back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


De ce dragostea doare ... de ce oare trebuie sa suferim???

 


 
 
mircea230

9 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Aprilie 2009, ora 16:48

Am si eu mai multe intrebari si astept raspunsuri de la voi toti .....
De ce dragostea doare?
De ce nu putem trece peste trecut?
De ce persoanele la care tinem foarte mult, le facem sa sufere?
De ce in momentele critice, luam decizi pripite?
De ce nu putem fi mai buni uni cu alti?
De ce nu dam voie nimanui sa ne cunoasca in totalitate?
De ce nu comunicam cu persoana iubita mai mult si comunica mai mult pe forumuri?
De ce in momentele critice din viata ne gandim ca mai bine murim?
De ce sunt atatea intrebari fara raspuns ?
De ce nu incercam sa ne schimbam ?
De ce barbati se cred mai presus decat femeile ?
De ce nu invatam aproape nimic din greseli ?
De ce ne batem joc de persoanele mai emotive ?
De ce ne jucam cu sentimentele altora si alti cu sentimentele noastre?

De ce crezi ca o sa traiesti la nesfarsit ?
De ce nu stim niciodata viitorul ?


Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 22 Aprilie 2009, ora 16:53

asta zici ca ai luat'o din cartea frustrarilor/frustratilor ....
intrebarea mea este: chiar vrei sa stii toate raspunsurile la intrebarile astea???????

Raporteaza abuz de limbaj
mircea230

9 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Aprilie 2009, ora 18:28

da....

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1414 mesaje
Membru din: 5/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 03:58

De la: mircea230, la data 2009-04-22 18:28:47da....

Mare filozofie...
Raspuns : Pt ca suntem slabi...

Raporteaza abuz de limbaj
Neclaritati, dubii, relatii interumane, lipsa de comunicare, zbucium interior. Same shit everyday...
adi3

716 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Zalau

Postat pe: 5 Mai 2009, ora 23:13

o sa raspunzi la toate cand o sa dai ceva si pe tine...nu mai fi asa ...tipul bun la toate parerea mea e sa ai un pic de incredere in tine si sa te pui pe primul loc un piculet de egoism nu ti-ar strica...

Raporteaza abuz de limbaj
david...romantic incurabil
mihaifurtuna

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 26 Iunie 2009, ora 22:53

dragostea nu doare...pt ca iubirea e atunci cand iubesti si esti iubit..durerea nu poate fi decat regretul ca nu ai intalnit sufletul pereche... ca ti-ai pus sperantele intr-o persoana care nu era decat nu umbra celui visat...si esti dezamagit ca ai facut alegerea nepotrivita, ca ai investit intr-un substitut, ca i-ai inventat calitati pe care nu le avea, ca ai investit ani din viata intr-o iluzie... insa una peste alta a fost o experienta care te-a ajutat sa te cunosti, sa te pregatesti pentru adevarata dragoste...pentru ca dragostea nu doare, dragostea e o armonie a simturilor si indiferent de obstacolele intalnite razbate cu o forta si mai mare, confirmand ca ea nu doare, doar creste....!!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
yuppyelena

6 mesaje
Membru din: 16/05/2009
Oras: Cluj

Postat pe: 26 Iunie 2009, ora 23:14

din punctul meu de vedere, raspunsul este simplu.....pentru ca suntem oameni, nu roboti, nu plante. iubim, dezamagim, ranim, si iar iubim.trebuie sa gasim forta sa o luam de la capat de cate ori suntem raniti si sa ne gandim ca orice moneda are doua fete. dragostea ne da aripi, ne inalta si apoi avem de unde cadea. ajungem de unde am plecat, stam putin si o luam de la capat.............

Raporteaza abuz de limbaj
adnana_yuppy

510 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Postat pe: 26 Iunie 2009, ora 23:21

De la: mircea230, la data 2009-04-22 16:48:03Am si eu mai multe intrebari si astept raspunsuri de la voi toti .....
De ce dragostea doare?
De ce nu putem trece peste trecut?
De ce persoanele la care tinem foarte mult, le facem sa sufere?
De ce in momentele critice, luam decizi pripite?
De ce nu putem fi mai buni uni cu alti?
De ce nu dam voie nimanui sa ne cunoasca in totalitate?
De ce nu comunicam cu persoana iubita mai mult si comunica mai mult pe forumuri?
De ce in momentele critice din viata ne gandim ca mai bine murim?
De ce sunt atatea intrebari fara raspuns ?
De ce nu incercam sa ne schimbam ?
De ce barbati se cred mai presus decat femeile ?
De ce nu invatam aproape nimic din greseli ?
De ce ne batem joc de persoanele mai emotive ?
De ce ne jucam cu sentimentele altora si alti cu sentimentele noastre?

De ce crezi ca o sa traiesti la nesfarsit ?
De ce nu stim niciodata viitorul ?

Pt ca daca nu am suferi nu am sti sa apreciem
Pt ca trecutul face parte din viata si ca intotdeauna o sa se rasfranga asupra viitorului
Pt ca, stim ca ei ne vor ierta
Pt ca, suntem presati de acele momente critice si nu vrem sa facem o greseala
Pt ca, viata e de asa natura incat nu avem noi capcitatea sa intelegem ca tot ceea ce exista in aceasta lume este o iulizie care ne alimenteaza pe noi, pt ca inca nu suntem pregatiti spiritual sa fim mai buni uni cu altii
Pt ca, nici noi nu cred ca ne cunoastem in totalitate
Pt ca, de multe ori ne este teama de reactiile partenerului/partenerei si atunci preferam sa comunicam cu oricine altcineva numai cu ei nu
Pt ca, suntem niste lasi care in loc sa luptam preferam sa alegem calea cea mai simpla si anume sa ne scapam de responsabilitatile pe care le avem si sa le punem in carca altora
Pt ca, nu cautam raspunsurile unde trebuie
Pt ca, suntem niste ignoranti
Pt ca, probabil Dumnezeu e barbat
Pt ca, nu stim sa tragem concluzi
Pt ca este singura noastra sansa sa ne credem mai tari si mai buni
Pt ca nu ne gandim niciodata ca ni se poate intoarce si noua, si chiar daca ne gandim nu ne pasa in momentul acela.
Pt ca..... aici nu stiu ce sa raspund. Cine crede ca o sa traiasca la nesfarsit? Nimeni
Pt ca viitorul ti-l faci tu, doar ca nu constientizezi.
Sper ca esti multumit de raspunsurile pe care am incercat sa ti le dau.

Raporteaza abuz de limbaj
mircea230

9 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Iunie 2009, ora 10:00

Sunt mai mult decat multumit....

Raporteaza abuz de limbaj
adnana_yuppy

510 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Postat pe: 30 Iunie 2009, ora 12:24

De la: mircea230, la data 2009-06-29 10:00:36Sunt mai mult decat multumit....

ma bucur

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 30 Iunie 2009, ora 12:33

De la: adnana, la data 2009-06-30 12:24:33
De la: mircea230, la data 2009-06-29 10:00:36Sunt mai mult decat multumit....

ma bucur


Am intalnit si romani fericiti!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
adnana_yuppy

510 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Postat pe: 2 Iulie 2009, ora 10:01

De la: daria_ta, la data 2009-06-30 12:33:42
De la: adnana, la data 2009-06-30 12:24:33
De la: mircea230, la data 2009-06-29 10:00:36Sunt mai mult decat multumit....

ma bucur


Am intalnit si romani fericiti!


Raporteaza abuz de limbaj
Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 2 Iulie 2009, ora 16:30

cata veselie pe un topic despre amprentele pe care ti le lasa dragostea....
hop si eu dar zau ca nu stiu pt ce...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

6 mesaje
Membru din: 21/07/2009
Oras: Arad

Postat pe: 23 Iulie 2009, ora 17:06

Am si eu mai multe intrebari si astept raspunsuri de la voi toti .....
De ce dragostea doare? -> pentru ca nu te lovesti intr-o parte localizata, ca atunci cand pici si faci buba, ci e insesi fiinta ta lovita
De ce nu putem trece peste trecut? -> pentru ca e o parte din noi, chiar daca ne transformam fizic imbatranind, avem constiinta neobosita, avem memorie si, un lucru ce mereu ne facem sa suferim, avem asteptari de la cei din jur, ori, noi oamenii, ce putem controla si garanta 100%?
De ce persoanele la care tinem foarte mult, le facem sa sufere? -> pentru ca ele sunt cele cu care ne permitem sa fim cat mai NOI, cat mai dezgoliti, cat mai neciopliti, cat mai necenzurati
De ce in momentele critice, luam decizi pripite? -> pentru ca suntem in miezul problemei si ne intoxica, e ca si cum ai vrea sa vezi padurea din departari, sa vezi cat e de intinsa, dar tu te afli in mijlocul ei, printre copaci foarte inalti si bine aliniati, si nu vezi nici o carare batatorita, nici o iesire
De ce nu putem fi mai buni uni cu alti? -> pentru ca renuntam sa fim buni neconditionat, credem ca facem un serviciu altora fiind toleranti, defapt ne datoram noua insine sa fim mai buni in fiecare zi, sa fii rau este atat de simplu si la indemana!
De ce nu dam voie nimanui sa ne cunoasca in totalitate? -> pentru ca si noi insine ne auto-descoperim in diverse conjuncturi, nu putem sa expunem tot, fiindca nu ne obosim sa ne cunoastem in totalitate, asteptam ca altii sa ne dezvaluie
De ce nu comunicam cu persoana iubita mai mult si comunica mai mult pe forumuri? -> pentru ca persoana iubita, rareori este una si aceeasi cu persoana potrivita
De ce in momentele critice din viata ne gandim ca mai bine murim? -> poate dintr-un exagerat simt al penibilului sau al orgoliului sau poate pentru ca uneori ai face orice pentru un strop de liniste si deseori disperarea e doar un automatism
De ce sunt atatea intrebari fara raspuns ? -> pentru ca de-a lungul vremii, persoanele mai sensibile sau mai critice au fost permanent ridiculizate si marginalizate, pentru ca exista mult prea multi oameni ce vor doar un trai banal, fara complicatii
De ce nu incercam sa ne schimbam ? -> eu zic ca incercam, dar sunt cazuri izolate
De ce barbati se cred mai presus decat femeile ? -> poate pentru ca detin o forta fizica mai mare, respectiv dau tonul reproducerii rasei
De ce nu invatam aproape nimic din greseli ? -> invatam, doar ca ne transformam si le interpretam altfel; acum iti mai doresti ce iti doreai cu 10 ani in urma?
De ce ne batem joc de persoanele mai emotive ? -> pentru ca plecam de la premisa ca sunt mai slabe decat noi, dar defapt, ele doar simt mai intens
De ce ne jucam cu sentimentele altora si alti cu sentimentele noastre? -> deseori e involuntar, nu gandim la fel si nu simtim la fel, drept urmare, de unde sa stim care sunt implicatiile?

De ce crezi ca o sa traiesti la nesfarsit ? -> pentru ca e inca azi si eu sunt inca aici, pentru ca pot sa imi continui ce gandisem de ieri, pentru ca ma misc, respir, pentru ca EXIST
De ce nu stim niciodata viitorul ? -> ba il stim in linii generale, cand faci alegeri majore, stii la ce te poti astepta in linii mari, nu stim detaliile poate, dar stim ce e dorul, suferinta, linistea, tristetea, dragostea, doar ca in viitor ele se mai coloreaza

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului De ce dragostea doare ... de ce oare trebuie sa suferim???
Mergi la: