Reprezentativa Braziliei a invins cu 3-0 nationala Argentinei in finala Copei America, obtinand pentru a opta oara in istorie trofeul decernat celei mai bune formatii de pe continentul american.
Lipsiti pe intreg parcursul intrecerii de vedetele
Lipsiti pe intreg parcursul intrecerii de vedetele Ronaldinho si Kaka, brazilienii antrenati de Carlos Dunga au jucat pragmatic in meciul cu Argentina, exploatand aproape fiecare ocazie avuta. Atacantul Julio Baptista a deschis scorul dupa numai patru minute de joc, autogolul argentinianului Ayala stabilind scorul pauzei la 2-0 in favoarea brazilienilor. In repriza secunda, mijlocasul Sevillei, Daniel Alves, a marcat primul sau gol in echipa nationala si a pecetluit victoria cu 3-0 a Braziliei, aflata la cel de-al doilea succes consecutiv in Copa America. Triumful echipei cariocas a fost completat si de adjudecarea titlului de golgheter al editiei din acest an a competitiei, jucatorul lui Real Madrid, Robinho ocupand primul loc in clasamentul eficacitatii cu sase goluri.