Golul adversarei lui CFR Cluj din Grupa A a Ligii Campionilor a fost marcat in minutul 27 de internationalul ivorian Didier Drogba, in timp ce pentru echipa vizitatoare a inscris prin Akinbiyi (70).

Antrenorul londonezilor, Luiz Felipe Scolari, a folsosit urmatoarea fomula : Cudicini - Ferreira, Alex, Ivanovic, Bridge - Mineiro - Kalou, Belletti (Lampard 25), Deco (Mikel 46) Malouda - Drogba (Di Santo 68).

In urma acestui rezultat, Burnley, locul 5 in divizia secunda, s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Ligii, competitie in care Chelsea a disputat in editia precedenta ultimul act, unde a fost invinsa de rivala Tottenham Hotspur.

Tot miercuri s-au mai disputat partidele TOTTENHAM-Liverpool 4-2 (Pavlyuchenko 38, 52, F. Campbell 42, 45 / Plessis 49, Hyypia 63) si Sunderland - BLACKBURN ROVERS 1-2 (Jones 70 / Santa Cruz 64, Bardsley 69-autogol). Echipele scrise cu majuscule s-au calificat in sferturi.

Celelalte echipe calificate in sferturile de finala ale Cupei Ligii Angliei sunt Manchester United, Arsenal, Watford, Stoke City si Derby County.