David Popovici, desemnat înotătorul anului de „Swimming World”

Anul 2022 poate fi cu ușurință numit un an de glorie pentru sportivul David Popovici. Acesta a cules la propriu medaliile de aur de la mai toate competițiile. Și toate acestea datorită talentului său, foarte multă muncă și ambiție. Rezultatele lui David Popovici au fost atât de strălucite în acest an, încât tânărul a ajuns printre cei mai buni sportivi ai lumii, nu doar ai ţării.

David Popovici s-a întors recent în țară după ce a participat la Mondialele de bazin scurt din Australia, unde a cucerit medalia de argint, la proba de 200 de metri liber. La proba de 100 de metri liber s-a clasat pe locul patru, dar a stabilit un record mondial la juniori.

"A fost un concurs pentru care ne-am pregătit foarte puţin, am avut foarte puţină pregătire în bazin de 25 de metri, care e foarte diferit pentru cunoscători. Pentru cei care nu ştiu, vă spun eu acum şi o să vă confirme toată lumea", a declarat David Popovici.