* AC Milan si PSV s-au intalnit din nou in UEFA Champions League, dupa ce anul trecut cele doua echipe disputau una dintre semifinale, transata in cele din urma in mod dramatic de italieni. Echipa lui Guus Hiddink "a parcat autocarul in poarta" si a
* AC Milan si PSV s-au intalnit din nou in UEFA Champions League, dupa ce anul trecut cele doua echipe disputau una dintre semifinale, transata in cele din urma in mod dramatic de italieni. Echipa lui Guus Hiddink "a parcat autocarul in poarta" si a reusit sa plece cu un punct, gratie evolutiei de exceptie a portarului Gomes. "Au avut mult noroc, pentru ca au venit sa se apere, dar tot am avut multe ocazii de a inscrie. Portarul lor a fost foarte bun, dar la meciul retur datele problemei vor sta altfel, fiindca se vor deschide si vom inscrie mai usor", a declarat la final Carlo Ancelotti, tehnicianul lui AC Milan. Meci extrem de spectaculos la Istanbul, intre Fenerbahce si Schalke 04. Turcii au condus cu 1-0, apoi oaspetii cu 2-1, iar o greseala imensa a lui Volkan le-a permis nemtilor sa marcheze pentru 3-2. Appiah a egalat cu un sut necrutator din marginea careului, stabilind un rezultat final echitabil. "Trebuie sa castigam in Germania pentru a merge mai departe", a spus la final Cristoph Daum, antrenorul echipei turce * In Grupa F, Olympique Lyon a obtinut a treia victorie din trei jocuri si este aproape de optimile de finala. Francezii s-au impus greu, in minutul 89, cand Juninho a pasat excelent peste apararea grecilor, iar Govou a profitat de indecizia portarului Nikopolidis si a pastrat toate punctele in Franta. "Intr-un fel, sunt multumit ca am castigat in acest mod, pentru ca am putut sa-mi dau seama de taria de caracter a jucatorilor mei. Ii felicit, fiindca este prima data cand Lyon castiga primele trei meciuri din grupa", a declarat la final Gerard Houllier, antrenorul francezilor. In celalalt meci al grupei, Real Madrid a revenit dupa pauza in confruntarea cu Rosenbrog. Norvegienii, care au eliminat Steaua in turul al treilea preliminar al competitiei, au facut o prima repriza buna pe "Santiago Bernabeu" si au condus la lauza cu 1-0. Realul s-a trezit in partea a doua si a readus lucrurile la normal, omul serii fiind David Beckham, cu doua pase de gol si o reusita. Pentru madrileni a marcat si Woodgate, cel care, la primele doua aparitii in echipa dupa o accidentare de un an si jumatate, isi trecuse in cont doua autogoluri. "Sunt multumit de felul in care am evoluat in prima repriza. Le-am spus elevilor mei ca daca scapam in primele 15 minute de dupa pauza fara gol putem scoate un rezultat mare, dar, din pacate, n-am rezistat", a spus Per Mathias Hoegmo, antrenorul lui Rosenborg, care a prezis ca echipa sa va invinge in returul de peste doua saptamani
* Liverpool s-a impus la limita pe terenul lui Anderlecht (fara Marius Mitu in lot), aducand echipa belgiana la un record de 10 infrangeri consecutive in Champions League. In ciuda faptului ca Cisse a adus victoria, antrenorul Rafa Benitez a evitat sa-l laude pe elevul sau, de care este nemultumit in continuare, dar pe care a fost nevoit sa-l titularizeze din cauza accidentarii lui Morientes. "A marcat, e adevarat, dar a ratat alte cateva ocazii. Inca nu mi-a demonstrat ca merita un loc de titular", a comentat Benitez prestatia atacantului francez. In celalalt meci al grupei, Chelsea a trecut fara probleme de Betis, dar Mourinho, antrenorul londonezilor, nu era prea satisfacut la finalul intalnirii, avand mai mult reprosuri pentru elevii sai: "Nu este admisibil ca la acest nivel sa permitem atatea faze fixe adversarilor. Betis a inceput mai bine si ne-a pus probleme pana la 3-0", a comentat portughezul, referindu-se la o serie de trei cornere consecutive ale spaniolilor in primele minute ale jocului
* Porto a revenit in cartile calificarii dupa victoria cu Inter, care i-a adus primele puncte in aceasta campanie. Co Adriaanse, antrenorul gazdelor, a inceput jocul cu patru oameni de atac, iar indrazneala sa s-a materializat repede pe tabela. Inter nu a raspuns decat cu o bara a lui Figo, iar la final Roberto Mancini a pus esecul pe seama soartei nefavorabile. In celalalt meci al Grupei H, slovacii de la Artmedia au furnizat o noua surpriza, castigand un punct pe terenul lui Rangers. S-a jucat intr-un singur sens, catre poarta oaspetilor, dar scotienii au avut in fata un portar imbatabil, Juraj Cobej. "Nu pot sa cred ca nu am reusit sa marcam nici un gol. Ne-am creat o sumedenie de ocazii, am avut un ritm foarte sustinut, cu care credeam ca slovacii nu pot tine pasul pana la capat, dar au reusit. Acum trebuie sa castigam la Bratislava pentru a spera la calificare", a declarat Alex Mc Leish, managerul gazdelor. (B.G.)