutanasierea nu inseamna sinucidere asistata, ci curmarea unei suferinte complet inutile bolnavului, familiei, societatii...Sa nu-mi veniti cu stupizenia ca viata ne-a fost data de D-zeu si nu mai El ne-o poate lua...Razboaiele, epidemiile, dictaturile de tot soiul au luat miliarde de vieti si D-zeu n-a protestat in nici un fel, dar, vezi, Doamne, se va supara rau de tot, pe restul omenirii, ca un amarat,
uitat si de Dumnezeu pe pamant, vrea sa moara...omeneste, civilizat, curat? Care-i problema celorlalti, daca eu vreau sa aleg moartea prin eutanasie si nu prin spanzurare, aruncare de la etaj sau sub rotile trenului? Sper intr-o discutie civilizata, cu argumente de orice natura - religioasa, umanitara etc, - dar sa fie sincera si de bun simt.
De altfel stimabile te contrazici singur !!! Ai solicitat argumente de orice natura , dar se pare ca nu esti in stare sa respecti nici ceea ce ai solicitat, respectivdiscutii civilizate !!! asa ca..


teo
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 25 Aprilie 2009, ora 14:52

De la: 9am036719, la data 2009-04-25 12:07:22Solicit forumistilor opinii si sugestii pentru promovarea in Parlament a unei legi a eutanasiei, la cererea celor grav bolnavi si nu mai suporta mizeria si dsiconfortul in care traiesc. Repet: la cererea celor in cauza, care sunt lucizi, si nu a rudelor etc...


As vrea sa inteleg.....esti in cauza.?
..pentruca identitatea ta este falsa...acel numar cu care te-ai logat.
In acel moment discutia ar fi alta....
Daca nu esti atunci discutam altfel..ca sens ,nu ca continut.


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 25 Aprilie 2009, ora 15:07

De la: 9am036719, la data 2009-04-25 12:07:22Solicit forumistilor opinii si sugestii pentru promovarea in Parlament a unei legi a eutanasiei, la cererea celor grav bolnavi si nu mai suporta mizeria si dsiconfortul in care traiesc. Repet: la cererea celor in cauza, care sunt lucizi, si nu a rudelor etc...


Discut din punct de vedere general..
Stii ca bolile ce duc la astfel de situatii provin din mai multe motive:
1) mostenite -deci sufar datorita modului gresit de vietuire a procreatorilor mei,adica parintii.
2) provocate...datorita stilului meu de viata( aprinzind luminarea la ambele capete)
3)erori medicale...cind datorita neperformantei si neigienei se transmit astfel de boli
4)...etc..
Dumnezeu a dat in Biblie o educatie stricta sanitara celor ce doresc a asculta de EL..lucru care ii face sa aiba o intelegere si o viata superioara celorlalti.( ce nu cred)
Nimeni,niciodata nu are drept de a hotari in privinta VIETII,ea nu ne apartine noua...ci lui DUMNEZEU, el stie de ce,cit trebuie sa suferim si, cind sa parasim aceasta viata...

Vrem legea eutanasierii,a prostitutiei,a drogurilor,homosexualilor,lesbienelor,poligamiei...si care mai lipseste ca sa fie "tacimul" complect...pentru "CINA" ....SATANEI ?

Nu crezi ca am inceput sa pierdem din ratiunea noastra..? sa ne asemanam mai mult cu...( am vrut sa spun animalele,dar ele dau dovada de intelepciune cind cresc chiar puiul altei rase)..cu..DIAVOLUL ?


Maranatha
ionutprodan902209

1 mesaj
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 25 Aprilie 2009, ora 17:03

in niciun caz asa ceva nu trebuie acceptat,noua ne sta in putere sa alegem sa nu uitam ca in timpul eutanasierii se produce o crima...Dumnezeu ne-A dat viata El ne o va lua la momentul potrivit...


9am036719

8 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Postat pe: 25 Aprilie 2009, ora 18:50

Lui teo(sic!): Boul este o fiinta, in general blanda, si foloseste omului in gospodarie. Daca iti face placere, sunt un bou, dar unul cu nume si adresa. D-ta esti un inger anonim, bland si curajos, un crestin adevarat, plin de mila si buna cuviinta. Multumesc pentru fermitatea convingerii si claritatea expunerii ei. Roaga-te la D-zeu sa nu-ti dea un parkinson care sa-ti faca din viata un infern urat, murdar si de loc inaltator si datator de sperante.
Lui Manarata. Nu te inteleg. De ce nu te revolti contra celor ce ucid pentru bani, celor care ordona executii in masa, contra celor care au asasinat, in razboaie sau revolutii, miliarde de creaturi ale aceluiasi Dumnezeu, dar te infioara ca, in mod deliberat, un om suferind si batran, constient ca este o povara si pentru sine si pentru familie, sa ceara Eliberarea de niste chinuri de care nu se face el vinovat? N-am spus ca legea sa prevada eutanasierea nici a prostilor, nici falsilor credinciosi, nici a celor care NU cer acest lucru ei, personal! Ce-ti pasa d-tale daca eu, ajuns la capatul puterilor, vreau sa fiu eliberat de suferinta prin eutanasiere? Cat despre Biblie, mai intai citeste-o, ca, dupa cate imi dau seama, vorbesti despre ea din auzite. In fine, sunt cateva legi in Romania in baza carora sunt trimisi oameni la moarte, cum este cea care permit trimiterea de soldati in zonele internationale de conflict...Pentru mortii din Afganistan nu functioneaza mila crestina, nu te simti oripilat? Sau Dumnezeu a dat dezlegare doar la morti ordonate nu si la cele asumate!
Oricum, va multumesc ca v-ati spus parerea...


Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 22 Mai 2009, ora 01:07

E si asta o idee...cand esti batran si suferind,.(sau tanar suferind de o boala incurabila)la capatul puterilor,sau rabdarii, probabil ar fi o solutie buna.....Apropo: in Elvetia e ceva legal.....


Fosta membra 9am.ro

618 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Mai 2009, ora 01:36

De la: 9am036719, la data 2009-04-25 13:00:28Stimate domn(a), eutanasierea nu inseamna sinucidere asistata, ci curmarea unei suferinte complet inutile bolnavului, familiei, societatii...Sa nu-mi veniti cu stupizenia ca viata ne-a fost data de D-zeu si nu mai El ne-o poate lua...Razboaiele, epidemiile, dictaturile de tot soiul au luat miliarde de vieti si D-zeu n-a protestat in nici un fel, dar, vezi, Doamne, se va supara rau de tot, pe restul omenirii, ca un amarat,
uitat si de Dumnezeu pe pamant, vrea sa moara...omeneste, civilizat, curat? Care-i problema celorlalti, daca eu vreau sa aleg moartea prin eutanasie si nu prin spanzurare, aruncare de la etaj sau sub rotile trenului? Sper intr-o discutie civilizata, cu argumente de orice natura - religioasa, umanitara etc, - dar sa fie sincera si de bun simt.




Legio tertia decima Gemina (13th Twin Legion),
| Varianta pentru tiparire a topicului Legea eutanasiei
Mergi la: