back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


cine stabileste premierul pan' la urma???

 


 
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 11 Noiembrie 2008, ora 17:31

Am vazut ieri la Nasu cred pe dom' Presedinte care se dadea de ceasul mortii ca valeu, ma suspenda daca nu pun premierul care trebuie. Domnia sa denunta o intelegere intre PSD, PNL, UDMR si PC in acest sens. Apoi l-am mai auzit explicand ca el oricum numeste premierul care trebuie si daca nu trece de Parlament o sa-l nominalizeze pana se face de alegeri anticipate (iar). Colac peste pupaza am mai vazut, la stiri de data asta, inca un destept ,Geoana, care confirma treaba asta cu suspendarea daca nu se nominalizeaza premierul dintr-o majoritate existenta, dandu-i apa la moara Presedintelui.
Acum inteleg ce este politica de tip "ba p-a matii!!!!"

Eu, prostul de voteaza, ce ar trebui sa inteleg de aci???!!
1. Daca PD-L castiga alegerile totul e bine si premierul este firesc de acolo...no comment
2. Daca nu ce se intampla? Presedintele a spus ca numeste pe cine vrea, ca nu e obligat sa aleaga reprezentantul majoritatii, atunci normal nu trece guvernul de parlament si repetam de vreo 2-3 ori si facem alegeri anticipate???!! da de ce ma rog mai votez atunci? Ca sa alegem pan zice presedintele ca am votat bine??!!



Raporteaza abuz de limbaj
adam30

5 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Oras: Ramnicu Valcea

Postat pe: 12 Noiembrie 2008, ora 08:58

Cei care sunt pusi la inaintare acum pentru a deveni premieri au si un caracter politic pentru a scoate ca pana acum o persoana in fata sa atraga voturi. Ar trebui sa fie premier o persoana care sa reprezinte majoritatea in parlament si sa aiba un program bine stabilit peo perioada mai lunga de timp


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 12 Noiembrie 2008, ora 13:19

Ca asa ar trebui stiu si eu...Insa Presedintele a afirmat ca Geoana si Tariceanu nu vor fi nominalizati. Nu cred ca PSD sau PNL vor face alte nominalizari...deci iar frecam menta in loc sa avem guvern ?
Si daca nominalizeaza pe cineva de la PDL numai asa...ca nu "are incredere" in geoana sau Tariceanu? Asta presupunand ca PDL nu poate forma o majoritate...


alexparincu

2 mesaje
Membru din: 13/11/2008
Oras: Bacau

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 12:56

Basescu in stilul sau caracteristic.Deci premierul va fi de la PD-L da..sa vedeti ce bine au sa consuca tara..........Partid comunist convertit la social-demicratie si apoi la....drepta popilara, plin de securisti si de baieti noi cu aer european.


ASR

88 mesaje
Membru din: 23/10/2008
Oras: Ploiesti

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 13:41


CICA exista o tara America unde Presedintele isi alege vicepresedintele din acelasi partid!!!
BA DA CE PROSTI SUNT ASTIA!!!
Cum nu aleg din majoritate!! Sunt niste fraieri ....
Ii aleg dupa competenta?? Ce e aia?? A : cine vinde primul Rompetrolul!! Sau cine tine cel mai mult o ordonanta?? Sau cine promite mai mult in campanie?? Sau cine interpreteaza cel mai tare Constitutia?....

Pai la noi o ordonanta data azi,ajunge maine la Camera Deputatilor si ...peste trei ani in Senat !! De unde stiu?? Pai cica s-a inventat ceva gen google ....Basescu l-a inventat?!

Va deranjeaza ca n-a alege presedintele dar nici nu stim pe cine alege?!
Dar trebuie sa ne deranjeze.....

De ce nu va deranjeaza ca in declaratiile de avere a lui Tariceanu lipsesc
anumite vanzari sau cumparari ,pentru care exista acte!
Si inca ceva: partidele aleg cine ar vrea ei sa fie premieri ....nu va intreaba pe voi... de ce .... de ce nu....daca propunerea Psd -ului ar fi VANGHELIE prim-ministrul pai Presedintele va trebui sa-l aleaga !!!!

DACA ESTI infractor,ai subminat puterea de stat, ,etc ,esti violator,criminal in serie...ce vreti voi ...NUMAI DIN PD sa nu aleaga !!!!

Succes la alegeri !


alexparincu

2 mesaje
Membru din: 13/11/2008
Oras: Bacau

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 16:24

Multi se pricep la politica da..putini o inteleg. Pai...in America e altceva ca aia e republica prezidentiala.Da, daca e prezidentiala asa se alege.Apoi acolo la alegeri se merge in tandem.Adica....toata echipa.In alta ordine de idei.....presedintele e si premier acolo.Vicepresedintele are atributi mult mai mici.Cred ca mult mai important este secretarul de stat( vezi Condolitza).Da...nu am nimic frate..voteaza cu PD-ul si......sa fii sanatos.Eu insa nu vreau sa traiesc dupa cum voteaza toti diletantii din tara asta.


ASR

88 mesaje
Membru din: 23/10/2008
Oras: Ploiesti

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 16:48

La noi ce forma de guvernamant este?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 08:56

Cred ca acusica o "sa ne radem" pe cheltuiala noastra... Eu nu pot sa inteleg cum ai putea ignora parlamentarii alesi exact asa cum a vrut Presedintele (uninominal)...Adica ce? votul pentru parlamentari e mai putin valoros decat votul pt presedinte? Este oare Presedintele "mai egal decat restul"?
Iar pt ASR...in SUA presedintele este seful guvernului, iar vicepresedintele se nominalizeaza inainte de alegeri, adica alegatorul este pus in tema cu ce va urma in cazul in care iese un candidat. Singurul lucru care m-ar deranja cu adevarat este ca "poporul" la care trebuia sa ne intoarcem sa fie ignorat sau sa mai trebuiasca sa voteze odata ca nu a votat bine...Ca de trait bine se ocupa altcineva :)


koko

1 mesaj
Membru din: 16/11/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 21:00

nu stiu daca voi merge la vot pt ca m-au facut sa cred ca toti nu-s buni de nimic decat de furat, dar daca voi merge , voi vota PNL


Fosta membra 9am.ro

394 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 21:15

asr noi suntem republica semi prezidentiala iar tariceanu ar vrea sa o faca parlamentara:))) vai de capul nostru daca ajungem pe mana parlamentului


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 09:03

Cum adica vai de capul nostru daca ajungem pe mana parlamentului??!! Au oare nu e parlamentul format TOT din oameni alesi??!! Ba mai nou si uninominal??!! Adica votul pe care-l dau eu unui parlamentar este mai putin valoros decat votul pe care-l dau unui presedinte??!! Avem nevoie de tatuc oare? E mai bine sa ajungem la mana unui om decat la mana parlamentului?...Dracusor ai dat-o in gard tare de tot de data asta.


Fosta membra 9am.ro

394 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 16:50

radu, tu dealungul anilor care crezi ca gresit mai mult? presedinteel sau parlamentul? care crezi ca stoarce mai multi bani de la stat ? 400 de persoane sau una singura, care prefera sa doarma in loc sa-si faca treaba? care are vacante si vacante si prime si prime ? care necesita o avere pt a fi intretinut? statele unite formeaza o republica prezidentiala de 200 de ani si uite ce bine le merge cu o singura persoana la carma (fara sa luam in considerare era bush)


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 09:11

Pai atunci ce rost mai au alegerile? Hai sa desfiintam dracului parlamentul si sa fie numai 1 la carma...Si ca sa nu existe derapaje sa interzicem si partidele, ca nesimtitii astia arunca zvonuri defetiste ca ar fi mai bine mai multe puncte de vedere si asa mai departe...Iar Guvernul sa fie condus de presedinte care sa fie si comandant al armatei si patriarh ca e mai bine cu unul la carma. Si de fapt eu cred ca daca tot ne apucam de treaba sa facem mandatul de 15 ani si odata ales sa aiba dreptul la 5 madate. Si un eventual contracandidat are dreptul sa candideze doar daca demonstreaza ca ar fi mai bun. ...A si 4-11 sa fie zi nationala sa putem serba iubitul conducator...

DRacusor, si in SUA Parlamentul da legi si daca ai amintiri cu Clinton atunci stii ca si acolo Parlamentul aproba anchetarea Presedintelui. Presedintele este DOAR prim ministru. Iar cum e ales presedintele in SUA...pai daca era asa la noi...nu-l vedeai pe Basescu presedinte nici daca avea 100% din votul popular...Era presedinte de la PSD pan' se termina cu Romania....Ai grija ce-ti doresti amice...Nu stiu daca esti la curent cu ce frasuneala este in Congres si Senat pentru ORICE lege...Cum se zbate fiecare sa faca o majoritate pt un vot de lege. Acolo e drept exista notiunea de lobby care la noi e trafic de influenta. Toate legile si modificarile de buget sunt aprobate astfel...si orice masura economica vrei sa iei de buget te lovesti.

Asa ca daca ai senzatia ca presedintele in SUA este un fel de Zorro sau ceva in sensul asta, care are toate parghiile puterii si face ce e bine pt popor...te inseli amarnic...

Asa "just in case" fac o recapitulare scurta:
parlament=legislativ (face legi, reprezinta puterea legislativa)
guvern=executiv (aplica legile, administreaza tara, propune buget este putere executiva)
Justitie=putere judecatoreasca; decide cine si cum a incalcat legea si stabileste ce pedeapsa se aplica

Ei astea 3 puteri terbuie separate; daca postulam ca Parlamentul trebuie sa dispara avem o problema-dispare democratia. Teoria cu despotul luminat a fost pe undeva pe la 1700-1800 si s-a cam dus de rapa


Fosta membra 9am.ro

394 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 14:47

omule, eu am zis ca ar fi vai de capul nostru daca ajungem pe mana parlamentului, daca devenim republica parlamentara, nu am zis

sa devenim republica prezidetiala sau sa devina basescu unic conducator, de ce imi rastalmacesti cuvintele? si stiam ca si in sua exsista parlament, la ei se cheaama congres si senat, io iti zic sa mai stai si sa mai meditezi la ce am zis mai devreme


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 22 Noiembrie 2008, ora 18:39

PARLAMENTUL,nu poti lasa ROMANIA pe mina unui singur neghiob


agentul

17 mesaje
Membru din: 20/11/2008
Oras: Botosani

Postat pe: 23 Noiembrie 2008, ora 17:27

orice premier ar veni fara un pic de'' dictatura'' nu va putea face nimic tot haos va fi chiar fara sa se vada de la o posta


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 10:55

@Cumintica... Crezi ca e in stare Presedintele sa numeasca un premier provenit din alt partid decat PDL? Sau ca sa nu o mai cotesc...Daca presupunem ca PSD castiga alegerile crezi ca va desemna Presedintele pe cel nominalizat de castigator?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 14:41

Acu putem vorbi cu cifre....Cea mai probabila guvernare va fi PDL-PNL...cred ca am mai vazut filmu' asta... Astept cu interes sa vad cum Presedintele si Boc vorbesc de PNL ca de un partener adevarat, serios, etc...Si pot paria ca nimeni nu o sa intrebe cum e cu petroliberalii
In rest...daca e guvernare atunci "e" parale si .
Si mai am o curiozitate legata de toti "tinerii cu initiativa si cu interes fata de viata publica din Romania" care pana acu 5 zile strigau ca PNL e Dracu...e legat de PSD si "vai Duamne" cum poti sa zici ca PDL care e pe inalte culmi de moralitate se va incuscri cu nemernicii de la PNL....
Oricum inca 4 ani "ne radem" pe socoteala noastra


Muncitoru__Gheorghe

17 mesaje
Membru din: 27/10/2009
Postat pe: 2 Noiembrie 2009, ora 23:19

De la: , la data 2008-11-14 08:56:46Cred ca acusica o "sa ne radem" pe cheltuiala noastra... Eu nu pot sa inteleg cum ai putea ignora parlamentarii alesi exact asa cum a vrut Presedintele (uninominal)...Adica ce? votul pentru parlamentari e mai putin valoros decat votul pt presedinte? Este oare Presedintele "mai egal decat restul"?
Iar pt ASR...in SUA presedintele este seful guvernului, iar vicepresedintele se nominalizeaza inainte de alegeri, adica alegatorul este pus in tema cu ce va urma in cazul in care iese un candidat. Singurul lucru care m-ar deranja cu adevarat este ca "poporul" la care trebuia sa ne intoarcem sa fie ignorat sau sa mai trebuiasca sa voteze odata ca nu a votat bine...Ca de trait bine se ocupa altcineva :)

Deci, adica, deci... da! Votul pentru parlamentari (fie el chiar uninominal) e mai puțin "valabil" decât cel pentru președinte. De ce? Păi mulți parlamentari din această legislatură au pierdut de fapt alegerile în circumscripțiile în care au candidat și au ajuns totuși în parlament ca urmare a "procedurii de redistribuire". Cu alte cuvinte, au luat locul altcuiva, care a ieșit, dar al cărui partid n-a intrat în Parlament. Clar acum de ce un parlamentar nu înseamnă echivalentul președintelui? În plus, totalul electorilor (teoretici) ai TUTUROR parlamentarilor sunt egali cu totalul electorilor (teoretici) ai președintelui. Așadar per parlamentar revin un număr mult mai mic de electori. Mai mulți la senatori, mai puțini la parlamentari. În plus, ÎN REALITATE, cei ce au votat la prezidențiale sunt mai mulți decât cei ce s-au deranjat pentru alegerile parlamentare. Așadar... concluzia sper că o poți trage și tu...


Muncitoru__Gheorghe

17 mesaje
Membru din: 27/10/2009
Postat pe: 2 Noiembrie 2009, ora 23:21

De la: , la data 2008-11-22 18:39:01PARLAMENTUL,nu poti lasa ROMANIA pe mina unui singur neghiob

Ai mare dreptate! Trebuie lăsată pe mâna unei congregații întregi de... cum le zici tu acolo...!


adyhd1969

773 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Martie 2010, ora 09:04

www.variantacojocaru.ro scoate tabelul , aduna semnaturi de la vecinii tai , apoi trimite lista cu semnaturi la OTV urmareste in fiecare dupaamiaza OTV daca NOI nu ne SALVAM NIMENI NU O VA FACE

Raporteaza abuz de limbaj
adyhd1969

773 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Martie 2010, ora 09:09

www.variantacojocaru.ro scoate tabelul , aduna semnaturi de la vecinii tai , apoi trimite lista cu semnaturi la OTV urmareste in fiecare dupaamiaza OTV daca NOI nu ne SALVAM NIMENI NU O VA FACE

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Cine stabileste premierul pan' la urma???
Mergi la: