Bulgarii s-au sinucis. Doar 1-1 la Tirana, la capatul unui meci in care gazdele au mai avut o bara in debutul meciului si un penalty ratat in minutul 89.     Cu doua meciuri inainte de terminarea preliminariilor, bulgarii au nevoie de un
Bulgarii s-au sinucis. Doar 1-1 la Tirana, la capatul unui meci in care gazdele au mai avut o bara in debutul meciului si un penalty ratat in minutul 89.     Cu doua meciuri inainte de terminarea preliminariilor, bulgarii au nevoie de un miracol pentru a se putea califica la Campionatul European. Desi le trebuia o victorie la Tirana pentru a pastra sanse, elevii lui Dimitar Penev s-au prezentat lamentabil, mai rau decat la un meci amical.       CU BOTUL PE LABE. Spre cinstea ei, Albania a jucat la victorie din primul minut, elevii lui Otto Barici trimitand balonul in transversala dupa numai 180 de secunde de la fluierul de inceput. Pana la pauza s-a facut 1-0, dupa un autogol al lui Kisisev. Ametiti si lipsiti de vlaga, bulgarii au inceput sa preseze de abia pe final, dar reusita lui Berbatov din minutul 87 a venit prea tarziu. Mai mult, gazdele puteau castiga, insa si-au permis luxul sa rateze un penalty in minutul 89. Dupa meci, atacantul lui Tottenham i-a luat apararea selectionerului: "Penev si-a facut datoria, dar pe teren noi suntem cei care jucam. Nu trebuie blamat antrenorul". Ieri, intreaga presa de la sud de Dunare a avut acelasi ton sumbru. Potrivit ziarului Topsport, sansele de calificare sunt egale cu zero, in timp ce site-ul novinite.com crede ca nationala Bulgariei are nevoie de "un miracol de proportii epice" pentru a mai ajunge la turneul final. Si agentia Sportal pune cruce calificarii: "Nationala Bulgariei spune «La revedere» Campionatului European. Bulgaria se afla la 4 puncte de Olanda si are nevoie de doua victorii in ultimele meciuri".       Olanda, usurata     Reprezentativa Olandei a trecut cu 2-0 de Slovenia pe teren propriu, gratie golurilor lui Sneijder (a€™14) si Huntelaar (a€™88), dar spectatorii prezenti pe stadionul din Eindhoven au taxat dur evolutia "Portocalei". Elevii lui Marco van Basten au fost huiduiti la final, in conditiile in care Slovenia a dat o replica mai mult decat onorabila. "Publicul nu a fost multumit, dar nici eu. Nu am jucat bine in a doua repriza. Niciodata nu este placut sa fi fluierat de propriii suporteri, insa pot sa-i inteleg. Din punct de vedere tactic, am folosit un sistem care trebuia sa genereze un spectacol frumos. Din pacate, am avut prea putine ocazii", a declarat dupa meci selectionerul olandez.       Recunoastere     Intreaga presa olandeza de ieri a admis ca suprematia Romaniei in Grupa G este justificata. "Economicoasa echipa a Romaniei triumfa in Luxemburg si merge la Euro-2008", a titrat Voetbal International, care a mai precizat: "Romania profita de semiesecul Bulgariei si se califica la pas". La randul sau,  Voetbal Online a notat: "Romania e deja la Euro-2008. Romanii trebuie sa multumeasca in special Albaniei, care a incurcat Bulgaria de doua ori. Romania e a patra oara la un Campionat European, dupa 1984, 1996 si 2000". Cel mai important cotidian din Tara Lalelelor, De Telegraaf, a mentionat ca "Romania e acum calificata la Euro-2008, preluand ferm controlul grupei si facand un pas decisiv spre ocuparea primei pozitii la finalul preliminariilor".