back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


E momentul unei noi latinizari a limbii romane !

 


 
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
 
Far_Cry

305 mesaje
Membru din: 1/01/2010
Oras: Ploiesti

Postat pe: 25 Noiembrie 2010, ora 14:33

Cred ca-i momentul sa ne detasam de unele cuvinte ale caror morfologii descind din lexicul arhaic oriental,slavon sau a altor "influente" si sa adoptam cuvinte,sufixuri ,termeni etc intalnite in limbajul tarilor latine ! Prea ne-am detasat de latinitate atat prin pozitie geografica , port si obiceiuri, cat mai ales prin viul grai ! Asa cum corifeii 'Scolii Ardelene" au operat ptr prima data morfologic si fonetic la redarea unor noi sensuri si intelesuri ptr limba romana prin inlocuirea unor cuvinte ale caror sensuri erau diferite etimologic de latinitatea limbii romane,asa pot si exponentii ligvismului romanesc actual sa intreprinda unele modificari care sa-nlature turcismele,slavonismele ,tatarismele sau de alta etimologie !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

173 mesaje
Membru din: 3/11/2010
Oras: Bistrita

Postat pe: 2 Decembrie 2010, ora 17:09

..............eu asi numii ....."latrinizarea " limbi romane.....aud la TV zilnic, sau citesc pe ziare, cuvinte : bengos, misto, cull, si-a tras o masina noua ....si exemplele ar putea urma. Nu vreau sa stiu , cum se vorbeste in strada, ....deci revin cu ideia (dureroasa, dar adevarata) ca """LATRINIZAREA """ este cuvintul mai potrivit.
Vei fii tare surprins amice "Far _ Cry "daca te uiti sa vezi cite comentarii sint la topicurile " ce fel de sex vrea femeia,...anal sau oral " sau "cum se poate injura vreun politician care nui pe placul tau " sau altele de genul asta........si peste doua saptamini , sa constati ca pe topicul propus de tine.....am ramas numai noi doi....
O zi faina va doresc.

Raporteaza abuz de limbaj
"Nu merge in fata mea, poate nu te urmez. Nu merge in spatele meu, poate nu conduc. Doar mergi alaturi de mine si fii prietenul meu". - Albert Camu
Far_Cry

305 mesaje
Membru din: 1/01/2010
Oras: Ploiesti

Postat pe: 3 Decembrie 2010, ora 14:46

De la: emil_germania, la data 2010-12-02 17:09:19..............eu asi numii ....."latrinizarea " limbi romane.....aud la TV zilnic, sau citesc pe ziare, cuvinte : bengos, misto, cull, si-a tras o masina noua ....si exemplele ar putea urma. Nu vreau sa stiu , cum se vorbeste in strada, ....deci revin cu ideia (dureroasa, dar adevarata) ca """LATRINIZAREA """ este cuvintul mai potrivit.
Vei fii tare surprins amice "Far _ Cry "daca te uiti sa vezi cite comentarii sint la topicurile " ce fel de sex vrea femeia,...anal sau oral " sau "cum se poate injura vreun politician care nui pe placul tau " sau altele de genul asta........si peste doua saptamini , sa constati ca pe topicul propus de tine.....am ramas numai noi doi....
O zi faina va doresc.
Ai mare dreptate in ceea ce spui ,dar...trebuie sa incercam macar sa-i TREZIM pe cei multi ,sa nu ajungem la un punct critic de LATRI..NIZARE a limbii romane,dupa cum te-ai exprimat ! Avem tendinta de a-i imita in vorbe(nu numai in gesturi) datorita educatiei precare si a lipsei de cultura ,pe cei pe care-i vedem a ne fi superiori ! De aceea vedem in limbajul nostru cuvinte si expresii intruse, venite premeditat si pe nepuse masa de pe strada ,multe dintre ele de sorginte TIGANEASCA sau din limbajul altor "satre sau turme" aciuite pe la noi(turci,tatari,ciangai,cazaci,gagauzi etc) !...Misto ! .."Sa moara mama"..."Te fac eu ! .Alorde" !..."cash parai!" si multe alte cuvinte si expresii care momentan nici prin gand nu-mi trec !...Poate cineva STIMATE EMIL_GERMANIA care iubeste cu adevarat latinitatea limbii romane,va citi comentariile noastre de la acest nivel si va reface traseul facut de un Samuel Micu-Klein,Simion Barnutiu sau Titu Maiorescu de a umbla sa faca aceasta limba mai...latina,mai..curgatoare !...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

173 mesaje
Membru din: 3/11/2010
Oras: Bistrita

Postat pe: 3 Decembrie 2010, ora 16:07

De la: Far_Cry, la data 2010-12-03 14:46:47
De la: emil_germania, la data 2010-12-02 17:09:19..............eu asi numii ....."latrinizarea " limbi romane.....aud la TV zilnic, sau citesc pe ziare, cuvinte : bengos, misto, cull, si-a tras o masina noua ....si exemplele ar putea urma. Nu vreau sa stiu , cum se vorbeste in strada, ....deci revin cu ideia (dureroasa, dar adevarata) ca """LATRINIZAREA """ este cuvintul mai potrivit.
Vei fii tare surprins amice "Far _ Cry "daca te uiti sa vezi cite comentarii sint la topicurile " ce fel de sex vrea femeia,...anal sau oral " sau "cum se poate injura vreun politician care nui pe placul tau " sau altele de genul asta........si peste doua saptamini , sa constati ca pe topicul propus de tine.....am ramas numai noi doi....
O zi faina va doresc.
Ai mare dreptate in ceea ce spui ,dar...trebuie sa incercam macar sa-i TREZIM pe cei multi ,sa nu ajungem la un punct critic de LATRI..NIZARE a limbii romane,dupa cum te-ai exprimat ! Avem tendinta de a-i imita in vorbe(nu numai in gesturi) datorita educatiei precare si a lipsei de cultura ,pe cei pe care-i vedem a ne fi superiori ! De aceea vedem in limbajul nostru cuvinte si expresii intruse, venite premeditat si pe nepuse masa de pe strada ,multe dintre ele de sorginte TIGANEASCA sau din limbajul altor "satre sau turme" aciuite pe la noi(turci,tatari,ciangai,cazaci,gagauzi etc) !...Misto ! .."Sa moara mama"..."Te fac eu ! .Alorde" !..."cash parai!" si multe alte cuvinte si expresii care momentan nici prin gand nu-mi trec !...Poate cineva STIMATE EMIL_GERMANIA care iubeste cu adevarat latinitatea limbii romane,va citi comentariile noastre de la acest nivel si va reface traseul facut de un Samuel Micu-Klein,Simion Barnutiu sau Titu Maiorescu de a umbla sa faca aceasta limba mai...latina,mai..curgatoare !...

..... Nu a-si avea nimica impotriva a se folosi expresiile amintite de mine sau de tine, prietene, daca ele ar ramine la nivelul "turme sau satre"....e poate un drept al LOR.....dar de aicea si pina la auzi toata ziua , pe radio, Tv sau ziare .. (de comentariile de pe forumuri....nu mai vorbesc).o asemenea explozie de ...Latrinizare............ma doare tare !!!!!
Refacerea traseului amintit de tine , ar fi un inceput promitator....fain....dar oare de ajuns ?????
Citeam , mai anii trecuti ca in cartile de Istorie a Romaniei , elevii invatau ca Stefan cel Mare.........a fost curvar.......fara comentarii. Da trebuie ceva facut....dar ce ?

Raporteaza abuz de limbaj
"Nu merge in fata mea, poate nu te urmez. Nu merge in spatele meu, poate nu conduc. Doar mergi alaturi de mine si fii prietenul meu". - Albert Camu
Fosta membra 9am.ro

173 mesaje
Membru din: 3/11/2010
Oras: Bistrita

Postat pe: 12 Decembrie 2010, ora 18:44


Raporteaza abuz de limbaj
"Nu merge in fata mea, poate nu te urmez. Nu merge in spatele meu, poate nu conduc. Doar mergi alaturi de mine si fii prietenul meu". - Albert Camu
9am188648

241 mesaje
Membru din: 26/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Decembrie 2010, ora 11:24

De la: Far_Cry, la data 2010-11-25 14:33:55Cred ca-i momentul sa ne detasam de unele cuvinte ale caror morfologii descind din lexicul arhaic oriental,slavon sau a altor "influente" si sa adoptam cuvinte,sufixuri ,termeni etc intalnite in limbajul tarilor latine ! Prea ne-am detasat de latinitate atat prin pozitie geografica , port si obiceiuri, cat mai ales prin viul grai ! Asa cum corifeii 'Scolii Ardelene" au operat ptr prima data morfologic si fonetic la redarea unor noi sensuri si intelesuri ptr limba romana prin inlocuirea unor cuvinte ale caror sensuri erau diferite etimologic de latinitatea limbii romane,asa pot si exponentii ligvismului romanesc actual sa intreprinda unele modificari care sa-nlature turcismele,slavonismele ,tatarismele sau de alta etimologie !

Nu se vrea de mai marii nostri ca noi sa traim in confuzie, in special tineretul care cu multa rapiditate
adopta expresii noi ca manelismele, si raman si se formeaza o limba ce combate frumusetea limbii noastre (latine) bine chiar considerata perimata. Ce fac lingvistii nostri, nu i_am vazut pe mass media demult, sa ne invete limba romana ?.....

Raporteaza abuz de limbaj
Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Decembrie 2010, ora 22:23

De la: Far_Cry, la data 2010-11-25 14:33:55Cred ca-i momentul sa ne detasam de unele cuvinte ale caror morfologii descind din lexicul arhaic oriental,slavon sau a altor "influente" si sa adoptam cuvinte,sufixuri ,termeni etc intalnite in limbajul tarilor latine ! Prea ne-am detasat de latinitate atat prin pozitie geografica , port si obiceiuri, cat mai ales prin viul grai ! Asa cum corifeii 'Scolii Ardelene" au operat ptr prima data morfologic si fonetic la redarea unor noi sensuri si intelesuri ptr limba romana prin inlocuirea unor cuvinte ale caror sensuri erau diferite etimologic de latinitatea limbii romane,asa pot si exponentii ligvismului romanesc actual sa intreprinda unele modificari care sa-nlature turcismele,slavonismele ,tatarismele sau de alta etimologie !


SI de ce , ma rog?

Mie asemenea demersuri mi se par absurde. Cine le promoveaza nu intelege ca limba e un lucru viu, in perpetua schimbare, in ciuda tuturor lingvistilor de pe fata pamantului. Schimbarile nu pot fi impuse , atata vreme cat nu le accepta chiar vorbitorii acelei limbi. Mecanismul real e taman pe dos. Lingvistii descriu ceea ce se intampla in realitate cu limba, si nicidecum nu au rostul de a o indrepta intr-o anume directie.
Felul in care intra si ies anumite expresii din uz este determinat de masa larga de vorbitori si nu de niste asa zisi "invatati".
Sa nu uitam ca asemenea "invatati" se acopereau de ridicol prin incercarea de a introduce niste cuvinte neaose in locul unor notiuni importate , care nu existasera anterior in limbaj. Exemplu: "gat-legau" in loc de "cravata". Daca nu ma insel, o asemenea ghidusie era opera Junimistilor.
Istoria le-a cam dat o palma la fund.
Cu tot respectul pentru diversi oameni cu studii , precum raposatul George Pruteanu, asemenea demersuri sunt sortite esecului, deoarece merg impotriva cursului firesc al lucrurilor. Masa dicteaza ce e limba , nu invatatii. Invatatii au rolul doar de a descrie fenomenul viu numit "limba".

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

173 mesaje
Membru din: 3/11/2010
Oras: Bistrita

Postat pe: 7 Ianuarie 2011, ora 15:16

De la: emil_germania, la data 2010-12-02 17:09:19..............eu asi numii ....."latrinizarea " limbi romane.....aud la TV zilnic, sau citesc pe ziare, cuvinte : bengos, misto, cull, si-a tras o masina noua ....si exemplele ar putea urma. Nu vreau sa stiu , cum se vorbeste in strada, ....deci revin cu ideia (dureroasa, dar adevarata) ca """LATRINIZAREA """ este cuvintul mai potrivit.
Vei fii tare surprins amice "Far _ Cry "daca te uiti sa vezi cite comentarii sint la topicurile " ce fel de sex vrea femeia,...anal sau oral " sau "cum se poate injura vreun politician care nui pe placul tau " sau altele de genul asta........si peste doua saptamini , sa constati ca pe topicul propus de tine.....am ramas numai noi doi....
O zi faina va doresc.

Draga Prietene, Far_Cry........imi pare tare rau sa constat ca am avut dreptate...."din citi am fost aseara , am ramas numai noi doi "......sint mult mai intresante alte topuri.....cu conotatii ...dezbracate, decit cel propus de tine.....cineva zice ca limba este in continua transformare si este dictata de ......mase.........ha ha ha , .................un pom fructifer-(ex. un mar )- daca nu-l altoiesti, dupa citiva ani se salbaticeste, in nici un caz nu face mere mai faine..... eventual , vor exista doua vocabulare : de strada si de fatada, dar noua ne place mult mai mult cel de strada.....e mai colorat..... Asa dar prietene , hai sa ne uitam cum putem sa ne .........cumparam anvelope de iarna.....si La Multi Ani pentru cei ce se numesc ion sau ioana

Raporteaza abuz de limbaj
"Nu merge in fata mea, poate nu te urmez. Nu merge in spatele meu, poate nu conduc. Doar mergi alaturi de mine si fii prietenul meu". - Albert Camu
io_tania

63 mesaje
Membru din: 23/03/2010
Postat pe: 11 Ianuarie 2011, ora 20:14

Nu m-as grabi in ce priveste "latinizarea" limbii romane, operatiune artificial si prematur intreprinsa si de corifeii "Scolii ardelene", care probabil din exces de zel au copiat din moda vremii europene, responsabila si ea de multe "inovatii" lingvistice, dar sunt de acord ca directia "evolutiva" a limbii romane din ultimii ani este departe de a fi una dezirabila...
Apropo de originile limbii romane si de cat de "inrudita" este cu latina, gasiti cateva idei f interesante in articolele d-lui Gabriel Gheorghe:
www.gandirea.ro/articole/
Ma indoiesc ca le vom regasi in manuale sau cursuri universitare. Nu ne mai intrebam de ce...
Nici despre dl Napoleon Slavescu si teoriile dansului nu cred ca stiu multi romani care se vor patrioti si mandri de "sangele" lor latin... Cu toate astea, aceste teorii despre "noi nu suntem urmasii Romei", sunt prea logice si bine argumentate ca sa nu-ti trezeasca intrebari de bun-simt vizavi de varianta "oficiala"...
Nu stiu daca era raspunsul asteptat de voi, dragilor, din partea uneia care este interesata de alte topicuri decat cele pe care le-ati enuntat a fi din pacate, din aria generala de preocupari a multora...
Poate macar am trezit curiozitatea unora de a citi si alte teorii decat cele cu care ne lasam indoctrinati de sistem...

Raporteaza abuz de limbaj
I forgive you! God bless you!
Far_Cry

305 mesaje
Membru din: 1/01/2010
Oras: Ploiesti

Postat pe: 12 Ianuarie 2011, ora 15:58

De la: io_tania, la data 2011-01-11 20:14:59Nu m-as grabi in ce priveste "latinizarea" limbii romane, operatiune artificial si prematur intreprinsa si de corifeii "Scolii ardelene", care probabil din exces de zel au copiat din moda vremii europene, responsabila si ea de multe "inovatii" lingvistice, dar sunt de acord ca directia "evolutiva" a limbii romane din ultimii ani este departe de a fi una dezirabila...
Apropo de originile limbii romane si de cat de "inrudita" este cu latina, gasiti cateva idei f interesante in articolele d-lui Gabriel Gheorghe:
www.gandirea.ro/articole/
Ma indoiesc ca le vom regasi in manuale sau cursuri universitare. Nu ne mai intrebam de ce...
Nici despre dl Napoleon Slavescu si teoriile dansului nu cred ca stiu multi romani care se vor patrioti si mandri de "sangele" lor latin... Cu toate astea, aceste teorii despre "noi nu suntem urmasii Romei", sunt prea logice si bine argumentate ca sa nu-ti trezeasca intrebari de bun-simt vizavi de varianta "oficiala"...
Nu stiu daca era raspunsul asteptat de voi, dragilor, din partea uneia care este interesata de alte topicuri decat cele pe care le-ati enuntat a fi din pacate, din aria generala de preocupari a multora...
Poate macar am trezit curiozitatea unora de a citi si alte teorii decat cele cu care ne lasam indoctrinati de sistem...
N-as vrea sa te supar dar...Dl dr. Napoleon Savescu are argumente,dar SUBTIRI d-na "io_tania" ! Ades aceste argumente (vezi conditiile in care s-au desfasurat razboaiele daco-romane ,vezi stationarea cohortei Gemini la Tg Mures,vezi stramutarea fortata romana dupa ocupatie etc) nu sunt istoric si cronologic sustinute ! Ce poate fi mai ilogic decat sa-l combati pe Strabo'n ,Pausanias sau Herodot ,care aminteau de daci ca fiind cei mai viteji dintre tot vestitul neam al TRACILOR ?!... Tot Herodot amintea de limba acestor viteji traci care se inrudea cu limba vestitilor Leonidas,Temistocle sau Pericle !... Deci CONCLUZIA (amintita de Vasile Parvan si N.Iorga) este ca limba romana este o imixtiune lexicala formata din 50 % cuvinte romanica dobandite si acceptate in timp in spatiul Carpatho-Danubiano-Pontic dupa ocuparea Daciei (106 en),40 % cuvinte traco-elenistice si 10 % dobandite in ultimii 2000 de ani prin diferite acceptiuni si autoimpuneri ! Scoala ardeleana nu a facut decat sa fie aduse in prim-plan limbajul uzitat de populatia tarii inainte de venirea MIGRATORILOR sau altor popoare ce au avut prin expansionism un deziderat social : huni,avari,gepizi,tatari,bulgari,goti.....turci,rusi sau germani !


Far_Cry

305 mesaje
Membru din: 1/01/2010
Oras: Ploiesti

Postat pe: 12 Ianuarie 2011, ora 15:59

De la: Far_Cry, la data 2011-01-12 15:58:01
De la: io_tania, la data 2011-01-11 20:14:59Nu m-as grabi in ce priveste "latinizarea" limbii romane, operatiune artificial si prematur intreprinsa si de corifeii "Scolii ardelene", care probabil din exces de zel au copiat din moda vremii europene, responsabila si ea de multe "inovatii" lingvistice, dar sunt de acord ca directia "evolutiva" a limbii romane din ultimii ani este departe de a fi una dezirabila...
Apropo de originile limbii romane si de cat de "inrudita" este cu latina, gasiti cateva idei f interesante in articolele d-lui Gabriel Gheorghe:
www.gandirea.ro/articole/
Ma indoiesc ca le vom regasi in manuale sau cursuri universitare. Nu ne mai intrebam de ce...
Nici despre dl Napoleon Slavescu si teoriile dansului nu cred ca stiu multi romani care se vor patrioti si mandri de "sangele" lor latin... Cu toate astea, aceste teorii despre "noi nu suntem urmasii Romei", sunt prea logice si bine argumentate ca sa nu-ti trezeasca intrebari de bun-simt vizavi de varianta "oficiala"...
Nu stiu daca era raspunsul asteptat de voi, dragilor, din partea uneia care este interesata de alte topicuri decat cele pe care le-ati enuntat a fi din pacate, din aria generala de preocupari a multora...
Poate macar am trezit curiozitatea unora de a citi si alte teorii decat cele cu care ne lasam indoctrinati de sistem...
N-as vrea sa te supar dar...Dl dr. Napoleon Savescu are argumente,dar SUBTIRI d-na "io_tania" ! Ades aceste argumente (vezi conditiile in care s-au desfasurat razboaiele daco-romane ,vezi stationarea cohortei Gemini la Tg Mures,vezi stramutarea fortata romana dupa ocupatie etc) nu sunt istoric si cronologic sustinute ! Ce poate fi mai ilogic decat sa-l combati pe Strabo'n ,Pausanias sau Herodot ,care aminteau de daci ca fiind cei mai viteji dintre tot vestitul neam al TRACILOR ?!... Tot Herodot amintea de limba acestor viteji traci care se inrudea cu limba vestitilor Leonidas,Temistocle sau Pericle !... Deci CONCLUZIA (amintita de Vasile Parvan si N.Iorga) este ca limba romana este o imixtiune lexicala formata din 50 % cuvinte romanice dobandite si acceptate in timp in spatiul Carpatho-Danubiano-Pontic dupa ocuparea Daciei (106 en),40 % cuvinte traco-elenistice si 10 % dobandite in ultimii 2000 de ani prin diferite acceptiuni si autoimpuneri ! Scoala ardeleana nu a facut decat sa fie aduse in prim-plan limbajul uzitat de populatia tarii inainte de venirea MIGRATORILOR sau altor popoare ce au avut prin expansionism un deziderat social : huni,avari,gepizi,tatari,bulgari,goti.....turci,rusi sau germani !


Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Ianuarie 2011, ora 11:09

www.ted.com/talks/lang/eng/steven_pinker_on_language_and_thought.html

Recomand in special primele 2 minute din link, cele referitoare la Academia Franceza si incercarea absurda de a legifera limba franceza.
Este intru-totul similar cu discutia noastra. Academia Franceza vrea sa introduca termeni diversi , asa zisi francezi , precum "couriel" in loc de "email" - recomandari pe care francezii le ignora cu veselie , dupa cum bine zice Steven Pinker.
Asta asa , ca un exemplu despre ridicolul demersului de a legifera o limba. Ma rog, calitatea de membru al Academiei Franceze nu inseamna nicidecum ca esti neaparat in contact cu REALITATEA.

Raporteaza abuz de limbaj
io_tania

63 mesaje
Membru din: 23/03/2010
Postat pe: 23 Ianuarie 2011, ora 19:12

Tin sa precizez ca am depasit varsta la care sa ma mai las "imbrobodita" de teriile/dogmele oficiale si ca am atata "intuitie feminina" si sunt suficient de open-mind sa creditez variante mai pertinente decat versiunile oficiale, chiar pt mai multe domenii.
Cat priveste topicul, sunt multi cei care sustin primordialitatea culturii carpato-danubiano-pontice, inclusiv din strainatate si nu dintre diletanti ignoranti sau pusi sa vehiculeze teorii pt interese geo-politice...

Nu m-am referit la actualele "erezii" ale Academiei Franceze, ci la pacate mai vechi... Vezi:

https://aleximreh.wordpress.com/2011/01/12/franta-a-fost-romanofona/


Biografie pt carcotasii care se mai incapataneaza sa-si scoata palaria in fata teoriei originilor latine ale limbii si poporului roman, dar si a "gaurilor negre" din istorie care s-au umplut dupa "cum a batut vantul" acelorasi interese de care pomeneam...

www.tracologie.info/traco-iliria/dacia-leaganul-civilizatiei-tab...

casanoastra-romania-dacia.blogspot.com/2010/06/surorile-tablitel...

galactic.createforumhosting.com/noi-suntem-daci-t590.html

www.formula-as.ro/2006/748/societate-37/tara-daqin-7583

Prea imi bate in piept inima de urmasa a "dacilor liberi" din "Dacia Felix" ca sa ma mai las amagita de teorii false care agonizeaza deja, mai ales cand ne sunt impuse. Vedeti ca e ceva vreme deja de cand si pulsul noului "trend" de pe multe forumuri, arata ca nu sunt singura sau rebela "vizionara"... A venit vremea sa mai primenim istoria "oficiala", cu adevarul gol-golut, care oricat l-ai tine incuiat pana la urma iese ca uleiul la suprafata...

Raporteaza abuz de limbaj
I forgive you! God bless you!
Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Ianuarie 2011, ora 00:25

De la: io_tania, la data 2011-01-23 19:12:52Tin sa precizez ca am depasit varsta la care sa ma mai las "imbrobodita" de teriile/dogmele oficiale si ca am atata "intuitie feminina" si sunt suficient de open-mind sa creditez variante mai pertinente decat versiunile oficiale, chiar pt mai multe domenii.
Cat priveste topicul, sunt multi cei care sustin primordialitatea culturii carpato-danubiano-pontice, inclusiv din strainatate si nu dintre diletanti ignoranti sau pusi sa vehiculeze teorii pt interese geo-politice...

Nu m-am referit la actualele "erezii" ale Academiei Franceze, ci la pacate mai vechi... Vezi:

https://aleximreh.wordpress.com/2011/01/12/franta-a-fost-romanofona/


Biografie pt carcotasii care se mai incapataneaza sa-si scoata palaria in fata teoriei originilor latine ale limbii si poporului roman, dar si a "gaurilor negre" din istorie care s-au umplut dupa "cum a batut vantul" acelorasi interese de care pomeneam...

www.tracologie.info/traco-iliria/dacia-leaganul-civilizatiei-tab...

casanoastra-romania-dacia.blogspot.com/2010/06/surorile-tablitel...

galactic.createforumhosting.com/noi-suntem-daci-t590.html

www.formula-as.ro/2006/748/societate-37/tara-daqin-7583

Prea imi bate in piept inima de urmasa a "dacilor liberi" din "Dacia Felix" ca sa ma mai las amagita de teorii false care agonizeaza deja, mai ales cand ne sunt impuse. Vedeti ca e ceva vreme deja de cand si pulsul noului "trend" de pe multe forumuri, arata ca nu sunt singura sau rebela "vizionara"... A venit vremea sa mai primenim istoria "oficiala", cu adevarul gol-golut, care oricat l-ai tine incuiat pana la urma iese ca uleiul la suprafata...


WTF!?!!??

Tu chiar te iei in serios? Ai incercat sa vezi cate cuvinte din cele cu care ai scris mesajul precedent sunt de origine latina? Te provoc sa rostesti o singura fraza, oricare ar fi aceea, care sa nu contina cuvinte de origine latina.
Si ii tot dai cu bazaconii despre daci.

Poate ca ai putea sa mergi pe la Facultatea de Istorie sa asisti la cursuri. Din cate stiu eu nu se solicita nici un fel de legitimatie la poarta. Pur si simplu intri , te asezi intr-o banca si asculti... Poate ca vei capata niste cunostinte (presupunand ca nu consideri ca le stii tu pe toate, mai bine decat oricine altcineva).

Faptul ca limba romana este una de origine latina este de necontestat. Faptul ca noi suntem un amestec al unor populatii autohtone (dacii) si al unor populatii "straine" nu are nici cea mai mica legatura cu faptul ca limba romana este una latina,
Tot asa cum popoarele Americii Latine sunt un amestec de populatii autohtone, spanioli, portughezi si negri adusi ca sclavi. Insa limbile lor se numesc tot "spaniola" si "portugheza" indiferent daca tarile se numesc Venezuela, Cuba, sau Brazilia. Civilizatia cuceritoare si-a impus limba. E valabil si pentru SUA de altfel. Sau te pomenesti ca apasii vorbeau engleza din mosi-stramosi?



Fosta membra 9am.ro

17 mesaje
Membru din: 28/01/2011
Postat pe: 28 Ianuarie 2011, ora 22:01

Yorick, tu poti incerca sa rostesti o singura fraza in stramoasa limbii latine ca sa ma exprim asa ? Crezi ca Tania contesta faptul ca limba romana n-a fost ( vorba topicului ) latinizata excesiv. Lingvisti cu doctorat in limba latina au gasit cuvinte inventate in latina ca sa corespunda unor cuvinte utilizate pe scara larga in limba noastra. Acele cuvinte au fost inventate doar de dragul de a gasi un echivalent "regal". N-o spun eu un parlit de inginer, ci un om care asta a facut 10 ani din viata si mai are si doctorat in asta pe deasupra.
In ceea ce priveste facultatea de istorie iti recomand sa deschizi urechile si sa asculti vorbele lui Sigismund Bathory ( Ion Besoiu ) din filmul Mihai Viteazu cu privire la istorie. Istoria e scrisa de invingatori. Si in al doilea rand iti dau un exemplu contemporan despre istoria oficiala si cea adevarata. Terorismul. Toata lumea il condamna daca este atribuit unor grupari care de cele mai multe ori revendica retragerea unor trupe din regiunea lor natala ( trupe care omoara siluiesc si considera victme colaterale femei, batrani si copii ) si instrumente de mentinere a pacii daca vin din partea unei mari puteri. Ce e istoria ?
In ceea ce priveste amerindienii poate vrei sa spui ca nu-si mai vorbesc limba. Cuceritorul si-a impus limba insa intr-un interval de 200 de ani ( cu 35 mai mult decat au stat romanii in Dacia ) n-au reusit sa extirpe limba vorbita de bastinasi, intr-o tara in care so part se face fonetic in limba engleza . Da pentru ca am ajuns la daci, oare ce e asa de aiuristic si futurist in ceea ce se sustine ?
1. 165 de ani de ocupatie latina. 4 generatii de daci au uitat cu desavarsire limba mosilor si stramosilor de pe intreg teritoriul Daciei si au trecut sa vorbeasca o limba latina, fie ea si vulgara, intr-o perioada cand populatia era analfabeta in proportie de 99%, nu existau mijloace de comunicatie in masa, presa audiovizual etc.
2. Dacia cucerita sa zicem cu indulgenta pe sfert si cu toate astea si dacii liberi au inceput sa vorbeasca latina vulgara. Legionarii veniti aici din tot cuprinsul imeriului roman, vorbeau orice altceva numai latina nu. Stiau comenzile de lupta si semnalele vizuale si acustice, insa daca tu imi demonstrezi ca puteau rosti fraze latinesti si recitau poemele lui Ovidiu, eu ma mai duc odata la scoala.
Si de ce naiba "latinescul" WTF ?
Si acum ca sa incheiem, manelizarea="latrinizarea" limbii romane se datoreaza in special lipsei de cultura si faptului ca avem o meteahna stramoseasca veche. Copierea trendului pentru a arata cat de "despepti" suntem. Sa auzim de bine. Si mai e ceva, la inceput a fost cuvantul si cuvantul oricui ar trebui ascultat si apoi combatut cu argumente serioase nu cu vorbe spuse la furie.


Fosta membra 9am.ro

296 mesaje
Membru din: 30/06/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Ianuarie 2011, ora 02:52

De la: emil_germania, la data 2010-12-03 16:07:07
De la: Far_Cry, la data 2010-12-03 14:46:47
De la: emil_germania, la data 2010-12-02 17:09:19..............eu asi numii ....."latrinizarea " limbi romane.....aud la TV zilnic, sau citesc pe ziare, cuvinte : bengos, misto, cull, si-a tras o masina noua ....si exemplele ar putea urma. Nu vreau sa stiu , cum se vorbeste in strada, ....deci revin cu ideia (dureroasa, dar adevarata) ca """LATRINIZAREA """ este cuvintul mai potrivit.
Vei fii tare surprins amice "Far _ Cry "daca te uiti sa vezi cite comentarii sint la topicurile " ce fel de sex vrea femeia,...anal sau oral " sau "cum se poate injura vreun politician care nui pe placul tau " sau altele de genul asta........si peste doua saptamini , sa constati ca pe topicul propus de tine.....am ramas numai noi doi....
O zi faina va doresc.
Ai mare dreptate in ceea ce spui ,dar...trebuie sa incercam macar sa-i TREZIM pe cei multi ,sa nu ajungem la un punct critic de LATRI..NIZARE a limbii romane,dupa cum te-ai exprimat ! Avem tendinta de a-i imita in vorbe(nu numai in gesturi) datorita educatiei precare si a lipsei de cultura ,pe cei pe care-i vedem a ne fi superiori ! De aceea vedem in limbajul nostru cuvinte si expresii intruse, venite premeditat si pe nepuse masa de pe strada ,multe dintre ele de sorginte TIGANEASCA sau din limbajul altor "satre sau turme" aciuite pe la noi(turci,tatari,ciangai,cazaci,gagauzi etc) !...Misto ! .."Sa moara mama"..."Te fac eu ! .Alorde" !..."cash parai!" si multe alte cuvinte si expresii care momentan nici prin gand nu-mi trec !...Poate cineva STIMATE EMIL_GERMANIA care iubeste cu adevarat latinitatea limbii romane,va citi comentariile noastre de la acest nivel si va reface traseul facut de un Samuel Micu-Klein,Simion Barnutiu sau Titu Maiorescu de a umbla sa faca aceasta limba mai...latina,mai..curgatoare !...

..... Nu a-si avea nimica impotriva a se folosi expresiile amintite de mine sau de tine, prietene, daca ele ar ramine la nivelul "turme sau satre"....e poate un drept al LOR.....dar de aicea si pina la auzi toata ziua , pe radio, Tv sau ziare .. (de comentariile de pe forumuri....nu mai vorbesc).o asemenea explozie de ...Latrinizare............ma doare tare !!!!!
Refacerea traseului amintit de tine , ar fi un inceput promitator....fain....dar oare de ajuns ?????
Citeam , mai anii trecuti ca in cartile de Istorie a Romaniei , elevii invatau ca Stefan cel Mare.........a fost curvar.......fara comentarii. Da trebuie ceva facut....dar ce ?

Englezismele,tiganismele si prostia ,au invadat Romania.Tineretul nu mai are orgoliu de roman.

Raporteaza abuz de limbaj
http://www.youtube.com/watch?v=iYKYDqZsUNo
Fosta membra 9am.ro

17 mesaje
Membru din: 28/01/2011
Postat pe: 30 Ianuarie 2011, ora 19:44

Ce se poate face ? Va zic eu da nu stiu daca v-o placea. Sa ne apucam de munca si nu conteaza cum i-om zice la ciocan. Important e sa dam bine cu el, daca nu ne luam unu mai mare.
Adica vorba vine cam asa. Stramosii nostri, aia de dinaintea latinilor, au fot un popor nu numai viteaz si drept da si harnic, ca de aia au reusit sa stranga atatea bogatii cu care din pacate i-au atras pe aia care nu prea iubeau coarnele plugului si coasa. Au cladit muntii si-au lasat omenirii un exemplu de ceea ce inseamna darzenia omului in lupta cu inaltimile. Au venit, ailalti "strabuni ai nostri" ( si-au stricat tot si de atunci inainte am devenit un popor care vrem "paine si circ". Circ stim sa facem din te miri ce, insa paine prea putini dintre noi mai stiu cum se face. Incepand de la arat si pana miroase a cuptor. Vrem paine da dac-o face altu e bine. Propun asa dara, sa semnalizam cu stegulete de azi inainte ca la cat ne e de dulce limba o sa ne-o inghitim intr-o zi. Si ziua aia cand o sa ne mai ramana doar limba pe acest pamant nu-i prea departe. Dintr-un popor de producatori am ajuns sa ne rugam de FMI sa ne mai dea un imprumut, sa avem cu ce face circ si sa cumparam paine si de coana Europa sa ne primeasca in casa, sa cascam gura la minunatele elucubratii fatate de o minte care habar nu are ce inseamna sa fi liber.
Asa ca Bahtaloooooo sau cum licuriciu mamii ei de treaba s-o zice....... ca sa nu fiu cenzurat, ca vroiam sa zic %&*$ in £&/ si bani de drum. Oare si latinii injurau ca noi ? Hm sau ei au adus doar dulceata si noi am venit piperu ? Si apoi m-oi intreba daca il puneai pe un latin sa zica Þ,ª,Â,Î,Ã, nu cumva i se innoda limba intre dinti ?
Conteaza cum vorbesti. Conteaza cine ai fost si cine esti si mai conteaza si cat de curata si vie iti pastrezi limba materna. INSA DOMNIILE voastre, care va dati de ceasul mortii ca in limba romana au intrat rahaturi sunteti exemplul viu ca ai nostrii n-au renuntat la limba strabuna asa cum se scrie prin manuale, ci au luptat s-o pastreze nealterata. Din pacate limba este un organism viu si se modifica odata cu trecerea timpului, insa laptele supt de la sanul mamei , a se citi coloana vertebrala a limbii romane este asa cum a fost si acum 200 si acum 2000 de ani.
Cat despre coana Europa care a incalecat pe taur ( zeus ) numa de bine ! Numa de bine pana o intelege ca aici noi comandam si noi hotaram ce e bine si ce e rau pentru ca avem o datorie sa pastram mostenirea curata. Cine nu vrea e liber sa se duca sa mulga Europa, pardon vacile la ceva mai mult de 500-600 de km ( in dreapta sau in stanga ) meridianului cu nr 25

Raporteaza abuz de limbaj
Far_Cry

305 mesaje
Membru din: 1/01/2010
Oras: Ploiesti

Postat pe: 31 Ianuarie 2011, ora 14:26

De la: Cuilul_Lu__Pepelea, la data 2011-01-30 19:44:58 Ce se poate face ? Va zic eu da nu stiu daca v-o placea. Sa ne apucam de munca si nu conteaza cum i-om zice la ciocan. Important e sa dam bine cu el, daca nu ne luam unu mai mare.
Adica vorba vine cam asa. Stramosii nostri, aia de dinaintea latinilor, au fot un popor nu numai viteaz si drept da si harnic, ca de aia au reusit sa stranga atatea bogatii cu care din pacate i-au atras pe aia care nu prea iubeau coarnele plugului si coasa. Au cladit muntii si-au lasat omenirii un exemplu de ceea ce inseamna darzenia omului in lupta cu inaltimile. Au venit, ailalti "strabuni ai nostri" ( si-au stricat tot si de atunci inainte am devenit un popor care vrem "paine si circ". Circ stim sa facem din te miri ce, insa paine prea putini dintre noi mai stiu cum se face. Incepand de la arat si pana miroase a cuptor. Vrem paine da dac-o face altu e bine. Propun asa dara, sa semnalizam cu stegulete de azi inainte ca la cat ne e de dulce limba o sa ne-o inghitim intr-o zi. Si ziua aia cand o sa ne mai ramana doar limba pe acest pamant nu-i prea departe. Dintr-un popor de producatori am ajuns sa ne rugam de FMI sa ne mai dea un imprumut, sa avem cu ce face circ si sa cumparam paine si de coana Europa sa ne primeasca in casa, sa cascam gura la minunatele elucubratii fatate de o minte care habar nu are ce inseamna sa fi liber.
Asa ca Bahtaloooooo sau cum licuriciu mamii ei de treaba s-o zice....... ca sa nu fiu cenzurat, ca vroiam sa zic %&*$ in £&/ si bani de drum. Oare si latinii injurau ca noi ? Hm sau ei au adus doar dulceata si noi am venit piperu ? Si apoi m-oi intreba daca il puneai pe un latin sa zica Þ,ª,Â,Î,Ã, nu cumva i se innoda limba intre dinti ?
Conteaza cum vorbesti. Conteaza cine ai fost si cine esti si mai conteaza si cat de curata si vie iti pastrezi limba materna. INSA DOMNIILE voastre, care va dati de ceasul mortii ca in limba romana au intrat rahaturi sunteti exemplul viu ca ai nostrii n-au renuntat la limba strabuna asa cum se scrie prin manuale, ci au luptat s-o pastreze nealterata. Din pacate limba este un organism viu si se modifica odata cu trecerea timpului, insa laptele supt de la sanul mamei , a se citi coloana vertebrala a limbii romane este asa cum a fost si acum 200 si acum 2000 de ani.
Cat despre coana Europa care a incalecat pe taur ( zeus ) numa de bine ! Numa de bine pana o intelege ca aici noi comandam si noi hotaram ce e bine si ce e rau pentru ca avem o datorie sa pastram mostenirea curata. Cine nu vrea e liber sa se duca sa mulga Europa, pardon vacile la ceva mai mult de 500-600 de km ( in dreapta sau in stanga ) meridianului cu nr 25
FRUMOS GRAITA-I "Cui a la Pepelea" ! Cred ca ti-ai gresit VOCATIA de nu scrii la vreun cotidian cu rubrica "povestea vorbei" ... sau "pilde si cutume" !!!... Dar TREBUIE SA TERMINAM CU SUFIXE si ...CUVINTE tiganesti,turcesti sau slavone ca...DUHNIM DE LA O POSTA DESCHIZAND GURA CU ACESTE CUVINTE !...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

17 mesaje
Membru din: 28/01/2011
Postat pe: 31 Ianuarie 2011, ora 16:08

Hai sã vã dau un motiv de descreþire a frunþilor.


Limba noastrã-i o comoarã
În adâncuri înfundatã
Un ºirag de piatrã rarã
Pe moºie revarsatã.
Limba noastrã-i foc ce arde
Într-un neam, ce fãrã veste
S-a trezit din somn de moarte
Ca viteazul din poveste.
Limba noastrã-i numai cântec,
Doina dorurilor noastre,
Roi de fulgere, ce spintec
Nouri negri, zãri albastre.

Limba noastrã-i graiul pâinii,
Când de vânt se miscã vara;
In rostirea ei bãtrânii
Cu sudori sfinþit-au þara.
Limba noastra-i frunza verde,
Zbuciumul din codrii veºnici,
Nistrul lin, ce-n valuri pierde
Ai luceferilor sfeºnici.
Nu veþi plânge-atunci amarnic,
Cã vi-i limba prea sãracã,
ªi-þi vedea, cât îi de darnic
Graiul þarii noastre dragã.

Limba noastrã-i vechi izvoade.
Povestiri din alte vremuri;
Si citindu-le 'nºirate, -
Te-nfiori adânc si tremuri.
Limba noastrã îi aleasã
Sã ridice slavã-n ceruri,
Sã ne spiue-n hram ºi-acasa
Veºnicele adevãruri.
Limba noastrã-i limbã sfântã,
Limba vechilor cazanii,
Care o plâng ºi care o cântã
Pe la vatra lor þaranii.

Înviaþi-vã dar graiul,
Ruginit de multã vreme,
ªtergeþi slinul, mucegaiul
Al uitãrii 'n care geme.
Strângeþi piatra lucitoare
Ce din soare se aprinde -
ªi-ti avea în revãrsare
Un potop nou de cuvinte.
Rãsãri-va o comoarã
În adâncuri înfundatã,
Un ºirag de piatrã rarã
Pe moºie revãrsatã.


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

17 mesaje
Membru din: 28/01/2011
Postat pe: 31 Ianuarie 2011, ora 16:13

De la: Cuilul_Lu__Pepelea, la data 2011-01-31 16:08:00Hai sã vã dau un motiv de descreþire a frunþilor.


Limba noastrã-i o comoarã
În adâncuri înfundatã
Un ºirag de piatrã rarã
Pe moºie revarsatã.
Limba noastrã-i foc ce arde
Într-un neam, ce fãrã veste
S-a trezit din somn de moarte
Ca viteazul din poveste.
Limba noastrã-i numai cântec,
Doina dorurilor noastre,
Roi de fulgere, ce spintec
Nouri negri, zãri albastre.

Limba noastrã-i graiul pâinii,
Când de vânt se miscã vara;
In rostirea ei bãtrânii
Cu sudori sfinþit-au þara.
Limba noastra-i frunza verde,
Zbuciumul din codrii veºnici,
Nistrul lin, ce-n valuri pierde
Ai luceferilor sfeºnici.
Nu veþi plânge-atunci amarnic,
Cã vi-i limba prea sãracã,
ªi-þi vedea, cât îi de darnic
Graiul þarii noastre dragã.

Limba noastrã-i vechi izvoade.
Povestiri din alte vremuri;
Si citindu-le 'nºirate, -
Te-nfiori adânc si tremuri.
Limba noastrã îi aleasã
Sã ridice slavã-n ceruri,
Sã ne spiue-n hram ºi-acasa
Veºnicele adevãruri.
Limba noastrã-i limbã sfântã,
Limba vechilor cazanii,
Care o plâng ºi care o cântã
Pe la vatra lor þaranii.

Înviaþi-vã dar graiul,
Ruginit de multã vreme,
ªtergeþi slinul, mucegaiul
Al uitãrii 'n care geme.
Strângeþi piatra lucitoare
Ce din soare se aprinde -
ªi-ti avea în revãrsare
Un potop nou de cuvinte.
Rãsãri-va o comoarã
În adâncuri înfundatã,
Un ºirag de piatrã rarã
Pe moºie revãrsatã.





Daaaaa ..vreau o raportare de abuz de limbaj românesc

Raporteaza abuz de limbaj
Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Februarie 2011, ora 02:18

De la: Cuilul_Lu__Pepelea, la data 2011-01-28 22:01:42Yorick, tu poti incerca sa rostesti o singura fraza in stramoasa limbii latine ca sa ma exprim asa ? Crezi ca Tania contesta faptul ca limba romana n-a fost ( vorba topicului ) latinizata excesiv. Lingvisti cu doctorat in limba latina au gasit cuvinte inventate in latina ca sa corespunda unor cuvinte utilizate pe scara larga in limba noastra. Acele cuvinte au fost inventate doar de dragul de a gasi un echivalent "regal". N-o spun eu un parlit de inginer, ci un om care asta a facut 10 ani din viata si mai are si doctorat in asta pe deasupra.
In ceea ce priveste facultatea de istorie iti recomand sa deschizi urechile si sa asculti vorbele lui Sigismund Bathory ( Ion Besoiu ) din filmul Mihai Viteazu cu privire la istorie. Istoria e scrisa de invingatori. Si in al doilea rand iti dau un exemplu contemporan despre istoria oficiala si cea adevarata. Terorismul. Toata lumea il condamna daca este atribuit unor grupari care de cele mai multe ori revendica retragerea unor trupe din regiunea lor natala ( trupe care omoara siluiesc si considera victme colaterale femei, batrani si copii ) si instrumente de mentinere a pacii daca vin din partea unei mari puteri. Ce e istoria ?
In ceea ce priveste amerindienii poate vrei sa spui ca nu-si mai vorbesc limba. Cuceritorul si-a impus limba insa intr-un interval de 200 de ani ( cu 35 mai mult decat au stat romanii in Dacia ) n-au reusit sa extirpe limba vorbita de bastinasi, intr-o tara in care so part se face fonetic in limba engleza . Da pentru ca am ajuns la daci, oare ce e asa de aiuristic si futurist in ceea ce se sustine ?
1. 165 de ani de ocupatie latina. 4 generatii de daci au uitat cu desavarsire limba mosilor si stramosilor de pe intreg teritoriul Daciei si au trecut sa vorbeasca o limba latina, fie ea si vulgara, intr-o perioada cand populatia era analfabeta in proportie de 99%, nu existau mijloace de comunicatie in masa, presa audiovizual etc.
2. Dacia cucerita sa zicem cu indulgenta pe sfert si cu toate astea si dacii liberi au inceput sa vorbeasca latina vulgara. Legionarii veniti aici din tot cuprinsul imeriului roman, vorbeau orice altceva numai latina nu. Stiau comenzile de lupta si semnalele vizuale si acustice, insa daca tu imi demonstrezi ca puteau rosti fraze latinesti si recitau poemele lui Ovidiu, eu ma mai duc odata la scoala.
Si de ce naiba "latinescul" WTF ?
Si acum ca sa incheiem, manelizarea="latrinizarea" limbii romane se datoreaza in special lipsei de cultura si faptului ca avem o meteahna stramoseasca veche. Copierea trendului pentru a arata cat de "despepti" suntem. Sa auzim de bine. Si mai e ceva, la inceput a fost cuvantul si cuvantul oricui ar trebui ascultat si apoi combatut cu argumente serioase nu cu vorbe spuse la furie.


Tu iti imaginezi ca istoria se invata din filme? Iti imaginezi ca trebuie sa ascult vreo replica de a lui Ion Besoiu in vreun film ca sa invat ceva despre acest subiect?
Imi cer scuze, dar nu am incotro si trebuie sa te numesc naiv.
Imi amintesc o scena intr-un alt film "istoric", si daca nu ma insel e vorba tot de un film al lui Nicolaescu - Dacii, in care trupele romane trec printr-un lan de porumb... Sper sa nu ma insel in priviinta filmului. In orice caz, voiam doar sa sugerez ca filmele nu sunt o sursa istorica decat pentru naivi.
Dar sa lasam asta.
Ce naiba inseamna ca "limba romana a fost latinizata excesiv"? Cum ai determinat atributul asta .. "excesiv"? Pentru mine nu are nici o semnificatie inteligibila.
Poate ca nu sunt eu informat , dar exista oare vreo reteta de la care sa te abati? Exista oare vreun model care sa spuna asa: "combinatia perfecta este 23,45% cuvinte de origine latina, 17,12% cuvinte slave, 6,56% cuvinte de origine daca, 15,67% cuvinte imprumutate din franceza, engleza, germana si italiana, iar restul provenite din turca, greaca, poloneza, ungara si klingona"?
Orice afirmatie de genul "limba romana a fost latinizata excesiv" poate fi obtinuta doar ca urmare a unei comparatii cu un model. Cum altfel ai putea determina atributul de "excesiv"? Numa' ca, vezi tu, modelul e sublim dar lipseste cu desavarsire.
Si in lumea oamenilor rationali nu e suficient sa rostesti propozitii precum :
"Lingvisti cu doctorat in limba latina au gasit cuvinte inventate in latina ca sa corespunda unor cuvinte utilizate pe scara larga in limba noastra. Acele cuvinte au fost inventate doar de dragul de a gasi un echivalent "regal". N-o spun eu un parlit de inginer, ci un om care asta a facut 10 ani din viata si mai are si doctorat in asta pe deasupra. "
Asta se numeste "apel la autoritate" si este o eroare logica. O idee are valoare prin prisma argumentelor care pot fi aduse in sprijinul ei si nu datorita faptului ca o fi fost rostita de persoana X sau Y, care o fi avand niste studii. Este irelevant ce studii are cineva daca nu ofera argumente in sprijinul ideiilor pe care le exprima.
Pe de alta parte, TU esti cel care a rostit fraza citata mai devreme deci ar fi bine sa fii in stare sa dai macar un singur exemplu de cuvant "inventat doar de dragul de a gasi un echivalent regal". Asta doar asa ca sa nu fie atat de evident ca vorbesti in dodii..
Si nu are a face daca ai fi vreun parlit de inginer (cum te declari) sau daca ai fi membru al Academiei Romane. In ambele situatii este necesara o argumentatie, in locul unei simple rostiri a unei fraze goale.

