back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


+ si -

 


 
 
9am_20164

3 mesaje
Membru din: 2/05/2018
Postat pe: 2 Mai 2018, ora 16:28

Toata lumea spune ca banul controleaza tot ceea ce se intampla pe glob de la sisteme de medicina la sisteme de invatamant si sisteme de alimentatie, nu se misca nimic fara bani, este ca si cum niste simple hartii n’e pun viata in miscare de parca noi singuri nu am putea sa facem asta, dar ce sunt aceste hartii? Ele de unde provin? Corect.. Din natura.. Defapt tot ce este in spatiu este natural si tot ceea ce omul face, este datorita naturii.. Haideti sa gandim putin logic.. Orice intrebare are si un raspuns si orice raspuns nu ar mai exista fara de a pune o intrebare si o sa spuneti ok poate ca asa este logic, dar cum iti explici ca unele intrebari inca nu au raspuns? Poate ca nu au deocamdata, dar orice intrebare o sa isi primeasca raspunsul mai devreme sau mai tarziu. Pot sa spun ca am simtit pe pielea mea cum marile personaje de pe glob se joaca cu puterea si avand puterea de a se juca in acelasi timp controleaza tot ceea ce inseamna populatie. Sa spunem ca ei defapt au puterea banului chiar daca nu este asa.. Ma uitam la modul in care am avansat in timp si pot sa spun ca am avansat chiar foarte incet datorita faptului ca noi am fost prea ocupatii sa luptam unii impotriva celorlalti decat sa ne axam pe ce este important si ce este important? Stateam de vorba cu un prieten si il intrebam care este defapt scopul nostru pe pamant? Sa traim, sa ne distram, sa ducem in continuare o lupta intre noi precum un concurs ca doar asta este esenta vietii pe care sistemul ti’o prezinta ca mai tarziu sa avem o familie, un copil, sa ducem ciclul vietii mai departe si atata tot?! Prietenul meu mi’a dat un raspuns foarte simplu: “Asta este viata..” el fiind religios mai adauga in discutie si cuvintele: “Asa a vrut dumnezeu sa fie..” Si am spus ok, dar daca dumnezeul tau a creat tot pentru noi crezi ca el vrea sa vada cum n’e chinuim de pe o zi pe alta sa traim ca doar trebuie sa ma duc la munca sa produc atatea lucruri care nu folosesc la nimic pentru oamenii care nu au ce face cu banii si chiar cumpara aceste lucruri doar pentru cum arata sau ca asa este la moda, asta nu inseamna ca n’e batem joc de ceea ce el a creat? Ma uitam in jurul meu la natura si ma gandeam ca ea ar putea sa isi continue ciclul vietii mult mai bine fara noi oamenii si atunci mi’am pus intrebarea “Care este rostul nostru defapt?” noi fiind cele mai inteligente fapturi de pe pamant. Cineva mi’a spus ca imi pierd timpul degeaba analizand viata, exact ca si vorba aceea cu care ei n’e indoctrineaza “Crede si nu cerceta”, dar ce este defapt timpul? Eu stiu ca notiunea de timp nu exista , noi am inventat timpul ca si instrument de masura pentru viteza de miscare a pamantului in jurul axei lui.. Sa spunem ca nu ar exista dumnezeu asa cum crede stinta si probabil exista o alta civilizatie mai inteligenta decat noi asa cum ei mint in continuare fara vreo dovada care sa tina in picioare teoria aceasta, atunci civilizatia aceea de unde a aparut? Sau ca noi ne.am format din maimute, atunci pe maimute cine le’a mai format? Corect.. Minciuni.. Defapt nici notiunea de a minti nu exista tot noi am inventat asta pentru a n’e usura viata deoarece adevarul este de cele mai multe ori suparator, iar noi omenii suntem obisnuiti sa alegem intotdeauna varianta mai simpla chiar daca de multe ori nu este cea mai buna. (Ma scuzati daca am avut greseli gramaticale nu este nimic terminat mai am destul de scris doar ca vreau sa aflu o parere daca mai are rost sa continui sau nu .. Va multumesc ! )

Raporteaza abuz de limbaj
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2018, ora 01:19

salut prietene 20164 , poti continua nestingherit , comunitatea 9am, atata cata mai supravietuieste potopului numit harpon , hakon si alti ha-nemernici ,este cu ochii pe tine ...momentan nu ai facut nimic altceva decat sa insiri banalitati ...te rog sa continui a ne delecta cu ceva mai multa substanta...

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept �i recunoa�te c�, pe deasupra ambi�iilor, intrigilor �i urilor, este Patria, este ve�nicia neamului, �i c� acolo trebuie s� ne �nt�lnim totdeauna, chiar dac� nu ne �n�elegem de fiecare dat�."(Ion Antonescu) *** ,,�n ziua de azi, pentru a st�p�ni c�t mai mul�i oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odat� ce ai sufletul, ai omul; iar c�nd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 3 Mai 2018, ora 14:30

salut @ 164 ! te-am citit , te-am inteles si vreau sa te corectez numai putin- putin detot : nu mai scrie acel " n'e" ca nu se scrie despartit ! e NE pur si simplu !

in rest : care-i rostul nostru ?
poiiii, daca povestea noastra incepe cu Pomul Cunoasterii, inseamna ca Trebuie sa INVATAM si toata Viata noastra este, de fapt, o Invatatura !

Raporteaza abuz de limbaj
9am_20164

3 mesaje
Membru din: 2/05/2018
Postat pe: 6 Mai 2018, ora 16:50

Merci frumos! Eu nu am prea multa scoala si este normal sa mai gresesc, dar dupa ce termin tot de scris o sa ma duc la un profesor de limba si literatura romana sa corecteze toata lucrarea dupa care o sa o postez pe un site ceva mai mare, dar vreau mai intai cateva pareri..

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 7 Mai 2018, ora 14:07

toti avem scapari si mai facem si cite o greseala , asa ca : Scrie mai departe ! eu te voi citi !

Raporteaza abuz de limbaj
9am_20164

3 mesaje
Membru din: 2/05/2018
Postat pe: 8 Mai 2018, ora 18:53

Merci frumos :*


Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului + si -
Mergi la: