Sorana Carstea s-a calificat in sferturile de finala ale China Open, dupa ce a invins-o pe Karolina Pliskova, scor 6-1, 7-5.

Cirstea a reusit sa salveze patru mingi de set, revenind de la 2-5 in setul secund.

Victoria sa o favorizeaza si pe Simona Halep, avand in vedere ca Pliskova era o candidata importanta la locul 1 WTA sau la locul 2, noteaza libertatea.ro.

In urmatoarea faza, Carstea o va infrunta pe Jelena Ostapenko.

Pentru parcursul sau pana aici, romanca va fi recompensata cu un cec in valoare de 149.138 de dolari si 215 puncte WTA.

De asemenea, Sorana urmeaza sa urce in clasamentul mondial, revenind pentru prima data din anul 2014, in Top 40 WTA, potrivit doartenis.ro.