Meciurile disputate miercuri seara in UEFA Champions League au surprins prin previzibilitatea lor si prin golurile marcate in prelungirile partidelor. Astfel, in Grupa A, Juventus Torino, cu Adrian Mutu doar rezerva, a transat linistit partida din Be
Meciurile disputate miercuri seara in UEFA Champions League au surprins prin previzibilitatea lor si prin golurile marcate in prelungirile partidelor. Astfel, in Grupa A, Juventus Torino, cu Adrian Mutu doar rezerva, a transat linistit partida din Belgia, contra lui FC Bruges. Doua reusite dupa pauza ale torinezilor au fost suficiente pentru un avantaj hotarator doar golul lui Matondo si eliminarea din final a lui Vieira dand ceva emotii italienilor. In cealalta partida a grupei, Bayern Munchen a castigat la Viena contra lui Rapid, dar gazdele au ratat oportunitatea de a obtine un punct contra campioanei Germaniei, irosind un penalty in minutul 81. In Grupa B, Sparta Praga a condus, scor 1-0, 90 de minute, dar Ajax, cu Lobont rezerva, a egalat in minutele de prelungire. Arsenal a intalnit la Londra surpriza FC Thun si doar golul izbavitor al lui Bergkamp, din ultimele secunde ale partidei, i-a privat pe elvetieni de un punct pe "Highbury". Partida a fost marcata de eliminarea lui Robin van Persie de la "tunari", care si-a lovit cu piciorul in cap un adversar, intr-o secventa extrem de violenta. In Grupa C, Udinese, debutanta in competitie, a reusit scorul serii, 3-0, contra lui Panathinaikos, cu Lucian Sanmartean neinclus in lot. Iaquinta, atacantul "squadrei azzurra", a inscris toate cele trei goluri ale italienilor. In cealalta partida a grupei, Barcelona si-a confirmat statutul de superfavorita invingand fara probleme la Bremen. Derby-ul Grupei D dintre Villerreal si Manchester United, incheiat nedecis, s-a remarcat printr-o noua iesire nebuneasca a lui Wayne Rooney. Avertizat dupa un fault marca proprie, "copilul teribil" al britanicilor s-a postat in fata arbitrului si a inceput sa aplaude zeflemitor. "Nu si-a dat nici o sansa", a apreciat dupa meci Alex Ferguson. Benfica a invins Lille printr-o reusita din prelungiri a lui Miccoli. (N.G.)
Rezultate si marcatori
Grupa A: FC Bruges - Juventus Torino 1-2 (Yulu Matondo 85 / Nedved 66, Trezeguet 75), Rapid Viena - Bayern Munchen 0-1 (Guerrero 60).
Grupa B: Sparta Praga - Ajax Amsterdam 1-1 (Matusovic 66 / Sneijder 90+1), Arsenal Londra - FC Thun 2-1 (Gilberto 51, Bergkamp 90+2 / Ferreira 53).
Grupa C: Udinese - Panathinaikos Atena 3-0 (Iaquinta 28, 73, 76), Werder Bremen - FC Barcelona 0-2 (Deco 13, Ronaldinho 76p).
Grupa D: Villarreal -Manchester United 0-0, Benfica Lisabona - OSC Lille 1-0 (Miccoli 90+2).