Nationala de handbal a Romåniei a pierdut medalia de bronz la Campionatul Mondial din Franta. Infrångerea de ieri cu Germania (35-36) a adåncit si mai mult rana facuta de esecul dureros suferit in semifinale cu Rusia (20-30).

Echipa feminina de handbal a Romaniei a pierdut finala mica a CM din Franta, fiind infranta in prelungiri de reprezentativa Germaniei. Fetele antrenate de Gheorghe Tadici au platit tribut lipsei de concentrare din finalul intalnirii. In prima repriza, incheiata 18-11 in favoarea noastra, ele au dat impresia ca se joaca cu adversarele pe care le invinsesera si in faza grupelor. Ce s-a intamplat insa in partea secunda a fost de domeniul incredibilului. Tricolorele au adormit, iar nemtoaicele au taxat fiecare greseala si s-au apropiat amenintator. Ele mai aveau de recuperat trei goluri cu tot atatea minute inainte de sfarsitul timpului regulamentar. In ultimele 30 de secunde, elevele lui Tadici aveau avantaj de un gol si posesia mingii. Au comis fault in atac, iar Germania a trimis meciul in prelungiri. Cele zece minute suplimentare au consfintit superioritatea psihica si fizica a adversarelor noastre.

N -au rezistat tavalugului rusesc
Entuziasmul care a cuprins echipa dupa sfertul de finala cu Franta, neinspiratia totala si mai ales oboseala dupa un meci epuizant din toate punctele de vedere au facut ca echipa noastra sa fie surclasata de Rusia. Campioana mondiala a avut un meci mai usor decat se astepta, iar problema invingatoarei nu s-a pus nici un moment. Rusoaicele au facut ce au vrut cu fetele noastre din primul pana in ultimul minut, iar diferenta de zece goluri spune totul. Antrenorul Evgheni Trefilov ar fi vrut sa joace in acest penultim act al competitiei contra Frantei, dar la final e clar ca s-a speriat degeaba.