back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Un tanar italia in coma, vinovatii: romanii?!

 


 
 
munteanu_elena

7 mesaje
Membru din: 11/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Decembrie 2008, ora 18:15

Cat din ce se scrie la noi si in presa intarnationala este adevarat si cat este doar stereotip? Italienii s-au obisnuit ca mereu cand se intampla ceva rau sa fie de vina romanii, romanii si iar romanii. Nu stiu ce sa mai cred?!

Raporteaza abuz de limbaj
obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Decembrie 2008, ora 19:14

elena, acesta este adevarul de 3 zile la televizor ( eu sunt in italia acum ), se dau la stiri numai furturi si tot felul de talharii facute de romaniii nostri, care au fost filmati de camere din magazine cum pleaca cu casa de bani, si altele, asa ca stai linistita acesta este adevarul si nu trebuie sa ne mai plangem de ce suntem asa tratati, acest lucru poate fi confirmat si de alti forumisti care acum sa afla in italia.


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 12 Decembrie 2008, ora 09:27

Da .... de fiecare data cand ma uit la stiri (sunt in Italia) si vad alt roman care a furat sau care a batut pe careva, sau care a omorat cu masina pe cineva, ma apuca durerea de cap ?

Ce se intampla oare cu noi romanii ??? De unde atata violenta ???


Or mai fi si manipulari ale presei insa multe cazuri sunt reale ... din nefericire !


Nu de mult a fost o stire cu un dobitoc ce a fost prins la furat intr-o vila .... a intrat nataraul ..... a dat o raita si prin frigiderul omului si prin bauturile acestuia , dupa care a adormit tampitul pe canapea de l-au gasit carabinierii cu bijuteriile in mana ....... adica si hot si prost ....... si din nefericire era roman !


Fosta membra 9am.ro

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 Decembrie 2008, ora 12:40

de vina sunt atat tiganii,cat si presa.


constantinsergi

1 mesaj
Membru din: 22/11/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 Decembrie 2008, ora 16:22

salut e o porcarie sunt cei mai rasisti italienii astia!sunt de 6 ani si lucrez an constructii si am avut un patron an 2002 care nu a vrut sa ma plateasca si ma privea an ochii si-mi spunea ca nu ma plateste si nu-l intereseaza de fam.mea si n-am ce-i face.dupa 8 luni de chin am reusit sa-mi scot bani prin sindicat si inspectoratul de munca.dar vina este a sistemului nostru care n-a stiut sa ne pastreze pe noi romani sa nu plecam din tara de langa cei dragii.italienii uita ca ei au fost mai rau ca noi.a-mi pare rau ca treb.sa stau aici si sa anghit porcariile lor di merda,dar n-o sa dureze prea mult.ROMANI NU VA LASATI CALCATI AN PICIOARE!


omul_de_afara

14 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 Decembrie 2008, ora 22:47

........salutare...si eu,sunt toooocmai la Napoli..dar nu ma uit prea mult la ei...
ii las in legea lor si ma recomand,fiindca fac numai lucruri bune ,sunt roman....e vreo problema????? asa privindu-i in ochi..nu pot sustine ca au ceva cu noi...dar pe la spate...poate,cativa,ar incerca... chiar astept clipa asta....cu multa nerabdare.. ,sa-i iau de urechi...sa-i duc la militie...si cu martori...cheie... sa-i satur...si sa fac si treaba publica..pe 2-3 canale de televiziune...sa cer si daune...sa-i satur intr-un cuvant...
prea fac mare scandal de o nimica toata...de ai lor sa nu zica,eventual, nimeni...nimic rau...javrele dracului...
.....aveti grija de voi... ..sarbatori fericite..pe unde sunteti fiecare.. .......


danrotariu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 00:10

VINA NU ESTE IN TOTALITATE A ROMANILOR,DE FOARTE MULTE ORI SUNT PROVOCATI,ATITUDINEA OSTILA A ITALIENILOR ESTE MAI MULT DECAT EVIDENTA,SUNT RASISTI SI SPRE NOROCUL TUTUROR "STRANIERILOR" ITALIENII NU SUNT EXTREMISTI DEOARECE SUNT LASI.
POLITICA EUROPEANA DE INTEGRARE,DE ACCEPTARE A GLOBALIZARII ESTE DOAR O ILUZIE DEALTFEL CA TOATE POLITICILE,NU SE FINALIZEAZA NIMIC.SE RAMANE LA STADIUL DE PROMISIUNI SAU MAI RAU SE ARUNCA SUME URIASE ...IN BUZUNARELE POLITICIENILOR SI A MAFIEI CARE II INCONJOARA.CA O CONCLUZIE,IN EUROPA NIMENI NU DORESTE STRAINI,IMIGRANTI SAU TEMPORARI SI ASTA ESTE REALITATE NU TEORIE.O SIMTI ATUNCI CAND AI NEVOIE DE DOCUMENTE,DE ASISTENTA MEDICALA,SOCIALA SAU CAND DORESTI UN CONTRACT DE MUNCA FERM.IDEEA ESTE FOARTE SIMPLA,CONFORM POLITICII STATELOR EUROPENE ACUM ESTE PERMIS SA TE STABILESTI IN ORICARE DIN ELE ITI FACE PLACERE DAR TREBUIE SA INDEPLINESTI NISTE CONDITII LEGALE CUM AR FII SA AI UN CONTRACT DE MUNCA (IN ITALIA NU DORESTE NICI UN PATRON SA TE ANGAJEZE CU CONTRACT...HMM,PàI UNDE AR MAI FII PROFITUL LOR...),UN CONTRACT DE INCHIRIERE A SPATIULUI UNDE DOMICILIEZI SI DE LA STAT LA STAT CATE O HARTIE CA ESTI LUAT IN EVIDENTZA PRIMARIEI,SAU CATE UN CAZIER,ETC.TOATE BUNE SI FRUMOASE,SIMPLU LA PRIMA VEDERE,IN TEORIE...DAR IN PRACTICA...CA SA INCHIRIEZI UN APARTAMENT DE 2 CAMERE CA NU PREA AU GARSONIERE TE COSTA CAM 3000 DE EURO SI TREBUIE SA AI CONTRACT DE MUNCA,CONT IN BANCA...MA ROG TOATE SE INVART IN ACELASI CERC VICIOS.EI BINE ASTA ESTE FATETA ROZ A PROBLEMEI DEOARECE DACA LUCREZI CU CATE O JIGODIE SPECULANTA CARE TE MUNCESTE DE TE RUPE,TE BATJOCORESTE,TE UMILESTE SI IN FINAL NICI MACARA NU ITI PLATESTE SALARIUL E NORMAL SA APARA ASTFEL DE PROBLEME.FAPTUL CA ELE SUNT SPECULATE POLITIC IN PRESA ESTE CAM LA FEL CU SPECULATIILE CU MAGHIARIMEA DE LA NOI.EXPLICATIA FAPTULUI CA SE IAU MAI MULT DE NOI ESTE CA NU NE SUFERA,ROMANII LE SUNT SUPERIORI CA NIVEL INTELECTUAL,EDUCATIONAL,SI EMOTIONAL.PE SCURT SUNT MAI BUNI DECAT ITALIENII.AM CITIT DE NENUMARATE ORI CA NE FAC BARBARI.UITA CA BARBARI SUNT EI,ITALIENII CARE LA VREMEA ROMEI ANTICE CARE ERA SINGURA FORMA DE CIVILIZATIE LA ACEEA VREME RESTUL POPULATIEI ACESTUI TERITORIU ERA CONSTITUITA DIN RAMASITELE HOARDELOR BARBARE CARE S-AU PERINDAT PRIN EUROPA ACELOR TIMPURI.SPRE GHINIONUL POPORULUI DAC AU RAMAS IN URMA INVAZIEI TOCMAI CREMA ACELOR RAMASITE,CARE PE TERITORIUL TARII LOR NU REUSISERA...CULMEA..."SA SE INTEGREZE".AU REUSIT INSA CU BRIO S-O FACA PE TERITORIUL DACIEI CONSTITUINDU-SE IN CEEA CE AZI CUNOASTEM CA NUMINDU-SE TIGANI,CA TOT NU STIE PREA MULTA LUME DE UNDE AU VENIT TIGANII IN ROMANIA...CU EI ALTA POVESTE,NOROCUL LOR CA LA CARMA TARII A STAT MEREU SOTIA ACESTUIA CARE ERA TIGANCA.PROSTIA ROMANEASCA A FOST CA AM ACCEPTAT SA CRESTEM SARPELE LA SAN.NU AM SA INTELEG NICIODATA CUM A FOST POSIBIL CA IN ROMANIA SI NUMAI ACOLO SA FIE RECUNOSCUTI CU ALT NUME DE RASA CAND IN TOATA LUMEA FARA EXCEPTII SUNT NUMITI LEGAL,OFICIAL...TIGANI!!!GIPSY,ZINGER,TZIGOINEN.....EI DAR NE-AM ABATUT PUTIN DE LA IDEEA PRINCIPALA CA SA PUTETI AVEA O IMAGINE DE ANSAMBLU A PROBLEMEI.
PAREREA MEA ESTE CA STATUL ROMAN AR TREBUIE SA IA ATITUDINE(DAR NU PREA AVEM COLOANA VERTEBRALA SI ALTCEVA PUTIN MAI JOS DE EA...) PENTRU CA ESTE INADMISIBILA ACEASTA ACCENTUARE A IDENTIFICARII TUTUROR HULIGANILOR,VIOLATORILOR,SPARGATORILOR S.A.M.D. CA FIIND TOTI ROMANI.AU SI ITALIENII PE AI LOR,OHO...CU NEMILUITA SI SUNT MULT MAI RAI DECAT AI NOSTRII NU MAI ZIC DE ALBANEZI,MAROCANI,EGIPTENI,MOLDOVENI,UCRAINENI....LISTA E LUNGA.DAR DESPRE EI NU SUFLA NIMENI O VORBA PENTRU CA SE TEM DE EI DE LA CAPUL STATULUI PANA LA ULTIMUL MURITOR!
AM NOTAT CA FIIND RETORICA INTREBAREA CE SE INTAMPLA CU ROMANII?GRESIT.CEL CARE PUNE ACEASTA INTREBARE ESTE DEJA PRINS IN CAPCANA CARE NE ESTE INTINSA.NIMENI NU VREA CA ROMANILOR SA LE FIE RECUNOSCUTA OFICIAL VALOAREA.MA REFER AICI (SI O POT SPUNE CA E VALABIL PENTRU ORICE SEMINTIE A ACESTUI PAMANT) LA ACEIA CARE AU O EDUCATIE PRIMARA,CEI 7 ANI DE ACASA,CARE AU STUDII,CARE AU BUN SIMT.EI BINE,CU ACEEIA NU SE INTAMPLA NIMIC SAU CORECT SPUS NIMIC VIZIBIL,NIMIC CARE SA VANDA PRESA SAU SA RIDICE COTE DE AUDIENTZA.SA NU UITAM CA TOTUSI FARA EI ITALIA,EUROPA NU AR FI ACOLO UNDE SUNT SI DE UNDE NE PRIVESC DE SUS,CU SUPERIORITATE.
IN FINAL NU POT SA MA ABTIIN SI SA NU FAC TOTUSI O CRITICA LA ADRESA ROMANILOR,II CRITIC PENTRU LIPSA DE PATRIOTISM,PENTRU INDOLENTA SI NEPASAREA CU CARE PERMIT CA IN ROMANIA SA FIE LA RANG DE CINSTE TOCMAI HOTIA,MINCIUNA SI PROSTIA SUB TOATE FORMELE EI.CATA VREME VA MAI FII ASA SA NU NE MIRE SI SA NU NE INTREBAM ...CE SE INTAMPLA CU ROMANII !


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 01:14

din nefericire romanica noastra scumpa nu ne poate oferi nimic zero absolut asa ca suntem nevoiti sa ii suportam pe italieni cu tot cu rasismul si ura lor.daca vrem o viata mai buna trebuie sa invatam sa le respectam tara mentalitatea si traditiile pentru ca suntem noi acasa la ei si nu invers


kseniasukinova

18 mesaje
Membru din: 14/12/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 Decembrie 2008, ora 17:37

ITALIENII AU TALENT,RACOLEAZA TINERE DIN rOMANIA (AMORE MIO)proaste sentimentale ,le duce in Italia ,le insceneaza un accident si le duce la Banca de organe ,unde li se ia cite un rinichi,ficat etc,ce au nevoie,dupa externare toanta tot jegului multumeste.parodie.Cte fete plecate in Italia fac prostitutie sub sechestru,dar cite sint inmormintate in nisipurile de pe marginea Adriaticii ?Romania are de toate dar oamenii sint inapoiati ,lenesi si fug dupa himere,uneori cu riscul vietii


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 Decembrie 2008, ora 17:43

cine sa fie de vina?! sigur ca si noi, nu zic nu, dar in primul rand presa italiana face din tantar armasar. in ograda lor nu se uita, ca sunt studentii si tinerii din bologna - ca acolo stiu eu mai bine - sunt mereu in strada facand proteste! ei sunt fascisti, comunisti..si eu, saracii nu stiu nici pe ce lume traiesc! si se iau la bataie intre ei. stiu chiar un caz, in urma cu vreo luna, cand niste "FASCISTI" - niste tineri beti si drogati, s-au luat de unii care veneau de la o petrecere de sfarsit a facultatii..l-au bagat pe unu in spital, dupa ce l-au lovit cu sticla, cu scaunul.... si iata si link-ul unde s-a scris, ca in toata presa bolognesa era stiera asta..

www.mediconadir.it/segn_nad_39.html

asa c..astia sa se uite mai intai in ograda lor, si dupa sa mai caute alti vinovati! ca ei nu sunt in stare de nimic! sigur, si tinerii romani care se duc acolo sa-si piarda vremea fac rele...dar, nu sunt singurii. numa ca italienii nu-si asuma responsabilitatea pt mai nimic, si dau vina pe marocani si romani mereu!


alinormenisan

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Decembrie 2008, ora 19:24

bine ne este, si baietii nostrii si toti din romania tot pe alti ii critica, la nivel national nu se poate zice nimic deoarece ,daca nu ti se da nimic ce sa ti se ceara,cineva se gindeste ce face conducerea tarii din '90 pina in acesti anii ?? pe linga faptul sa sara la ciolan si sa isi umple buzunarele ,se aude ceva de slovaci, ex-yugoslavii,ungurii,asta este ne meritam soarta ???


mami

14 mesaje
Membru din: 15/10/2008
Oras: Targoviste

Postat pe: 16 Decembrie 2008, ora 09:11

Eu sunt de parere ca presa are un rol negativ in Italia. Este adevarat ca si presa noastra ar fi scris despre un astfel de incident daca lucrurile s-ar fi intamplat exact invers, dar ce ne diferentiaza pe noi este ca noi nu facem rasism, cum fac ei.
ei au ceva cu noi in mod special, desi am certitudinea ca incidente s-au intamplat si cu alte nationalitati, dar nu le-au mediatizat atat.
sunt foarte multi, este adevarat, care sunt plecati la furat, cersit, prostitutie, dar sunt si oameni onorabili, oameni cu studii, care isi castiga painea cinstit, dar pe acestia nu ii vede nimeni.
de ce se chinuie oare presa, dar si italianul de rand, sa vada gunoiul din ochiul nostru???
rusine sa le fie ca denigreaza romanii ! poate asa ar trebui sa facem si noi cu ei? nu credeti? adevarat, razbunarea e arma prostului, dar si sa intorci celalalt obraz nu e prea placut...


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 16 Decembrie 2008, ora 20:55

Presa .... presa ..... presa .....
Este adevarat ca o parte a presei exagereaza (ca si la noi)
Insa nu cred ca este vinovata presa de faptele rele comise cu adevarat de compatrioti de-ai nostrii.

Adevarul gol-golut este ca romani seriosi si muncitori au de suferit din cauza unor lepre.

Mie aici in Milano mi s-a furat o gentuta in metrou, zilele trecute ..... hai sa vad daca ghiciti cine a fost hotul ??????
UN ROMAN !!!! In timp de nevasta-sa sau cine era insotitoarea lui ma intreba diverse chestii (cum sa ajunga la consulat, ce linie de metrou sa ia si alte alea) el mi-a operat geanta !!!
Eu am fost fraiera ca am vrut sa-i ajut si nu mi-am imaginat ca ma fura si nu am fost atenta.

Deci un ROMAN si nu presa !!!

Hai sa nu ne imbatam cu apa chioara !!! Adevarul este ca avem si hoti si smecheri si curve care ne strica imaginea aici in Italia !

Si va mai spun ceva : nu este pentru prima oara cand tocmai un roman al nostru se comporta mizerabil cu mine aici


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 17 Decembrie 2008, ora 16:57

De la: kseniasukinova, la data 2008-12-14 17:37:26ITALIENII AU TALENT,RACOLEAZA TINERE DIN rOMANIA (AMORE MIO)proaste sentimentale ,le duce in Italia ,le insceneaza un accident si le duce la Banca de organe ,unde li se ia cite un rinichi,ficat etc,ce au nevoie,dupa externare toanta tot jegului multumeste.parodie.Cte fete plecate in Italia fac prostitutie sub sechestru,dar cite sint inmormintate in nisipurile de pe marginea Adriaticii ?Romania are de toate dar oamenii sint inapoiati ,lenesi si fug dupa himere,uneori cu riscul vietii



Te uiti cam mult la OTV !!!!



Sa vad si eu cum se extreneaza cineva dupa ce i s-a "furat" ficatul

P.S.
Trebuia sa pui inaintea mesajului tau ceva de genul .... "senzational" ..... ca merge !


obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Decembrie 2008, ora 21:55

De la: kseniasukinova, la data 2008-12-14 17:37:26ITALIENII AU TALENT,RACOLEAZA TINERE DIN rOMANIA (AMORE MIO)proaste sentimentale ,le duce in Italia ,le insceneaza un accident si le duce la Banca de organe ,unde li se ia cite un rinichi,ficat etc,ce au nevoie,dupa externare toanta tot jegului multumeste.parodie.Cte fete plecate in Italia fac prostitutie sub sechestru,dar cite sint inmormintate in nisipurile de pe marginea Adriaticii ?Romania are de toate dar oamenii sint inapoiati ,lenesi si fug dupa himere,uneori cu riscul vietii





Draga ai citit multe carti de SF, nu tot ce zboara se mananca.


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
| Varianta pentru tiparire a topicului Un tanar italia in coma, vinovatii: romanii?!
Mergi la: