Partida a durat doua ore si 35 de minute, scrie MEDIAFAX.

Meciul Simonei Halep era programat pe trenul al treilea al complexului national de tenis de la Beijing, dar organizatorii l-au mutat pe arena centrala. Sportiva romana a intrat pe teren cu un bandaj la coapsa stanga, semn ca accidentarea suferita de ea in partida anterioara continua sa-i faca probleme. Iar Halep a abordat intalnirea cu Petkovici jucand cu economie de energie.

Cele doua sportive au avut o evolutie simetrica in primul set. Ele si-au castigat serviciul in primele doua ghemuri, apoi cand Halep a facut break, la 1-1, adversara ei a obtinut imediat rebreak-ul. La 3-3, situatia s-a repetat si dupa o alta serie de servicii castigate, s-a ajuns in tie-break, in care Simona a accelerat jocul si a castigat la 4.

Desi initial nu a parut atat de afectata de problemele de la coapsa, Halep a cerut interventia fizioterapeutului dupa primul set. In cel de-al doilea set, romanca a condus cu 2-0, dar Petkovici a castigat apoi cinci ghemuri al rand, pe fondul unei caderi in jocul Simonei, probabil din cauza accidentarii. Halep a incercat sa scurteze punctele, a riscat lovituri decisive si a gresit de multe ori. Desi parea un set pierdut clar, sportiva din Constanta nu a renuntat si a egalat la 5, insa nu a putut apoi sa o opreasca pe jucatoarea germana sa se impuna cu 7-5.

Setul decisiv a avut o desfasurare palpitanta. Mai intai, Halep a condus cu 4-0, lasand impresia ca nu o mai supara piciorul. Petkovici a anulat break-urile romancei si s-a apropiat la 4-3, dar Simona a urcat scorul la 5-3, dupa un rebreak, si a servit pentru meci. Petkovici a castigat pe serviciul adversarei si a egalat la 5, apoi s-a ajuns din nou in tie-break. Ultimul joc al meciului a fost la discretia Simonei Halep, care nu a cedat decat un punct.

Astfel, Halep s-a calificat in sferturi, dar numarul greselilor nefortate, 61 fata de 44 Petkovici, si cel al dublelor greseli, 8-4, reprezinta motive de ingrijorare pentru partida viitoare. Accidentarea la coapsa si alte dureri pe care l-a acuzat la spate ii afecteaza serviciul Simonei, dar si deplasarea in teren. Joi, ea a alergat cu greutate si a renuntat de multe ori sa joace mingi care presupuneau un efort ridicat.

Tot joi, Simona Halep ar urma sa evolueze in turul doi al probei de dublu de la Bejing, alaturi de Raluca Olaru, o partida amanata o zi, din cauza ploii. Insa este posibil ca a doua jucatoare a lumii sa renunte la aceasta intalnire. La simplu, in mansa urmatoare a competitiei de categorie Premier Mandatory, Halep va evolua impotriva invingatoarei din meciul Ana Ivanovici (Serbia), locul 9 WTA si cap de serie numarul 9 si Seabine Lisicki (Germania), locul 25 WTA.

Calificarea in aceasta faza este recompensata cu un premiu de 107.750 de dolari si 215 puncte WTA.