Pilotul echipei Renault, spaniolul Fernando Alonso, s-a impus, ieri dupa-amiaza, in Marele Premiu de Formula 1 al Frantei, la capatul unei curse fara prea multe incidente, in care finlandezul Kimi Raikkonen, sosit pe locul secund, poate fi considerat
Pilotul echipei Renault, spaniolul Fernando Alonso, s-a impus, ieri dupa-amiaza, in Marele Premiu de Formula 1 al Frantei, la capatul unei curse fara prea multe incidente, in care finlandezul Kimi Raikkonen, sosit pe locul secund, poate fi considerat marele ghinionist de la Magny-Cours, dupa ce a fost retrogradat zece pozitii pe grila de start deoarece a schimbat motorul bolidului sau dupa calificari. De altfel, specialistii "Marelui Circ" au apreciat, ieri, faptul ca victoria obtinuta lejer de Alonso s-a datorat si retrogradarii lui Raikkonen, care a reusit, totusi, in mod spectaculos, sa recupereze in cele 72 de tururi de la Magny-Cours pozitiile pierdute prin regulament. Din pacate, multiplul campion mondial Michael Schumacher continua sa plateasca tribut pentru performantele mai slabe ale bolizilor Ferrari si s-a clasat doar pe pozitia a treia. In urma rezultatelor de ieri, Fernando Alonso, cu cinci victorii in zece etape, a acumulat 69 de puncte in clasamentul mondial al pilotilor si s-a distantat fata de urmaritorii Kimi Raikkonen (45) si Michael Schumacher (40).
In topul constructorilor, echipa Renault se mentine in fotoliul de lider, urmata de McLaren-Mercedes si de campioana en-titre, Ferrari. (T. RIST)