Michael Schumacher (Ferrari) a castigat Marele Premiu al Germaniei, a 12-a etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, disputat ieri pe circuitul de la Hockenheim. Schumacher a fost urmat de coechipierul sau, brazilianul Felipe Massa, pozitia a treia
Michael Schumacher (Ferrari) a castigat Marele Premiu al Germaniei, a 12-a etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, disputat ieri pe circuitul de la Hockenheim. Schumacher a fost urmat de coechipierul sau, brazilianul Felipe Massa, pozitia a treia revenindu-i finlandezului Kimi Raikkonen (McLaren / Mercedes), plecat din pole-position. Britanicul Jenson Button (Honda) a ocupat locul patru, iar campionul mondial en-titre, spaniolul Fernando Alonso (Renault) s-a clasat pe pozitia a cincea. Coechipierul lui Alonso, italianul Giancarlo Fisichella, a coupat locul sase, in timp ce Jarno Trulli (Toyota) s-a clasat pe locul sapte. Ultima pozitie care aduce puncte, locul opt i-a revenit austriacului Christian Klien (Toyota). ALtfel, doar 14 piloti au terminat cursa, printre cei opt care n-au trecut linia de sosire numarandu-se australianul Mark Webber (Williams / Cosworth), canadianul Jacques Villneuve (BMW / Sauber) si brazilianul Rubens Barrichello (Honda). Clasament general piloti: 1. F. Alonso (Spania; Renault) 110p, 2. M. Schumacher (Germania; Ferrari) 89p, 3. F. Massa (Brazilia; Ferrari) 50p, 4. G. Fisichella (Italia; Renault) 49p, 5. K. Raikkonen (Finlanda; McLaren / Mercedes) 49p. Clasament general constructori: 1. Renault 149p, 2. Ferrari 139p, 3. McLaren / Mercedes 77p, 4. Honda 37p, 5. Toyota 23p. (MIG)