back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Salariul sau pensia - ce alegem ???

 


 
Pagini: << 1 2 3 Sari la pagina:
 
danny80

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 10 Aprilie 2010, ora 17:24

De la: nicucretu29, la data 2010-02-15 08:21:47Nu uita,acum esti tinar,dar va veni si vremea ta la pensie,daca ai muncit?


S-ar putea sa nu mai prinda pensia daca are 20-30 de ani. Din cate am inteles, vor ca pana in 2050 (daca o mai apuca cineva anul ala ) sa mareasca pensionarea la 70 de ani. Cum media de viata in Romania este de 70 de ani pentru barbati si 76-77 pentru femei, n-o sa aiba prea mult timp sa se bucure de dreptul de a fi pensionar.

Sper sa ma insel si sa avem toti vieti frumoase si pensionari fericite


Fosta membra 9am.ro

42 mesaje
Membru din: 15/03/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Mai 2010, ora 14:01

varianta la salariul sau pensia intra pe afacerea care ati va schimba viata

Raporteaza abuz de limbaj
9am188568

17 mesaje
Membru din: 25/05/2010
Postat pe: 25 Mai 2010, ora 15:36

Ofer consultanta in vederea deschiderii unui studio de videochat cu un buget de doar 5000E

Vechimea in activitatea de videochat pe care o am este de 4 ani. Oferta are pretul de 500E(pretul nu este piperat deoarece prin aceasta oferta economisiti multi bani si timp)!
Pentru cei care se pricep cat de cat in domeniu si nu vor lista de mai jos completa, putem taia din lista de servicii pe care le ofer, pretul scazand.

Contact: chat_fete (Yahoo Messenger)

Oferta include:


1. Sfaturi despre locatia unde ar trebui amplasat studioul si despre cum trebuie negociat cu proprietarul pt acordul de a face studio de videochat(in cazul in care nu aveti inca o locatie).

2. Persoana de contact pt mobila(paturi, noptiere si masuta) la comanda, preturi foarte avantajoase cu montaj gratuit.

3. Persoana de contact pt achizitia saltelelor pt paturi la preturi reduse.(deplasarea mea persoanala cu dvs la locatie daca doriti)

4. Locatie de unde puteti cumpara draperii pt a imprejmui paturile la preturi mult mai convenabile decat in magazinele mari.(deplasarea mea personala cu dvs la locatie daca doriti)

5. Persoana de contact(in cazul in care vreti ca decor draperii) pt a monta pe tavan sinele pt sustinerea draperiilor.

6. Magazin online renumit pe piata IT pt achizitionarea PC`urilor, monitoarelor si a unei imprimante cu scanner, bineinteles la preturi mici.(pot plasa eu comanda si pot ridica eu comanda de la sediul magazinului daca doriti deoarece se afla la cativa zeci de m de mine dupa care aduc produsele la dvs)

7. Persoana de contact pt instalarea Windows-ului pe PC`uri + ultima versiune de Antivirus NOD 32 cu licenta. La cerere si alte programe.

8. Persoana de contact pt achizitionarea camerelor web SONY EVI D30 speciale pt videochat. Preturile oscileaza dar pretul maxim este de 300E. Calitatea este foarte buna deoarece de la aceeasi persoana mi-am luat si eu camerele si sunt foarte multumit de ele.

9. Persoana de contact pt servicii de webdesign si de promovare web la preturi foarte bune.

10. Sfaturi legate despre ce tip de abonament la internet aveti nevoie si ce companii de internet de pe piata sunt bune in functie de cate pc`uri vreti sa puneti in activitate.

11. Programe de supravegheat oricand doriti activitatea modelelor cu tot cu serial number nu versiuni demo.(pot veni eu personal sa le instalez si sa le configurez)

12. Pot deschide conturi de studio sau model pt 200E/buc la cerere.(consider ca pretul este ok deoarece suma platita o puteti recupera in maxim o luna - o luna jumate)

13. Va pot da un model de Regulament de Studio complet si corect pe care modelele sa-l semneze la inceperea activitatii.

14. Va pot da o lista cu primele 128 siteuri de anunturi pe net si primele 59 siteuri de joburi pe net pt a va promova afacerea.

15. Sfaturi despre cum sa va promovati businessul, despre cum sa va purtati cu viitoarele modele care vor lucra la dvs si cum sa le motivati sau orice alta nelamurire pe care o aveti.

IMPORTANT: Bugetul de 500E la care fac referire nu include si pretul conturilor de studio sau de model!
Site-urile pe care pot deschide conturi de studio si de model sunt: LiveJasmin, XLove, StreamRay, ImLive, Webcams si MFC(MyFreeCams).

Raporteaza abuz de limbaj
obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Ianuarie 2012, ora 11:40

Lasati fratilor pensia ramaneti cu salarul voi nu ati vazut cum se calculeaza pensia



pensionari„Altă chestie/ E scoaterea la pensie/ Astăzi ești funcționar/ Însă mâine pensionar.// Poate te interesează/ Pensia cum se calculează./ Ei, uite cum se calculează:/ Din 35 de ani servici/ Care vor fi socotiți/ Scazi primii ani de școală/ Și absențele de boală,/ Zilele de sărbătoare,/ Orele suplimentare,/ Plus un an și patru luni./ Tragi o linie și aduni.// Pe urmă împarți la cinci, apoi/ Ce-ți dă înmulțești cu doi,/ Scazi anul când te-ai născut,/ Adaugi tot ce-ai scăzut/ Și la cifra ce-a ieșit/ Pui un zero la sfârșit./ Anii pentru însurați/ Se vor socoti dublați/ Adică ani de război/ Socotind că-n vremea asta/ Te-ai războit cu nevasta.// La totalul obținut/ Pui trei zero la-nceput/ Scazi anii de celibat/ Ridici restul la pătrat/ Și-astfel într-o primă fază/ Afli sumele de bază./ Apoi le extragi la toate/ Rădăcinile pătrate/ Și la suma dobândită/ Aplici cota cuvenită,/ Care nu trebuie să fie/ Mai mare de 5 la mie.// Din suma rămasă brută/ Scazi 4 și 8 la sută/ Trei la mie la pompieri,/ Impozitul pe averi./ Supracota respectivă,/ Taxele pentru colivă,/ Cinci la sută pentru dric,/ Pe urmă nu mai scazi nimic.// Din totalul rezultat/ Verși două treimi la stat/ Și restul ți se cuvine/ Nu știu dacă mă exprim bine!//."


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Martie 2012, ora 15:56

Pensionare nu e o fericire. Pensia da.
Inactivitatea e moarte curata.
Dar munca moderata, cu cap. Nu ca in evul mediu.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
9am251613

6 mesaje
Membru din: 26/03/2012
Postat pe: 26 Martie 2012, ora 18:05

De la: danny80, la data 2010-04-10 17:24:34
De la: nicucretu29, la data 2010-02-15 08:21:47Nu uita,acum esti tinar,dar va veni si vremea ta la pensie,daca ai muncit?


S-ar putea sa nu mai prinda pensia daca are 20-30 de ani. Din cate am inteles, vor ca pana in 2050 (daca o mai apuca cineva anul ala ) sa mareasca pensionarea la 70 de ani. Cum media de viata in Romania este de 70 de ani pentru barbati si 76-77 pentru femei, n-o sa aiba prea mult timp sa se bucure de dreptul de a fi pensionar.
www.youtube.com/watch?v=iYKYDqZsUNo&
Sper sa ma insel si sa avem toti vieti frumoase si pensionari fericite

Daca crapa satrapul intre timp ,este posibil sa apucati pensia.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 August 2012, ora 14:08

Ce vreti sa apucati?

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Iunie 2013, ora 08:39

Subiect reactivat

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

17703 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 6 Iunie 2013, ora 10:28

De la: _Ingrid, la data 2013-06-06 08:39:02Subiect reactivat

Raporteaza abuz de limbaj
Daniela
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Iunie 2013, ora 10:36

Ma voi ati iesit la pensie anticipat.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

17703 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 6 Iunie 2013, ora 10:44

De la: nastasemihail, la data 2013-06-06 10:36:08Ma voi ati iesit la pensie anticipat.
ma batea gandul...dar e mic cuantumul

Raporteaza abuz de limbaj
Daniela
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Iunie 2013, ora 10:51

De la: daniela_, la data 2013-06-06 10:44:39
De la: nastasemihail, la data 2013-06-06 10:36:08Ma voi ati iesit la pensie anticipat.
ma batea gandul...dar e mic cuantumul

Daca iesi la pensie, o sa stai toata ziua in cucul patului.
O sa maninci numai brinza de veci.
O sa te uiti numai la antene.
O sa astepti postasul ca pe Fat Frumos.

Si mai ales o sa te depresezi ca o gaina pe oua.


Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

7124 mesaje
Membru din: 7/02/2013
Postat pe: 6 Iunie 2013, ora 12:13

Mihai are dreptate, pe undeva! Lipsa de activitate se va face resimtita. Inteleg ca unii resimt nevoia de odihna, dar vor simti si nevoia de a fi activi! Ca sa le imbine pe ambele, de ce nu o jumatate de norma?

Raporteaza abuz de limbaj
''Un bun si sigur prieten e constiinta ta: n-o ucide, ci las-o sa moara odata cu tine.'' – Nicolae Iorga
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Iunie 2013, ora 20:00



www.ziare.com/pensii/pensionari/cine-sunt-pensionarii-din-romani...

,,Pensionarii si piata muncii

Dintre pensionari in varsta de 50-69 ani, doar 414.000 de persoane (20,9%) erau, in continuare, persoane ocupate. Restul de 1,568 de milioane de persoane isi incetasera activitatea economica, fiind la data anchetei persoane inactive (78,9%) sau, intr-o foarte mica proportie (0,2%), persoane in somaj.

Intre pensionarii care isi continua activitatea profesionala, ponderile majoritare erau detinute de persoanele rezidente in mediul rural (93,8%) si de femei (52,7%). Majoritatea lucrau in sectorul agricol (97,0%) si aveau statut profesional de lucrator pe cont propriu sau lucrator familial neremunerat (98,5%). Doar 1,5% au lucrat ca salariati.

Din totalul pensionarilor ocupati, 90,5% (375.000 de persoane) au declarat ca lucreaza in continuare pentru a asigura venituri suficiente gospodariei din care fac parte."


Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Iunie 2013, ora 05:53

De la: _Ingrid, la data 2013-06-06 20:00:17

www.ziare.com/pensii/pensionari/cine-sunt-pensionarii-din-romani...

,,Pensionarii si piata muncii

Dintre pensionari in varsta de 50-69 ani, doar 414.000 de persoane (20,9%) erau, in continuare, persoane ocupate. Restul de 1,568 de milioane de persoane isi incetasera activitatea economica, fiind la data anchetei persoane inactive (78,9%) sau, intr-o foarte mica proportie (0,2%), persoane in somaj.

Intre pensionarii care isi continua activitatea profesionala, ponderile majoritare erau detinute de persoanele rezidente in mediul rural (93,8%) si de femei (52,7%). Majoritatea lucrau in sectorul agricol (97,0%) si aveau statut profesional de lucrator pe cont propriu sau lucrator familial neremunerat (98,5%). Doar 1,5% au lucrat ca salariati.

Din totalul pensionarilor ocupati, 90,5% (375.000 de persoane) au declarat ca lucreaza in continuare pentru a asigura venituri suficiente gospodariei din care fac parte."


grav

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Pagini: << 1 2 3 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Salariul sau pensia - ce alegem ???
Mergi la: