Autoritatile spaniole au dezmembrat o retea infractionala compusa din mai mult de douazeci de oameni. Majoritatea sunt romani. Infractorii falsificau carti de credit si obtineau 5.000-6.000 de euro in fiecare zi, devalizand conturi bancare.
Politia Nationala spaniola si ofiterii Mossos daEsquadra, Politia regiunii autonome Catalunia, au facut o actiune fulger la 23 august. Dupa o ancheta ce a durat aproape doi ani. Bilantul: 7 romani bagati in zeghe si inca vreo 15 cu mandate de arestare emise pe numele lor. Conform presei spaniole, politistii au descins in mai multe locatii din Catalunia si Valencia si au arestat 22 de infractori romani. Romanii sunt acuzati de falsificare de moneda si documente, furturi din banci si bancomate precum si jafuri cu folosirea fortei. Romanii erau organizati in patru celule infractionale.
PREFERAU AMERICANII. La conferinta de presa organizata dupa inchierea arestarilor, Jordi Olle, purtatorul de cuvant al Mossos daEsquadra, si Caesar Canalis, ofiterul de presa al Politiei Nationale spaniole au declarat ca membrii retelei foloseau 5.000 de carti de credit falsificate, majoritatea apartinand unor cetateni americani. Cu ajutorul cardurilor romanii furau in fiecare noapte intre 3.000 si 6.000 de euro. La fiecare actiune infractorii foloseau intre 30 si 60 de carduri falsificate. Suma totala obtinuta de romani in urma actiunilor ""de noapte"" nu a putut fi inca stabilita. Modul de lucru al hotilor este unul deosebit, conform politistilor. Romanii falsificau cardurile folosind informatii cumparate de pe Internet de catre alte bande ce actioneaza in Statele Unite ale Americii. Ei preferau acest mod de actiune pentru a fi siguri ca nu vor fi depistati de autoritatile spaniole.
SCHIMBURI LA MICA INTELEGERE. Politistii ii suspecteaza pe membrii retelei si de vanzarea pe Internet a unor informatii ""culese"" prin metode specific infractionale din bancomatele spaniole. Practic, romanii vindeau pe Internet coduri PIN si informatii necesare falsificarii unor carti de credit spaniole. ""Ei incercau astfel sa ingreuneze munca politiei"", a declarat Jordi Olle In urma investigatiilor, ofiterii au concluzionat ca gruparea infractionala nu are o structura ierarhica, dar ar putea avea tentacule in ori ce parte a lumii. ""Altfel nu se explica cum de au obtinut atat de multe date si coduri PIN si sa aiba beneficii atat de mari"", a adaugat purtatorul de cuvant.
BAIETII CU CARDURILE. Majoritatea romanilor au varste cuprinse intre 20 si 51 de ani. In evidenta, spun politistii, iese Valentin Antoni S., poreclit Toni. Omul este cunoscut ca un expert in computere si mai ales in falsificarea cardurilor bancare de ori ce fel. Toni nu este la prima vizita in arestul Politiei Spaniole. In trecut, autoritatile
i-au descoperit un laborator in care ""meseriasul"" falsifica carti de identitate, pasapoarte, permise de conducere precum si alte tipuri de acte oficiale. Pe Valentin Antoni politistii l-au gasit tot intr-un laborator ilegal, in Valencia. Alaturi de el au mai fost arestati 11 oameni. Cei doisprezece infractori sunt banuiti ca s-ar ocupa cu prostitutia, usurarea de bani a conationalilor romani si de folosirea fortei pentru obtinerea unor taxe de protectie. Dupa ce au efectuat mai multe cercetari ofiterii au descoperit ca, membrii gruparii trimiteau banii luati din bancomate altor complici din Spania, Canada, Romania, Brazilia, Bulgaria sau Germania. O alta destinatie a banilor era mersul la cumparaturi. Infractorii cumparau diverse aparate electronice sau computere pe care le revindeau apoi in alte tari.
PRIN FEBRUARIE LA BANCOMATE
Despre autor:
Sursa: Jurnalul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro
-
Gabi Tamaș a câștigat Survivor 2026, la finalul unei ultime ediții care a...
Sursa: kudika.ro