Tăriceanu consideră că prelungirea stării de alertă este o „tragere de timp” din partea Guvernului Orban, pentru a evita această moțiune de cenzură. De asemenea, liderul ALDE a anunțat că moțiunea va fi depusă la 1 septembrie.
„Moţiunea întârzie să apară, pentru că în discuţiile pe care le-am avut cu preşedinţii Ciolacu şi Ponta am convenit că nu e oportun să depune moţiunea de cenzură în perioada stării de alertă, iar acesta este unul dintre motivele pentru care credem că PNL, tot timpul, trage de timp pentru a evita depunerea unei moţiuni. La toamnă acest lucru nu mai poate fi evitat. Această politică este străvezie şi pentru noi. PNL încearcă s-ă-şi acopere gafele, să-şi acopere erodarea permanentă pe care o are în plan politic cu prelungirea acestei stări de alertă. Nu cred că starea de alertă va putea fi prelungită la infinit. Deci planurile lor… Sigur că pot găsi o portiţă, dar la toamnă nu se mai poate întârzia cu depunerea moţiuniii de cenzură dincolo de 1 septembrie”, a declarat liderul ALDE.
Tăriceanu spune că viitorul Guvern nu va fi de uniune națională și nici unul politic.
„Nu văd necesar un politic, nu văd necesar să aibă o singură misiune – organizarea liberă a alegerilor locale şi parlamentare. Nu aş merge pe guvern de uniune naţională, pentru că negocierile sunt extrem de anevoiase. Nu aş merge pe un guvern politic”, a mai declarat Călin Popescu Tăriceanu, potrivit Mediafax.
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului Tăriceanu anunță când va fi depusă moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Orban: „Nu se mai poate întârzia”.