Potrivit Ziua, Unirea a fost mai activa in debutul meciului, dar dupa un sfert de ora, CFR a echilibrat disputa si a preluat initiativa, ratand si prima ocazie la poarta lui Stelea, prin fundasul Cadu, care a trimis cu capul peste transversala (14). Primul sut pe spatiul portii este semnat de Culio (19), dar "veteranul" Unirii (Stelea) e la post. Stelea se remarca la sutul centrare al lui Panin, pe care il scoate de sub bara (22) si retine fara emotii mingea trimisa de Culio (30). Stelea are o interventie formidabila in min. 31, cand respinge peste poarta mingea sutata de Ruiz si deviata de un fundas. Unirea, la care apaticul Stancu a fost schimbat cu Onofras dupa numai 33 de minute, a avut si ea o sansa de gol, dar mingea centrata de Brandan (38) l-a gasit prea in fata pe Galamaz, acesta nereusind sa trimita spre poarta.

La pauza, scorul era egal, 0-0, meciul fiind unul care ne-a aratat doua echipe obosite, care "trageau de ele" pentru a cuceri ultimul trofeu. Mai intai a punctat CFR-ul, Diego Ruiz marcand pentru 1-0 cu un voleu de la marginea careului. Neasteptat, Unirea a egalat in minutul 59, cand Danalache a pivotat in careul clujenilor si l-a invins pe Stancioiu cu un sut sec, reechilibrand balanta: 1-1. Peste numai cinci minute, Semedo a "inchis" tabela la o eroare a defensivei Unirii, Stelea respingand gresit, chiar in picioarele atacantului lui CFR: 2-1, relateaza Romania Libera.

CFR Cluj a devenit astfel, la 101 ani de la infiintare, lidera Romaniei: dupa titlul cucerit miercuri, in urma victoriei cu U Cluj si Cupa Romaniei Timisoreana, competitie pe care si-au adjudecat-o dupa un 2-1, in finala, cu Unirea Urziceni.

Insa acesta nu este un eveniment remarcabil numai pentru echipa, ci si pentru antrenorul Ioan and one, care a cucerit sambata, pentru a patra oara in ultimii sase ani (2003, 2004, 2005 si 2008), trofeul care recompenseaza echipa invingatoare in cea de-a doua competitie interna. In clasamentul tehnicienilor care au pus cel mai des mana pe Cupa Romaniei, Andone l-a egalat pe legendarul Emeric Ienei. Daca primele trei cupe au fost ob- tinute de „Falcos“ cu Dinamo, un club cu traditie in castigarea de trofee, acum performanta CFR-ului reprezinta o premiera si reinnoada sirul succeselor pentru formatiile din provincie. Evenimentul Zilei scrie ca „Ando“ era pana sambata seara ultimul tehnician care reusise eventul in Liga I, cu Dinamo, in 2004.