De ce? Pentru ca in lumea oamenilor dotati cu ratiune nimic nu poate fi acceptat in lipsa argumentatiei.
Spre exemplu eu pot sa iti aduc un argument in favoarea ideii ca englezii au inventat fotbalul (sau cel putin au meritul de a-l fi promovat ca femomen de masa). Unul dintre argumente tine de terminologia folosita. Nu e o intamplare ca folosim termenii de Fotbal (combinatie intre "foot" si "ball") Corner (desi noi mai zicem uneori "lovitura de la colt") Penalty (adica penalizare pe englezeste) Offside (noi zicem "ofsaid") out si goal (noi zicem "aut" si "gol").
Nu e deloc o intamplare ca e asa.
In egala masura, nu e o intamplare ca noi avem in limba romana cuvinte precum "bacsis" "ciubuc" sau "spaga" iar englezii nu le au (ma refer la forma lor nu la fond, pentru desigur si englezii au "bribe"). E vorba de contextul istoric care ne-a facut sa avem acel fel de contact cu lumea turca prin care sa adoptam asemenea termeni in limba romana. Asta e o realitate care ne-a determinat vocabularul.
Viziunea ta e una total naiva tocmai pentru ca nu e ancorata in realitate.
Tu iti imaginezi ca exista vreo comisie care sa stea sa voteze ce cuvinte folosim? Realitatea a impus acele cuvinte, domnu' Pepelea, nicidecum vreo comisie. Ce crezi, au stat vreo-unii sa voteze : "avem nevoie de mai multe cuvinte de origine turca, deci propun sa adoptam cuvantul bacsis"? Sau crezi ca au stat vreo-unii sa voteze ca avem nevoie de mai multe cuvinte de origine engleza, deci hai sa adoptam cuvantul "fotbal"? Daca iti imaginezi asa ceva esti naiv dincolo de limitele obisnuite...

In priviinta anilor de ocupatie imperiala si influenta lor asupra limbii romane cred ca faci o confuzie majora intre notiunile de "administratie" si "populatie". Retragerea aureliana a presupus retragerea administratiei imperiale si nicidecum a intregii populatii.
Totusi, pentru ca ma simt generos in seara asta, iti voi acorda toate premizele pe care le vrei.
Iti voi acorda, ete' asa de la mine, ca s-au retras absolut TOTI, cu catel si purcel. SI a ramas un teritoriu gol, fara nici un vorbitor de limba latina. De acord?
Ei bine, in aceste conditii, tot ramai cu o problema majora. Si anume problema ca trebuie sa explici limba romana moderna... De unde o fi aparut ea? Din neant?
Cum se explica faptul ca avem un fond lexical destul de larg in comun cu italienii, francezii, spaniolii si portughezii? Si cum se explica ca nu avem mai nimic in comun cu limba finlandeza? Cum se explica faptul ca majoritatea romanilor se pot uita la un canal TV italian, FARA NICI O PREGATIRE, si sa priceapa despre ce-i vorba?
Se pot face o sumedenie de presupuneri. Sa-ti dau un exemplu:
Eu pot sa presupun urmatoarele: dupa retragerea aureliana , dacii "autentici" au iesit din ascunzisurile lor din munti si au decis sa se razbune pe cuceritorii romani. Asa ca au pregatit niste regimente de agenti daci ninja care sa penetreze societatea romana, sa faca sex cu femeile din intregul imperiu si sa impuna limba daca odraslelor rezultate. Si iaca asa se explica faptul ca avem ceva in comun cu acele popoare din punct de vedere al limbii. Noi am considerat in mod eronat ca aveam in comun limba latina, pe cand era vorba de limba daca... numai ca acei agenti daci ninja au reusit sa ne pacaleasca.
Exista o mica problema cu aceasta presupunere sugubeata. Si anume : LIPSA TOTALA DE DOVEZI in sprijinul ei.
Sper ca intelegi la ce bat. Exista un motiv anume pentru care ai respinge presupunerea mea precedenta. Ei bine, fix acelasi motiv este valabil si in cazul aberatiei de genul "noi suntem daci" pe care o rosteste Tania si alte persoane lipsite de simt critic.
Daca recunosti greseala in exemplul aberant dat de mine , esti nevoit sa o recunosti fix din aceleasi motive si in ceea ce spune Tania si in ceea ce spui tu.
Asa ca sugerez un pic de reflectie inainte de raspuns.


Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Februarie 2011, ora 02:48

De la: Cuilul_Lu__Pepelea, la data 2011-01-30 19:44:58 Ce se poate face ? Va zic eu da nu stiu daca v-o placea. Sa ne apucam de munca si nu conteaza cum i-om zice la ciocan. Important e sa dam bine cu el, daca nu ne luam unu mai mare.
Adica vorba vine cam asa. Stramosii nostri, aia de dinaintea latinilor, au fot un popor nu numai viteaz si drept da si harnic, ca de aia au reusit sa stranga atatea bogatii cu care din pacate i-au atras pe aia care nu prea iubeau coarnele plugului si coasa. Au cladit muntii si-au lasat omenirii un exemplu de ceea ce inseamna darzenia omului in lupta cu inaltimile. Au venit, ailalti "strabuni ai nostri" ( si-au stricat tot si de atunci inainte am devenit un popor care vrem "paine si circ". Circ stim sa facem din te miri ce, insa paine prea putini dintre noi mai stiu cum se face. Incepand de la arat si pana miroase a cuptor. Vrem paine da dac-o face altu e bine. Propun asa dara, sa semnalizam cu stegulete de azi inainte ca la cat ne e de dulce limba o sa ne-o inghitim intr-o zi. Si ziua aia cand o sa ne mai ramana doar limba pe acest pamant nu-i prea departe. Dintr-un popor de producatori am ajuns sa ne rugam de FMI sa ne mai dea un imprumut, sa avem cu ce face circ si sa cumparam paine si de coana Europa sa ne primeasca in casa, sa cascam gura la minunatele elucubratii fatate de o minte care habar nu are ce inseamna sa fi liber.
Asa ca Bahtaloooooo sau cum licuriciu mamii ei de treaba s-o zice....... ca sa nu fiu cenzurat, ca vroiam sa zic %&*$ in £&/ si bani de drum. Oare si latinii injurau ca noi ? Hm sau ei au adus doar dulceata si noi am venit piperu ? Si apoi m-oi intreba daca il puneai pe un latin sa zica Þ,ª,Â,Î,Ã, nu cumva i se innoda limba intre dinti ?
Conteaza cum vorbesti. Conteaza cine ai fost si cine esti si mai conteaza si cat de curata si vie iti pastrezi limba materna. INSA DOMNIILE voastre, care va dati de ceasul mortii ca in limba romana au intrat rahaturi sunteti exemplul viu ca ai nostrii n-au renuntat la limba strabuna asa cum se scrie prin manuale, ci au luptat s-o pastreze nealterata. Din pacate limba este un organism viu si se modifica odata cu trecerea timpului, insa laptele supt de la sanul mamei , a se citi coloana vertebrala a limbii romane este asa cum a fost si acum 200 si acum 2000 de ani.
Cat despre coana Europa care a incalecat pe taur ( zeus ) numa de bine ! Numa de bine pana o intelege ca aici noi comandam si noi hotaram ce e bine si ce e rau pentru ca avem o datorie sa pastram mostenirea curata. Cine nu vrea e liber sa se duca sa mulga Europa, pardon vacile la ceva mai mult de 500-600 de km ( in dreapta sau in stanga ) meridianului cu nr 25


Inca o precizare, musiu.
Cand spui ca :
"aici noi comandam si noi hotaram ce e bine si ce e rau pentru ca avem o datorie sa pastram mostenirea curata. Cine nu vrea e liber sa se duca sa mulga Europa, pardon vacile la ceva mai mult de 500-600 de km ( in dreapta sau in stanga ) meridianului cu nr 25 .."
trebuie sa iti atrag atentia asupra aberatiei.
Cine este acest "noi"?
Pentru ca eu sunt la fel de roman ca oricine altcineva . Si nu subscriu.
Asa ca incearca sa realizezi, daca esti in stare, ca nu vorbesti in numele nimanui.
Eu as avea fix acelasi drept sa spun ca "noi" trebuie sa avem o pozitie totalmente opusa celei enuntate de tine. Numai ca eu am bunul simt sa imi dau seama ca nu pot vorbi in numele unei entitati intitulate vag "noi".
Daca "coana Europa" o fi facut ceva, si daca suntem peste 50% dintre romani care sa fim de acord cu ce a facut "coana Europa" , atunci tu esti cel care esti "liber" sa te duci in Mongolia sa traiesti ca in evul mediu...
Ceea ce am spus e doar un pamflet. In realitate, prin faptul ca ader la anumite valori ale civilizatiei europene (care includ libertatea de exprimare) sustin dreptul tau de a avea o opinie si de a o exprima.
Voiam doar sa iti atrag atentia ca nu ar trebui sa te hazardezi sa vorbesti in numele unei categorii vagi , numita "noi", despre care nu ai nici cea mai vaga idee.
"Noi" e o categorie foarte eterogena , asa ca nu fa asupmtiii despre cei in numele carora presupui ca ai vorbi.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

17 mesaje
Membru din: 28/01/2011
Postat pe: 1 Februarie 2011, ora 16:56

Daca tu ai inteles ca eu am zis ca istoria se invata din filme, inseamna ca esti superficial rau de tot. Iar iesitul calaretilor din lanul de porumb intareste regula cu istoria-i o facatura. Ti-am zis doar ca vorbele despre istorie din filmul Mihai Viteazu se potrivesc manusa istoriei care se invata.
Deci naivul care a luat ad litteram fraza cu "uita-te la film ca sa pricepi", esti tu desigur. Sau ai fost superficial si asta e deajuns. Istoria este varianta celui care a invins si care nu are nici un interes sa retaleze faptele asa cum s-au petrecut cu adevarat. Iti dadusem si un exemplu actual de "istorie", da tu erai prea ocupat sa-ti scoti eul la inaintare.
Latinizarea excesiva a limbii romane este fenomenul care s-a petrecut de-a lungul timpului in scolile romanesti. De atunci de cand copiii neamului au fost pusi sa scrie si sa citeasca. Exista exemple cu duiumul de constrangeri prin care au fost obligati sa vorbeasca dupa " buchia cartii"( uite se baga si slavona in ciorba ) si nu asa cum vorbeau in batatura.
Ai uitat sa adaugi un % procent pentru cuvintele care ar avea etimologie necunoscuta. Adica nu le-au adus nici macar klingonienii tai, ca sa nu mai vorbim de slavi, unguri, etc si nu pot fi de aici.
Apelul la autoritate este de cele mai multe ori luat in deradere de cineva care se pretinde ca le stie pe toate. Insa nu este nici locul nici timpul sa disecam cuvintele si nu am nici macar dreptul s-o fac. Nu sunt lingvist, insa te asigur ca acele cuvinte exista si ca orice lingvist care stie si meserie s-a impiedicat de ele. Pur si simplu am sa-ti spun ca exista si cuvinte care nu se regasesc in latina "clasica" aia pe care o vorbeau patricienii si curtea imperiala si care s-au pastrat in limba romana si cu toate aste li se atribuie etimologie latina. Nici italienii n-au pastrat atatea cuvinte de origine latina ca romanii.
Ii tot dai inainte cu latina, de parca primul om care a renuntat la stadiul de maimuta a rostit primul limbaj articulat in latina. Nu intelegi ca de aia avem limbaj comun pentru ca inaintasii latinilor si cei ai galilor si ai ibericilor si ai tracilor au vorbit o limba care se asemana ? Si de aia ti-am zis sa rostesti o fraza in stramoasa limbii latine ? Insa am sa ma opresc aici si traieste tu cu impresia c-am vorbit in dodii. Ma opresc pentru ca nu sunt de profesie lingvist si nu am dreptul sa mai continui. Daca vrei exemple gugaleste. ( scuze nu-i romanesc da a intrat in limba, ce sa-i faci ).
Vrei argumente. Bun argumente. NICAIERI, repet nicaieri in lumea asta mare, nu se gaseste un exemplu prin care un popor intreg, cu toate ca a fost cucerit doar pe sfert, sa-si uite limba si sa treaca la adoptarea limbii vorbita de cuceritor. Peste tot exista si limba bastinasilor. Daca ar fi venit de-a valma latinii, aia puri in Dacia si tot n-ar fi reusit. Si daca ai cunoaste istoria post 107 si pana la retragerea Aureliana ai vedea ca din toate documentele si scrierile antice rezulta faptul ca getio-dacii n-au fost cuminti in cei 165 de ani de in care au fost ocupati. Dacii s-au rasculat mereu. Un popor care nu a acceptat niciodata jugul latin a invatat limba in schimb. Asta-i cea mai mare naivitate dintre toate. Imperiul a cucerit un sfert de Dacie ca ultim trofeu si apoi au renuntat de buna voie la ea. Povesti de adormit copiii. Pamantul asta a avut tot timpul locuitori care nu au acceptat jugul strain. Au venit navalitorii si au plecat ori si-au lasat oasele pe aici sau au fost asimilati. Da sunt ferm convins ca scriu degeaba.
Si exista intradevar Noi si Voi. Am uitat de asta. Pune astazi poporul roman sa voteze pentru Europa sau impotriva ei. Sau mai lasa-i vreo 5 ani pana-si pierd si ultima bucata de proprietate. Si ai sa vezi ca noi o sa fim mai multi decat voi cei care sunt de acord cu toate tampeniile Europei. Da cand esti dependent de Europa n-ai altceva de facut decat sa fi de acord. Intreaba-i pe norvegieni de ce au refuzat Europa. Iti spun eu, pentru ca au experienta germanilor care s-au ars rau de tot si pentru ca nu au nevoie de Europa, se pot descurca singuri. Cine e Norvegia de-si permite sa zica pas Europei ? Asta-i alta poveste.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

17 mesaje
Membru din: 28/01/2011
Postat pe: 3 Februarie 2011, ora 11:10

Am avut recent o discuþie cu un lingvist pe tema celui mai uzitat cuvânt din dicþinarul alimentar. Pâine. Conform Dex cuvântu este dezvoltat din lat. panis, - is. Oltenii zic pâine de cele mai multe ori, ca aproape toatã partea de sud a þarii. Moldovenii zic fie pâine fie chitã sau chitâ. Însã în Ardeal se zice pitã. Acu drãcia cea mare vine din ceea ce gãseºti în dex. Pâine e fãrã doar ºi poate urmaºul lui pane. Chitã sau chitâ nu existã în dicþionar cu sensul de pâine, însa cicã ar fi din ucrainianul kyta sau din sanscritul kita, cu sensul de mãnunchi de ceva, buchet de flori. Bun. ªi acum vine ardelenescul pitã care cica ar fi din bulgãrescul pita, de origine slavonã. Pãi cum ? Pãi uite aºa! Lingvistica este o ºtiinþã care nu este definitivatã. Adicã nu are reguli precise "bãtute în cuie" Sunt cuvinte pe care ungurii zic cã le-au preluat de la noi, noi de la ei. Vine la rând multitudinea de cuvinte care in dex ar fi de origine bulgãreascã ºi în dictionarul celorlalte popoare slavone, acele cuvinte nu existã. Le au doar bulgarii. Unul dintre ele este cuvântul gadinã cu înþelesul de sãlbãticiune care face pagubã la oi ( de cele mai multe ori -lup ). Numai bulgarii au gadina cu sensul de lup. Lingviºtii noºtri zic cã-i de la bulgari, bulgarii zic cã nu-i aparþine limbilor de provenienþã slavonã, oricum gadina nu se mai foloseºte în limbaj bulgãresc. Lingvistica nu este o ºtiinþã exactã, gen matematicã, fizicã, chimie. De ce este aºa ? Pentru cã îºi schimbã orientarea peste timp în funcþie de descoperirile ulterioare din eventualele scrieri strãvechi descoperite. Pentru a "diagnostica" un cuvânt i se cautã rãdãcina ºi nu existã o regulã care sã spunã cã acea radacinã va duce la o familie de cuvinte care sa aibe acelaºi înþeles. Exista exemple de cuvinte cu aceeaºi rãdãcina care denumesc altceva. Lafel cum în limba românã existã pitã cu sensul de pâine ºi pitã cu sensul de servici sau muncã. Despre cuvintele de origine latinã care au fost inventate ca sã se poatã explica provenienþa unor cuvinte românesti folosite pe scarã largã, vã pot spune cã sunt de ordinul sutelor ºi cã fac obiectul unei carþi ulterioare. Deci voi pãstra oarecum tãcerea (se pot gãsi mare parte dintre ele deja pe internet, dacã ºti unde sã cauþi ) pentru cã vor purta o semnãturã de drept de autor. Rãbdare pâna se vor întoarce din India cei ce studiazã sanscrita ºi o sa va miraþi sa vedeþi câte cuvinte vor face ping-pong între latinã ºi sanscritã. Invenþia de cuvinte începe cu ºcoala Ardeleanã care in vremuri tulburi când Austro-Ungaria ne nega dreptul la existenþa, corifeii ºcolii au incercat cu toate "armele" din dotare sã dovedeascã apartenenþa la ginta latinã ºi a urmat în decursul veacurilor în funcþie de o minte mai luminatã ori ba. Cuvintelor cu etimologie necunoscuta li se cautã ºi astãzi rãdãcinile în afara graniþelor Daciei, ca ºi cum dacii erau muþi sau au fost stârpiþi cu toþii ºi în locul lor s-a adus populaþie vorbitoare de latinã vulgarã. Dar asta nu explicã cum de bucovinenii ºi basarabenii, care sunt hãt la cale de 7-8 zile de mers în marº forþat, vorbesc "latina". Ceva nu se leagã ºi oricât de multe exemple s-ar da, acest cui al lui Pepelea ( dacii liberi ) va zgâria "cu unghiile pe geam" latinitatea. Limba rusã n-a reuºit sã îngenucheze limba românã definitiv ºi irevocabil în Basarabia ºi Bucovina, într-o erã a comunicaþiilor ºi atacului agresiv în literaturã, presã scrisã, audio-vizual. Apoi latina, limba dacilor intr-o vreme în care populaþia se presupune cã era analfabetã. Avem ºi exemplul unguresc, care a încercat prin toate eforturile sã maghiarizeze ardelenii ºi n-a reuºit deºi am exemple cu duiumul de ardeleni care ºtiau scrie ºi citi în ungureºte ºi abia silabiseau în limba românã dupã ceva scris. Însã limba maternã era indispensabilã ca apa. Mai am un exemplu coborât de pe columnã. Portul popular românesc seamanã cu mici deosebiri nesemnificative cu cel al dacilor sãpaþi în piatrã la Roma. Deci trebuºoara e cam aºa. Dacele au facut o mulþime de copii romanilor si i-au îmbrãcat în straiele strãbunilor, da limba au stãlcit-o în latinã. Parcã ºi acuma vãd o dacã în timp ce mâcina grâul cum repeta gramatica limbii latine ca sa nu greºeascã.
Sã mã înþelegeþi bine. NU spun cã în limba românã nu sunt cuvinte de origine latinã, pentru cã folosesc clar o mulþime dintre ele. Insã spun cã limba dacilor n-a dispãrut aºa cum se susþine ºi cã noi o vorbim ºi astãzi îmbunataþitã de mendrele timpului.
Ne-am nãscut în diferite regiuni ale vechii Dacii, [ Oltenia, Muntenia, Moldova, Ardeal, Banat ( ultimul tocmai pentru ca-i fruncea ) etc ]. Însa pânã am inceput a mere la ºcoalã am zâs în graiul celor care ne-au fost mai apropiaþi când pãrinþii noºtri erau la servici. Bunicii ºi strãbunicii noºtri ne-au descântat ºi îndrumat în graiul strabun moºtenit din moºi strãmoºi. Apoi ne-am dus la ºcoalã ºi învãþãtoarele noastre ne-au atras atenþia cum e corect dupã limba academiei. Am început a scrie ºi-a citi "corect" însa ºi astãzi mai grãim autentic, mai ales atunci când îi onorãm pe strãbuni, sau când grãim despre folclor, sau când gãtim tradiþional.


io_tania

63 mesaje
Membru din: 23/03/2010
Postat pe: 21 Februarie 2011, ora 20:08

Va recomand un site bine documentat in sustinerea continuitatii limbii si neamului dac, cat si a primordialitatii lor. Gogoasa oficiala predata inca in scoli cu pretentii de "istorie", se dezumfla incet si sigur... Redau un fragment, dar vi le recomand si pe celelalte.

codulgetic.blogspot.com/

"Misterul Get


A mai trecut o jumãtate de veac ºi problemele ETNO GENEZEI neamului nostru românesc sunt aceleaºi. Ne propunem sã aducem în luminã repere istorice mai puþin cunoscute sau comentate, care oferã o nouã perspectivã în cunoaºterea adevãrului trecut al strãmoºilor noºtri, pe de o parte, iar pe de alta, sã regândim limba româneascã în structura sa intimã, prin ipoteza geticã.
Geþii au fost aparþinãtorii castei IO, regi ºi mari preoþi ai întregii antichitãþi, misterul get constituind cheia de boltã a cunoaºterii adevãrului. Ei au CODIFICAT limba primarã adamicã, sintetizând întreaga ºtiinþã a trecutului.
Prin decodificarea scrierii hieratice vom afla originea alfabetului, ca ºi primul scris din lume... Pentru aceasta va trebui sã acceptãm o soluþie matematizatã, sisificã ºi vom observa cu bucurie cã izvoarele istorice în uz se completeazã fericit cu cele ''pierdute'' ºi mai ales amãnuntul cã, de fapt, au fost ÎNCIFRATE, în ''pierduta'' limbã a dacilor, adicã în buna limbã româneascã. Falsificarea istoriei nu se poate face decât prin falsificarea limbii. Iatã, deci, câteva repere care au stat la baza elaborãrii ipotezei getice, pe care le vom regândi ''sine era et studio''.


Fragment din volumul ''Scrierea Secretã'', de Tudor Diaconu ''Moºu''.



Raporteaza abuz de limbaj
I forgive you! God bless you!
Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Februarie 2011, ora 05:54

De la: Cuilul_Lu__Pepelea, la data 2011-02-03 11:10:55Am avut recent o discuþie cu un lingvist pe tema celui mai uzitat cuvânt din dicþinarul alimentar. Pâine. Conform Dex cuvântu este dezvoltat din lat. panis, - is. Oltenii zic pâine de cele mai multe ori, ca aproape toatã partea de sud a þarii. Moldovenii zic fie pâine fie chitã sau chitâ. Însã în Ardeal se zice pitã. Acu drãcia cea mare vine din ceea ce gãseºti în dex. Pâine e fãrã doar ºi poate urmaºul lui pane. Chitã sau chitâ nu existã în dicþionar cu sensul de pâine, însa cicã ar fi din ucrainianul kyta sau din sanscritul kita, cu sensul de mãnunchi de ceva, buchet de flori. Bun. ªi acum vine ardelenescul pitã care cica ar fi din bulgãrescul pita, de origine slavonã. Pãi cum ? Pãi uite aºa! Lingvistica este o ºtiinþã care nu este definitivatã. Adicã nu are reguli precise "bãtute în cuie" Sunt cuvinte pe care ungurii zic cã le-au preluat de la noi, noi de la ei. Vine la rând multitudinea de cuvinte care in dex ar fi de origine bulgãreascã ºi în dictionarul celorlalte popoare slavone, acele cuvinte nu existã. Le au doar bulgarii. Unul dintre ele este cuvântul gadinã cu înþelesul de sãlbãticiune care face pagubã la oi ( de cele mai multe ori -lup ). Numai bulgarii au gadina cu sensul de lup. Lingviºtii noºtri zic cã-i de la bulgari, bulgarii zic cã nu-i aparþine limbilor de provenienþã slavonã, oricum gadina nu se mai foloseºte în limbaj bulgãresc. Lingvistica nu este o ºtiinþã exactã, gen matematicã, fizicã, chimie. De ce este aºa ? Pentru cã îºi schimbã orientarea peste timp în funcþie de descoperirile ulterioare din eventualele scrieri strãvechi descoperite. Pentru a "diagnostica" un cuvânt i se cautã rãdãcina ºi nu existã o regulã care sã spunã cã acea radacinã va duce la o familie de cuvinte care sa aibe acelaºi înþeles. Exista exemple de cuvinte cu aceeaºi rãdãcina care denumesc altceva. Lafel cum în limba românã existã pitã cu sensul de pâine ºi pitã cu sensul de servici sau muncã. Despre cuvintele de origine latinã care au fost inventate ca sã se poatã explica provenienþa unor cuvinte românesti folosite pe scarã largã, vã pot spune cã sunt de ordinul sutelor ºi cã fac obiectul unei carþi ulterioare. Deci voi pãstra oarecum tãcerea (se pot gãsi mare parte dintre ele deja pe internet, dacã ºti unde sã cauþi ) pentru cã vor purta o semnãturã de drept de autor. Rãbdare pâna se vor întoarce din India cei ce studiazã sanscrita ºi o sa va miraþi sa vedeþi câte cuvinte vor face ping-pong între latinã ºi sanscritã. Invenþia de cuvinte începe cu ºcoala Ardeleanã care in vremuri tulburi când Austro-Ungaria ne nega dreptul la existenþa, corifeii ºcolii au incercat cu toate "armele" din dotare sã dovedeascã apartenenþa la ginta latinã ºi a urmat în decursul veacurilor în funcþie de o minte mai luminatã ori ba. Cuvintelor cu etimologie necunoscuta li se cautã ºi astãzi rãdãcinile în afara graniþelor Daciei, ca ºi cum dacii erau muþi sau au fost stârpiþi cu toþii ºi în locul lor s-a adus populaþie vorbitoare de latinã vulgarã. Dar asta nu explicã cum de bucovinenii ºi basarabenii, care sunt hãt la cale de 7-8 zile de mers în marº forþat, vorbesc "latina". Ceva nu se leagã ºi oricât de multe exemple s-ar da, acest cui al lui Pepelea ( dacii liberi ) va zgâria "cu unghiile pe geam" latinitatea. Limba rusã n-a reuºit sã îngenucheze limba românã definitiv ºi irevocabil în Basarabia ºi Bucovina, într-o erã a comunicaþiilor ºi atacului agresiv în literaturã, presã scrisã, audio-vizual. Apoi latina, limba dacilor intr-o vreme în care populaþia se presupune cã era analfabetã. Avem ºi exemplul unguresc, care a încercat prin toate eforturile sã maghiarizeze ardelenii ºi n-a reuºit deºi am exemple cu duiumul de ardeleni care ºtiau scrie ºi citi în ungureºte ºi abia silabiseau în limba românã dupã ceva scris. Însã limba maternã era indispensabilã ca apa. Mai am un exemplu coborât de pe columnã. Portul popular românesc seamanã cu mici deosebiri nesemnificative cu cel al dacilor sãpaþi în piatrã la Roma. Deci trebuºoara e cam aºa. Dacele au facut o mulþime de copii romanilor si i-au îmbrãcat în straiele strãbunilor, da limba au stãlcit-o în latinã. Parcã ºi acuma vãd o dacã în timp ce mâcina grâul cum repeta gramatica limbii latine ca sa nu greºeascã.
Sã mã înþelegeþi bine. NU spun cã în limba românã nu sunt cuvinte de origine latinã, pentru cã folosesc clar o mulþime dintre ele. Insã spun cã limba dacilor n-a dispãrut aºa cum se susþine ºi cã noi o vorbim ºi astãzi îmbunataþitã de mendrele timpului.
Ne-am nãscut în diferite regiuni ale vechii Dacii, [ Oltenia, Muntenia, Moldova, Ardeal, Banat ( ultimul tocmai pentru ca-i fruncea ) etc ]. Însa pânã am inceput a mere la ºcoalã am zâs în graiul celor care ne-au fost mai apropiaþi când pãrinþii noºtri erau la servici. Bunicii ºi strãbunicii noºtri ne-au descântat ºi îndrumat în graiul strabun moºtenit din moºi strãmoºi. Apoi ne-am dus la ºcoalã ºi învãþãtoarele noastre ne-au atras atenþia cum e corect dupã limba academiei. Am început a scrie ºi-a citi "corect" însa ºi astãzi mai grãim autentic, mai ales atunci când îi onorãm pe strãbuni, sau când grãim despre folclor, sau când gãtim tradiþional.


Musiu, imi pare rau dar nici tu nu prea ai habar.
Sa-ti spun de ce:
Tu iti imaginezi ca sinonimele trebuie sa aiba etimologie comuna. Asta reprezinta lipsa de notiuni , musiu.
Explicatie , ca pentru clasa a 4-a:
Etimologia cuvantului "paine" nu e legata nicicum de etimologia cuvantului "pita" . Capisci?
Sunt doua cuvinte disticte , chiar daca au inteles comun. Capisci?
Sau te pomenesti ca imi vei descrie ceva despre etimologia cuvantului "zapada" daca imi vorbesti despre "nea" sau "omat"? Greu cu copiii lipsiti de notiuni.
Sensul (sau intelesul) unui cuvant nu e acelasi lucru cu etimologia acelui cuvant , domnu' Pepelea!
Sunt concepte dificile , dar cu timpul (si cu putina lectura) poate le vei pricepe.
Acu' dupa ce ai dat-o'n bara asa de magistral , sa incerc sa te lamuresc.
Indiferent daca oltenii, moldovenii, ardelenii sau maramuresenii folosesc anumite cuvinte proprii zonelor de unde provin , trebuie remarcat ca au in vocabular si cuvinte comune. Daca ceri o "paine" oriunde pe cuprinsul Romaniei , vei fi inteles. Prin urmare trebuie sa descoperim de ce cunoastem cu totii acest cuvant. Si , mai mult decat atat, trebuie sa descoperim de ce francezii zic "pain" , italienii zic "pane" , portughezii zic "pao" si spaniolii zic "pan" . Si de ce toate sunt asemanatoare cu latinescul "panis". Si de ce englezii zic "bread" , rusii zic "hleba" si turcii zic "ekmek".
E prea usor asa. Lucrurile sunt mult mai complicate in realitate.
Pentru ca avem cuvinte in comun si cu rusa si cu engleza si cu ..... japoneza.
mama (rom) = mati (rus) = mother (eng) = mutter (ger) = madre (it)
Daca vrei sa stii ce avem in comun cu japoneza , iata: Tsunami.

Si atunci? (vei intreba pe buna dreptate)
Ei bine , de aia e nevoie sa se ocupe de asta niste oameni care chiar pricep notiuni, si nu niste ageamii.
Pentru ca e vorba sa iei in calcul muuuuuuuulte cuvinte. E vorba se iei in calcul ceea ce lingvistii numesc : "fondul lexical principal". Adica acele cuvinte care sunt folosite FRECVENT. Cuvantul paine il folosesti (probabil) de vreo mie de ori mai des decat cuvantul "tsunami". Iaca de aia unul este in fondul lexical principal si celalalt nu.
Dar pot si comparate si dictionarele pe de-a-ntregul. Adica si cuvintele neutilizate frecvent. Adica TOATE cuvintele.
Ei bine, in urma unor asemenea comparatii limba romana are mai multe in comun cu franceza, italiana, spaniola, portugheza (si desigur .. latina) decat cu oricare alte limbi.
Anticipez ce vei dori sa spui ,asa ca raspund in avans:
Vei dori sa spui ca motivul pentru care avem atatea in comun cu limbile franceza, italiana, portugheza si spaniola este ca de fapt la baza toate acestea aveau sublima civilizatie daca. Great! Wonderful! Numa' ca lipsit de fundament.
In momentul in care cineva se apuca sa faca stiinta, spre deosebire de a fi un simplu ageamiu, constata ca are o mica problema. Si anume faptul ca e necesar sa produca dovezi pentru afirmatii, in loc de a le enunta pur si simplu.
O civilizatie lasa urme pe unde trece, indiferent daca pozitive sau negative. Lucrurile trebuiesc coroborate , pentru cei care chiar doresc sa aiba un cuvant de spus in stiinta.
Ageamii ca dumneata isi imagineaza ca pot rosti orice fel de propozitie si sa aiba dreptate in mod egal cu unii care chiar stiu. Pentru ca , la urma urmei, cine a fost acolo, nu-i asa? Ei bine, nu!
Exista afirmatii sustenabile si altele care nu-s sustenabile. Sau cel putin nu au fost argumentate suficient pana acum.
Ei bine, ceea ce se observa este ca ocupatia acestor meleaguri de catre Imperiul Roman schimba multe lucruri. Nu doar limba. Schimba obiceiul de a ingropa mortii. Schimba monedele folosite. Schimba arhitectura. Si multe altele.
Si ceea ce e remarcabil, domnu' Pepelea este ca schimbarea este unilaterala. Noi adoptam monede cu chipul lui Cezar, nu ei cu chipul lui Decebal. Noi schimbam arhitectura, nu ei. Noi schimbam felul in care ne ingropam mortii , nu ei. Si.. noi adoptam limba , nu ei.
Astea sunt lucruri OBSERVABILE, domnu' Pepelea! Eu personal am prieteni care isi fac lucrarea de doctorat cu subiectul "necropole in Dacia Romana". Adica e vorba despre felul cum ingropi mortii.
Daca vei dori , ma voi interesa despre detalii.
Insa dumneata vii cu povesti ridicole. Fara a pricepe nici o secunda ca e necesar sa poti argumenta in vreun fel sau altul propriile idei. Sa incerc sa te ajut. Doresti sa argumentezi in sprijinul ideii ca dacii sunt baza europeana? Adica ca civilizatia Imperiului Roman a pornit de aici? Ei bine , gaseste argumente! Pe ce ai putea baza o asemenea idee?
Trebuie sa te previn asupra dificultatii sarcinii. Trebuie sa poti explica cum se face ca aici in "leaganul" acestei asa zise civilizatii avem doar niste bordeie din loc in loc , pe cand grecii au Acropolele iar italienii au Pompeiul. E ca si cum ai incerca sa arati ca veceul din curte de la tara este motivul pentru care americanii au Empire State Building. So , good luck with that!

Sa ma adresez si altei probleme ridicate de tine:
"Bun argumente. NICAIERI, repet nicaieri in lumea asta mare, nu se gaseste un exemplu prin care un popor intreg, cu toate ca a fost cucerit doar pe sfert, sa-si uite limba si sa treaca la adoptarea limbii vorbita de cuceritor. "
Nu-i grav, doar ca nu stii istorie.
Exista numeroase exemple de limbi care au disparut, Inainte ca latinii sa cucereasca ceea ce e acum Franta erau alti oameni acolo. Se numeau gali. Mai gaseste tu o regiune in Franta unde se vorbeste galeza. Da' stii ce-i interesant? Se vorbeste ghici unde? In Tara Galilor.! Adica in Marea Britanie. De ce? Pentru ca o parte a galilor au plecat acolo de cand cu cucerirea Romana. Asta nu cumva inseamna ca si-au impus limba intr-un teritoriu care nu era al lor?
Insa cele mai recente dislocari de acest gen au avut loc in America (de sud si de nord). Sau crezi ca se mai pastreaza acum limba mayasa si azteca? Si macar aia au avut civilizatii serioase nu baliverne ca dacii. Ce sa mai vorbim despre limbile indienilor din SUA? Se mai pastreaza acum cateva , precum navajo (subiect al filmului "Windtalkers" cu Nicholas Cage) , dar crezi ca doar indienii navajo erau pe tot continentul nord american? Unde au disparut mohicanii cu limba lor?
Si sunt multe alte exemple. Si in Africa. Se mai pastreaza unele limbi. Dar sunt suficient de multe disparute.

PS. - stiai ca exista scrisori in latina scrise de legionari de origine daca , descoperite in Egipt? Adresantul este identificat de obicei cu apelativul Cutarescu "Dacicus"


Fosta membra 9am.ro

17 mesaje
Membru din: 28/01/2011
Postat pe: 22 Februarie 2011, ora 06:51

Pilat din Pont sau Ponțiu Pilat, originar din Pontul Asiei mici, a fost al cincilea prefect (guvernator roman) al Iudeei între anii 26 - 36, în vreme ce la Roma era împãrat Tiberius, fiu adoptiv (14 - 37) al lui Octavian (31 î.Hr. - 14), sub domnia caruia s-a fãcut recensãmântul „în toatã lumea”.
Se presupune ( nu se stie sigur, da e istorie totusi ) cã Vlad Țepeș, fiul lui Vlad Dracul s-a nãscut în 1431, mai probabil la curtea domneascã din Târgoviște ca majoritatea voievozilor munteni, sau poate la Sighișoara în timp ce tatãl sãu se afla în Ardeal între anii 1431-1436... numele lui oficial fiind "Valdislaus I Basarab-Luxemburg", botezat în sfânta cristelnițã de la biserica "Sfânta Maria".
El obișnuia însã sã se semneze cu numele tatãlui sãu, "Dracula", fapt dovedit de o primã însemnare documentarã de la București, datatã 20 septembrie 1459, și de portretul datorat lui Odhsenbach Stambuch (Stuttgart).
Termenul de Dracula este derivat din românescul - Drãculea - fiul lui Dracul, tatãl sãu având acest titlu datoritã decorației, primitã de la regele Ungariei, care înfãțișa un dragon.
Balariile care s-au scris ulterior cu titlul de documete istorice dovedesc, daca mai trebuie precizat, ca-i sloboda gura lumii.
ISTÓRIE, istorii, s.f. 1. Proces de dezvoltare a fenomenelor naturii și societãții. 2. Științã care studiazã dezvoltarea complexã a societãții, a unui popor etc. ♦ (Concr.) Scriere conținând evenimente și fapte care se încadreazã în aceastã științã. 3. (Cu determinarea domeniului) Științã care studiazã dezvoltarea și schimbãrile succesive dintr-un anumit domeniu. Istoria limbii. ♦ (Concr.) Lucrare care trateazã probleme din aceste domenii. 4. Povestire, narațiune. 5. (Fam.) întâmplare, pãțanie. ♦ Poznã, încurcãturã. – Din lat. historia, it. istoria. Cf. fr. histoire. Ce vrea sa zica asta ? Atunci cand vorbim trebuie sa folosim conventiile astfel nu ne mai intelegem unii cu altii.
Fratii Jderi si Neamul Soimarestilor, daca lasi laoparte momentul si faci abstractie de personaje si intamplari scriitoricesti gen pisoi pocniti in cap de dragoste ( Jder si Soimaru ), reprezinta istoria poporului meu Yoric. Asa cum avem dovezi ca a existat si ca mai exista si astazi in vatra satului romanesc. Obiceiuri, datini, traditii mostenite din mosi stramosi, organizarea administrativa a unu sat de razesi [ tarani liberi, intr-o vreme in care de-o parte si de alta a hotatelor Moldovei existau doar " sclavi si stapani de sclavi" ( sa nu zici ca incurc etapele istoriei de aia am pus in ghilimele )]. Istoria nu este doar un ciob de oala, o bucata de piatra, un os, ci o intreaga poveste cat mai aproape de adevar.
Vatra, traditii, popor, se vad greu de la o fereastra de porumbar al unei aglomerari urbane. Dezradacinare si surogate oferite pe post de libertati garantate constitutional ( o caruta de vorbe ), intalnesti in istoria moderna a Romaniei. Vecini care locuiesc in aceeasi scara de bloc, nu-si dau bunaziua si nu neaparat pentru ca ar avea ceva unii cu altii la modul negativ. Exact asta e problema, n-au nimic in comun decat un nume, acela de roman. Da poate ca asta se vrea, sa se schimbe numele de roman cu cel de european si limba sa se schimbe, ca doar ce, s-a mai putut odata atunci cand au ciupit romanii o bucata de Dacie.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

17 mesaje
Membru din: 28/01/2011
Postat pe: 22 Februarie 2011, ora 12:36

Cu bucurie chiar iti atrag atentia ca nici tu n-ai fi unul care stie ce zice. Paine ( cumpara paine pentru masa ) si paine ( cu intelesul de servici ) se numesc omonime, nu sinonime asa cum insinuezi tu. Paine si pita nu sunt nici macar sinonime, ai grija ca te rad si curcile. Paine este forma literara a plamadelii ce se coace in cuptor si pita este forma populara a aceleiasi plamadeli. Greu cu adultii.
Si hai sa lamurim ceva, asta ca sa nu ne certam. Sunt inginer de profesie si nepot de agricultor. Asa ca ai face bine sa-mi spui "mai tarane" si sa-l uiti pe musiu, pana nu ti-l bag undeva.
Superficialitatea cu care tratezi ceea ce citesti nu-si are limite. Esti lipsit si de cel mai elementar bun simt si intotdeauna deturnezi sensul vorbelor aratand ceea ce-ti comvine tie. Te-am intrebat despre cuvintele catalogate cu etimologie necunoscuta si tu pauza !!
Ce bani folosesti astazi ? Banii care circula la aceasta data, aia pusi la dispozitie de stapanire. Dacii faceau troc nu apucau sa foloseasca monedele imperiale prea mult, asa cum nu le-au foloseau nici pe cele dacice.
Ne ingropam mortii datorita bisericii si datorita faptului ca ramaneam fara lemn, si asa am ramas.
Arhitectura dacica a avut grija "taica" Traian sa o stearga de pe suprafata Daciei. Inaintasii mei, aia pe care tu ii faci inculti si barbari si-au zidit si cladit muntii. Au asezat ( au dat cu siguranta cu banul ) cetatille intr-un echilibru ce tine aproape de perfectiunea geometriei matematice. De murus dacicus si de marea linie geometrica a dacilor ai auzit straine ? Niste barbari si inculti au terasat Sarmizegetusa, au construit unul din cele mai precise calendare existente, mai precis si decat cel maias si au construt niste cetati in armonie. N-am imprumutat nimic de nicaieri, am completat doar golurile, cat despre arhitectura taraneasca, hmmmm se vede ca esti orasean "de beton armat". Trebuie sa fi tare mandru de URBIS, vai de capul tau.
Te-ai prins singur in plasa vorbitului in dodii. Normal ca o limba a disparut daca "civilizatorii" au impus civilizatia pana la exterminarea bastinasilor, asa cum s-a intamplat cu multe triburi nordamericane. Cine sa mai vorbeasca limba ? Da exista totusi inca exemple nu ?
Cat despre America Latina este exemplul edificator ca o populatie nu-si pierde cu una cu doua limba. Limbile nativilor sudamericani, Quechua, Aymara si Guarani sunt cele mai frecvent folosite si dovada de necontestat ca ramane si limba bastinasilor chiar daca au adoptat spaniola sa se poata intelege. Peste 2% din populatia Mexicului vorbeste o limba staveche Nahuati, iar limba spaniola oficiala vorbita de spanioli este imbogatita cu expresii mayase si aztece. Citeste neagiamiule. Deschide ochii. Si apoi fa pe altu agiamiu.
Franta amice de Dambovita, inainte de Cezar, nu vorbea doar limba galilor. Si astazi exista exemple de limba arhaica in pecial in sud. In Franta se vorbesc o multime de limbi impartite in 2 mari familii : nordice langues D'il si sudice langues D'oc.
Da de ce ne ducem asa de departe ? Hai sa inaintam in "inima imperiului", Italia de acolo de unde zici c-au plecat aia care ne-au latinizat. Exista populatii din sate vecine de pe 2 versanti opusi ai aceluiasi munte care nu se inteleg intre ei decat prin limba oficiala italiana.
Sti care e greseala ta colosala ? Ca ai inceput facerea lumii cu intemeierea Romei si ca tot ceea ce este inainte, desi exista scrieri si demonstratii ale unor reputati istorici, antropologi si sociologi, cei ca tine ignora asta. Ar fi ca si cum as spune ca viata ta a inceput la 2 ani.
Daca nu exista nici o dovada a civilizatiei tracice ( atentie nu dacice ) pe tot intinsul europei te rog sa-mi raspunzi la niste intrebari. Pana unde se intindea imperiul lui Burebista ? Ai auzit de teoria migratiilor ? De ce exista atatea statui ale "barbarilor daci" la Roma ? De ce intre numele proprii spaniole exista unele cu afinitate directa la cele dacice, Diego-Diegis Decebalo ?
Despre PS-ul tau. Tu de scribi ai auzit ? Sau insinuezi ca dacii au trecut toti la a scrie limba latina ? Si Traian si-a luat denumirea de Dacicus si nu era dac. Tu asta stiai ?


Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Februarie 2011, ora 13:21

De la: Cuilul_Lu__Pepelea, la data 2011-02-22 06:51:28Pilat din Pont sau Ponțiu Pilat, originar din Pontul Asiei mici, a fost al cincilea prefect (guvernator roman) al Iudeei între anii 26 - 36, în vreme ce la Roma era împãrat Tiberius, fiu adoptiv (14 - 37) al lui Octavian (31 î.Hr. - 14), sub domnia caruia s-a fãcut recensãmântul „în toatã lumea”.
Se presupune ( nu se stie sigur, da e istorie totusi ) cã Vlad Țepeș, fiul lui Vlad Dracul s-a nãscut în 1431, mai probabil la curtea domneascã din Târgoviște ca majoritatea voievozilor munteni, sau poate la Sighișoara în timp ce tatãl sãu se afla în Ardeal între anii 1431-1436... numele lui oficial fiind "Valdislaus I Basarab-Luxemburg", botezat în sfânta cristelnițã de la biserica "Sfânta Maria".
El obișnuia însã sã se semneze cu numele tatãlui sãu, "Dracula", fapt dovedit de o primã însemnare documentarã de la București, datatã 20 septembrie 1459, și de portretul datorat lui Odhsenbach Stambuch (Stuttgart).
Termenul de Dracula este derivat din românescul - Drãculea - fiul lui Dracul, tatãl sãu având acest titlu datoritã decorației, primitã de la regele Ungariei, care înfãțișa un dragon.
Balariile care s-au scris ulterior cu titlul de documete istorice dovedesc, daca mai trebuie precizat, ca-i sloboda gura lumii.
ISTÓRIE, istorii, s.f. 1. Proces de dezvoltare a fenomenelor naturii și societãții. 2. Științã care studiazã dezvoltarea complexã a societãții, a unui popor etc. ♦ (Concr.) Scriere conținând evenimente și fapte care se încadreazã în aceastã științã. 3. (Cu determinarea domeniului) Științã care studiazã dezvoltarea și schimbãrile succesive dintr-un anumit domeniu. Istoria limbii. ♦ (Concr.) Lucrare care trateazã probleme din aceste domenii. 4. Povestire, narațiune. 5. (Fam.) întâmplare, pãțanie. ♦ Poznã, încurcãturã. – Din lat. historia, it. istoria. Cf. fr. histoire. Ce vrea sa zica asta ? Atunci cand vorbim trebuie sa folosim conventiile astfel nu ne mai intelegem unii cu altii.
Fratii Jderi si Neamul Soimarestilor, daca lasi laoparte momentul si faci abstractie de personaje si intamplari scriitoricesti gen pisoi pocniti in cap de dragoste ( Jder si Soimaru ), reprezinta istoria poporului meu Yoric. Asa cum avem dovezi ca a existat si ca mai exista si astazi in vatra satului romanesc. Obiceiuri, datini, traditii mostenite din mosi stramosi, organizarea administrativa a unu sat de razesi [ tarani liberi, intr-o vreme in care de-o parte si de alta a hotatelor Moldovei existau doar " sclavi si stapani de sclavi" ( sa nu zici ca incurc etapele istoriei de aia am pus in ghilimele )]. Istoria nu este doar un ciob de oala, o bucata de piatra, un os, ci o intreaga poveste cat mai aproape de adevar.
Vatra, traditii, popor, se vad greu de la o fereastra de porumbar al unei aglomerari urbane. Dezradacinare si surogate oferite pe post de libertati garantate constitutional ( o caruta de vorbe ), intalnesti in istoria moderna a Romaniei. Vecini care locuiesc in aceeasi scara de bloc, nu-si dau bunaziua si nu neaparat pentru ca ar avea ceva unii cu altii la modul negativ. Exact asta e problema, n-au nimic in comun decat un nume, acela de roman. Da poate ca asta se vrea, sa se schimbe numele de roman cu cel de european si limba sa se schimbe, ca doar ce, s-a mai putut odata atunci cand au ciupit romanii o bucata de Dacie.


Mda. Probabil nu am fost eu suficient de limpede in exprimare. Nu-i nimic, imi asum greseala si fac lamuririle necesare.
Exista doua concepte distincte: personajul istoric si personajul literar.
Chiar daca un personaj literar este bazat pe unul istoric aceste doua concepte nu trebuie confundate.
In link-ul furnizat de Tania se vorbeste despre "Dracula" lui Bram Stocker si se pretinde ca asta e o mistificare a istoriei despre Vlad Tepes.
Ei bine, nu!
Romanul lui Bram Stocker este strict literatura si nu este sursa istorica despre Vlad Tepes. Nu are nici cea mai mica importanta ca plebea face confuzii. Insa are importanta ca istoricii care se ocupa cu acea perioada ignora complet romanul respectiv cand scriu vreo lucrare referitoare la Vlad Tepes. Gaseste tu un singur istoric la vreo universitate oriunde in lumea asta care sa se foloseasca de roman ca sursa pentru un tratat despre Vlad Tepes.
Asemenea romane pot fi studiate doar la istoria LITERATURII.
Acelasi lucru este valabil si in legatura cu "Fratii Jderi" sau "Neamul Soimarestilor". Este o naivitate infioratoare sa-ti imaginezi ca aceste romane reprezinta surse istorice despre Moldova medievala. Nici un tratat de istorie a Moldovei nu le trece la bibliografie. Pentru ca sunt literatura , domnu' Pepelea!
Tot asa e si cu Pilat din Pont. O fi el personaj istoric, da' biblia nu e sursa istorica despre el. Nu exista documente oficiale care sa vorbeasca despre o intalnire intre Pilat si vreun Isus. Nu exista vreo consemnare a vreunui proces. Toate astea sunt DOAR in biblie si niciunde altundeva.
Din acest motiv spuneam ca Pilat este un personaj literar , daca citesti despre el in biblie. E ca si cum eu as scrie un roman despre Stalin si despre vreun proces in care s-a implicat el , insa una este romanul meu si cu totul altceva sunt stenogramele procesului. Nu are importanta daca Stalin a existat, nici daca procesul a avut loc. Romanul pe care l-as scrie ar fi doar literatura si nimic mai mult.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

17 mesaje
Membru din: 28/01/2011
Postat pe: 22 Februarie 2011, ora 17:58

S-ar putea sa nu te rada curcile insa e o aberatie cu paine si pita. Au dat unui cuvant etimologie latina si celuilalt slavona desi aproape toate popoarele slavone zic undeva apropiat de HLEBA. Este adevarat ca bulgarii au si forma pita. De ce n-ar fi luat-o de aici, ca restul( rusii, polonezii ) n-o au ? Da, o sa pierd razboiul cu Academia. Eu sigur o sa-l pierd.
Atentie, n-am zis ca romanele respective sunt istorie. Ci doar ca daca faci abstractie de anumite lucruri, sursele istorice veritabile de data aceasta certifica faptul ca razesii aveau acea organizare obsetasca descrisa in ambele romane. Acum am inteles si ce ai vrut sa spui si subscriu referitor la faptul ca un roman nu constitue sursa istorica, insa definitia din Dex a istoriei data de catre Academia Romana e devina din nou. Spune ca istoria ar fi o naratiune, o povestire. Ce diferenta este intre Sadoveanu si Herodot ? Doar ca despre primul sti clar ca a inflorit-o literar ? Cand am zis ca istoria-i o facatura n-ai fost de acord cu mine. Pai si atunci intre real si imaginar in istorie nu-i decat un singur pas. Daca Stocker ar fi scris Dracula pe la 1480 s-ar fi luat drept sursa istorica de incredere ? Probabil ca da. Sa nu uitam ca Draculestii s-au refugiat in Transilvania in exil.

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului E momentul unei noi latinizari a limbii romane !
Mergi la: