Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul unu mondial, s-a calificat in sferturile de finala ale turneului Australian Open, luni, la Melbourne, dupa ce a trecut fara emotii de japoneza Naomi Osaka, in doua seturi, cu 6-3, 6-2.
Simona Halep va juca in sferturi la Australian Open cu invingatoarea partidei Barbora Strycova - Karolina Pliskova.

Simona Halep s-a calificat in optimile de la Australian Open, dupa ce a trecut de americanca Lauren Davis, locul 76 WTA, cu scorul 4-6, 6-4, 15-13, dupa un meci de 3 ore si 45 de minute. Romanca a jucat cel mai dramatic meci din cariera si cel mai lung, totodata, in fata unei adversare agresive.

Clara Vacaru
Clara Văcaru a revenit in echipa 9am in anul 2022, după o pauză de doi ani. Pasionată de știri de când se știe, a terminat Facultatea de Jurnalism și lucrează în presă de peste 10 ani.
Crede cu tărie că “informația este putere” și visează ca, în viitor, să aibă o afacere în domeniul educației.