Cancerul de san descoperit in faza incipienta si tratat corespunzator este o afectiune vindecabila. La noi, femeile se prezinta in stadii avansate ale bolii neoplazice de san. De ce ezita femeile sa se prezinte la medic? In primul rand, se face simtita o nejustificata teama de diagnostic. Este imperios necesar ca la aparitia unei formatiuni in interiorul sanului, la inrosirea pielii sanului, daca a aparut o durere si ganglionii persita mai mult de o saptamana in stare inflamata, ei bine, cand se inregistreaza aceste semne, primul drum trebuie sa fie la medicul ginecolog.
Surprins in prima faza, cancerul de san se vindeca in 95% dintre cazuri. Faza I este aceea in care tumoarea este sub 2 centimetri. Al doilea motiv care impiedica prezentarea la medic e teama de o operatie mare. Spaima ca interventia este mutilanta, cu scoaterea sanului si a regiunilor invecinate. La o tumoare mica, sub 2 centimetri, chirurgul poate sa scoata doar o zona larga din san, si nu tot sanul, iar operatia se insoteste de tratamentul cu citostatice si radioterapie. Acum, in chirurgia sanului nu se mai ajunge la operatii grav mutilante, sa se extirpe tot sanul, toata zona de sub brat. Cel mai bine este sa se faca preventia cancerului la san. Pentru asta este esentiala efectuarea unui consult genital si mamar o data pe an pentru a descoperi boala in stare precanceroasa. Aceste consultatii anuale trebuie efectuate dupa inceperea vietii sexuale. Riscul de imbolnavire de cancer mamar atinge un varf in perioada de 45-55 de ani. Tot in categoria masurilor preventive se incadreaza si autoexamenul pe care trebuie sa-l faca orice femeie. In prima saptamana dupa ciclu, femeia trebuie sa-si palpeze sanii pentru a descoperi din timp orice formatiune tumorala. Nu trebuie sa fie invinuita piscatura de tantar sau mastita pentru o roseata aparuta pe san.
Despre autor:
Sursa: Jurnalul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro
-
Gabi Tamaș a câștigat Survivor 2026, la finalul unei ultime ediții care a...
Sursa: kudika.ro