Croatia a produs surpriza serii de miercuri, prin victoria cu scorul de 3-2 in deplasare, cu Anglia, care a ratat astfel calificarea la turneul final al EURO 2008 la fotbal, locul sau fiind luat de Rusia, transmite Rompres. Meciul de pe Wembley a fos
Croatia a produs surpriza serii de miercuri, prin victoria cu scorul de 3-2 in deplasare, cu Anglia, care a ratat astfel calificarea la turneul final al EURO 2008 la fotbal, locul sau fiind luat de Rusia, transmite Rompres. Meciul de pe Wembley a fost unul de infarct, croatii conducand cu scorul de 2-0 dupa primul sfert de ora. Englezii nu au jucat nimic in prima repriza, dar au reusit egalarea dupa pauza si scorul de pe tabela le aducea calificare. Insa, Mladen Petric a marcat golul victoriei croatilor in minutul 77, iar englezii au ramas acasa, locul lor fiind luat de rusi, care s-au impus doar cu 1-0 in Andorra. Celelalte trei necunoscute inaintea ultimei etape, Portugalia, Turcia si Suedia au obtinut calificari scontate la turneul final din Austria si Elvetia. Iata participantele la EURO 2008: Austria si Elvetia, in calitate de gazde, Polonia si Portugalia (Grupa A), Italia si Franta (Grupa B), Grecia si Turcia (Grupa C), Cehia si Germania (Grupa D), Croatia si Rusia (Grupa E), Spania si Suedia (Grupa F), Romania si Olanda (Grupa G). Turneul final se va desfasura in perioada 7 - 29 iunie.

Serbia - Polonia 2-2 (0-1)
Au marcat: Nikola Zigic (69), Danko Lazovic (71), respectiv, Rafal Murawski (28), Radoslav Matusiak (47).

8 Azerbaidjan 12 1 2 9 6-28 5

Meciul Serbia - Kazahstan va avea loc pe 24 noiembrie.
Meciurile dintre Armenia si Azerbaidjan nu s-au disputat din cauza situatiei politice existente intre cele doua tari.

Grupa B:
Georgia - Lituania 0-2 (0-0)
Au marcat: Audrius Ksanavicius (52), Midaugas Kalonas (90s6).

Ucraina - Franta 2-2 (1-2)
Au marcat: Andrei Voronin (14), Andrei Sevcenko (46), respectiv, Thierry Henry (20), Sidney Govou (34).

Italia - Insulele Feroe 3-1 (3-0)
Au marcat: Frodi Benjaminsen (11, autogol), Luca Toni (36), Giorgio Chiellini (41), respectiv, Rogvi Jacobsen (83).

Malta - Norvegia 1-4 (0-3)
Au marcat: Michael Mifsud (53), respectiv, Steffen Iversen (25, 28 - penalty, 45), Morten Gamst Pedersen (75).
Cartonas rosu: Andre Schembri (Malta, 67).

Ungaria - Grecia 1-2 (1-1)
Au marcat: Akos Buzsaky (7), respectiv, Vimos Vanczak (22, autogol), Angelos Basinas (59, penalty).

Cipru - Cehia 0-2 (0-1)
Au marcat: Daniel Pudil (11), Jan Koller (74).

Germania - Tara Galilor 0-0

San Marino - Slovacia 0-5 (0-1)
Au marcat: Lubomir Michalik (42), Filip Holosko (51), Marek Hamsik (53), Marek Cech (57, 83).

Anglia - Croatia 2-3 (0-2)
Au marcat: Frank Lampard (56 - penalty), Peter Crouch (65), respectiv, Niko Kranjcar (8), Ivica Olic (14), Mladen Petric (77).

Andorra - Rusia 0-1 (0-1)
A marcat: Dmitri Sicev (39).
Denis Kolodin (Rusia) a ratat un penalty in minutul 45s1.
Cartonas rosu: Andrei Arsavin (Rusia, 84).

Suedia - Letonia 2-1 (1-1)
Au marcat: Marcus Allback (1), Kim Kallstroem (57), respectiv, Jurijs Laizans (26).

Danemarca - Islanda 3-0 (2-0)
Au marcat: Nicklas Bendtner (34), Jon Dahl Tomasson (44), Thomas Kahlenberg (59).

Romania - Albania 6-1 (1-0)
Au marcat: Nicolae Dica (22, 70 - penalty), Gabriel Tamas (53), Daniel Niculae (63, 65), Ciprian Marica (68, penalty), respectiv, Edmond Kapllani (64).
Cartonase rosii: Curri (Albania, 61), Dede (Albania, 70).

Belarus - Olanda 2-1 (0-0)
Au marcat: Vitali Buliga (49), Vladimir Kortiko (65), respectiv, Rafael van der Vaart (89).

Slovenia - Bulgaria 0-2 (0-0)
Au marcat: Blagoi Gheorghiev (81), Dimitar Berbatov (84).
Cartonas rosu: Bojan Jokic (Slovenia, 45).

7 Luxemburg 12 1 0 11 2-23 3

Legenda: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, I - infrangeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.