* Dinamo a castigat ieri la Bistrita cu largul sprijin al arbitrului Sorin Corpodean, care a trecut cu vederea doua penalty-uri clare in favoarea gazdelor. Ambele faze s-au petrecut in prima repriza, la scorul de 0-0, si i-au avut ca protagonisti pe
* Dinamo a castigat ieri la Bistrita cu largul sprijin al arbitrului Sorin Corpodean, care a trecut cu vederea doua penalty-uri clare in favoarea gazdelor. Ambele faze s-au petrecut in prima repriza, la scorul de 0-0, si i-au avut ca protagonisti pe fundasul dinamovist Moti si pe atacantul bistritean Negrean. Enervat de gafele fundasului sau, Andone l-a schimbat pe Moti imediat dupa a doua interventie neregulamentara la Negrean. Pe fondul unui joc foarte slab al lui Dinamo, Gloria a deschis scorul inainte de pauza, dupa un corner la care fundasii dinamovisti nu au avut replica. Dinamo a inceput tare repriza secunda, egaland repede, dupa o reluare curioasa a lui Tamas, cap pe spate din mijlocul careului. Sarmasan a vazut corect al doilea galben si a fost eliminat, iar Bistrita nu a putut rezista prea mult in zece oameni. Zicu si-a razbunat ratarea uriasa din prima repriza cu golul victoriei, iar Negrean putea aduce punctul in minutul 90, insa Gaev a blocat incredibil reluarea atacantului din sase metri
* CFR Cluj a inregistrat sambata prima infrangere din acest campionat, insa una extrem de surprinzatoare. Echipa lui Dorinel Munteanu a cedat pe teren propriu in fata Pandurilor, intr-un meci pe care l-a dominat autoritar de la un capat la altul. Pustinjakovic, portarul oaspetilor, a facut minuni in fata tridentului ofensiv al clujenilor, iar Bogoi si Disney au punctat la singurele ocazii de gol ale Pandurilor. "Sunt dezamagit si nemultumit de rezultat. A fost o lectie crunta si o infrangere rusinoasa astazi. Am vorbit toata saptamana despre acest meci cu jucatorii, dar probabil ca singurul vinovat pentru esec sunt eu, pentru ca nu i-am motivat prea mult", a spus la final Dorinel Munteanu, cel care isi va lasa echipa singura in aceasta saptamana, pentru a se prezenta la Nationala care infrunta Finlanda. De partea cealalta, Hizo a admis ca echipa sa a castigat cu mult noroc. "Ne-am luat masuri de precautie, cu jucatori care sa faca marcaj la Dorinel Munteanu si la cei trei atacanti. Sper sa iesim din zona minata, dar mai este mult pana departe", a spus Hizo * "Poli" Timisoara, cealalta echipa bine cotata din provincie, continua seria rezultatelor slabe, dupa 1-1 pe terenul altei nou-promovate, Jiul Petrosani. Banatenii au condus cu 1-0, au avut si un gol anulat eronat, autor Gigel Coman, iar gazdele, care au dominat intalnirea, au reusit sa egaleze. "Daca tinem cont de faptul ca am plecat cu statutul de favoriti, am pierdut doua puncte astazi. Sunt dezamagit de jocul echipei din repriza a doua. Asta este valoarea unora, iar altii atat pot. Suntem si in criza de forma, si de puncte. Pana la meciul urmator mai este timp, dar cu siguranta vor fi unele schimbari in echipa", a spus la final Olaroiu. "Sincer, am castigat un punct astazi. Echipa a jucat bine, insa si Jiul a opus o rezistenta buna. Mi-as fi dorit mai mult. Nu stiu ce se intampla cu baietii si chiar nu pot sa-mi explic", a comentat si Emil Rosianu, presedintele executiv al lui "Poli". De partea cealalta, Ionut Chirila era fericit si pentru punct, dar si pentru faptul ca a facut pace cu suporterii Jiului. "Au contribuit mult suporterii astazi. Ei au adus punctul si il dedicam lor. Echipa a jucat fara frica. Am castigat un punct, dar si niste jucatori care au acumulat experienta. Am jucat de la egal la egal cu o echipa ce are in componenta niste jucatori ce valoreaza 5-6 milioane de dolari. Nu stiu daca mai este suparat domnul Simota si oricum este problema dansului. Dar eu cred ca nu mai este suparat", a spus Chirila * Farul a invins cu ceva noroc pe FC Arges, diferenta facandu-se abia in repriza a doua. In prima parte, oaspetii au atacat mai mult, si-au creat ocazii numeroase, dar nu au reusit sa-l invinga pe Curca. "Ma bucura victoria obtinuta, pe care am realizat-o meritat dupa aspectul jocului. Intr-adevar in prima repriza am jucat destul de prost, in schimb in partea a doua am revenit si am jucat ceva mai bine. Important este ca am obtinut toate cele trei puncte, deoarece ne astepta patru meciuri foarte dificile, doua pe teren prorpriu, cu Steaua si Rapid, si doua in deplasare cu FC National si Timisoara. Nu comentez arbitrajul. Sunt multumit de evolutia lui Gurita pe postul de fundas", a spus Grigoras, tehnicianul "marinarilor". De partea cealalta, Cartu era foc si para pe arbitri, in special pe centralul Marius Bocaneala, care a inventat lovitura libera din care Farul a deschis scorul, determinandu-l sa plece de pe banca si sa urmareasca finalul partidei de la vestiare. "Pe mine ma arbitreaza femei, bocanei si alti debutanti. Parca suntem cobaiul Diviziei A!", a rabufnit Cartu la final * FC Vaslui cauta in continuare prima victorie in acest campionat, dupa ce sambata nu a reusit decat un 0-0 pe teren propriu cu FC National. Mijlocasul sarb Jovanovic a fost "oaia neagra" a Vasluiului, el ratand de doua ori din trei metri. "Sunt nemultumit de rezultat. Este al treilea meci in care dominam si nu am luat decat un singur punct. Este frustrant ca echipa joaca bine si totusi nu am reusit sa luam decat un singur punct in trei etape. Din pacate jucatorii nu dau randamentul care ar trebui si nu confirma, la banii care s-au dat pe ei atunci cand au fost adusi la echipa. Nu gasesc nici o scuza pentru jucatorii care au ratat in ultimul minut de la doar doi metri de poarta", a spus Rednic la final, explicand ca nu l-a putut folosi pe Sabin Ilie deoarece atacantul venit acum doua saptamani la FC Vaslui a suferit o contractura.
* Sportul Studentesc s-a trezit in meciul cu Otelul abia dupa o ora de joc, timp in care a dominat, dar fara sa puna mari probleme. O data sparta gheata, "cap" Lazar dupa un corner, gazdele s-au dezlantuit si au mai lovit de trei ori, doua reusite intrand in contul golgeterului la zi al Diviziei A, Ionut Mazilu, care are opt goluri in opt jocuri. "Putin sau multi, spectatorii iti cer tot timpul sa castigi. Asa ca la pauza incepusera cu apostrofarile din tribuna. Sunt convins ca Otelul isi va reveni. Scorul trebuia sa fie mai mare, pentru ca am mai avut ocazii", a afirmat la final Dan Petrescu, antrenorul Sportului fiind convins ca norocul i-a fost adus de fetele sale, Rebecca si Chelsea, prezente in tribuna. (B.G.)