back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Mal praxis

 


 
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 11:08

Stie cineva cum e cu arbitrajul (impacarea) in cazurile de mal praxis la profesiile liberale? Multam fain.


lorduljohn

499 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Februarie 2009, ora 23:14

De la: Maramara, la data 2008-12-03 11:08:13Stie cineva cum e cu arbitrajul (impacarea) in cazurile de mal praxis la profesiile liberale? Multam fain.


Invata intai cum se scrie cuvantul la cre faci referire si ce inseaman acesta !
Apoi discutam !


Fosta membra 9am.ro

1639 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Mangalia

Postat pe: 24 Februarie 2009, ora 20:13

De la: Maramara, la data 2008-12-03 11:08:13Stie cineva cum e cu arbitrajul (impacarea) in cazurile de mal praxis la profesiile liberale? Multam fain.


Malpraxisul este eroarea profesionalã sãvârºitã în exercitarea actului medical sau medicofarmaceuticgeneratoare de prejudicii asupra pacientului, implicând rãspunderea civilã a personalului medical ºi a furnizorului de produse ºi servicii medicale, sanitare ºi farmaceutice

Titlul XV din Legea nr. 95/2006 constituie un cadru legal coerent pentru identificarea cazurilor de malpraxis, prin care legiuitorul a reusit sa stabileasca drepturile si obligatiile ce revin fiecarei parti implicate in relatia personal medical - pacient, pentru a preveni eventualele abuzuri de drept.


marianarosca61

24 mesaje
Membru din: 23/01/2009
Postat pe: 25 Februarie 2009, ora 07:18

AS DORI SA STIU DOAR UN EXEMPLU DE MAL PRAXIS REZOLVAT IN ROMANIA. LA NOI CASTIGATORII SUNT FIRMELE DE ASIGURARI.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 26 Februarie 2009, ora 10:08

Salut cazurile de mal-praxis au fost multe din pãcate la noi !este eruarea medicalã atunci cînd cadrele medicale greșesc un act medilcal si sînt acuzate de mal-praxis .Dacã sînt asigurați au fãcute ( mal prazis) se poate despãgubi .Malpraxis înseamnã (proastã teorie ) pt doamna denaintea imea


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 26 Februarie 2009, ora 10:11

De la: janin20009, la data 2009-02-26 10:08:18Salut cazurile de mal-praxis au fost multe din pãcate la noi !este eruarea medicalã atunci cînd cadrele medicale greșesc un act medilcal si sînt acuzate de mal-praxis .Dacã sînt asigurați au fãcute ( mal prazis) se poate despãgubi .Malpraxis înseamnã (proastã teorie ) pt doamna denaintea imea


doinita67

96 mesaje
Membru din: 15/11/2008
Oras: Calarasi

Postat pe: 26 Martie 2009, ora 09:45

cred ca la baza acestor cazuri de mal praxis stau incompetenta profesionala si cred ca si banii care ii fac pe unii sa uite pentru ce au ales acea meserie,si sa te realizezi in viata pe suferinta altuia ,nimic nu va ramine neplatit .Nu trebuie generalizat dar sunt si medici jos palaria , dar sunt multi care ies pe banda rulanta la facultati cu taxa,platesc pentru diplome si sufera oameni nevinovati.


Fosta membra 9am.ro

3030 mesaje
Membru din: 16/06/2009
Oras: Brasov

Postat pe: 20 Noiembrie 2009, ora 18:23

Se comenteaza foarte mult pe acesta tema de Mal Praxis, dar de cele mai multe ori se confunda acest termen cu realitatea.MAL praxis inseamna ca medicul respectiv a gresit conduita medicala si s-a ajuns la agravarea starii de sanatate a pacientului.Ciomu a reusit sa fie acuzat pe drept de mal praxis.Este prost inteles cand pacientul a murit din cauza complicatiilor in urma evolutiei bolii,se confunda cu mal praxis.


GINA
Fosta membra 9am.ro

3030 mesaje
Membru din: 16/06/2009
Oras: Brasov

Postat pe: 5 Ianuarie 2010, ora 20:41

in asa zisa democratie din tara noastra, dupa libertatea prost inteleasa, fiecare face ce vrea, se revolta isi cere dreptul indiferent ca este motivat sau nu.Acum toate decesele sant considerate din vina medicilor.Sa afirmi ca Mal-praxis este orice nerezolvare medicala este exagerat.Adevarul este ca din lipsa de finantare a sistemului sanitar, au de suferit bolnavii, complicatiile bolilor sant tot mai dese si apartinatorii tot mai nemultumiti.

Raporteaza abuz de limbaj
GINA
andrisan_cristina

18 mesaje
Membru din: 21/01/2009
Postat pe: 10 Aprilie 2010, ora 14:33

In anul 2004 eram bolnava de spondiloza cervicala si lombara si aveam dureri puternice de spate si cap.Doamna doctor ScrobaC Miluta mi-a recomandat in scris pe fisa mediucala de tratament,impachetari cu parafina in zona cervicala ceea ce am aflat mai tarziu este interzis.Durerile mele de cap s-au intensificat mult.M-am adresat unui avocat for free,si o doamna bine documentata din barou a intervenit spunand ca exista o lege care protejeaza medicii in caz de mal praxis si as pierde procesul.
I n anul 2006 sau 2005 am fost internata oarecum impotriva vointei mele ,intrucat urma sa merg la servici(profesor de geografie)la spitalul Socola de psihiatrie Iasi,sub motivul ca sunt si asa schizofrena.Mi s-a administrat impotriva vointei mele un trifluoperazin ,injectabil,si mi s-a facut foarte rau.De-abia ma tineam pe picioare cand i-am spus doctorului Balan Gheorghe,doctor primar ,fost director pe atunci,ca vreau sa plec acasa fiinda nu ma simt bine.Iar el a zambit si mi-a dat drumul intr-o stare jalnica.Parintii mei la telefon i-au reprosat tratamentul fortat la care m-a supus si ca mi-e foarte rau,iar el a replicat senin ca m-a pus la incercare,de parca eram un cobai viu care il sacaia.
Eu sufar de schizofrenia paranoida de la varsta ee 22 de ani,dar am fost internata in acel spital ingrozitor si agresata sexual acolo,iar doctorul Balan a musamalizat totul;la varsta de 20 de ani prima data internata.
Acum merg la spitalul psihiatric Campulung Moldovenesc daca am nevoie .
Sunt doua cazuri de mal praxiz dar nimeni nu ma va ajuta vreodata.

Raporteaza abuz de limbaj
gerard

1100 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 19 Iunie 2010, ora 16:42


Raporteaza abuz de limbaj
Iisus

250 mesaje
Membru din: 12/08/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 31 Iulie 2010, ora 22:31

De la: , la data 2008-12-03 11:08:13Stie cineva cum e cu arbitrajul (impacarea) in cazurile de mal praxis la profesiile liberale? Multam fain.

Raporteaza abuz de limbaj
Pe Pamint,excrocii prostesc norodul cu promisiuni desarte pina reusesc sa le puna jugul,apoi le cinta sa joace in functie de chef !In decursul timpului popoarele au uitat ca cei pe care i-au angajat sa le reprezinte interesele sau transformat in asupritorii lor,au acumulat averi imense si au constituit o masina de represiune impotriva angajatorilor,a poporului care i-au angajat Lenesii,lichelele,incapabilii si bolnavii mintal,sunt primii care acorda girul excrocilor pentru a le deveni sefi. On Earth, thieves foolish with empty promises until the people manage to put the yoke, then sing them to play depending on the mood! In time people have forgotten that those who agreed to represent the interests or turned their oppressors, have accumulated fortunes, and set a car repression against employers, the people who committed Lazy, illiterate, sloths and dementia, are the first to grant them the endorsement of these thieves to become bosses. Sulla Terra, i ladri stupidi con promesse vuote fino a quando le persone riescono a mettere il giogo, poi cantare a giocare a seconda dell'umore! Nel tempo le persone hanno dimenticato che chi ha accettato di rappresentare gli interessi o trasformato i loro oppressori, hanno accumulato fortune, e impostare una repressione auto contro i datori di lavoro, le persone che hanno commesso Lazy, analfabeta, bradipi e demenza, sono i primi a concedere loro l'approvazione di questi ladri di diventare boss. Teléfono/Fax (01662) 289 30 00
gerard

1100 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 1 August 2010, ora 10:54


Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Mal praxis
Mergi la: