La fel ca si Steaua (0-0 la Timisoara), ND Gorica - nimeni alta decat gruparea pe care Dica&comp a depasit-o cu 2-0 in mansa intai a turului doi preliminar al Ligii Campionilor - nu a izbutit decat o remiza, 0-0, pe terenul echipei CMC Publikum, in etapa de debut a campionatului sloven. Meci in care (inaintea sosiri la Bucuresti pentru returul Ligii, programat maine, de la ora 20.30, pe stadionul National) formatia antrenata de Pavel Pinni a evoluat in formula: Simcic - Pitamic, Srebrnic, Suler - Dedic, N. Kovacevic, Zivec, Jokic, Demirovic - Ranic (Rexhaj, 73), Sturm (Matavz, 85).

Start cu stangul al belgienilor de la Standard Liege

Surprinzator sau nu, viitoarea adversara (mai mult ca sigur) a Stelei din turul trei preliminar al Ligii Campionilor, Standard Liege, a pasit cu stangul in noua editie a campionatului belgian, fiind invinsa duminica, scor 2-1 (2-1), pe terenul celor de la Lokeren. Gazdele au deschis scorul in minutul 14, in urma autogolului lui Kovalenko, insa Standard a reusit sa egaleze in minutul 27 prin Geraerts, pentru ca apoi Lokeren sa inscrie golul victoriei cu doua minute inainte de pauza, prin Overmeire (min.43). Dar iata "11-le" utilizat de cei din Liege in acest joc: Renard - Costa, Deflandre, Matias, Sarr - Defour, Dembele (83 Dupre), Geraerts, Jovanovic (66 Bouchouari) - Rapaic, Kovalenko. Alte rezultate: FC Bruges - La Gantoise 5-0, Genk -Waregem 3-1, Anvers - Beveren 1-0, Mouscron - CS Bruges 2-1, Charleroi - Lierse 0-0, FC Brussels - Mons 1-0, Saint-Trond - Anderlecht 2-4, Westerlo - Roulers 2-1.

"Ros-albastrii", spionati de "principalul" Bostkamp

Apropo de Steaua si de viitoarea ei rivala din turul trei preliminar al Ligii Campionilor, Standard Liege, sa mai spunem ca tehnicianul acestei formatii, olandezul Johan Bostkamp (convins si el ca romanii vor fi viitorii adversari din competitia ce da unda "verde" patrunderii in grupe), va veni sa spioneze echipa lui Olaroiu la jocul-retur cu Gorica (din turul preliminar al Ligii). De asemenea, Bostkamp este decis sa asiste si la meciul de sambata, Steaua - Universitatea Craiova, din etapa a doua a Ligii I. In zadar - credem noi - pentru ca, mult mai bine cotata decat Standard Liege, formatia din Ghencea pare sa fie scutita de emotii prea mari in tentativa ei de a patrunde in careul de asi al grupelor.

Altfel, incepand de ieri, FC Steaua a pus in vanzare biletele pentru partida retur cu slovenii de la ND Gorica, din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor, programat maine (ora 20.30), pe stadionul National din Complexul Sportiv "Lia Manoliu". Preturile tichetelor sunt: 30 RON la Tribuna 0, 20 RON la Tribuna I, 10 RON la Tribuna a II-a si 5 RON la Peluze.