Sorana Cirstea (locul 37 WTA) s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Linz, dupa ce a invins-o pe jucatoarea din Belgia Alison van Uytvanck, scor 6-3, 7-5.

Meciul a durat o ora si 34 de minute.

Chiar daca a fost egalata in primul set dupa ce a avut 3-0, romanca s-a impus cu 6-3 dupa 36 de minute. In setul secund, ea a fost din nou egalata, insa a reusit sa incheie meciul pe serviciul sau, noteaza gsp.ro.

Sorana Cirstea va fi recompensata cu un cec in valoare de 2.669 euro si 30 de puncte, scrie digisport.ro.

In urmatoarea faza, romanca o va intalni pe Natalia Vikhlyantseva (locul 69 WTA).