CFR Cluj s-a calificat aseara in una dintre cele trei finale ale Cupei UEFA-Intertoto, de unde poate ajunge, daca va trece de RC Lens (echipa franceza s-a calificat aseara, dupa 4-0 acasa cu WfL Wolfsburg, goluri Aruna '43, S. Keita '49, Jomaa '88 si
CFR Cluj s-a calificat aseara in una dintre cele trei finale ale Cupei UEFA-Intertoto, de unde poate ajunge, daca va trece de RC Lens (echipa franceza s-a calificat aseara, dupa 4-0 acasa cu WfL Wolfsburg, goluri Aruna '43, S. Keita '49, Jomaa '88 si '90; 0-0 in prima mansa), in primul tur al Cupei UEFA. CFR a trecut ieri, pe teren propriu, in mansa a doua a turului IV (semifinale) cu 5-1 (2-0) de Zalgiris Vilnius (castigase si in tur, cu 2-1), la capatul unui meci pe care l-a dominat copios si in care s-a jucat cu ocaziile de gol. Fara Dorinel Munteanu (suspendat), ramas pentru prima oara de la venirea sa la Cluj pe banca de rezerve, doar ca antrenor, pe durata unui meci intreg, clujenii au avut nevoie de noroc doar pentru a deschide scorul, in minutul 10, prin Tilinca, atacantul marcand cu capul, peste portarul advers, la o faza care parea fara orizont. De aici si pana la final, Zalgiris s-a multumit cu statutul de sparring-partner si a mai primit un gol pana la pauza, de la Jula, in minutul 44, dintr-un penalty scos de Tilinca, noul idol al Ardealului. Clujul a inceput in forta si repriza secunda, in care a mai marcat de trei ori, prin Coroian (sut cu bolta, la vinclu) in minutul 49, Minteuan (la capatul unei actiuni personale) in minutul 56, si Ad. Anca (sut pe jos, din careul mare, dupa o pasa a lui Tilinca). Dorinel Munteanu si-a permis sa menajeze unii dintre titulari, dar chiar si asa ocaziile au fost dese la poarta lituanienilor. Totusi, Zalgiris a reusit golul de onoare, prin Joskas, in minutul 80. CFR merge astfel intr-o finala de cupa europeana, reusind cea mai mare performanta din istoria clubului, unde va juca impotriva lui RC Lens. Este prima finala de cupa europeana in care este prezenta o echipa romaneasca, dupa cea a CCE din 1989, pierduta de Steaua cu 0-4 in fata lui AC Milan. In schimb, prezenta lui Zalgiris in aceasta faza, in care sunt dueluri de genul Newcastle - Deportivo, Marseille - Lazio sau Roda Kerkrade - CF Valencia, pare sa confirme suspiciunile referitoare la anumite aranjamente facute de lituanieni (casele de pariuri din Europa si din Romania au scos aceasta partida din oferta). Dupa cele aratate in "dubla" cu CFR, cu atat mai surprinzatoare a fost declaratia lui Saulis Sirmelis, antrenorul lui zalgiris, care ameninta inainte de meci ca echipa sa a venit la Cluj sa castige! Dupa meci, Sirmelis a spus ca este dezamagit de rezultat si a dat vina pe caldura (arbitrul a intrerupt, de altfel, de doua ori meciul pentru ca jucatorii sa bea apa). In schimb, Dorinel Munteanu s-a declarat fericit de succesul lui CFR. "Am spus ca am jucatori profesionisti, care i-au orice meci in serios si joaca pana la final, indiferent de scor sau de conditii. Acum ne ramane sa jucam finala si sper sa continuam la fel ca pana acum", a declarat Munteanu. Dupa meci, fanii clujeni au ocupat centrul orasului si s-au racorit la deja de-acum celebra fantana arteziana, unde au scandat numele conducatorilor, ale antrenorilor si ale jucatorilor clujeni. (MIG)
CFR CLUJ - ZALGIRIS 5-1 (2-0)
Au marcat: TILINCA (10), JULA (44p), COROIAN (49), MINTEUAN (56), AD. ANCA (72) / JOSKAS (80).
Stadion: "CFR"; spectatori: 6.000.
CFR: Turcas - Panin, Jula (67 Toma), L. Balint, Miclaus - Fl. Dan, Coroian (59 Oncica), Minteuan, Turcu - Ad. Anca, Tilinca (79 Bruncevic). Antrenor: D. Munteanu.
ZALGIRIS: Malinauskas - Paknia, Graziunas, Milkukis, Stonkaus - Maksimovicius (61 Joskas), Lemezis (77 Naumov), Jasaitis, Choruzi - Kauspadas (52 Dovska), Morinas. Antrenor: S. Sirmelis.
Cartonas galben: Kaspaudas.
Au arbitrat: B. Brugger - N. Schwab, R. Zechner (toti din Austria).
In tur: Zalgiris - CFR 1-2.