BULGARIA - ROMANIA 1-0 - Putem pierde statutul de favoriti la Euro 2008 si la CM 2010
Deja calificata la turneul final, echipa nationala a Romaniei a pierdut primul meci din preliminarii, la Sofia, pe terenul Bulgariei. Pe langa conot
Deja calificata la turneul final, echipa nationala a Romaniei a pierdut primul meci din preliminarii, la Sofia, pe terenul Bulgariei. Pe langa conotatiile de orgoliu, esecul ne poate risipi sansele de a fi in prima urna valorica la tragerea la sorti a Euro 2008, dar si la sortegiul pentru preliminariile CM 2010.   Selectionerul Piturca i-a lasat in tribuna pe Nicolae Dica, Andrei Margaritescu, Gigel Bucur si Mihaita Nesu. In primul "11", el i-a preferat pe Banel Nicolita, in locul lui Florentin Petre, dar si pe Ionut Mazilu, in locul lui Ciprian Marica sau Eugen Trica.   MOMENT. Tricolorii au inceput catastrofal confruntarea de pe stadionul Vasil Levski. Velizar Dimitrov a marcat unicul gol al meciului, in minutul 6, expediind o lovitura de cap in vinclul portii lui Lobont dupa o centrare a lui Martin Petrov. Tricolorii au ripostat prin ocaziile lui Banel Nicolita si Daniel Niculae, aflati in pozitii extrem de favorabile, dar portarul Ivankov a scapat cu fata curata. Repriza secunda a fost una marcata de un joc pe contre, insa scorul nu a mai fost modificat.   RESEMNAT. La cateva minute dupa meci, selectionerul Victor Piturca a declarat: "Se pare ca baietii nu au trecut peste momentul calificarii, au intrat putin deconectati si am primit gol foarte repede. Am ratat si multe ocazii, iar cand nu reusesti sa marchezi nu poti obtine puncte. Orice meci trebuie tratat foarte serios, chiar si unul amical, ceea ce s-a si intamplat in decursul acestei perioade. Insa in acest meci am avut si ghinion, am ratat mult. Probabil daca reuseam sa inscriem, altul era rezultatul. Din punctul meu de vedere, un egal era echitabil, dar ce rost mai are sa vorbim acum? Suntem pe primul loc, il putem pierde daca nu invingem Albania. Trebuia sa vina si acest moment, sa mai si pierdem. Vor mai fi infrangeri, acesta este fotbalul". La randul sau, directorul general al FRF, Ionut Lupescu, a spus: "Daca Adi Mutu ar fi avut ocaziile pe care le-au avut atacantii nostri in aceasta seara, sigur ar fi marcat. Imi pare rau ca nu am mai aratat agresivitate. Chiar daca nu a fost o partida cu o miza deosebita, am fi putut lua un punct. Pana la urma, rezultatul e corect", a spus Lupescu.   INCIDENTE. Pe finalul primei reprize, un grup de 25 de suporteri romani de la tribuna I a stadionului Vasil Levski din Sofia a vrut sa se bata cu mai multi fani bulgari, dupa ce acestia i-au numit in mod repetat "tigani". Fanii romani s-au dus spre gardul ce separa tribuna de peluza in care se afla suporterii gazdelor, cu intentia de a trece de acest obstacol pentru a se bate, insa au fost calmati de jandarmi. In timpul ciocnirii cu jandarmii, unul dintre sustinatorii tricolorilor s-a ales cu rani la cap, fiind necesara transportarea sa la spital. Inainte de a sari sa se bata, suporterii romani le-au raspuns insultelor bulgarilor cu aplauze si scandand "Euro, Euro!". Deplasarea suporterilor romani la Sofia nu s-a mai soldat cu alte incidente.  Echipele: Bulgaria: Ivankov - Milanov, Tomasici, Tuncev, Zanev - V. Dimitrov, S.Petrov, Gheorghiev, M. Petrov (a€™90 Lazarov) - Iovov (a€™82 Telkiyski) - Berbatov. Antrenor: Dimitar Penev. Romania: Lobont - Ogararu, Tamas (a€™58 Cocis), D. Goian, Rat - Codrea (a€™82 Trica), Ov. Petre, Chivu - Nicolita, Mazilu (a€™65 Marica), D. Niculae. Antrenor: Victor Piturca Arbitru: Konrad Plautz (Austria).   mihai.igirosanu@jurnalul.ro