back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


,,ceea ce conteaza cu adevarat este intuitia''-einstein

 


 
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 23 Ianuarie 2009, ora 20:36

Exista unii oameni care sustin ca nu exista intuitie,altii care cred in existenta ei,dar nu si in faptul ca ar salaslui in fiecare individ.Mai exista si o alta categorie de oameni,gata oricand sa confirme cu tarie existenta si eficacitatea intuitiei,ferm convinsi ca succesele proprii repurtate se datoreaza intuitiei.Dumneavoastra ce parere aveti?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

293 mesaje
Membru din: 13/01/2009
Postat pe: 1 Februarie 2009, ora 16:46

E FOARTE ADEVARAT CA EXISTA INTUITIA DAR NUMAI LA UNII OAMENI. DE OBICEI SE NASTE DIN PUTEREA DE A GANDI CORECT, LOGIC. IN FUNCTIE DE GRADUL DE DEZVOLTARE AL MINTII, SUBCONSTIIENTUL NOSTRU NE DA SEMNALE. DACA SUNTEM RECEPTIVI LA ELE REUSIM SI SA LE LUAM IN SEAMA. UNEORI POATE FUNCTIONA SI ASA: STIM CA TREBUIE SA NI SE INTAMPLE CEVA REZULTAT AL ACTIUNILOR NOASTRE, DIN ACEST MOTIV NE GANDIM LA FEL DE FEL DE VARIANTE SI TOCMAI VARIANTA CARE NE-A TRECUT CEL MAI PUTIN PRIN MINTE, ADICA NE GINDIM CEL MAI PUTIN LA EA, ESTE VARIANTA CEA ADEVARATA. EU AM INCERCAT SA FAC ASTA SI MI-A REUSIT DE CATEVA ORI. M-AM GANDIT LA MAI MULTE VARIANTE PE PARCURSUL A CATEVA ZILE APOI AM INCETAT SA MA GANDESC. INTR-O ZI OARECARE, DINAINTE DE A SE INTAMPLA DEZNODAMANTUL SITUATIEI, AM ALES DINTRE VARIANTELE GANDITE PE CEA CARE MI-A TRECUT NUMAI PRIN MINTE FARA SA O IAU IN SEAMA. ACESTA A FOST CEA ADEVARATA ASA S-A INTAMPLAT.
MAI EXISTA O MODALITATE DE A PERCEPE ADEVARUL DESPRE UNELE INTAMPLARI, PUR SI SIMPLU STII CARE E EDAVARUL, TREBUIE DOAR SA AI PUTINA INCREDERE IN PUTEREA TA DE GANDIRE, SI ASTA SE NUMESTE INTUITIE: ESTE REZULTATUL PUNERII CAP LA CAP A TUTUROR INFORMATIILOR PRIMITE CU PRIVIRE LA O PROBLEMA.


Fosta membra 9am.ro

391 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Februarie 2009, ora 17:03

Wow, chiar a spus asta Einstein?
In acest caz intuitia mea a fost din nou buna, ca TREBUIE sa-mi ascult intuitia

Multumesc tare mult!


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 02:57

De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-01-23 20:36:25Exista unii oameni care sustin ca nu exista intuitie,altii care cred in existenta ei,dar nu si in faptul ca ar salaslui in fiecare individ.Mai exista si o alta categorie de oameni,gata oricand sa confirme cu tarie existenta si eficacitatea intuitiei,ferm convinsi ca succesele proprii repurtate se datoreaza intuitiei.Dumneavoastra ce parere aveti?


Exista intuitie la fel cum exista durerea la fierbinte sau la degeraturi. Este ca atunci cind iti dai seama ca vine tsunami si fugi, chiar daca nu stiai cum se manifesta dinainte. Cei care striga ca nu vine nimic chiar nu au intuitie, sau o au foarte slaba. Nu este ceva de laudat la ei. Intuitia mai puternica o au femeile dar si unii barbati mai sensibili.
Intuitia tine de caracteristici spirituale.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 22:47

Intuitia este o realitate . Multe descoperiri stiintifice pleaca de la intuitie . De exemplu , prin intuitie s - au descoperit calitatile farmaceutice ale cojii de salcie . In acest caz intuitia imbraca forma exterioara a unui paralogism . Intuitia , este acceptata in logica juridica . In fine alaturi de cele 99 % transpiratie , se recunoaste si rolul celor 1 % inspiratie .


Fosta membra 9am.ro

975 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 23:58

De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-01-23 20:36:25Exista unii oameni care sustin ca nu exista intuitie,altii care cred in existenta ei,dar nu si in faptul ca ar salaslui in fiecare individ.Mai exista si o alta categorie de oameni,gata oricand sa confirme cu tarie existenta si eficacitatea intuitiei,ferm convinsi ca succesele proprii repurtate se datoreaza intuitiei.Dumneavoastra ce parere aveti?


Numai pe aci nu fusesei?::)).Exista intuitie,iti spun eu sigur.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 01:37

Einstein a avut o intuitie formidabila sa faca acea teorie a relativitatii care stia ca va deveni "absoluta", ptr secolul 20 si ptr cei care isi fac religie din idei fixe.
Dar tot el a mai descoperit ceva ce tine de eliberarea de orice dogma de orice natura. I s-a facut frica, a spus ca "omenirea nu este pregatita ptr asa ceva" si a ascuns documentele. Probabil a descoperit faptul ca exista cimpuri energetice care nu asculta de relativitate. Si aici a avut o mare intuitie, sint de acord cu asta, mai ales cind se spune ca noi distrugem planeta. Probabil ca nici nu am inceput.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

975 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 20:52

Mai Florine si cu Ministerul Povestilor Lungi si Plictisitoare,cum ramane?Eu vreau Ministru al Povestilor Lungi si Plictisiotoare.Ma supar sa stii.Si stii ca fac urat cand ma supar.


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Martie 2009, ora 15:28

De la: lizucaus, la data 2009-02-12 20:52:47Mai Florine si cu Ministerul Povestilor Lungi si Plictisitoare,cum ramane?Eu vreau Ministru al Povestilor Lungi si Plictisiotoare.Ma supar sa stii.Si stii ca fac urat cand ma supar.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Martie 2009, ora 15:29

pai iti inventam un minister special numai pt.tine,lizi,dar trebuie sa dovedesti competenta.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Martie 2009, ora 16:47

De la: nastasemihail, la data 2009-02-12 01:37:26Einstein a avut o intuitie formidabila sa faca acea teorie a relativitatii care stia ca va deveni "absoluta", ptr secolul 20 si ptr cei care isi fac religie din idei fixe.
Dar tot el a mai descoperit ceva ce tine de eliberarea de orice dogma de orice natura. I s-a facut frica, a spus ca "omenirea nu este pregatita ptr asa ceva" si a ascuns documentele. Probabil a descoperit faptul ca exista cimpuri energetice care nu asculta de relativitate. Si aici a avut o mare intuitie, sint de acord cu asta, mai ales cind se spune ca noi distrugem planeta. Probabil ca nici nu am inceput.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Martie 2009, ora 16:48

mare adevar grait-a-i mata nene mihai!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 26 Martie 2009, ora 20:07

De la: , la data 2009-01-23 20:36:25Exista unii oameni care sustin ca nu exista intuitie,altii care cred in existenta ei,dar nu si in faptul ca ar salaslui in fiecare individ.Mai exista si o alta categorie de oameni,gata oricand sa confirme cu tarie existenta si eficacitatea intuitiei,ferm convinsi ca succesele proprii repurtate se datoreaza intuitiei.Dumneavoastra ce parere aveti?


Sunt o persoana intuitiva !

Dana P


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Fosta membra 9am.ro

975 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 14:08

De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-03-26 15:29:45pai iti inventam un minister special numai pt.tine,lizi,dar trebuie sa dovedesti competenta.


Multumesc,esti un dragut,amabil ca de obicei,dar sa nu uiti.Si ce trebuie sa fac pentru a demonstra competenta?Tocmai ma ocup de un proiect ,,Managementul competentelor,,.Il afisez pe forum cand il definitivez?
::::)).Si vezi ca sunt rational - intuitiv.


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 14:23

De la: lizucaus, la data 2009-03-29 14:08:52
De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-03-26 15:29:45pai iti inventam un minister special numai pt.tine,lizi,dar trebuie sa dovedesti competenta.


Multumesc,esti un dragut,amabil ca de obicei,dar sa nu uiti.Si ce trebuie sa fac pentru a demonstra competenta?Tocmai ma ocup de un proiect ,,Managementul competentelor,,.Il afisez pe forum cand il definitivez?
::::)).Si vezi ca sunt rational - intuitiv.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 14:26

sarut mana lizi,nu am cum sa te uit tocmai pe tine,mi-ar fi rusine obrazului si m-as spala pe ochi numai cu otet sa ma trezesc,daca vreodata as uita macar o clipa de tine,astept sa vad cum arata acel proiect al tau,sincer sunt interesat,s-auzim numai de bine!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 14:44

rebusache,ne-am lamurit ca esti imbecil,prost,cretin si agramat,totusi incearca sa explici si legaturile [de marar sau patrunjel,ca altele nu vad]intre elucubratiile lu'talica si subiectul acestui topic,poti?


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
lerolv4

282 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 16:10

florin bad boii family
De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-03-29 14:44:43rebusache,ne-am lamurit ca esti imbecil,prost,cretin si agramat,totusi incearca sa explici si legaturile [de marar sau patrunjel,ca altele nu vad]intre elucubratiile lu'talica si subiectul acestui topic,poti?

Intuieste fgm.


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 31 Martie 2009, ora 08:43

,,Cel mai frumos lucru pe care-l putem trai este misterul.El este sursa a tot ce reprezinta arta si stiinta adevarata''-Einstein.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

975 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 31 Martie 2009, ora 09:02

De la: lerolv4, la data 2009-03-29 16:10:46florin bad boii family
De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-03-29 14:44:43rebusache,ne-am lamurit ca esti imbecil,prost,cretin si agramat,totusi incearca sa explici si legaturile [de marar sau patrunjel,ca altele nu vad]intre elucubratiile lu'talica si subiectul acestui topic,poti?

Intuieste fgm.


Tu alta poveste nu mai ai?Parca ai fi o moara stricata sau o placa zgariata.Care varianta iti place mai mult?Alege-o pe care iti place mai mult.Florine deschide-i,te rog frumos,un forum cu una dintre variante sa-si povesteasca si el povestea asta mult iubita.Poate ii mai vin si alte idei de poveste si renunta la asta.Mai creste si el mare.Povestea ta cu Basarabia si ce mai scrii pe acolo,am vazut-o si pe alte forumuri.Ai luat cumva un rahat in gura si nu mai vrei sa-i dai drumul?E asa de bun?Scuza-mi impertinenta si nepolitetea,dar chiar ai devenit plictisitor,cu aceeasi eterna poveste,pe bune.Crezi ca asa te ia cineva in calcul?Vrei neaparat sa atragi atentia asupra ta si sa fii tu in centrul atentiei sau doar iti place sa bagi boata asa ca sa ii stresezi pe altii si sa te afli si tu in treaba.Parerea mea e ca esti afectat rau.Nu pari interesant deloc.


Fosta membra 9am.ro

975 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 31 Martie 2009, ora 11:28

Florine,tu ai mare dreptate cu razboiul psihologic sau al nervilor,si cu manipularea,dar manipularea e de mai multe feluri si anume:manipulare negativa,manipulare pozitiva,manipulare dublu pozitiva.De asemenea mai exista si santaj emotional,hartuire morala,persuasiune,etc.Si trebuie facuta diferenta intre ele.


Fosta membra 9am.ro

975 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 31 Martie 2009, ora 14:23

Si cum actioneaza manipularea.
Manipularea reprezintã acþiunea prin care un actor social (persoanã, grup, colectivitate) este determinat sã gândeascã ºi/sau sã acþioneze într-un mod compatibil cu interesele iniþiatorului, ºi nu cu interesele sale, prin utilizarea unor tehnici de persuasiune ºi distorsionând intenþionat adevãrul, lãsând însã impresia libertãþii de gândire ºi de decizie [1]. Diferenþa dintre manipulare ºi persuasiune constã în faptul cã actorul social persuadat cunoaºte intenþia celui care foloseºte aceastã tehnicã pentru convingere, pe când în manipulare cel manipulat nu este conºtient de intenþia celui care se foloseºte de acest proces de convingere.
Clasificarea manipulãrilor
În funcþie de amplitudiea modificãrilor determinate într-un anumit context social, Philip Zimbardo[2] clasificã manipulãrile dupã cum urmeazã:
• manipulãri mici - determinã modificãri minore în stuaþia socialã dar pot avea ºi efecte ample, neprevãzute
• manipulãri medii - determinã modificãri importante ale situaþiei sociale, cu efecte ce pot depãºi dramatic aºteptãrile, dat fiind cã puterea de influenþare a conjuncturilor sociale asupra comportamentului uman e subevaluatã
• manipulãri mari - influenþeazã întreaga culturã în care trãieºte individul, sistemul propriu de valori, comportament ºi gândire



Fosta membra 9am.ro

975 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 31 Martie 2009, ora 14:25

O sa va intrebati probabil, care este motivul pentru care am scris acest articol. O intrebare pertinenta! Voi incerca sa va raspund. In societatea noastra actuala, hatisul informational creat - si la care punem umarul fiecare dintre noi - se pare ca a dus la realizarea celei mai mari "babilonii" de la inceputul timpurilor si pana astazi. Tot mai mult avem impresia ca fiecare vorbeste pe limba lui, ca oamenii nu se mai asculta si nu se mai inteleg, ca fiecare incearca sa-si impuna adevarul, ca nu mai exista nici o idee diriuguitoare a societatii contemporane. Ce-ar fi daca v-as spune ca este doar o impresie si ca in spatele acestei "babilonii" exista totusi ceva? Sa nu credeti acum ca sunt adeptul TEORIEI CONSPIRATIEI. Eu doar am incercat sa privesc dincolo de adevarul oficial. Prin acest articol nu vreau decat sa va spun ce am observat. O observatie pur subiectiva, ce poate fi supusa criticilor.

Voi ataca prima data, manipularea prin mass-media pentru ca are o pondere extrem de mare si in plus are si un impact urias asupra publicului. Spuneti-mi va rog, cand ati vazut ultima data in mass-media, o emisiune, un articol, un film, etc. care sa indemne omul la o creatie adevarata, care sa clarifice adevaruri istorice (ma refer la istoria adevarata si nu la cea masluita in scopul manipularii), care sa aiba un caracter ""militant", de indemn la cunoastere sau la descatusarea energiilor enorme ce zac nefolosite in fiecare din noi? In schimb, ce putem vedea pe ecranele televizoarelor sau prin ziarele noastre? Stiri fara nici o noima, care in mod firesc nu ar trebui sa intereseze pe nimeni ("Nea Ion din satul X, a batut-o pe baba Floarea si a violat-o"), indemnuri la violenta, la abuzuri, la consumul de droguri si bauturi alcoolice, pornografie, telenovele ("forma fara fond" - parca astazi este mai de actualitate ca niciodata articolul lui Titu Maiorescu), scandaluri, vedete "de carton", etc. Mi se va replica, ca acesta nu este decat un simplu mecanism economic, legat de cerere si oferta. Mi-as dori sa nu cadeti in aceasta capcana. Pentru o astfel de afirmatie, eu am doua argumente: primul este legat de faptul ca asa zisa "cerere" este o creatie artificiala a mass-mediei (un produs al manipularii perverse) prin publicitate agresiva, iar cel de-al doilea - folosind exact armele lor - este acela ca si eu, si multi altii alaturi de mine, avem anumite nevoi spirituale (legate in principal de cunoastere), iar ele nu-mi sunt deloc satisfacute de aceasta mass-medie, care "respecta legile economice ale cererii si ofertei". O sa mi se aduca in plus, argumentele democratiei, ca majoritatea dicteaza. Eu nu doresc, insa, decat sa se respecte proportia corecta, pentru ca nu pot crede ca toti oamenii doresc sa vada, sa auda si sa citeasca, exact ceea ce mass-media prolifereaza la ora actuala in societatea contemporana. Daca ar fi asa… atunci cu-adevarat n-ar mai fi nici o sansa!… Dar eu sunt mult prea optimist sa cred asa ceva.
Un alt aspect al manipularii, mult mai subtil de aceasta data, este acela al exercitarii puterii in general. Ma refer aici in primul rand la stat si la marile companii multinationale, a caror putere economica a ajuns, in mod paradoxal, sa o depaseasca pe a multor state. Nu se poate sa nu observati cum in societatea contemporana, omul tinde din ce in ce mai mult sa fie aruncat in anonimat, sa-si piarda individualitatea si identitatea. Puterea in general, a reusit sa creeze niste "roboti" extrem de bine dresati. O sa va dau un exemplu din societatea occidentala, care nu va intarzia sa apara si la noi. Aici, oamenii sunt extrem de bine platiti (as spune mai degraba, corect platiti), dar credeti-ma, ca viata lor nu este extrem de roz. Exista un echilibru extrem de precar, care se poate deranja imediat ce individul a iesit de "pe culoarul de alergare" ce I-a fost impus. Salariile mari incurajeaza achizitionarea de bunuri extrem de scumpe (masini si case in special), care nu se pot cumpara decat prin imprumuturi. Aceste imprumuturi nu se pot plati decat din salarii extrem de bune, salarii care nu pot fi decat rezultatul unei munci sustinute. Si iata, cum am creat "robotelul"! Daca nu munceste ii luam casa! Cand a terminat de platit casa… sau pur si simplu, doar I-a crescut salariul, il incurajam sa-si cumpere o masina mai scumpa ("cea veche de trei ani nu mai este buna!") prin reclama si prejudecati ("Cum ai salariul de …. $ si nu-ti cumperi Porsche???"). Intelegeti cum functioneaza mecanismul? Omul trebuie din rasputeri sa munceasca pentru salariu… pentru ca daca n-are salariu, n-are nici asistenta medicala si nici pensie la batranete. Oamenii liberi din punct de vedere financiar, nu sunt foarte bine vazuti. Impozitele pentru acestia sunt enorme (de exemplu in Germania, la primirea unei mosteniri, deci a unor bani sau bunuri, pentru care s-a mai platit odata impozit, statul ia pur si simplu 40%), pretul locuintelor atinge cifre astronomice (pentru ca un om care are o casa are ceva, un bun material, care il poate lasa mostenire si care ii ofera un grad de libertate in plus).
Alt aspect al manipularii: prin idei "destabilizatoare". Totul in jurul nostru incurajeaza lenea (vezi emisiunea Teleshoping, prezenta intr-o forma sau alta la mai toate televiziunile din lume, si nu numai), mita (ai sa auzi pe toata lumea de la noi spunandu-ti ca fara un ciubuc nu faci cutare sau cutare lucru), parvenirea (marile atractii ale societatii au devenit miliardarii de "carton" care "au reusit"), etc. Ce influenta poate avea asupra unei personalitati neformate sau in formare (cum sunt copiii si adolescentii) urmatorul fenomen, pe care il vedem reflectat in mass-media sau il auzim pur si simplu? Ni se prezinta o "vedeta", I se aduc laude, e prezentat ca un personaj de invidiat (astfel incat sa ne dorim sa fim in locul lui) si… la sfarsit, sau asa… "din greseala" ni se ofera si informatia ca n-are terminat liceul, ca in adolescenta a fugit de-acasa, ca a consumat droguri, ca a fost alcoolic sau mai stiu eu altceva. Ce influenta are asta asupra personalitatilor de care vorbeam? Si ne mai intrebam de ce ne auzim copiii sau adolescentii spunand fraze de genul: "Lasa ca se poate si fara munca (sau scoala)!… Uite… X a reusit… si acum are mai multi bani decat unul cu facultate!…". Prin aceasta puterea exemplului a fost deturnata de la scopul ei initial.
Articolul e preluat de pe Google.Si tot acolo se gasesc mai multe detalii.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 31 Martie 2009, ora 16:55

Intuitia si cunoasterea impreuna te pot duce in domeniul cunoasterii holistice, adica totale. Nu mai exista limite practic in accesarea informatiilor dar si gasirea unor metode de a pune in practica cunostintele. Singura frina mai este energia, care se consuma mai mult in cazul accesarii acestui domeniu fabulos. De aceea exista regulile de igiena atit fizice cit si mentale, mai ales mentale. Cei care traim aceste ultime vremuri nici nu vrem sa auzim de reguli de igiena mentala.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

975 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 1 Aprilie 2009, ora 14:50

In privinta energiei ai dreptate,se consuma mai mult in cazul accesarii acestui domeniu.Si nu e usor inteligibil.Dar,probabil mai sunt si exceptii.Regulile de igiena fizice am observat ca majoritatea au inceput sa si le insuseasca.,,E grele,, cu regulile de igiena mentala,curatenia printre sentimente.Aici e vorba de puterea nevazuta a lucrurilor,si e greu sa distingi adevarul de minciuna, binele de rau.Unde mai punem ca obisnuinta e a doua natura a omului,si ca e greu sa te dezobisnuiesti,mai ales daca o perioada indelungata de timp,ai trait in functie de anumite prejudecati colective sau proprii(in functie de situatie),
dupa anumite principii impuse de altii,etc.De aceea se spune,ca cele mai bune decizii sunt luate dupa instincte.Daca iti place o masina,la prima vedere,iti place pt.ca iti place. In schimb,cand vrei sa o cumperi si incepi sa cauti motive pt.a o cumpara sau nu pe aceea care iti place,intervine ratiunea.Si cand incep sa-ti mai spuna si altii(prieteni,cunostinte,specialisti,vanzatorii): unii pe de o parte,ca are motor bun,cutie de viteze super,consum putin, etc.,cu alte cuvinte ca e Ok,sa o cumperi; altii,pe cealalta parte ca nu e buna, deoarece consuma mult,caroseria proasta,aspectul estetic lasa de dorit,e prea scumpa in raport cu calitatea,etc.,incepi sa oscilezi intre cele doua parti,
si parca nu-ti mai place atat de mult ca la inceput.Daca invinge partea care iti spune ca nu se merita sa o cumperi,nu-ti mai place deloc.:::)).Dar prima data,inainte de a interveni ratiunea si factorii externi,masina(precum si orice alt lucru,obiect,om),iti place din instinct.E un exemplu.Din cauza ratiunii si factorilor externi,ajungem sa nu mai facem diferenta dintre ceea ce vor altii pentru noi,si ceea ce vrem noi pentru noi.Unele persoane(persoane colective sau nu),stiu cu abilitate sa trezeasca anumite dorinte oamenilor,pe care acestia nu le au de fapt si din dorinta de a le face pe placa(sau pentru ca crezi ca asa e bine),ajungi sa-ti cedezi individualitatea in favoarea colectivitatii.Sper ca m-am exprimat bine,sunt foarte obosita acum.


luckyyy_luke

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Aprilie 2009, ora 15:44

.....


Fosta membra 9am.ro

975 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 5 Aprilie 2009, ora 15:49

Iliescu se intalneste cu Bush ca intre sefi de state.
Din una din alta ajung sa vorbeasca de pregatirea soldatilor lor.
Bush: - Eu ma mandresc cu soldatii mei; ei mai intai gandesc si apoi executa.
Iliescu:
- Si eu ma mandresc cu ai mei da ei mai intai executa si apoi gandesc.
- Pai hai sa-i punem la incercare; ne alegem fiecare cate unul si vedem de ce sunt in stare.
- Foarte bine.
- Mike, vino aici si da-i o palma lui Iliescu.
Sta asta se gandeste, pana la urma spune:
- Nu pot sefu`; e presedinte, e la noi in vizita, nu pot
Iliescu: - Da imi place, da hai sa vezi si tu acum. Gheorghe, vino ma incoa`.
- Sa traiti; ordonati!
- Da-i o palma lui Bush!
Asta se conformeaza, si ii trage una de mai sa cada pe jos.
Bush: - Bravo ma, da acum la ce se gandeste?
Iliescu: - La ce te gandesti ma?
- Pai ma gandeam ca la palma aia mai mergeau doi pumni...


Fosta membra 9am.ro

481 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Postat pe: 5 Aprilie 2009, ora 17:47

RELIGIA E OPIUMUL POPOARELOR!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 6 Aprilie 2009, ora 00:35


Recomand acest video tuturor celor care cumpara diverse “gogosi” fara sa verifice in prealabil nivelul de colesterol...

www.majesty.ro/Religie/daca-dumnezeu-exista-atunci-de-ce-a-creat...


Fosta membra 9am.ro

975 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 8 Aprilie 2009, ora 08:57

Managementul competentelor si talentelor individuale
Managementul competentelor si talentelor presupune impunerea unor noi prioritati in ceea ce priveste gestionarea capitalului uman,menit sa conduca la crearea de valoare. Maximizarea potentialului oamenilor de a crea valoare,presupune derularea unui process sistematic de identificare si gestionare a competentelor de care oamenii dispun.
Competentele personale reprezinta acele potentialitati umane(capabilitati personale), actuale si viitoare posibile valorizate si valorificate.
Procesele de valorificare se refera la :
- orientarile de actiune,principii,norme,sisteme de sanctiune ale oamenilor ;( ,,o sa ne sanctioneze Dumnezeu,daca nu urmam Calea cea Dreapta,,) ;
- modele socioculturale de actiune,principii,norme,sisteme de sanctiune ;
- mecanisme de transfer de la model la practica ;(e bine ca-l avem ca model pe Dumnezeu,dar sa trecem si la practica si sa interpretam corect cuvantul lui Dumnezeu) ;
Managementul abilitatilor si competentelor presupune descoperirea surselor de energie si a potentialului uman,astfel :
1.identificarea energiilor,adica care sunt barierele structurale ce opreste mintea umana sa gandeasca liber,respectiv oportunitatile de lucru pentru procesele de schimbare a mentalitatii ;
2.descoperirea oportunitatilor de dezvoltare a gandirii libere,care pot fi utilizate,la ce nivel si la ce extindere;
3.masurarea gradului in care oamenii sunt constienti de probleme si unde trebuie intervenit ;
4.identificarea barierelor culturale si de perceptie in calea schimbarii(modele de gandire,
modele de actiune,atitudinea fata de propria greseala,feedbackul intern al mintii, atitudinea fata de conflictul interpersonal,etc.) ;
5.eliberarea energiilor negative ale gandirii,asa incat oamenii sa fie din ce in ce mai pregatiti sa sustina si sa se implice in procesele de schimbare a mentalitatii,a propriei gandiri.In momentul,in care oamenii sunt pregatiti,viziunea si conceptele despre viata,
devin mai puternice si mai vizibile in practica.Oportunitatile de a fi mai multumit cu tine insuti,ignorate pana atunci sunt fructificate.



Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului ,,CEEA CE CONTEAZA CU ADEVARAT ESTE INTUITIA''-EINSTEIN
Mergi la: