back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Acceleratorul de particule de la cern, inaugurat oficial

 


 
 
laurakidgirlie

36 mesaje
Membru din: 30/06/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Octombrie 2008, ora 18:49

desi, au oprit acceleratorul faimos din cauza unor scurgeri de heliu, cercetatorii s-au gandit sa-l lanseze astazi cu surle si trambite in prezenta presedintelui elvetian Pascal Couchepin si a premierului francez François Fillon. Ei sunt insotiti de ministrii Stiintei si Cercetarii din statele membre ale Centrul European pentru Cercetari Nucleare.....mare lansare mare!!!
chiar credeti ca odata ce va fi repus in functioune va fi sfarsitul lumii? chiar acum am vazut pe realitatea scris mare bolduit :SFARSITUL LUMII, AMANAT " !!!
MI SE PARE PUTIN EXAGERAT...

Raporteaza abuz de limbaj
black_kn1ght10k

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Octombrie 2008, ora 19:02

Activarea unui asemenea aparat e extrem d riscanta pt k stiinta si tehnologia curenta sunt mult prea limitate, ink nu putem intelege complet fizica nucleara si fortele cu care avem de-a face. E k si knd un legionar roman din perioada respectiva ar incerca sa dezamorseze un exploziv modern.

Ceea ce vor ei sa faca e practic un salt urias in tehnologie intr-un timp scurt. Dar istoria a dovedit in mod repetat k asemenea salturi INTOTDEAUNA s-au dovedit a fi dezastre (de ex inventarea bombei atomice, intentionata sa "pastreze pacea mondiala"), iar asta nu va face exceptie.


tibi20

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 21 Octombrie 2008, ora 19:47

sunt sigur ca ceva nu va fi bine inacest experiment.Este doar o presimtire,desi sunt un optimist desavarsit.


maya2200ro

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 21 Octombrie 2008, ora 22:25

Din pacate ignoranta si-a spus si in acest caz cuvantul...nu ar fi prima data si cu siguranta nici ultima. Din 1986 si pana acum au trecut mai mult de 20 ani, stiinta a luat amploare, majoritatea ar ramane uimiti daca ar sti cate se pot face acum si cat de avansata este tehnologia.
In primul rand, acceleratorul de particule nu este o centrala nucleara, sunt bazate pe principii diverse. Intr-o centrala nucleara se produce energie prin fisiune nucleara, iar acceleratorul de particule (cum spune si numele) nu face altceva decat sa accelereze particule (viteza enorm de mare, deci si energie foarte mare). Pentru ca particulele sa produca asemenea energie, ele trebuie sa ramana in continua miscare.
Daca intr-adevar o sa reuseasca sa-si atinga scopul, cu acceleratorul de particule o sa se poata crea micro-gauri negre, care se vor evapora rapid incat nu o sa aiba urmari asupra vietii terestre sau asupra sistemului solar. Nici un proiect de asemenea amploare nu are la baza calcule exacte si simulari.

p.s: bomba atomica nu a fost construita pt a pastra pacea, a fost construita exact pentru scopul pentru care a si fost folosita. daca nu ai incredere in descoperiri stiintifice, poate ar trebui sa lasi deoparte telefonul mobil si internet-ul


rosu1974

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Octombrie 2008, ora 23:27

Dat fiind faptul ca acceleratorul are probleme inca de la bun inceput poate fii un semn precum ca nu ar trebui sa mearga deloc. Eu cred intr-o forta mai mare decat mintea tuturor cercetatorilor care nu v-a lasa sa mearga ceva care nu este bun ptr omenire. Daca ma intrebati de ce Dumnezeu a lasat oamenii de stiinta sa creeze bomba atomica? Nu cred ca a avut vreo legatura. Dumnezeu ii da omului putere, dar si discernamant sa poata decide ce face cu puterea asta, in alta ordine de idei uneori omul isi face singur rau. Vezi defrisarile din tara noasta care aduc inundatii. Asta ar trebui sa le dea de gandit si fizicienilor si altor oameni de stiinta. Oricum nu toate descoperirile sunt bune. Si telefonul mobil si netul sunt daunatoare, chiar daca sunt necesare si uneori folositoare.


versor8

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Octombrie 2008, ora 10:22

eu cred ca e o mare prostie omeneasca. nu stiu ce sa mai inventeze. suntem bine asa cum suntem. in loc sa investeasca atatia bani intr-un experiment atat de periculos, mai bine ar ajuta oamenii din lumea a 3-a. dar cum nu au nimic de castigat daca ajuta saracii oameni, e clar ca ii intereseaza experimentul. eu sper din tot sufletul sa nu le iasa. sa termine dracu, cu atatea experimente periculoase daca nu vor sa sfarsim cu totii intr-o mare gaura neagra.


Fosta membra 9am.ro

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Octombrie 2008, ora 10:43

Mi se pare o prostie cu acceleratorul,avand in vedere ca poate pune in pericol omenirea.


pisti2004

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Baia Mare

Postat pe: 22 Octombrie 2008, ora 11:06

sa ne bucuram ,sa ne intristam,oare ce va fii??oare cum va fii?? imi face impresia ca la nivele mai inalte cineva se joaca cu noi


cretzulino

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Octombrie 2008, ora 13:50

ma fratici, cine zice ca acceleratorul asta e un pericol pt omenire? chiar este. sau vorbiti si voi despre el ca invitatele din emisiunea de dimineaata de la radio despre vagin, care credeau ca e ceva racord de la chiuveta, si ii spuneau moderatorului ca au si ele nevoie de o reparatie.
Si daca ar fi, chiar vreti ca voi si copii vostri si copii copiilor vostrii sa traiti tot ca in epoca de piatra. Deschideti-va mintea si lasati sa se destepte sau sa renasca curiozitatea si inocenta pe care o aveati cand erati mici, si mai lasati deoparte ziua de azi si de maine, mancatul, bautul si f___ul. Mai exista si altceva pe lumea asta.
Nu v-ati gandit ca poate viata e ca sa experimentezi, sa cunosti? poate ca nu e facuta doar ca sa incerci ca sa fi fericit?
Iar isteata cu bomba atomica: nu bomba atommica a fost descoperita ci procesul, reactia care sta la baza. Inventatorul, de fapt primul observator al procesului, savant desigur, deci un tip mai destept decat noi, care a citit la viata lui multe chestii nu doar fizica, a fost un om credincios.
Si legat de oamenii de stiinta: eu nu am vazut oameni de stiinta (si ma refer la cei care au descoperit, observat lucruri din univers) rai, diabolici, care vreau sa distruga lumea. Tot aia ca CEI CARCOTASI DE FATA au folosit invataturile in scopul PROFITULUI PERSONAL!
Marius de la Cluj
ps: imaginativa cum ar arata lumea azi, daca nu s-ar fi folosit descoperirea ce a stat la baza realizarii bombei atomice. e un exercitiu de presupune cunostinte de fizica, gandire logica si cercectare. Va provoc inteligenta, si mandria de oameni.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 22 Octombrie 2008, ora 16:32

e o mare prostie acest accelerrator si mai prosti sunt si cei care spun k o sa descopere marele mister al formarii acestui munte de prostie care se numeste pamant


sndgl73

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Octombrie 2008, ora 00:18

Acceleratorul de particule ca experiment în sine nu cred cã ar reprezenta un pericol atat de mare ; faþã de adevãratele pericole care ne înconjoarã cu adevãrat . Lumea se schimbã , lucrurile evolueazã ...ºtiinþa nu poate sã rãmânã pe loc fie cã ne temem sau nu. Jules Verne aeste doar un exemplu cu fabuloasele lui cãlãtorii pe Lunã sau cu mijloace tehnice , atunci imaginare , dar în final valabile.
Egreu de acceptat o schimbare nouã, radicalã pentru fiecare dintre noi dar evoluþia nu poate fi opritã. Singurul lucru este sã sperãm cã joaca asta va fi cu adevãrat beneficã pentru noi ºi viitorul copiilor noºtri.


bogiuilie

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Octombrie 2008, ora 09:49

Cand se ajunge la perfectiune urmatorul pas e autodistrugerea.Raman la parea ca cei ce ce lucreaza la acest proiect stiu ce fac.


buburuzapower

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Octombrie 2008, ora 17:28

Da ei chiar nu inteleg ca daca s-a oprit acest experiment din nu's ce motiv trebuie sa ramana oprit? Sa nu-i mai dea drumul ce naiba vrem sa traim oricum ar fi, bine, rau!!!
Orice am face noi, ei tot vor da drumul la bomba aia. Cretiniiiiii


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 09:46

Toata lumea doreste energie . Experientele de la CERN , deschid calea catre surse abundente si ieftine de energie . Numai fraierii pot lua in deradere aceste experiente . Manelisti care nu pricep nimic


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 13:23

De la: laurakidgirlie, la data 2008-10-21 18:49:43desi, au oprit acceleratorul faimos din cauza unor scurgeri de heliu, cercetatorii s-au gandit sa-l lanseze astazi cu surle si trambite in prezenta presedintelui elvetian Pascal Couchepin si a premierului francez François Fillon. Ei sunt insotiti de ministrii Stiintei si Cercetarii din statele membre ale Centrul European pentru Cercetari Nucleare.....mare lansare mare!!!
chiar credeti ca odata ce va fi repus in functioune va fi sfarsitul lumii? chiar acum am vazut pe realitatea scris mare bolduit :SFARSITUL LUMII, AMANAT " !!!
MI SE PARE PUTIN EXAGERAT...


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 13:23

si l-au lansat la apa?functioneste sau merge?


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Februarie 2009, ora 02:20

Va fi bine dupa ce...
Se vor face nave spatiale cu ceea ce se va descoperi acolo. Se vor deplasa cu viteze de citeva zeci de ori mai mari ca cele de acum.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Februarie 2009, ora 02:21

Dar intii elvetienii vor emigra la noi... dupa experiment.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
| Varianta pentru tiparire a topicului Acceleratorul de particule de la CERN, inaugurat oficial
Mergi la: