back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cine vrea sa plece ...in lumea larga.. ??

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

61 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 16:14

Salut...cati dintre voi aveti momente cand va vine sa plecati in lume,fara sa va mai uitati inapoi ,doar cu un rucsac in spate,cativa bani in buzunar..etc ????? Care ar fi destinatia voastra ,locul in care v-ati opri si sa va incepeti viata din nou ???

nu fiti timizi

Raporteaza abuz de limbaj
love_wendy00

47 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 16:20

Eu in fiecare zi, imi vina sa ma urc in masina si sa plec oriunde vad cu ochii, dar nu inainte sa imi cumpar suc si tutun :)

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

61 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 16:45

Ce timizi sunteti...
Uite cum as face eu...
M-as trezi intr-o dimineata de vara ,mi-as face un bagaj minim,as vinde tot ce am aici,m-as sui pe motor si as pleca sa vad lumea : Cehia, Italia,Venetia,Irlanda,Grecia,India,Africa,etc......dupa care m-as opri in locul in care m-am simtit cel mai bine (de preferinta o tara,insula,etc.. unde sa fiu aproape de apa si sa fie minim 20 de grade in orice preioada a anului) si as incerca sa-mi fac o viata noua acolo,sa o iau de la zero...o casuta pe malul apei,o barca,o familie...etc

Cine stie,poate o sa o fac candva

Raporteaza abuz de limbaj
love_wendy00

47 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 16:57

Momentan am niste retineri ... prieteni, familia, locul de munca si datoriile

Raporteaza abuz de limbaj
Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 17:11

suna grozav.
eu o sa plec. am planul facut, am nevoie doar de un moment.
pana de ceva vreme era singurul plan pe care l'am facut vreodata..cum nu cred in chestia cu facut planurilor.. pt ca viata e asa de imprevizibila, incat oricat te'ai da peste cap pentru a'ti duce "planul" la bun sfarsit..intotdeauna exista o situatie sau o persoana care sa iti modifice asa zisa "viziune" cu tine si rucscul in spate mergand pe carari virgine...ceea ce nu pare a fi asa de rau, incat sa iti pui asa zisele planuri pe hold.. nu atunci cand este ceea ce'ti doresti..
Deci... da, posibil, probabil, nu stiu niciodata sigur... voi pleca.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 18:21

De la: floriniv, la data 2009-04-10 16:45:26Ce timizi sunteti...
Uite cum as face eu...
M-as trezi intr-o dimineata de vara ,mi-as face un bagaj minim,as vinde tot ce am aici,m-as sui pe motor si as pleca sa vad lumea : Cehia, Italia,Venetia,Irlanda,Grecia,India,Africa,etc......dupa care m-as opri in locul in care m-am simtit cel mai bine (de preferinta o tara,insula,etc.. unde sa fiu aproape de apa si sa fie minim 20 de grade in orice preioada a anului) si as incerca sa-mi fac o viata noua acolo,sa o iau de la zero...o casuta pe malul apei,o barca,o familie...etc

Cine stie,poate o sa o fac candva



daca iti ajunge o dimineata sa vinzi tot ce ai aici, inseamna ca nu ai prea multe de vandut tinand cont de puterea de cumparare din zilele astea "sigur" o sa-ti iei bani frumosi.....:)

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

660 mesaje
Membru din: 9/02/2009
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 20:35

De la: floriniv, la data 2009-04-10 16:14:09Salut...cati dintre voi aveti momente cand va vine sa plecati in lume,fara sa va mai uitati inapoi ,doar cu un rucsac in spate,cativa bani in buzunar..etc ????? Care ar fi destinatia voastra ,locul in care v-ati opri si sa va incepeti viata din nou ???

nu fiti timizi


Niciodata :) Nu as putea face asta , nici macar din teribilism

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1414 mesaje
Membru din: 5/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 20:44

De la: floriniv, la data 2009-04-10 16:14:09Salut...cati dintre voi aveti momente cand va vine sa plecati in lume,fara sa va mai uitati inapoi ,doar cu un rucsac in spate,cativa bani in buzunar..etc ????? Care ar fi destinatia voastra ,locul in care v-ati opri si sa va incepeti viata din nou ???

nu fiti timizi

Unul dintre obiectivele mele principale e sa vad lumea, asa ca pana cand dau ortu' popii o sa vizitez CLAR multe meleaguri... DAR sa ma mut definitiv nu stiu... sunt capabil sa ma adaptez la un mediu nou foarte usor... depinde de cat chef am...

