Aderarea la un fond de pensii administrat privat este o optiu
Perioada de aderare la fondurile de pensii administrate privat incepe luni, se arata intr-un comunicat al Comisieide Supraveghere a Sistemului de Pensii Private.
Aderarea la un fond de pensii administrat privat este o optiune individuala a fiecaruia si se face din proprie initiativa.
Persoanele obligate sa adere sunt persoanele cu varsta de pana in 35 de ani, care contribuie la sistemul asigurarilor sociale de stat (platesc lunar 9,5 la suta CAS) si se incadreaza in prevederile art. 5 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare.
Persoanele care pot sa opteze sa adere sunt persoanele cu varsta cuprinsa intre 35 si 45 de ani si care indeplinesc, de asemenea, conditiile de eligibilitate.
Aderarea se desfasoara pe parcursul a patru luni de zile, incepand din data de 17 septembrie 2007.. La expirarea acestei perioade, persoanele care prin lege sunt obligate sa aleaga dat nu au ales un fond de pensii, vor fi repartizate aleatoriu de catre Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale - CNPAS.
Persoanele care prin lege nu sunt obligate, dar pot opta sa adere la un fond de pensii, pot sa adere in orice moment la un asemenea fond de pensii, pana la implinirea varstei de 45 de ani.
CSSPP sfatuieste cetatenii sa consulte ofertele a cat mai multor administratori autorizati de catre, sa verifice daca agentii de marketing sunt avizati precum si autorizarea administratorului, a prospectului schemei de pensii si a fondului de pensii administrat privat. Persoanele trebuie sa cireasca cu atentie prospectele schemelor de pensii prezentate de catre fiecare agent de marketing, pentru fiecare fond de pensii, si sa puneti cat mai multe intrebari despre toate acele aspecte pe care considerati ca trebuie sa fie lamurite.
Despre autor:
Sursa: Adevarul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro
-
Alexandra Stan, mărturisire emoționantă despre afecțiunea de care suferă: Nu...
Sursa: kudika.ro