Guvernul Marii Britanii a anunțat joi că a luat decizia de a îngheța activele a șapte oameni de afaceri din Rusia, printre care se numără Roman Abramovici, Igor Sechin, Oleg Deripaska și Dmitri Lebedev. Oligarhii ruși au fost incluși pe lista de sancțiuni. Premierul Boris Johnson a afirmat că nu pot să existe paradisuri fiscale pentru persoanele care au susținut invazia Rusiei în Ucraina.
„Sancțiunile de astăzi sunt cel mai recent pas în sprijinul de neclintit al Regatului Unit pentru poporul ucrainean. Vom fi nemiloși în urmărirea celor care permit uciderea civililor, distrugerea spitalelor și ocuparea ilegală a aliaților suverani", a spus Johnson.
Guvernul a fost constrâns să îl penalizeze pe afaceristul Roman Abramovici, care a anunțat la începutul acestei luni că vinde clubul de fotbal FC Chelsea. Abramovici ar avea legături foarte apropiate cu președintele rus, Vladimir Putin, însă oligarhul ar fi negat acest lucru. Roman Abramovici, în vârstă de 55 de ani, are o avere netă estimată la 9,4 miliarde de lire sterline și deține clubul Chelsea din anul 2003.
Roman Abramovici a anunțat la începutul lunii că vinde Chelsea
La începutul lunii martie, Roman Abramovici a anunțat că scoate la vânzare clubul de fotbal pe care îl deține. Anunțul a fost făcut după ce sancțiunile și restricțiile europene la adresa Rusiei și oamenilor de afaceri ruși au început să vină una după alta, iar economia rusească a început să întâmpine dificultăți.
Într-un comunicat publicat pe site-ul clubului de fotbal Chelsea, patronul acestuia a spus că „decizia a fost incredibil de dificilă”.
„Am luat mereu decizii ținând cont de interesele clubului. În actuala situație, am decis, prin urmare, să vând clubul. Cred că acest lucru este în interesul clubului, fanilor, angajaților, dar și sponsorilor și partenerilor. Vânzarea nu se va face rapid, dar va urma procedurile legale. Nu voi cere plătirea împrumuturilor”.
Între timp, Abramovici ar fi cedat administrarea Chelsea fundației sale caritabile, imediat după atacul Rusiei asupra Ucrainei. Miliardarul elvețian, Hansjorg Wyss, a declarat pentru un ziar local că i s-a oferit oportunitatea de a cumpăra clubul Chelsea. Acesta a spus că Abramovici ar fi vrut să scape rapid de Chelsea după ce sancțiunile din Parlamentul de la Londra l-au luat cu asalt. Opoziția laburistă l-a criticat pe Boris Johnson pentru faptul că guvernul britanic a întârziat cu sancțiunile contra lui Abramovici.
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului Guvernul Marii Britanii a decis să înghețe averea mai multor oligarhi ruși, printre care și Roman Abramovici.