back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


...cainii si pisicile din bucuresti

 


 
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
 
juditha

26 mesaje
Membru din: 26/06/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 10:28



Citeam despre noile masuri pe care le ia municipalitatea din Bucuresti pentru a supraveghea populatia de caini si de pisici.

"Toti bucurestenii vor avea obligatia sa-si sterilizeze cainii si pisicile, dar si sa le implanteze microcip de identificare, potrivit unui proiect al municipalitatii aflat in dezbatere publica, a carui nerespectare va fi sanctionata cu amenda de pana la 700 de lei."

hm.

Raporteaza abuz de limbaj
yo soy el tango
ancaang

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 11:02

Este foarte bine . In primul rand se va realiza un control asupra inmultirii lor. Am pisica si catel acasa , sunt sterilizati. Dar pana cand nu vad niste fapte n am sa cred nimic deoarece cainii comunitari sunt prinsi , castrati, li se pun numar de identificare ca apoi sa ajunga tot pe strada. Deci nu s a rezolvat nimic. In Romania oamenii trebuiesc educati in privinta asta . Trebuie sa invatam sa traim cu ei si nu sa i omoram din bataie . Am vazut atatea cazuri la tv dar n am vazut nici o rezolvare nici amenda, nici inchisoare cum se zicea ca s a dat legea, decat niste animale moarte. Vreau fapte. SUCCES .


Fosta membra 9am.ro

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 12:40

nu sunt de acord cu sterilizarea animalelor de companie, in rest nu am nimic de obiectat.



Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 12:46

De la: juditha, la data 2009-02-03 10:28:03

Citeam despre noile masuri pe care le ia municipalitatea din Bucuresti pentru a supraveghea populatia de caini si de pisici.

"Toti bucurestenii vor avea obligatia sa-si sterilizeze cainii si pisicile, dar si sa le implanteze microcip de identificare, potrivit unui proiect al municipalitatii aflat in dezbatere publica, a carui nerespectare va fi sanctionata cu amenda de pana la 700 de lei."

hm.

Foarte bine!!!!!
Sã dea o lege de-asta ºi la noi în oraº!!!! Cã este plin de haite de câini pe la ghena de gunoi de seara nu mai poþi intra în scara blocului.


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
dana_akari

2 mesaje
Membru din: 3/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 15:16

Si daca eu vreau sa am pui de la pisica mea, nu am voie?! Cata vreme e pisica si e la mine in casa, pe cine deranjeaza? Si de ce sa fie pisica mea inregistrata in baza de date a unei organizatii pentru supravegherea animalelor fara stapan?! Cum adica, fara stapan, daca stapanii vin cu animalele? Nu mai vorbim de costurile implicate in implanatare cu cipuri...
Sigur, animalele aflate pe strada trebuie sterilizate. Dar in casele oamenilor, nu e treaba statului.


CORINITZA22

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 15:40

Offf in ce lume traim aveti grija de animale de pe strada fara stapan, animale maltratate nu de anmale cu stapan iubite si ingrijite asta este o manevra pt ca cei cu canisee nu mai au cui sa vanda animale pt ca sunt alti care la ofera pur si simplu trebuie sa ne unim sa ne opunem ce nu mai au fonduri la stat si nu mai stiu de unde sa stranga


mitianac

30 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 16:09

Chiar asa!! Este o aberatie propunerea asta.

Iar din punct de vedere legal este un ABUZ. Un primarel nu poate hotari soarta animalelor. Asta se va face printr-o lege.
Asa cum e in unele tari civilizate. Se numeste "taxa de monta". Este suma pe care o plateste anual o persoana pt un animal necastrat, pe care vrea sa-l tina asa, treaba lui din ce motive.

Dar e stupid sa ceri 700 ron pt asta. avand in vedere ca un animal traieste vreo 15 ani... cred ca 100/an ar fi suficient pt cine vrea sa nu-si castreze animalul.
Oricum, 100 Ron depaseste valoarea castrarii, asa ca se vor face castrari in masa. dar nu obligatoriu. Tb sa existe si posibilitatea de a alege!


mitianac

30 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 16:12

Este de asemenea anormal sa treci animalele cu stapan in evidentele unei asociatii care se ocupa de animalele fara stapan.

Primaria are doar dreptul sa pedepseasca daca animalul e lasat o periaoda mais curta sau mai lunga pe spatiul public fara supraveghere.

Dar nu sa oblige la castrare.

PS. Sunt cazuri de animale a caror sanatate nu le permite sa sufere o interventie chirurgicala.



adina_chiriac

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 16:30

In niciun caz nu sunt de acord cu legea castrarii animalelor de companie!!! Fiecare are dreptul sa hotarasca SINGUR cum sa-i fie mai bine animalului sau.NIMENI NU ARE DREPTUL SA INTERVINA IN CASELE OAMENILOR!Animalele, la fel ca si oamenii au dreptul la procreere! adina_chiriac@yahoo.com (Bucuresti)


mitianac

30 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 17:04

In plus PEDEPSELE SE DAU PT FAPTE, nu pt PROCESE DE INTENTIE.

Nu poti amenda pe cineva (si cu suma aberanta de 700 ron cand sunt salarii mai mici de 700 ron) pt ca are animalul necastrat si POATE !!!!!!!!!!!!!!!!!!! va produce pui pe care POATE !!!!!!!!!! INTR-UN VIITOR ii va abandona pe domeniul public si va creste numarul de animale de pe domeniul public !!!!!!!!

Daca procedeaza asa tb dovedit, dar pana una alta e.. PREZUMTIA DE NEVINOVATIE. Adica animalul ala chiar daca e necastrat, poate nu produce nici un pui iar daca produce.... omul poate ii da spre adoptie.


irinucadragoi

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 17:07

Doammmmneeeeee!!!! O sa ajungem rau de tot, cred ca am innebunit cu totii......nu cred ca e posibil asa ceva.......mai au doar un pas si o sa ne implanteze si noua cipuri...si o sa facem doar ce n comanda ei.....suntem o natiune fara cap, fara creier, fara minte, fara judecata si fara iubire de Dumnezeu...nici nu stiu cum sa mai zic!!!! Treziti-va oameni buni ca altfel o sa va fie mila de copii vostri!!!!!!!!!


lilianailie99

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 17:47

Este o aberatie. Nu are sens castrarea cainilor cu stapan si introducerea cipurilor in cazul or. Carnetul de sanatate este suficient.
Pentru ce sa-mi sterilizez cainele daca il tin tot timpul sub observatie, in lesa?
Inteleg sa primim amenda, stapanii de caini, daca nu-i tinem in lesa in spatii publice si daca nu le adunam murdaria, dar sa-i sterilizam nu are sens. provocam aiurea suferinta animalului in cauza. Sterilizarea modifica din pacate metabolismul animalului. Nu se va mai simti nicicand ca inainte. Si pentru ce?


blue_valy

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 18:07

Daca se caatreaza caiinii si pisicile "de casa" atunci sa fie castrati si aurolacii de la Gara de Nord si Iancului k si ei se inmultesc necontrolat. Corect???


telemak_cialicu

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 18:28


Ai mare dreptate, nici nu stii cata!
Exista un plan inceput acum 60 de ani si care continua si in prezent: Guvernul Global. Pentru a subjuga toti oamenii si pentru a-i controla o sa li se implanteze un cip care sa contina toate informatiile referitoare la acel om. Daca cineva opreste cipul, Ghici ce se intampla? Omul pur si simplu nu mai exista. Deja in USA s-au gasit cativa voluntari care poarta aceste cipuri, chiar au fost cativa care, dupa caderea Gemenilor, au si dat fuga sa-si puna cip, vezi-Doamne sa nu fie luati drept teroristi.
Umbla vorba ca USA, Canada si Mexicul s-au unit intro federatie.
Poate faci rost de filmul ZEIGEIST, o sa intelegi tot ce se intampla cu lumea, criza, statele si globalizarea.


nblaky2000

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 19:44

eu nu mai am drepturi??? sau animalele nu mai au drepturi?????cine castiga din afacerea asta fara sa conteze parerea mea?????sau de ce sa nu ne sterilizeze si pe noi?????


telemak_cialicu

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 20:05

Foarte corect!
De ce sa nu sterilizam si copiii din orfelinate?
Cred ca astia care au gandit asemenea aberatie vor iarasi sa abata atentia unui popor (sau cel putin a populatiei capitalei in speranta ca si provincia va urma exemplul) de la adevaratele probleme care macina societatea romaneasca.
Astia nu s-au gandit ca exista animale de rasa tinute de particulari PENTRU PRODUCEREA de exemplare de rasa? Daca acesti oameni traiesc din asa ceva, aceasta fiind afacerea lor? Ii tai omului mijlocul de trai?
Oamenii sunt muscati de caini, e adevarat,dar oare nu oamenii sunt primii care dau in ei fara motiv?
Eu zic sa facem ceva, un Forum special sau altceva, cine se pricepe ne poate ajuta, unde sa votam pro sau contra, ceva contorizat si, daca ne strangem destui putem sa ne opunem in instanta( poate ne ajuta mitianac?)
Sigur vom castiga.


otiliapopescu1

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 20:51


Adica sa-mi bat joc de catelul meu de talie mica, care nu iese din casa, fiindca primaria nu e in stare sa adune cei 12 caini de talie mare care vietuiesc in capul strazii mele si care par sa-si fii facut un hobby din a latra si musca cetatenii care trec dimineata spre servici?
Foarte tare!


lidiarickyjoly

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 21:03

NU VA E RUSINE NEMERNICILOR! ATI TERMINAT CU MAIDANEZII CA SA NE CERE-TI ASA CEVA?V-ATI GANDIT CA MAI TREBUIE BANI LA BUGET PENTRU SALRIILE VOASTRE SI CUM SA FACETI ROST?CU OUALE LA CAINII DE APARTAMENT.ATI REZOLVAT CU MAIDANEZII?VEZI INTII CE FACI IN CURTEA TA DUPA AIA LA VECINI NESIMTITILOR


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 22:27

Da, se pare ca s-au rezolvat problemele economice si avem lucruri importante la care sa ne gandim. Oamenii astia dorm si se trezesc cu o noua lege care din punctul meu de vedere este aberanta si fara sens in acest moment. Avem lucruri mai importante la care sa ne gandim, nu la sterilizarea animalelor de casa. Sper sa existe o solutie prin care sa stopam aceasta porcarie............


frei_herr

72 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 12:52

Premiza: din ce in ce mai multe idei idioate apar datorita cresterii exponentiale a numarului de idiotzi... Cauza: mama primordiala a idiotzilor e tot timpul gravida... Concluzia: EUGENIA SALVEAZA ROMANIA !!! ...


claudia_marinescu17

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 15:24

BRAVO ! SI EU AM PISICA IN CASA ,STERILIZATA PENTRU CA ASA AM VRUT DAR SA O INSCRIU INTR-O ASOCIATIE A ANIMALELOR FARA STAPIN ESTE O ABERATIE ,UN NON SENS .....PISICA MEA ARE STAPIN SI STA NUMAI IN CASA . OPRESCU ASTA DUPA CE NU A FACUT TREABA LA SPITALUL MUNICIPAL VREA SA-SI SCOATA CEVA COMISIOANE DUPA URMA POSESORILOR DE ANIMALE????CE ARE DE GIND CU HAITELE DE CAINI VAGABONZI , (COMINITARI CUM VRETI SA-I NUMIM )CARE BANTUIE PE STRAZI PINA CHIAR IN FATA SCARILOR DE BLOC ???PTR.ACESTE ANIMALE CINE PLATESTE AMENZILE DE CARE SPUNE EL CA SINTEM OBLIGATI SA LE PLATIM DACA NU NE VOM CONFORMA????ACELASI LUCRU VRETI SA FACETI SI CU ANIMALELE CUM ATI FACUT CU VACCINURILE CONTRA CANCERULUI DE COL UTERIN PTR.CARE AU PLATIT 20.000.000.DOLARI SI-AU LUAT COMISIOANELE AFERENTE SI APOI AU NAVALIT PESTE FAMILII SA-SI VACCINEZE FETELE.NISTE ABUZURI CU CARE NU TREBUIE SA FIM DE ACORD.


claudia_marinescu17

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 16:00

De la: claudia_marinescu17, la data 2009-02-04 15:24:56CE IDIOTENIE ! ATI STAT CU CAPUL IN JOS SI PICIOARELE IN SUS CIND ATI "GINDIT"ACEASTA IDIOTENIE????SI EU AM PISICA IN CASA ,STERILIZATA PENTRU CA ASA AM VRUT DAR SA O INSCRIU INTR-O ASOCIATIE A ANIMALELOR FARA STAPIN ESTE O ABERATIE ,UN NON SENS .....PISICA MEA ARE STAPIN SI STA NUMAI IN CASA . OPRESCU ASTA DUPA CE NU A FACUT TREABA LA SPITALUL MUNICIPAL VREA SA-SI SCOATA CEVA COMISIOANE DUPA URMA POSESORILOR DE ANIMALE????CE ARE DE GIND CU HAITELE DE CAINI VAGABONZI , (COMINITARI CUM VRETI SA-I NUMIM )CARE BANTUIE PE STRAZI PINA CHIAR IN FATA SCARILOR DE BLOC ???PTR.ACESTE ANIMALE CINE PLATESTE AMENZILE DE CARE SPUNE EL CA SINTEM OBLIGATI SA LE PLATIM DACA NU NE VOM CONFORMA????ACELASI LUCRU VRETI SA FACETI SI CU ANIMALELE CUM ATI FACUT CU VACCINURILE CONTRA CANCERULUI DE COL UTERIN PTR.CARE AU PLATIT 20.000.000.DOLARI SI-AU LUAT COMISIOANELE AFERENTE SI APOI AU NAVALIT PESTE FAMILII SA-SI VACCINEZE FETELE.NISTE ABUZURI CU CARE NU TREBUIE SA FIM DE ACORD.


mircea_tirziu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 21:01

Chiar nu va dati seama ca se ingradeste libertatea?
Cu ce drept se vine in casa omului si i se sterilizeaza animalele?
Cine are animale intelege ca ele au suflet si stapanul care il castreza o face nu de dragul animalului, ci din comoditate ca sa nu aiba el probleme.
Iar acum a steriliza toate animalele inseamna sa le iei bucuria de a trai.
Si cat de simplu merge tot!
X a hotarat sa se faca asa.
Si tu este obligat sa executi.
Cat despre microcip, azi la animal, maine la om.
Ce cu a reusit Ceausescu se incearca acum.
Unde sunt valorile democratiei?



kali13

233 mesaje
Membru din: 25/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 21:07

Fetitza aia din PMB,care mintea ei a flatulat aceasta idee, ori e proasta ori asa e ea.O sa-mi sterilizez cainele(rasa Tosa-Inu) cand o sa dea semne ca ar vrea sa se imperecheze cu ea.


a_silviu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 17:08

Sterilizati-va voi, idiotilir care v-ati gandit la asta. Cum sa-mi sterilizez, ca vrea o ceata de cefe late, alese de noi, cainele din casa? Mai bine sterilizati hotii, criminalii si coloratii. Un popor condus de imbecili, dar mai imbecili suntem noi ca mai iesim la vot.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 00:00

De la: juditha, la data 2009-02-03 10:28:03

Citeam despre noile masuri pe care le ia municipalitatea din Bucuresti pentru a supraveghea populatia de caini si de pisici.

"Toti bucurestenii vor avea obligatia sa-si sterilizeze cainii si pisicile, dar si sa le implanteze microcip de identificare, potrivit unui proiect al municipalitatii aflat in dezbatere publica, a carui nerespectare va fi sanctionata cu amenda de pana la 700 de lei."

hm.


raluca_mihaela_19

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 11:48

mai intai scapati bucurestiul de javrele de pe strada k nu mai ai loc de ele si sar sa te muste, asta e problema cea mai mare nu animalele cu stapani k la astea le mai pui o botnita da de maidanezi cum sa te feresti cand la iesirea din bloc te intampina o haita de 5-10 caini, nici la munca sau la scoala nu mai poti sa te duci din cauza lor si cine ii iubeste asa mult sa ii ia in casa nu sa ne dea noua sfaturi cum sa ne purtam cu ei ca nu a ajuns un caine sa decida dak trebuie sa fiu muscata sau nu, ce sa fac sa ies cu kg de carne sa le dau k sa merg linistita spre munca. statu nu face nimic impotriva lor oriunde in afara nu exista un caine fara stapan, scapati lumea de ei k atatea cazuri au fost in care erau copii mancati de vii de aceste animale salbatice si nu s-a luat nici o masura


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 17:59



Sterilizarea tuturor cainilor si pisicilor din Bucuresti e o aberatie si foarte greu de realizat. Ca orice lege NU se va pune in aplicare de catre toata lumea mai ales ca fiecare din noi ARE DREPTUL DE A ALEGE ( "Drepturile omului" si "Protectia animalelor" ).

Sunt de acord cu sterilizarea cainilor si a pisicilor maidanezi, cei care locuiesc pe strada si se chinuie. Sunt violate in fiecare zi catelele si acelea trebuie tinute sub observatie mai mult decat masculii. Nu trebuie copiii nostri sa vada pe strada ce fac acesti caini, de aceea solutia este intai ridicarea acestor caini din teritoriu, verificarea starii sanatatii lor, vaccinarea si sterilizarea si tinerea lor in centrele specializate. Cei care pot fi adoptati, sa fie, iar cei care nu sa fie tinuti acolo pana la moartea naturala a acestora. Dar asta cere bani......................... si din nou ne vindem sufletul pentru bani .............. pt. ca interventiile asupra nimalelor trebuie sa aibe scop de protectie si dragoste si nicidecum de anihilare a speciei si inventare de noi tehnici de furt a celor care iubesc animalutele.

NU sunt de acord cu sterilizarea animalelor de companie cu stapan pt. ca cele care sunt ingrijite si sunt membri in familie AU DREPTUL la a avea urmasi de aceeasi calitate, de a avea o viata normala + nu prezinta un pericol ( pt. ca stapanii lor platesc o eventuala abatere ) + oamenii chiar au mare nevoie de prietenia lor ( doresc si copiii mei sa creasca cu catei ca sa invete cum sa trateze animalele si sa se simta mai umani , mai sufletisti, sa nu sufere de nici un fel de depresii sau neincredere )

Cip-urile e ok sa existe, dar e obligatoriu sa fie puse DOAR LA CERERE pt. cei care stau stresati ca poate isi pierd vreodata animalul de companie.
Introducerea cip-urilor obligatorie este un ABUZ CONTRA LIBERTATII SI DREPTURILOR OAMENILOR SI ANIMALELOR!



super_green_frog

1358 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Iulie 2009, ora 14:43

Eu am facut tot ce mi-a stat in putinta in privinta asta. La mine pe strada aparea pui de pisici in fiecare primavara si toamna, fiindca o pisica naste cam de doua ori pe an. Pisicile nimanui nasteau prin poduri, prin pivnite, etc. Obisnuiesc sa hranesc animalele fara stapan si bineinteles puneam in curte mereu mancare si pentru sfrijitele de pisicute. Le-am prin pe rand, venind la mancare si am tot sterilizat cate una, cate una. Nu e usor, fiindca o pisica unele sunt slbatice. M-au zgariat, m-au muscat pana am reusit sa le prind, sa le duc la cabinet, sa le castrez, sa le tratez dupa castrare cu antibiotic, sa le scot firele. E un efort imens dar si costisitor. Am castrat peste 20 de pisici ca ma saturasem sa ma trezesc in curte cu pui de pisici. Rezultatul e vizibil, fiindca am castrat la indicatia medicului veterinat chiar si pisicile de pana in sase luni. Nu au patit nimic, traiesc si acum dupa zece ani de la castrare. Rezultatul a fost vizibil, fiindca sunt aceleasi pisici de 10 ani, unele si-au gasit stapand probabil ca au disparut din zona, mai ales motanii. E o masura indicata sterilizarea pisicilor si cainilor pentru ca nu e nimeni obligat sa se trezeasca in curte cu pui de caine sau pisica abandonat de un stapan caruia i-a nascut animalul si nu are ce sa faca cu ei, parasindu-i pe strazi sau prin curtile oamenilor. Eu nu ar fi trebuit sa trec de una singura prin acele eforturi numai fiindca exista nesimtiti care isi lasa animalul sa fete si apoi arunca plaseaza pe strazi sau in curti puii. Asta se intampla de fapt. Cand ma trezeam cu cate un mat scartaind in curte, o luam de la capat cu castratul pana in sase luni si tot restul. Nu e corect. Anunt ! Pisicile din zona mea sunt toate castrate si o duc bine merci de peste 10 ani hranite de mine si mai putin de vecini desi ne apara pe toti de sobolanii din subsolurile, magaziile si imobilele demolate pe jumatate sau insalubre din zona, in centrul Bucurestiului mentionez. Repet, fiecare ar trebui sa-si castreze animalul propriu si nu sa se descotoroseasca de pui pe strazi unde oricum mor de foame fiindca sunt putini iubitori de animale din pacate iar cei care iubesc animalele chiar nu au obligatia sa-si faca viata un calvar din cauza inconstientei celor care nu-si castreaza animalele si abandoneza puii, repet ca merita. Am trecut prin chinuri pe care nu si le-ar dori nimeni, mai ales ca in paralel aveam de crescut un copil de nici un an. Daca ai constiinta, poti sa face ceea ce trebuie si chiar conteaza, rezultatele sunt vizibile si in primul rand in favoarea oamenilor.

In alta ordine de idei, ma tot intreb, de ce nu exista Politia Animalelor ? asa cum vad la Animal Planet ? Celor care sustin ca viata animalelor nu e o prioritate, ii anunt ca grija pentru animale se datoreaza grijei fata de om. Protejand animalul, protejezi in primul rand omul, il feresti de paraziti,imbolnaviri, muscaturi, cruzime (atunci cand acestea mor pe strazi, zac bolnave, se sfasie intre ele, animale mutilate de satanisti, copii sfasiati de animale).

Este necesar sa se infiinteze Politia Animalelor, fiindca o lege de protectia animalelor exista insa nu se aplica, nu exista parghii, nu avem unde sa sunam si ne descurcam pe cont propiu, fiecare cum il duce contiinta.Nu e corect fiindca unii platim si suportam nesimtirea si nepasarea altora.
Cu multi ani in urma, cand locuiam la bloc, am castrat toti cainii din jurul blocului care deasemenea nasteau de doua ori pe an. Majoritatea se multumeau doar sa le dea de mancare iar altii sa-i otraveasca. Mai mult, duipa ce i-am castrat, un vecin a gasit de cuvinta sa-i otraveasca pe toti. A fost un tablou sinistru. Cand am venit de la serviciu peste tot erau caini care se zbateau otraviti cu stricnina. N-am putu sa fac nimic. A fost un tablou crud pe care n-am sa-l uit niciodata si nici copiii din cartier.Omul si-a primit pedeapsa din alta parte, dupa un timp s-a spanzurat de clanta usii cu un prelungitor desi era un "cetatean respectabil".


All Things Grow With Love
broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 August 2009, ora 03:41

www.youtube.com/v/Pv_ttPRpYxQ&color1=0xb1b1b1&color2=0xcfcfcf&hl...">www.youtube.com/v/Pv_ttPRpYxQ&color1=0xb1b1b1&color2=0xcfcfcf&hl..." type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="425" height="344">


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului ...cainii si pisicile din Bucuresti
Mergi la: