CFR Cluj a castigat aseara derby-ul Vestului, scor 2-0 (2-0) cu "Poli" Timisoara, si continua sa impresioneze la fel ca in parcursul european din Cupa UEFA-Intertoto. CFR a deschis scorul in minutul 20, cand Cosmin Tilinca a reluat in plasa, de la sa
CFR Cluj a castigat aseara derby-ul Vestului, scor 2-0 (2-0) cu "Poli" Timisoara, si continua sa impresioneze la fel ca in parcursul european din Cupa UEFA-Intertoto. CFR a deschis scorul in minutul 20, cand Cosmin Tilinca a reluat in plasa, de la sase metri, un balon centrat din lovitura libera de antrenorul-jucator Dorinel Munteanu. In minutul 35, arbitrul Cristian Balaj a dictat penalty in favoarea gazdelor, dupa o interventie in careu a portarului Marius Popa asupra lui Adrian Anca. Lovitura de la 11 metri a fost executata de Romeo Surdu, Popa a respins in fata si acelasi Surdu a reluat in plasa, de la sapte metri, cu un sut sub bara transversala. Din pacate, in minutul 75, meciul a fost intrerupt pentru scurt timp din cauza unor incidente intre suporterii celor doua echipe. Jandarmii au intervenit pentru a aplana conflictul, atacantul timisorean Viorel Moldovan si antrenorul-jucator al echipei gazda, Dorinel Munteanu, incercand si ei sa-i convinga pe spectatori sa inceteze disputa. Timisoara a dezamagit din nou si ramane la -1 in "clasamentul adevarului", in ciuda investitiilor masive facute in vara. Clujul a zburdat pe teren, a ratat alte cateva ocazii mari de gol, in timp ce "Poli" a avut doar un gol anulat, autor Mansour, motivul fiind o pozitie de ofsaid. "Am demonstrat ca parcursul din Europa nu a fost intamplator. Ii felicit pe jucatorii mei pentru modul in care au jucat astazi", a spus D. Munteanu dupa meci. Clujenii au avut anuntata o prima de cate 70 de milioane de lei vechi pentru acest meci, considerat a fi si un derby al echiplor din provincie. (MIG)