back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Obama vs. mccain: cine va fi noul presedinte al sua?

 


 
 
silena

30 mesaje
Membru din: 3/07/2008
Postat pe: 17 Octombrie 2008, ora 10:40

Toate sondajele il arata pe Obama invingator. Ar putea Mccain sa mai schimbe ceva?

Raporteaza abuz de limbaj
marcelcretu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Octombrie 2008, ora 15:44

eu cred ca mcain are toate sansele sa castige alegerile cu toate ca sondajele de opinie il arata pe obama invingator care american vrea un musulman presedinte??


Enator

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Mures

Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 13:34

Aveti dreptate si eu sunt de aceeasi parere. Oricum musulmanii au infectat toata europa si america. sunt singurii care nu se pot adapta unei culturi, ci vor sa o impuna pe a lor.

Eu sper ca McCain sa castige, altfel va fi dezastru pentru politica internationala.

IAr Obama l-a avut mentor pe Farakan, as vedea eu la el ideologii democratice cu un asa mentor:(


penciu_miha

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 31 Octombrie 2008, ora 11:05

McCain presedinte


toma_calin86

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 31 Octombrie 2008, ora 11:09

Imi pare rau dar, indiferent de ceea ce se intampla cu Europa si Romania in cazul in care ar castiga Obama, daca economia SUA ar ajunge la pamant, administratia americana nu va mai avea capacitatea de a implementa orice fel de politica la nivel international.
Spaima romanilor nu este indreptatita. Daca sunteti (keepin in line with the trend just for being seen as being in lin), atunci puteti crede ca Obama chiar nu e pregatit, ca este musulman, ca una, ca alta. Va sugerez sa va informati si din altceva decat din media pro-republicana.


valeriughimpu2008

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 31 Octombrie 2008, ora 13:06

Parerea mea este ca Dl Barack Obama ar fi cel mai bun si mai potrivit pentru Presedintia Statelor Unite ale Americii, deoarece doreste retragerea trupelor din Irak, pe cand rivalul sau republicanul Dl. John McCain doreste mentinerea trupelor in Irak - www.realitatea.net/john-mccain-promite-o-victorie-in-irak-pana-i... , . In plus www.antena3.ro/stiri/externe/republicanul-john-mccain-promite-ca... . Toate acestea prezenta militarilor in Irak si campania de eliberare a poporului cubanez vor duce la costuri mari , perturbarea si mai grava a economiei mondiale si mentinerea si acutizarea conflictelor pe plan mondial.
Democratul Barack Obama doreste retragerea trupelor din Irak ceea ce este de asteptat de multa vreme - a spus ca din 2009 va retrage soldatii din Irak ceea ce va duce la adevarata Pace, la linistirea apelor, la incetarea razboiului din Irak, la rezolvarea pe cale pasnica a problemelor, la reducerea drastica a costurilor si cresterea economiei, la evitarea situatiilor de criza. Actuala criza mondiala a avut drept cauze principale escaladarea cheltuielilor pe razboare (armament, trupe, etc.). Cel mai bine este ca lucrurile sa se rezolve pe cale pasnica, evitandu-se conflictele, razboaiele, inarmarile.
Inca ceva, in alta ordine de idei, chiar si in povestea presupusilor extraterestri , este bine sa fim pacifisti. Ca doar n-or veni sa ne invadeze planeta (asa cum sunt multe scenarii alarmiste, filme SF, etc.). In fata OZN-urilor este bine sa fim calmi, aratand dorinta de a afla motivele prezentei lor pe Terra, de a le arata dezvoltarea omenirii pe plan stiintific, economic, spiritual. Indiferent de scopul vizitei lor trebuie sa aratam ca suntem pacifisti, prietenosi si doar daca si numai daca prin absurd ar declara intentii ostile planetei si nu am reusi sa-i convingem pe cale pasnica sa incercam sa le demontam intentiile canalizandu-i intr-o alta directie. Am spus prin absurd, deoarece extraterestrii daca au reusit sa strabata atata cale pana aici inseamna ca sunt foarte inteligenti si evoluati d p d v tehnologic , ca doresc sa ne cunoasca mai bine si daca au ajuns la aceste performante inseamna ca nu si-au cheltuit resursele pe conflicte si ca au ajuns la un nivel ridicat de intelepciune, de cultura si nu-si pierd vremea punandu-si mintea cu niste biete fiinte pamantene pe care daca ar dori le-ar strivi imediat fara sa mai zicem nici passssss. Asa ca asta cu invazia extraterestrilor, cu programele americane de aparare sunt simple scenarii pure SF pentru a mai face niste experimente, cheltuieli in plus (asa cum au facut cu nu stiu ce program dupa filmul Razboiul Stelelor).
Inca ceva: Dupa unele descoperiri, ale Amiralului Richard Byrd s-a constatat ca Pamantul este gol si locuitorii lumii din Pamant sunt pacifisti si impotriva folosirii armelor nucleare, a experimentelor si testelor nucleare - www.ziua.ro/display.php?id=57196&data=2001-01-24 , 2012en.wordpress.com/category/descoperiri-incredibile/pamantul-gol/ , top-secret.ablog.ro/2008-10-20/civilizatia-din-interiorul-terrei.html
Am facut acesta lunga paranteza pentru a se intelege ca , chiar si presupusii locuitori ai civilizatiilor subpamantene sunt dornici de pace, sunt pacifisati si doresc sa fie Pace pe intreaga planeta, sa incetam cu inarmarile si cu conflictele care nu aduc nimic bun , conflictele nu fac nimic altceva decat ca duc planeta la distrugere si nu vom mai avea de niciunele.
Acum sa revenim cu picioarele pe pamant la viata de zi cu zi spunand atat: Sa inceteze orice razboaie pe pamant ! Ele nu aduc nimic bun , ele doar distrug si vom ramane intr-un imens desert daca vom mai continua asa.
Asa ca, razboaiele , conflictele sa fie lasate deoparte, aruncate definitiv la gunoi, abandonate complet, lasand locul intelepciunii, Pacii, Rezolvarii pe Cale Pasnica a problemelor si acolo unde nu se poate, dupa caz mergand la anihilarea opiniilor adfvessarului, devierea doleantelor distructive ale adversarului prin "anestezierea" lui, "anestezierea" convingerilor lui si gasind alte cai pasnice pentru a-l convinge ca nu e bine ce vrea sa faca. Daca vrem se poate.
Aceasta va fi o arta a negocierii, aici trebuie oameni specializati in arta negocierii, a convingerii, a luptei cu armele convingerii, tariei argumentelor, etc.
Deci, revenind la ideea de baza a articolului, dupa parerea mea, Dl. Barack Obama este persoana potrivita pentru a deveni Presedintele Statelor Unite ale Americii. Sa-i uram Succes in Campania Electorala !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Valeriu Ghimpu - Bucuresti


rgcampina

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Campina

Postat pe: 31 Octombrie 2008, ora 15:10

Sunt convins ca americanii nu sunt pregatiti sa aleaga presedinte o femeie sau un om de culoare, indiferent ce spun mesajele. Si nu vor alege!
Lumea are nevoie de un stapan si numai SUA pot fi acest stapan, conduse de republicani. Obama este un dandy...

G. RADU


acsor2002

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 31 Octombrie 2008, ora 19:42

Iese Mccain fara nici un dubiu.

Sorin


marianarmarica

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 04:25

Eu sper sa castige Obama, deoarece "pare" sa poata si sa vrea sa faca ceva. McCain s-a chinuit decenii sa ajunga presedinte, cu toata experienta lui in viata ... si nu a fost capabil. In plus ideile vechi raman tot idei vechi fiindca omul nu se schimba niciodata radical. Iar in privinta culorii pielii lui Obama ... hai sa fim seriosi. In ce perioada ne aflam? Tot oameni suntem, indiferent de culoarea pielii. Hai sa trecem peste rasism si sa mergem mai departe ! Tocmai oamenii care inca mai sunt rasisti impiedica evolutia. Daca stau vara la mare 3 luni zilnic pe plaja e normal sa ma bronzez (chiar destul de mult ) incat sa ajung mulatra (am vazut caz real de bronzare excesiva vara care tocmai a trecut) si asta nu schimba cu nimic ceea ce sunt. In privinta conceptiilor lui Obama, el a trait in ambele "lumi": de "albi' si "negri", deci nu conteaza culoarea.
Eu cred ca merita o sansa !


wind27gis

39 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Focsani

Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 11:37

majoritatea americanilor voteaza cu Obama. am rude in America si ele spun ca oamenii pe el il vor vota. sloganul lui si campania pe care a dus-o a fost si este una dintre cele mai bune.... s-a impus foarte bine printre alegatori... pe noi ca romani, nu stiu cat ne va afecta faptul ca iese Obama sau Mccane.... tot la capatul pamantului suntem si tot groapa de gunoi a lumii vom ramane....


wind27gis

39 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Focsani

Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 11:37

pardon... McCain


mihai_suhani

68 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Satu Mare

Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 13:52

Mc Cain,oricat s-ar atradui sa arate contrariul,ramane un om batran,depasit,uzat fizic si mai ales psihic,un conservator care are doar prezent si nu-l prea intereseaza viitorul. Obama indiferent de religia pe care o practica e tanar,energic,are viitor,e ceea ce cred ca-si doresc in acest moment americanii. Alegandu-l pe Obama americanii vor demonstra odata pentru totdeauna ca nu sunt un popor rasist si asta va fii in folosul lor. Indiferent de culoarea pielii ei trebuie sa-l aleaga pe cel mai bun.


Fosta membra 9am.ro

19 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Noiembrie 2008, ora 17:28

Valeriu, esti de belea! Imi placi la nebunie ..... in nebunia ta!
Cu ce umpli tu o pagina intreaga la debate-ul "obama vs mc cain"?
Cu ozn-uri, oameni din pamant si pitici din scorburi !!!>......
Tu te mai controlezi macar asa, din cand in cand?
N-o face pt ca ti-am spus eu.... Fa-o pt ca e cazul, buddy!
Hai pa!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 13:17

De la: silena, la data 2008-10-17 10:40:18Toate sondajele il arata pe Obama invingator. Ar putea Mccain sa mai schimbe ceva?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 13:17

De la: wind27gis, la data 2008-11-03 11:37:04majoritatea americanilor voteaza cu Obama. am rude in America si ele spun ca oamenii pe el il vor vota. sloganul lui si campania pe care a dus-o a fost si este una dintre cele mai bune.... s-a impus foarte bine printre alegatori... pe noi ca romani, nu stiu cat ne va afecta faptul ca iese Obama sau Mccane.... tot la capatul pamantului suntem si tot groapa de gunoi a lumii vom ramane....


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 13:17

De la: marianarmarica, la data 2008-11-03 04:25:11Eu sper sa castige Obama, deoarece "pare" sa poata si sa vrea sa faca ceva. McCain s-a chinuit decenii sa ajunga presedinte, cu toata experienta lui in viata ... si nu a fost capabil. In plus ideile vechi raman tot idei vechi fiindca omul nu se schimba niciodata radical. Iar in privinta culorii pielii lui Obama ... hai sa fim seriosi. In ce perioada ne aflam? Tot oameni suntem, indiferent de culoarea pielii. Hai sa trecem peste rasism si sa mergem mai departe ! Tocmai oamenii care inca mai sunt rasisti impiedica evolutia. Daca stau vara la mare 3 luni zilnic pe plaja e normal sa ma bronzez (chiar destul de mult ) incat sa ajung mulatra (am vazut caz real de bronzare excesiva vara care tocmai a trecut) si asta nu schimba cu nimic ceea ce sunt. In privinta conceptiilor lui Obama, el a trait in ambele "lumi": de "albi' si "negri", deci nu conteaza culoarea.
Eu cred ca merita o sansa !


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 13:18

De la: silena, la data 2008-10-17 10:40:18Toate sondajele il arata pe Obama invingator. Ar putea Mccain sa mai schimbe ceva?


| Varianta pentru tiparire a topicului Obama vs. McCain: Cine va fi noul presedinte al SUA?
Mergi la: