Serif Tiraspol, campioana Moldovei, a utilizat sase fotbalisti romani in meciul pe care l-a castigat martti seara, scor 4-1 (2-0) in deplasare cu Sliema Wanderers (Malta), in prima mansa din turul I preliminar al UEFA Champions League. Sebastian Huta
Serif Tiraspol, campioana Moldovei, a utilizat sase fotbalisti romani in meciul pe care l-a castigat martti seara, scor 4-1 (2-0) in deplasare cu Sliema Wanderers (Malta), in prima mansa din turul I preliminar al UEFA Champions League. Sebastian Hutan, Dan Lacusta, George Florescu, Cristian Ionescu (schimbat in minutul 57 de Goginasavoli) si Razvan Cocis au fost titulari, in timp ce Viorel Dinu a intrat pe teren in minutul 58, in locul lui Testimitanu. Florescu a marcat un gol, in minutul 51, pentru 2-0. Iata rezultatele si marcatorii meciurilor de marti seara: Kairat Almati (Kazahstan) - Artmedia Bratislava (Slovacia) 2-0, Neftci Baku (Azerbaidjan) - FH Hafnarfjordur (Islanda) 2-0, Levadia Tallinn (Estonia) - Dinamo Tbilisi (Georgia) 1-0, Dinamo Minsk (Belarus) - Anorthosis Famagusta (Cipru) 1-1, FK Rabotnicki (Macedonia) - Skonto Riga (Letonia) 6-0, Sliema Wanderers (Malta) - Serif Tiraspol (Moldova) 1-4. Partidele Haka Valkeakoski (Finlanda) - Piunik Erevan (Armenia), Dudelange (Luxemburg) - NK Zrinjski (Bosnia Hertegovina), HB Torshavn (Insulele Feroe) - FBK Kaunas (Lituania), NK Gorica (Slovenia) - KF Tirana (Albania), Glentoran Belfast (Irlanda de Nord) - FC Shelbourne (Irlanda) si Liverpool (Anglia) - Total Network Solutions (Tara Galilor) s-au jucat aseara, dupa inchiderea acestei editii. Mansa retur este programata pe 19/20 iulie. Daca va trece de Sliema, Serif Tiraspol va juca in turul II preliminar al UEFA Champions League cu Partizan Belgrad, pe 26/27 iulie (turul, in deplasare) si pe 2/3 august (retrul, acasa). (MIG)