Raporteaza abuz de limbaj
Neclaritati, dubii, relatii interumane, lipsa de comunicare, zbucium interior. Same shit everyday...
Fosta membra 9am.ro

7130 mesaje
Membru din: 28/04/2010
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 20:49

De la: floriniv, la data 2009-04-10 16:45:26Ce timizi sunteti...
Uite cum as face eu...
M-as trezi intr-o dimineata de vara ,mi-as face un bagaj minim,as vinde tot ce am aici,m-as sui pe motor si as pleca sa vad lumea : Cehia, Italia,Venetia,Irlanda,Grecia,India,Africa,etc......dupa care m-as opri in locul in care m-am simtit cel mai bine (de preferinta o tara,insula,etc.. unde sa fiu aproape de apa si sa fie minim 20 de grade in orice preioada a anului) si as incerca sa-mi fac o viata noua acolo,sa o iau de la zero...o casuta pe malul apei,o barca,o familie...etc

Cine stie,poate o sa o fac candva


eu as pleca de unul singur dar nu in tari ca Cehia, Turcia sau Franta.

as pleca in tari exotice sau cu o aura de misticism, cu o istorie zbuciumata, cum ar fi India, Japonia si chiar Tibet. . mi se par genul de tari unde te poti regasi pe tine dupa ani grei de munca in care te-ai neglijat.

Raporteaza abuz de limbaj
sdpoCVHBU IUBH M[BNWUGFN idn [tptbgb bg
Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 20:52

eu nu as visa asa departe ca voi cei de sus.... nu e deloc realizabil.
Nope sir!!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

7130 mesaje
Membru din: 28/04/2010
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 20:54

De la: floriniv, la data 2009-04-10 16:45:26Ce timizi sunteti...
Uite cum as face eu...
M-as trezi intr-o dimineata de vara ,mi-as face un bagaj minim,as vinde tot ce am aici,m-as sui pe motor si as pleca sa vad lumea : Cehia, Italia,Venetia,Irlanda,Grecia,India,Africa,etc......dupa care m-as opri in locul in care m-am simtit cel mai bine (de preferinta o tara,insula,etc.. unde sa fiu aproape de apa si sa fie minim 20 de grade in orice preioada a anului) si as incerca sa-mi fac o viata noua acolo,sa o iau de la zero...o casuta pe malul apei,o barca,o familie...etc

Cine stie,poate o sa o fac candva


eu as pleca de unul singur dar nu in tari ca Cehia, Turcia sau Franta.

as pleca in tari exotice sau cu o aura de misticism, cu o istorie zbuciumata, cum ar fi India, Japonia si chiar Tibet. . mi se par genul de tari unde te poti regasi pe tine dupa ani grei de munca in care te-ai neglijat.

si as aai face o calatorie de cateva luni pe mare. doar eu, ambarcatiunea mea si eventual persoana iubita sau vreun/ vreo prieten/a cu aceleasi ganduri ca ale mele.

si ca sa revin si la lucruri mai pamantesti nu mi-ar strica nici o saptamana in M-tii Apuseni la o pensiune foarte linstita unde sa-mi aud gandurile la orice ora din zi si din noapte.

Raporteaza abuz de limbaj
sdpoCVHBU IUBH M[BNWUGFN idn [tptbgb bg
Fosta membra 9am.ro

7130 mesaje
Membru din: 28/04/2010
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 20:57

De la: Greenie, la data 2009-04-10 20:52:55eu nu as visa asa departe ca voi cei de sus.... nu e deloc realizabil.
Nope sir!!


da, stiu ca visul cu Japonia sau India si chiar si cel cu barca pe mare sunt greu de realizat. de-asta un plan de fuga la pensiunea aceea izolata din Apuseni incepe se mi se contureze din ce in ce mai mult in gand. acum cand o sa-l pun in aplicare...numai D-zeu stie

Raporteaza abuz de limbaj
sdpoCVHBU IUBH M[BNWUGFN idn [tptbgb bg
Fosta membra 9am.ro

7130 mesaje
Membru din: 28/04/2010
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 21:01

un plan care il pun in practica in fiecare vara de cativa ani incoace : 4-6 prieteni + 3 zile la Dunare + pescuit + gratare + muuuuuuuulta bere .

Raporteaza abuz de limbaj
sdpoCVHBU IUBH M[BNWUGFN idn [tptbgb bg
yuppy000860

21 mesaje
Membru din: 28/03/2009
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 21:02

Stau si ma intreb daca sunt doar tineri de 20 ani cei care scriu aici...O sa va raspund ca e ok sa pleci in lume doar ca dupa o perioada devine aiurea si vrei sa te intorci acasa ,printre ai tai.
E cam ca si zicala aia "ai gija ce iti doresti ca s-ar putea sa se implineasca si sa iti iasa pe nas".
Pot sa zic ca am vazut lumea si nu doar cu un rucsac in spate ci in cele mai bune conditii , doar ca de unul singur e nashpa ..E fascinant sa intalnesti alte culturi dar e intotdeauna bine sa revii acasa si sa incerci sa le impartasesti prietenilor experientele avute ...in concluzie cum zic americanii "there is no place like home"

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

660 mesaje
Membru din: 9/02/2009
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 21:56

De la: yuppy000860, la data 2009-04-10 21:02:23Stau si ma intreb daca sunt doar tineri de 20 ani cei care scriu aici...O sa va raspund ca e ok sa pleci in lume doar ca dupa o perioada devine aiurea si vrei sa te intorci acasa ,printre ai tai.
E cam ca si zicala aia "ai gija ce iti doresti ca s-ar putea sa se implineasca si sa iti iasa pe nas".
Pot sa zic ca am vazut lumea si nu doar cu un rucsac in spate ci in cele mai bune conditii , doar ca de unul singur e nashpa ..E fascinant sa intalnesti alte culturi dar e intotdeauna bine sa revii acasa si sa incerci sa le impartasesti prietenilor experientele avute ...in concluzie cum zic americanii "there is no place like home"


subscriu

Raporteaza abuz de limbaj
Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 22:09

De la: andaa, la data 2009-04-10 21:56:47
De la: yuppy000860, la data 2009-04-10 21:02:23Stau si ma intreb daca sunt doar tineri de 20 ani cei care scriu aici...O sa va raspund ca e ok sa pleci in lume doar ca dupa o perioada devine aiurea si vrei sa te intorci acasa ,printre ai tai.
E cam ca si zicala aia "ai gija ce iti doresti ca s-ar putea sa se implineasca si sa iti iasa pe nas".
Pot sa zic ca am vazut lumea si nu doar cu un rucsac in spate ci in cele mai bune conditii , doar ca de unul singur e nashpa ..E fascinant sa intalnesti alte culturi dar e intotdeauna bine sa revii acasa si sa incerci sa le impartasesti prietenilor experientele avute ...in concluzie cum zic americanii "there is no place like home"


subscriu


pai ar fi vreo doua variante (vorbesc in numele meu)
1) de plecat de una singura, cu siguranta as face asta, si o voi face, dar pt o foarte scurta perioada de timp. atat incat sa imi ajunga MIE.
2) as pleca si cu el departe de toata lumea asta, si as lua'o cu el de la inceput. pt asta nu cred ca as mai privi in urma ca in varianta numarul 1.
deci...

poate mai imi spuneti si mie impresii si pareri de la cei care au plecat astfel la drum..

Raporteaza abuz de limbaj
areku

7604 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Aprilie 2009, ora 11:55

tinand cont ca m am mutat de 3 ori pana acum...si ...desi cand ma intorc in locurile care am stat ma cuprinde o melancolie...totusi...oricand..imi vine sa plec...plec...fara remuscari...resentimente...asteptand sa intalnesc noi persoane ....sa intampin noi obstacole in viata

Raporteaza abuz de limbaj
live your life so u have nothing to regret
Fosta membra 9am.ro

61 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Aprilie 2009, ora 08:52

De la: yuppy000860, la data 2009-04-10 21:02:23Stau si ma intreb daca sunt doar tineri de 20 ani cei care scriu aici...O sa va raspund ca e ok sa pleci in lume doar ca dupa o perioada devine aiurea si vrei sa te intorci acasa ,printre ai tai.
E cam ca si zicala aia "ai gija ce iti doresti ca s-ar putea sa se implineasca si sa iti iasa pe nas".
Pot sa zic ca am vazut lumea si nu doar cu un rucsac in spate ci in cele mai bune conditii , doar ca de unul singur e nashpa ..E fascinant sa intalnesti alte culturi dar e intotdeauna bine sa revii acasa si sa incerci sa le impartasesti prietenilor experientele avute ...in concluzie cum zic americanii "there is no place like home"


Casa este acolo unde te simti cel mai bine....implinit,linistit, si ...

PS: ce bine ar fi sa mai am 20 de anisori...

Raporteaza abuz de limbaj
baytu_ionut

485 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Aprilie 2009, ora 11:52

Nu stiu daca exista cineva care n-ar vrea sa-si schimbe viata!s-o ia de la inceput!sa uite tot,care s-a saturat de viata asta ! oricum buna rea e a noastra , solutia sa fug ar fi ultima si n-am o destinatie anume dar am o dorinta din lumea asta as lua pe cinevacu mine sa nu ma plictisesc

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 13 Aprilie 2009, ora 11:58

De la: andaa, la data 2009-04-10 21:56:47
De la: yuppy000860, la data 2009-04-10 21:02:23Stau si ma intreb daca sunt doar tineri de 20 ani cei care scriu aici...O sa va raspund ca e ok sa pleci in lume doar ca dupa o perioada devine aiurea si vrei sa te intorci acasa ,printre ai tai.
E cam ca si zicala aia "ai gija ce iti doresti ca s-ar putea sa se implineasca si sa iti iasa pe nas".
Pot sa zic ca am vazut lumea si nu doar cu un rucsac in spate ci in cele mai bune conditii , doar ca de unul singur e nashpa ..E fascinant sa intalnesti alte culturi dar e intotdeauna bine sa revii acasa si sa incerci sa le impartasesti prietenilor experientele avute ...in concluzie cum zic americanii "there is no place like home"


subscriu


Si eu!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Aprilie 2009, ora 12:05

De la: floriniv, la data 2009-04-10 16:14:09Salut...cati dintre voi aveti momente cand va vine sa plecati in lume,fara sa va mai uitati inapoi ,doar cu un rucsac in spate,cativa bani in buzunar..etc ????? Care ar fi destinatia voastra ,locul in care v-ati opri si sa va incepeti viata din nou ???

nu fiti timizi



Si eu as pleca uneori doar cu un rucsac , cativa bani in buzunar ; de ce? Nu stiu, sau poate stiu dar ar suna prea copilaros ( inca sunt un copil) . As pleca oriunde in lume, imi place sa calatoresc si nu cred ca m-as opri undeva si sa zic "Aici vreau sa stau!".

M.

Raporteaza abuz de limbaj
love_wendy00

47 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Aprilie 2009, ora 19:01

Mai devreme sa mai tarziu la toti vine momentul cand plecam ... problema e ca unii se razgandesc si se intorc, nu au curaj sa mearga pana la capat

Raporteaza abuz de limbaj
corinaluciamartin

57 mesaje
Membru din: 15/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 07:26

E foarte bine ca te gindesti sa pleci , dar gindeste bine acest drum e fara intoarcere . Viata i-ti ofera alte sperante , alti parteneri , cind vei dorii sa revii vei avea numai deziluzii . Cei de acasa te vor astepta pe tine , iar tu nu vei mai fii TU !!!

Raporteaza abuz de limbaj
lemetcom

1 mesaj
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 07:56

Dupa parerea mea personal numai lsii procedeaza asa......

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy000934

11 mesaje
Membru din: 31/03/2009
Oras: Brasov

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 08:13

mi sa intamplat ca de multe ori sa vreau sa plec unde...in lumea larga sa nu aud de nimeni

Raporteaza abuz de limbaj
manecuta
Cornelia_leia

329 mesaje
Membru din: 25/11/2008
Oras: Brasov

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 08:32

Fiecare persoana atunci cand se simnte incapabila sa se descurce intr-o anumita situatie simnte nevoia "sa-si ia lumea-n cap", din fericire, pentru majoritatea, dupa cateva clipe sau ore, intervine ratiunea si......continuua lupta cu viata , pentru viata...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

61 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 08:53

De la: lemetcom, la data 2009-04-14 07:56:22Dupa parerea mea personal numai lsii procedeaza asa......



De ce este LAS un om care vrea sa inceapa altceva in alta parte........????????????

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

61 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 08:55

De la: cornelia_leia, la data 2009-04-14 08:32:31Fiecare persoana atunci cand se simnte incapabila sa se descurce intr-o anumita situatie simnte nevoia "sa-si ia lumea-n cap", din fericire, pentru majoritatea, dupa cateva clipe sau ore, intervine ratiunea si......continuua lupta cu viata , pentru viata...


Pai daca este incapabil aici,nu ar fi incapabil si acolo???
In acest caz ce rost mai are sa pleci........ ??

Raporteaza abuz de limbaj
mihai_cotei

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Medias

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 09:21

hmmm, macar ai un motor .... eu ma uit in fieare dimineata la masina mea si ii zic: daca continui sa mai consumi atata si sa ma tot obligi sa mergem la servici te vand!!! visul meu e sa vand tot si sa imi cumpar o motocicleta ..... sa plec!

Raporteaza abuz de limbaj
urlatzik_87

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 09:40

Personal, nu consider nici gest de lasitate, nici o incapabilitate de se descurca in viata actuala, nici nimic negativ in dorinta de a fugi in lume. Dimpotriva, cred ca incercand lucruri noi, te cunosti mai bine pe tine, ca persoana, iei contact cu alte lumi, cunosti alt mod de a trai, capeti o experienta..nu e izolare, nu e o fuga de probleme, problema e ca romanii au uitat de ceva timp sa se bucure, sa traiasca.Si nici nu au simtul acesta al calatoriei foarte dezvoltat. Acum..fara sa pleci intr-o excursie planificata si aranjata cu X luni inainte nu se mai poate. De aceea spontaneitatea e interpretata in fel si chip. Evident ca e mai greu cand ai o familie..dar cred ca o calatorie de acest fel, chiar si daca apoi revii in tara, improspateaza o viata de om.

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: 1 2 3 4 5 6 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului CIne vrea sa plece ...in lumea larga.. ??
Mergi la: