Inter a castigat Cupa Italiei
Inter Milano a castigat joi seara Cupa Italiei dupa ce a invins pe "San Siro" formatia lui Cristi Chivu, AS Roma, cu scorul de 3-1. In tur, la Roma, scorul fusese egal, 1-1. Inter a castigat astfel cel de-al doilea trofeu consecutiv in fata romanilor, dupa ce anul trecut se impusese cu 2-0 in Cetatea Eterna si 1-0 pe teren propriu. "Nerazzurri" au castigat joi seara doar a cincea Cupa a Italiei din istoria lor. Fundasul roman Cristian Chivu nu a rezistat decat 12 minute pe teren, fiind schimbat cu ghanezul Kuffour din cauza unor probleme medicale. Inter a marcat chiar din minutul 6, prin Esteban Cambiasso, iar inainte de pauza (45+1) un alt argentinian, Julio Cruz, a majorat avantajul gazdelor. Obafemi Martins a inchis definitiv conturile (76) pentru Inter, iar Roma, la care jucatorul emblema Francesco Totti a revenit in minutul 54 dupa accidentarea suferita la glezna a reusit doar golul de onoare prin congolezul Shabani Nonda (80). Romanii trebuie sa se concentreze acum asupra ultimului meci din campionat, in deplasare cu Milan, in care trebuie sa castige iar Fiorentina sa piarda la Verona, cu Chievo, pentru a putea juca in Liga Campionilor. (M. B.)

Oferta din Qatar pentru Zenga
La doar o zi dupa ce echipa lui Walter Zenga, Steaua Rosie Belgrad, a realizat ventul, presa din capitala Serbiei si Muntenegrului vorbeste deja de posibila plecare a antrenorului italian. Potrivit ziarelor belgradene, Zenga ar fi primit "o oferta irezistibila" de la un club de fotbal din Qatar, care ar fi dispus sa-i plateasca fostul tehnician al echipei Steaua Bucuresti un salariu de doua milioane de euro pe sezon. Zenga a plecat la Milano fara sa vorbeasca nimic despre viitoarea sa destinatie, fostul portar al nationalei Italiei aflandu-se si in vizorul unor echipe din Peninsula. (M. B.)

Bölöni: "Frei nu este inca la Dortmund"
Atacantul international elvetian al echipei Rennes, Alexander Frei, "nu este inca transferat la Borussia Dortmund", a anuntat antrenorul roman Ladislau Bölöni, care sustine, in ciuda informatiilor din presa, ca nu exista nici o oferta pentru atacantul sau. "Frei a oferit mult echipei Rennes, dar si echipa i-a dat lui la fel de mult. Deci el nu este inca transferat, de altfel nici nu exista o oferta pentru el", le-a raspuns Bölöni ziaristilor elvetieni. In ceea ce-l priveste, Frei si-a reafirmat dorinta de a merge la Dortmund, presandu-i pe oficialii clubului francez sa ajunga la un acord cu clubul german pentru ca situatia sa sa fie rezolvata inaintea debutului Cupei Mondiale. (M. B.)

Arbitru suspendat pentru contrabanda cu haine
Arbitrul maghiar Szabolcs Saskoy a fost suspendat pe teremen nelimitat dupa ce a fost arestat sub acuzatia de contrabanda cu haine provenite din China. Szabolcs Saskoy a fost retinut marti in cadrul unei operatiuni de dezmembrare a unei retele de contrabanda cu haine din China, in care au fost implicate efective ale politiei din Ungaria si Slovacia. In afara fotbalului, Saskoy (35 de ani) lucra la o firma de servicii vamale. "Am informat la UEFA ca Saskoy a fost suspendat", a declarat Laszlo Vagner, seful arbitrilor din Ungaria. Saskoy, arbitru international, urma sa arbitreze un meci amical dintre Ucraina si Costa Rica, tari calificate la CM 2006, la Kiev, la sfarsitul lunii mai. Vagner a precizat ca simpla mentionare a numelui arbitrului in acest caz a fost de ajuns pentru suspendarea sa. "In ceea ce ma priveste, pot sa spun ca Saskoy nu va mai arbitra un meci de fotbal in viata lui", a mai mentionat oficialul maghiar. Politia a arestat doua persoane in Slovacia si 14 in Ungaria, printre care si doi cetateni chinezi. Valoarea totala a marfii de contrabanda si a evaziunii fiscale a fost evaluata la 5 miliarde de forinti (19,2 milioane de euro). (M. B.)