Reprezentativa masculina de polo a Romaniei a fost invinsa, deunazi, de Serbia, la Belgrad, in ultima partida din Grupa A a Europenelor, scor 13-5 (4-2, 2-1, 4-1, 3-1). Tricolorii s-au descurcat cat de cat doar in primele doua reprize, cand au limitat proportiile scorului, 2-4 pentru "plavi", si in partea secunda, cand a fost 2-1 pentru adversari. In ultimele doua parti ale jocului, baietii nostri n-au reusit sa mai inscrie decat de doua ori. Jucatorii pregatiti de Vlad Hagiu s-au clasat pe locul 3 in grupa si vor disputa sfertul de finala azi, de la 21.00, contra Italiei, formatie clasata pe locul doi in Grupa B.

Pentru celalalt loc in semifinale se vor confrunta Spania (locul 2 in Grupa A) si Grecia (locul 3 in Grupa B). Direct calificate in semifinale sunt deja reprezentativele Serbiei si Ungariei, castigatoare ale celor doua grupe preliminarii ale Campionatului European de polo de la Belgrad. Invinsele din sferturile de finala vor disputa partide de clasament, pentru locurile 5-6.